Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    11-11-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΥΛΩΝΑ
    Router
    TP-LINK 8960N v5.1
    Χαιρετώ τη παρέα,

    Καταρχάς να σας πω πως το παρόν νήμα είναι απλά προς ενημέρωση, έτσι ώστε να ανανεώνουμε με πραγματικά στοιχεία την εικόνα που έχουμε για τους παρόχους σταθερής ευρυζωνικής σύνδεσης στην Ελλάδα του 2017 (προς 2018), και πιο συγκεκριμένα θα παραθέσω πραγματικά δεδομένα από την εξυπηρέτηση που έλαβα από τον όμιλο Cosmote.
    Έχω συμβόλαιο double play έως 4 Mbps μιας και το εξοχικό βρίσκεται 6χλμ περίπου από το KV. Από τον Οκτώβρη του 2005 που ήρθε η adsl τεχνολογία στην περιοχή, συνδεόμουν με ~3 Mbps (με πειραγγμένο SNR margin), χωρίς να έχει γίνει κάποια αναβάθμιση στο δίκτυο.
    Διακοπές, τι απόλαυση πραγματικά! Θάλασσα, τζιτζίκια, γεύσεις, αρώματα ζωής και επαφής αλλά όχι διαδικτυακής
    (ξεχάστε email, απομακρυσμένους ελέγχους κτλπ) διότι η Cosmote ΔΕΝ ενδιαφέρεται. Γενικολογίες ξέρω, γκρίνια και αποστροφή εξαιτίας καθημερινών απλών προβλημάτων που λύνονται αγαπητέ κύριε καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών! Αμ δε!
    Το modem\router τρελάθηκε, συνδέεται και αποσυνδέεται κάθε 30 δευτερόλεπτα. Χμμ,μάλλον η ζέστη το επηρέασε και εκδηλώνει την δυσαρέσκειά του τοιουτοτρόπως. Μπα, και το άλλο modem\router τα ίδια κάνει ακόμα και "καρφωμένο" απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα. Βλάβη, θα επιληφθεί ο ΟΤΕ (έτσι είναι ακόμα αποθηκευμένο το όνομά του στη μνήμη μας), καλώ αμέσως στο 13888. Αναμονή, μία μουσική γλυκιά στην αρχή, διακοπτόμενη από αδιάφορες ενημερώσεις επιπροσθέτων υπηρεσιών που μου είναι άχρηστες• δεν έχω Internet, και έπειτα απο αρκετή αναμονή αρχίζει να γίνεται αποκρουστική. Έως ότου:"Καλησπέρα σας, ονομάζομαι τάδε, πως μπορώ να σας εξυπηρετήσω;"...
    Δήλωσα τη βλάβη, περίμενα ευλαβικά περίπου 40 ώρες ώσπου να λάβω τηλεφώνημα από τον τεχνικό, ο οποίος προέβει σε ελέγχους στη γραμμή, ενημερώνοντάς με πως:"... το πρόβλημα ξεκινά περίπου 500μ πριν από το χώρο μου, καλωδιακής φύσεως που δεν φτιάχνεται και καλέστε το απόγευμα στο 13888, ξέρετε να είστε και καλά εξαγριωμένος, μήπως σας δώσουν πακέτο πρόσβασης μέσω κινητής χωρίς ογκοχρέωση". Ο διάλογος που ακολούθησε ήταν ευπρεπής, πρακτικά άνευ ουσίας όπως και η αντιμετώπιση που έλαβε το πρόβλημά μου.
    Συνεχίζεται η πλοκή το απόγευμα της ίδιας ημέρας, καλώντας στο 13888 για να δω τι μπορώ να κάνω για να έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο. Η ίδια κουραστική αναμονή... Ωπ απάντησαν με στόμφο... η υπάλληλος μίλησε με το τεχνικό τμήμα, έχοντάς με στην εκνευριστική πλέον αναμονή για ~10 λεπτά για να μου πει το εξής:"μίλησα με το τεχνικό τμήμα και αν ανανεώσετε τώρα το συμβόλαιό σας θα έχετε Internet έως 24 Mbps.". Σιωπή 2-3 δευτερολέπτων, το γέλιο σίγησε στα λόγια μου:"μα αγαπητή μου εδώ δεν έχω ούτε 1 Mbps, τι είναι αυτά που μου λέτε και πως απαντούν στο ερώτημά μου και πως μπορούν να με βοηθήσουν;". Σιωπή ίδιου χρονικού διαστήματος, δεν γέλαγε σκεφτόταν ώσπου το είπε:"μπλα μπλα... δορυφορικό Internet....μπλα μπλα".
    Αύριο πάω να διακόψω το Internet και πριν τελειώσουν οι διακοπές και το σταθερό, απογοητεύμενος από την ποιότητα και απο τις υπηρεσίες που προσφέρει πλέον ο Cosmote.

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Στα 6 χιλιόμετρα το έβγαλαν προφανώς ανέφικτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 14-07-17 στις 16:35.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γεια
    ευτυχως οι παλαιοτερες γενιες ειχαμε ενα παιχνιδι το "χαλασμενο τηλεφωνο" και μαθαμε απο νωρις οτι απο στομα σε στομα χανεται το νοημα και μετα απο ενα σημειο δεν εχει κανενα σημειο επαφης το τι ειπωθηκε με το τι ακουστηκε .
    λιγες φορες επαιξα αυτο το παιχνιδι . αλλα συγκρατησα οτι μετα απο 3 περιπου μεταβιβασαεις ενος ρητου , παει το ρητο !
    σαν επεκταση αυτης της παρατηρησης στην πορεια της ζωης μου επειτα , αρχισα να αποφευγω καταστασεις που εχουν πολους μεταβιβαστικους παραγοντες .

    στο θεμα μας τωρα, περα απο την ενοχληση σου για το επιπεδο της εξυπηρετησης και της αντιμετωπισης προβληματων απο την cosmote .
    ισως...
    υπαρΧει κατι που μπορει σου παρεχει αρκετα οικονομικα ιντερνετ .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παντως να ξερεις οτι μπορεις να ζητησεις να σου δωσουν GB μεσω κινητου δωρεαν μεχρι να λυθει η υποτιθεμενη βλαβη.
    Εγω για μια μερα χωρις ιντερνετ μου εδωσαν 10 Gb για ενα μηνα.

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ και ΑΘΛΙΑ υποστήριξη πελατών
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 107
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-19, 23:52
  2. COSMOTE: νέα προγράμματα mobile internet
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 19:05
  3. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-17, 16:03
  4. Cosmote και ταχύτητες ανα περιοχή
    Από Vassilis_X στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-17, 03:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας