Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το οικιακό router μου είναι ένα pc με motherboard Asus E35M1-M (με ενσωματωμένο επεξεργαστή AMD E350) , 8GB RAM και μια κάρτα δικτύου Intel 82571EB με δύο gigabit θύρες.

    Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα Mikrotik.

    Έχω δύο εναλλακτικές σκέψεις:

    1) Να στήσω Proxmox στο pc και να αγοράσω μια άδεια level 4

    2) Να αγοράσω ένα Mikrotik RB3011UiAS-RM το οποίο θα καλύψει σχεδόν κάθε μελλοντική αναβάθμιση ταχύτητας.

    Προς το παρών υπάρχουν στο σπίτι δύο υπολογιστές (ο ένας είναι ο server και αρκετά συχνά κατεβάζει torrents) και 4 κινητά με WiFi.

    Το pfSense επίσης τρέχει έναν OpenVPN server με udp και bridge για να συνδέομαι απ'έξω στο σπίτι μου καθώς και δύο OpenVPN clients με udp και tun αντί για bridge.

    Το Mikrotik δεν υποστηρίζει το OpenVPN setup μου.

    Στην περίπτωση που πάω με το Proxmox θα στήσω ένα virtual machine για το Mikrotik και ένα για pfSense για να έχω τα vpn μου.

    Αν πάρω το mikrotik 3011 το pfSense είτε θα παραμείνει με το pcακι που έχω ήδη, είτε θα γίνει virtual machine στον server μου

    Το ερώτημα είναι το εξής: το hardware που τρέχω τώρα το pfSense θα έχει τις επιδόσεις που θα έχει το Mikrotik 3011 με το στήσιμο που θέλω να κάνω; Ή να πάρω το 3011 και να ξεμπερδεύω;

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, σχετικα με το openvpn το mikrotik δεν υποστηριζει UDP και LZO compression.
    Απλα κανεις συμβιβασμο σε αυτο και αλλαζεις τα σεταπ σου ή βαζεις κατι αλλο πχ SSTP server που υποστηριζονται πιστοποιητικα σε στυλ openvpn και ειναι πολυ καλο και πλεον οπως εχει ανακοινωσει η Mikrotik απο το 2010 αυτο αναπτυσει αντι το OVPN (οπως το λεει αυτη το OpenVpn).

    Προσωπικα θεωρω οτι επειδη ειχες pfSense θα ηταν καλυτερα να πηγαινες σε OpenWRT μπορεις να παρεις κατι αλλο και να εχεις αυτο πανω.
    Αν ψαξεις εχει αρκετα μηχανακια που μπορεις να το στησεις.
    Καποτε ειχα Ubiquinti Routerstation PRO με OpenWRT ετρεχα 3 openvpn servers ο ενας ειχε client mikrotik RB, ετρεχα και αστερισκ κονσολατο και ειχε πανω 3 εξωτερικες ασυρματες ζευξεις.
    Απο την πολυ γκρινια και μανουρες που ειχα απο καποιους αλλους (δεν λεμε ονοματα κτλ) αναγκαστικα να το αντικαταστησω με 433AH, και το εδωσα τελικα αφου καθοταν. Τωρα εχω openwrt μονο σε raspberry.

    Θεωρω οτι σε καμια περιπτωση το https://routerboard.com/RB3011UiAS-RM δεν φτανει αυτο που εχεις τωρα...
    αλλα απο αυτα που ειπες πιστευω οτι την δουλεια σου θα την κανεις μια χαρα.

    Τελος να πω οτι με ενα δυνατο RB μηχανημα με mikrotik μπορουμε να τρεχουμε ενα λειτουργικο απο πισω πχ Openwrt δλδ metarouter εχει και ετοιμα πακετα, εχω δοκιμασει αστερισκ και δουλευε αλλα τοτε το 711 δεν μπορουσε με το H/W και εκανε νουμερα.
    Πιστευω οτι μπορεις να τρεχεις openvpn server αλλα κονσολα μονο.

    ριξε μια ματια https://mum.mikrotik.com//presentations/CN12/jesse.pdf

    παντως εγω απλα αλλαξα το setup και τρεχω μια χαρα το Openvpn server σε mikrotik και δεν βλεπω καποιο προβλημα.
    Εχω σε 2 διαφορετικα Rbs και αλλο ενα εχει εναν client. Τα αλλα ειναι απο κινητα-ταμπλετς με android και windows xp.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Pc για router νομίζω ότι είναι τραγικό για τους λογαριασμούς.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλημερα, σχετικα με το openvpn το mikrotik δεν υποστηριζει UDP και LZO compression.
    Απλα κανεις συμβιβασμο σε αυτο και αλλαζεις τα σεταπ σου ή βαζεις κατι αλλο πχ SSTP server που υποστηριζονται πιστοποιητικα σε στυλ openvpn και ειναι πολυ καλο και πλεον οπως εχει ανακοινωσει η Mikrotik απο το 2010 αυτο αναπτυσει αντι το OVPN (οπως το λεει αυτη το OpenVpn).


    Το γνωρίζω ότι δεν τα υποστηρίζει, για αυτό γράφω άλλωστε ότι το Mikrotik δεν υποστηρίζει το OpenVPN setup μου, καθώς παίζω ακριβώς με αυτά Δεν θέλω να μπω στον κόπο να το αλλάξω, ξέρω ότι παίζει παντού όπου το χρειάζομαι. Σε κινητά, tablet, υπολογιστές με διάφορα λειτουργικά συστήματα!
    Αν αλλάξω σε Mikrotik, έχω γράψει την λύση! Στην περίπτωση του Proxmox ένα Virtual Machine με το Mikrotik και ένα άλλο με το pfSense μόνο για το VPN.


    Προσωπικα θεωρω οτι επειδη ειχες pfSense θα ηταν καλυτερα να πηγαινες σε OpenWRT μπορεις να παρεις κατι αλλο και να εχεις αυτο πανω.
    Αν ψαξεις εχει αρκετα μηχανακια που μπορεις να το στησεις.
    Καποτε ειχα Ubiquinti Routerstation PRO με OpenWRT ετρεχα 3 openvpn servers ο ενας ειχε client mikrotik RB, ετρεχα και αστερισκ κονσολατο και ειχε πανω 3 εξωτερικες ασυρματες ζευξεις.
    Απο την πολυ γκρινια και μανουρες που ειχα απο καποιους αλλους (δεν λεμε ονοματα κτλ) αναγκαστικα να το αντικαταστησω με 433AH, και το εδωσα τελικα αφου καθοταν. Τωρα εχω openwrt μονο σε raspberry.


    Σε OpenWRT ήμουν πριν γυρίσω στο pfSense. Το παράτησα μόνο και μόνο λόγω του QoS καθώς δεν έβρισκα κάποιον οδηγό που να δουλεύει σωστά. Όταν κατέβαζα στο φουλ, γονάτιζε όλο το υπόλοιπο δίκτυο και αναγκαζόμουν να βάζω κόφτες στα torrent. Και το pfSense στην αρχή μου άλλαξε τα φώτα, αλλά τώρα το έχω φέρει σε αρκετά καλό σημείο.
    Με τα Queues του όμως δεν έχω καταφέρει να παίξω όπως θέλω (προτεραιότητα σε συγκεκριμένες θύρες και όλα τα άλλα σε δεύτερη μοίρα) .
    Τα OpenWRT ρουτεράκια μου, τα κράτησα μόνο για access points και παίζουν τέλεια!

    Θεωρω οτι σε καμια περιπτωση το https://routerboard.com/RB3011UiAS-RM δεν φτανει αυτο που εχεις τωρα...
    αλλα απο αυτα που ειπες πιστευω οτι την δουλεια σου θα την κανεις μια χαρα.

    Το ίδιο πιστεύω και εγώ. Άλλωστε μιλάμε για οικιακή χρήση. Σε επαγγελματικό χώρο έχουμε ένα Mikrotik RB2011UiAS-RM που είναι αρκετά κατώτερο σε χαρακτηριστικά, είμαστε καθημερινά περίπου 10 άτομα με αρκετά βαριά χρήση και δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα

    Τελος να πω οτι με ενα δυνατο RB μηχανημα με mikrotik μπορουμε να τρεχουμε ενα λειτουργικο απο πισω πχ Openwrt δλδ metarouter εχει και ετοιμα πακετα, εχω δοκιμασει αστερισκ και δουλευε αλλα τοτε το 711 δεν μπορουσε με το H/W και εκανε νουμερα.
    Πιστευω οτι μπορεις να τρεχεις openvpn server αλλα κονσολα μονο.

    ριξε μια ματια https://mum.mikrotik.com//presentations/CN12/jesse.pdf


    Γνωρίζω την ύπαρξη του MetaRouter, δυστυχώς όμως το Mikrotik που ψήνομαι να πάρω δεν το υποστηρίζει και δεν υπάρχει κανένα νεότερο στον ορίζοντα. Κάτι παρόμοιο δηλαδή με το RouterOS 7

    παντως εγω απλα αλλαξα το setup και τρεχω μια χαρα το Openvpn server σε mikrotik και δεν βλεπω καποιο προβλημα.
    Εχω σε 2 διαφορετικα Rbs και αλλο ενα εχει εναν client. Τα αλλα ειναι απο κινητα-ταμπλετς με android και windows xp.


    Έχω ρίξει αρκετό κόπο για να στήσω τον OpenVPN server μου και δεν θέλω να μπω στον κόπο να ψάχνομαι πάλι από την αρχή, μόνο και μόνο επειδή η Mikrotik είναι ιδιότροπη και δεν υποστηρίζει ότι υποστηρίζουν μέχρι και μερικά απλά οικιακά router


    Για την σύγκριση μεταξύ του setup που θέλω να κάνω (Proxmox στο Hardware του αρχικού μηνύματος, ένα VM για το Mikrotik x86 και ένα για το pfSense που θα έχει τα OpenVPN μου) και του Mikrotik RB3011UiAS-RM , υπάρχει κάποιο σχόλιο, από οποιοδήποτε μέλος; Αξίζει όλος ο κόπος ή θα έχω καλύτερες επιδόσεις με το Mikrotik;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pc για router νομίζω ότι είναι τραγικό για τους λογαριασμούς.
    Ένας από τους ενδοιασμούς μου είναι και αυτός, δεδομένου ότι έχω ήδη άλλον ένα υπολογιστή ανοιχτό 24/7.

    Αν έχω και καλύτερες επιδόσεις με το Mikrotik RB3011UiAS-RM (σε σχέση πάντα με το στήσιμο που περιγράφω ότι σκέφτομαι να κάνω) και λιγότερη κατανάλωση, τα σκάω τα λεφτά

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pc για router νομίζω ότι είναι τραγικό για τους λογαριασμούς.
    καλημερα εχεις δικιο ετσι ειναι! και εγω ειχα καποτε pc για awmn router με 4 καρτες minipci wifi σε ανταπτορα και ειχα δει, επισης ειχα ενα αλλο pc με trixbox για αστερισκ.
    Τοτε ηταν που πηρα το ubiquinti routerstation pro με openwrt και μπηκαν ολα πανω + αστερισκ και καταργησα τα PC! ειδα τρελη διαφορα λεμε!!!!

    @dimangelid συμφωνω σε ολα που ειπες, αλλα θεωρω οτι θα επρεπε να αλλαζες το openvpn δεν ειναι νομιζω τοσο δυσκολο λιγο θα ασχοληθεις, το εχω κανει και εγω. Αλλα πραγματικα πολυ σπαστικό με την Mikrotik, απο το 3 κατι ROS που εβαλε το OVPN ειναι ΤΟΟΟΟΟΣΟΟΟΟ δυσκολο να εχει UDP και LZO ?
    τωρα οτι θελει ο καθενας. Τα αλλα που λες VM Και τετοια, νομιζω καλυτερα να αλλαξεις το setup, θεωρω ποιο ευκολο ειναι απο τα αλλα, τωρα εσυ ξερεις καλυτερα.

    Εχω παντως αν ηθελα μπορουσα να συνεχισω το κανονικο OpenVPN δλδ με LZO και UDP γιατι εχει ο linux nas server μου (τυπου Qnap της Futsitsu).
    Αλλα σαν παλια (το εκανα στο OpenWRT) θα πρεπει να εχω διπλους servers, γιατι εχω 2 πελατες Mikrotik και θα πρεπει να ειναι χωρις LZO και με TCP οποτε δεν βλεπω τον λογο. Εχει και ποιο δυσκολο στησιμο στο nas παρα στο mikrotik.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 14-07-17 στις 06:38.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Κοίτα τέτοιο γαϊδούρι για σπίτι είναι υπερβολή. Σε φάση πεταμένα λεφτά. Ειλικρινά θα σου πρότεινα να πάρεις κανένα 9χχ που θα σε υπερκαλύψει και δεν θέλει και rack.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το γνωρίζω ότι μπορεί να είναι υπερβολή. Κάποια γνώμη σε σύγκριση του setup που σκέφτομαι και του 3011 υπάρχει; Αυτό με καίει περισσότερο

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωρίζω ότι μπορεί να είναι υπερβολή. Κάποια γνώμη σε σύγκριση του setup που σκέφτομαι και του 3011 υπάρχει; Αυτό με καίει περισσότερο
    καλησπέρα, τι ακριβως κανεις με το ρουτερ δεν εχεις πει ομως, εκτος τα openvpn που δεν θα θες ετσι κι αλλιως σε mikrotik.
    Προτεινω για ποιο οικονομικα το 951 αυτο https://routerboard.com/RB951G-2HnD εχω και εγω ενα τετοιο και αυτο που το προτιμω καθως ειναι καλυτερο σε πολλα σημεια https://routerboard.com/CRS109-8G-1S-2HnD-IN
    πιστευω μια χαρα μπορεις να τρεχεις και metarouter με openwrt για openvpn σωστο και ολοκληρωμενο δλδ με UDP και LZO compression κατι που η Mikrotik φαινεται ειναι τσακωμενη πολλα χρονια τωρα!!!!

    ειπες οτι εχεις εναν υπολογιστη ανοιχτο συνεχεια, αυτος γιατι? τι κανει?
    μηπως να τον αντικαταστησεις με κατι αλλο και να λυσεις και το θεμα του openvpn server?
    πχ αν ειναι κατεβαστηρι με καποιον nas server (σαν Qnap πχ).

  9. #9
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1. Κλείνω την πρόσβαση στο internet σε συγκεκριμένους υπολογιστές. Στο pfSense το κάνω αναγκαστικά με IP address οπότε αν αλλάξει η εσωτερική ip το μπλοκάρισμα πάει περίπατο, στο Mikrotik όμως γίνεται και με MAC Address και είναι ακριβώς αυτό που θέλω

    2. Έχω ένα δεύτερο VLAN το οποίο χρησιμοποιείται από το δεύτερο WiFi SSID που δίνω σε όποιον έρθει στο σπίτι και θέλει internet. Δεν έχει καμία πρόσβαση στο δίκτυο του σπιτιού και κάθε ένας που συνδέεται έχει περιορισμό 2mbps down/1 mbps up

    3. Ήθελα να φτιάξω το QoS δίνοντας προτεραιότητα σε συγκεκριμένες πόρτες, κάτι που δεν μου έπαιξε σωστά στο pfSense και το παράτησα. Προς το παρόν μοιράζει το bandwidth ισότιμα σε όλους τους χρήστες

    Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό για το router. Περισσότερο με ενδιαφέρει όταν κατεβάζω (torrents κυρίως) να επηρεάζω τους υπόλοιπους όσο το δυνατό λιγότερο. Ώρες-ώρες το pfSense κάνει κάτι νούμερα. Στον torrent client (deluge σε linux μηχάνημα) έχω βάλει να ανοίγει μέχρι 1000 συνδέσεις σύνολο και 100 ανά torrent.

    Για τον υπολογιστή που έχω ανοιχτό, αυτός έχει 3 SATA δίσκους (2 1TB και έναν 3TB) και έναν εξωτερικό 2TB οι οποίοι έχουν όλα μου τα αρχεία. Επίσης είναι το κατεβαστήρι και το Asterisk τηλεφωνικό κέντρο του σπιτιού μου. Ο Asterisk είναι με FreePBX και κάρτα PCI για την ISDN γραμμή, οπότε αναγκαστικά θέλω υπολογιστή. Αν έπαιρνα το Mikrotik θα μπορούσε να φύγει ίσως αυτός και να τα βάλω στο μικρό που έχει τώρα το pfSense, απλά εκείνο αμφιβάλω αν θα αντέξει να τρέχει και ένα virtual machine για το pfSense (ο τωρινος server έχει έναν Intel Core2Duo E6600, 4GB RAM και η μητρική παίρνει μέχρι 9 SATA δίσκους

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα! Θεωρώ ότι με το καλό 951 ή 109 που πρότεινα ποιο πριν μπορείς να κάνεις αυτά που θες. Για τον υπολογιστή δεν βλέπω να μπορείς να τον καταργήσεις κυρίως λόγω του Αστερίξ. Εγώ που είμαι με νας έχω ένα linksys spa 3102 για την διαχείριση της γραμμής . Ο Νας έχει έναν σκληρό 4Τ μέσα αλλά με usb μπορείς να βάλεις πολλούς. Στο desktop pc έχω 7 αλλά δεν υπάρχει λόγος να είναι συνέχεια ανοιχτό. Ότι χρειάζομαι τα έχει ο Νας. Btw παλιά που είχα isdn και με το netmod και με το άλλο που έδιναν πάλι είχα linksys spa 3102 για την διαχείριση της γραμμής. Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση κάρτας. Υπάρχουν άλλοι τρόποι που έχω κάνει και ειναι αλλου τοπικ το θέμα. Απλά τώρα τα έχεις και έχει κάποιο κόστος +πολύ ασχολία να μεταφέρεις αλλού τον αστερισκ και ίσως σε άλλο λειτουργικό. Εγώ όταν έφυγα από trixbox που είχε freepbx δυσκολευτηκα πολύ με βοήθησαν άλλοι και έμαθα κονσολα κάποια πράγματα και από τότε κονσολατο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 15-07-17 στις 18:01.

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  2. Mikrotik SSTP server
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 21:37
  3. Ενεργοποίηση ipv6 σε Mikrotik πίσω απο router παρόχου
    Από georgepapajim στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 14:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας