Σελ. 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314
Εμφάνιση 196-207 από 207
  1. #196
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ναι αλλά πολύ σωστά θα σου πούνε, δεν βλέπουν το αυτοκίνητο τόσο σημαντικό, δεν αγοράζουν, δεν κλέβουν ενα αμάξι, ή δεν παίρνουν ενα αμάξι απο τα ενοικιαζόμενα χωρίς να το πληρώσουν ώστε να κάνουν μια δοκιμαστική βόλτα αν τους αρέσει, άλλα ταυτόχρονα να κάνουν και την δουλειά τους, αν γινόταν κάτι τέτοιο τα αυτοκίνητα θα βγαίνανε με μια θέση με ειδικό interface για τον χρήστη
    Δεν σου λέει αυτό. Σου λέει πως το επιχείρημα "έχουν πέσει τα έσοδα" δεν είναι σοβαρό, καθώς (μπορεί να) υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που έχουν πέσει τα έσοδα.

    Ναι, υπάρχει πειρατεία, αλλά ποιός μας λέει αν και πόσο συμβάλλει στη μείωση των εσόδων; Το να λέμε "πριν 15 χρόνια/πριν την κρίση/πριν το Ίντερνετ βγάζαμε τόσα, άρα αφού τώρα δεν βγάζουμε τόσα φταίει η πειρατεία", είναι το λιγότερο επιφανειακό.

    Π.χ. εγώ δεν κατεβάζω πειρατική μουσική. Πληρώνω το Spotify και ακούω και στο Youtube. Νομίζεις πως οι δημιουργοί βγάζουν από μένα όσα έβγαζαν παλιότερα, πριν το Ίντερνετ; Σε καμία περίπτωση.
    Φταίνε οι μεσάζοντες; Φταίει ο καπιταλισμός; Η παγκοσμιοποίηση; Η κρίση; Οι εξωγήινοι; Δεν ξέρω, αλλά η πειρατεία δεν φταίει.

    Δεν λέω πως δεν υπάρχει και πως δεν παίζει τον ρόλο της, απλά η καραμέλα του "αν δεν υπήρχε η πειρατεία θα βγάζαμε Χ/Υ/Ω" έχει καταντήσει γελοία.
    Δεν υπάρχει καμία εγγύηση πως χωρίς την πειρατεία οι δημιουργοί θα έβγαζαν όντως τα 65 εκατομμύρια που θα παίρνουν τώρα από αυτό το νέο τέλος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισχύει το πρώτο και I am dead serious.

    Προτείνω κάτι στον zardoz #179 που σωστά θέτει θέματα.
    Πρακτικά λύνει μια για πάντα το θέμα της πειρατείας χωρίς επιδοτήσεις, διώξεις, κουφά νομοσχέδια και φόρους.
    Δεν καταλαβαίνω πως σου ήρθε ότι τρολλάρω.

    Εκπλήσσομαι που κανένας απο αυτούς που τους αρέσει ο νομος ή κάνουν πλάκα δεν παίρνει το μέρος μου.
    Ο λόγος που κανείς δεν παίρνει το μέρος σου, είναι γιατί εδώ είναι τεχνολογικό forum και οι περισσότεροι γνωρίζουν πως αυτό που προτείνεις δεν μπορεί να εφαρμοστεί.
    Πραγματικά νομίζεις πως ο λόγος που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιο καλό κλείδωμα είναι γιατί δεν έχουν προσπαθήσει να το φτιάξουν;

  2. #197
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    αν υπάρξει πραγματικά 100% κλείδωμα και tracking και και, τότε σε ένα χρόνο, αν όχι συντομότερα, ολόκληρη η βιομηχανία θα αλλάξει άρδην.
    αλλά στον πραγματικό κόσμο, θέλω να ρωτήσω, η κάθε ΑΕΠΙ έχει αποδώσει χρήματα στη sony music κλπ? οι αντίστοιχες εταιρίες μπορούν να επιβεβαιωσουν ότι έχουν λάβει τα δικαιώματα που τους αναλογούν;
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #198
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου λέει αυτό. Σου λέει πως το επιχείρημα "έχουν πέσει τα έσοδα" δεν είναι σοβαρό, καθώς (μπορεί να) υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που έχουν πέσει τα έσοδα.

    Ναι, υπάρχει πειρατεία, αλλά ποιός μας λέει αν και πόσο συμβάλλει στη μείωση των εσόδων; Το να λέμε "πριν 15 χρόνια/πριν την κρίση/πριν το Ίντερνετ βγάζαμε τόσα, άρα αφού τώρα δεν βγάζουμε τόσα φταίει η πειρατεία", είναι το λιγότερο επιφανειακό.

    Π.χ. εγώ δεν κατεβάζω πειρατική μουσική. Πληρώνω το Spotify και ακούω και στο Youtube. Νομίζεις πως οι δημιουργοί βγάζουν από μένα όσα έβγαζαν παλιότερα, πριν το Ίντερνετ; Σε καμία περίπτωση.
    Φταίνε οι μεσάζοντες; Φταίει ο καπιταλισμός; Η παγκοσμιοποίηση; Η κρίση; Οι εξωγήινοι; Δεν ξέρω, αλλά η πειρατεία δεν φταίει.

    Δεν λέω πως δεν υπάρχει και πως δεν παίζει τον ρόλο της, απλά η καραμέλα του "αν δεν υπήρχε η πειρατεία θα βγάζαμε Χ/Υ/Ω" έχει καταντήσει γελοία.
    Δεν υπάρχει καμία εγγύηση πως χωρίς την πειρατεία οι δημιουργοί θα έβγαζαν όντως τα 65 εκατομμύρια που θα παίρνουν τώρα από αυτό το νέο τέλος.
    Απο την μια ρωτάς ποιος μας λέει κατα πόσο συμβάλει, απο την άλλη έχεις κάνει τις πράξεις σύμφωνα με την δικιά σου περίπτωση.
    Αν πιάσουμε το youtube Πχ, εκεί οι δημιουργοί θα πληρωθούν απο τις διαφημίσεις, δεν έχω νούμερα, αλήθεια δεν έχω, αλλά με αυτά που ακούγονται μερικές φόρες για κάποια πχ κανάλια με πολλά views, θα έλεγα οτι βγάζουν πιο πολλά απο πριν το internet.
    Αυτό όμως είναι άλλο κανάλι διάθεσης απο το να έχεις αγοράσει νόμιμα το Mp3/cd/whatever τους, σε εκείνο λοιπόν το κανάλι, συγνώμη που θα στο χαλάσω αλλά η πειρατεία φταίει σε μεγάλο βαθμό, αυτοί το βλέπουν απλά, έργο/μουσική κατεβασμένο παράνομα, είναι χρήματα που μας πήρανε.


    Και να το ξαναπούμε, ο φόρος που θέλουν να μαζέψουν τα 65εκ δεν έχει σχέση με πειρατεία, δεν τους δίνουν τα 65 για να μπορούν μερικοί να τα κατεβάζουν παράνομα

  4. #199
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #200
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την μια ρωτάς ποιος μας λέει κατα πόσο συμβάλει, απο την άλλη έχεις κάνει τις πράξεις σύμφωνα με την δικιά σου περίπτωση.
    Αν πιάσουμε το youtube Πχ, εκεί οι δημιουργοί θα πληρωθούν απο τις διαφημίσεις, δεν έχω νούμερα, αλήθεια δεν έχω, αλλά με αυτά που ακούγονται μερικές φόρες για κάποια πχ κανάλια με πολλά views, θα έλεγα οτι βγάζουν πιο πολλά απο πριν το internet.
    Αυτό όμως είναι άλλο κανάλι διάθεσης απο το να έχεις αγοράσει νόμιμα το Mp3/cd/whatever τους, σε εκείνο λοιπόν το κανάλι, συγνώμη που θα στο χαλάσω αλλά η πειρατεία φταίει σε μεγάλο βαθμό, αυτοί το βλέπουν απλά, έργο/μουσική κατεβασμένο παράνομα, είναι χρήματα που μας πήρανε.


    Και να το ξαναπούμε, ο φόρος που θέλουν να μαζέψουν τα 65εκ δεν έχει σχέση με πειρατεία, δεν τους δίνουν τα 65 για να μπορούν μερικοί να τα κατεβάζουν παράνομα
    Την περίπτωσή του δεν την έβαλε για να μετρήσει κουκιά, απλά ως παράδειγμα ότι το μοντέλο χρήσης έχει αλλάξει. Βεβαίως δεν είμαι αυτόκλητος υποστηρικτής του, απλά το επισημαίνω γιατί κι εγώ προέβαλα νωρίτερα τον ίδιο προβληματισμό. Σε επέκταση αυτού, επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει πρακτικός τρόπος να υπολογίσει κάποιος τα διαφυγόντα κέρδη από παράνομη αντιγραφή και αναπαραγωγή.

    Όλως τυχαίως, κι εγώ βολεύομαι με Spotify, Netflix, Youtube, κλπ. Παρεμπιπτόντως, αυτές οι υπηρεσίες είναι από τους πιο καλούς πληρωτές πνευματικών δικαιωμάτων και με πλήρη διαφάνεια, αλλά η παλιά βιομηχανία θεάματος δεν τους συμπαθεί γιατί τους θεωρεί "φτηνούς".
    Εδώ είναι που ανακύπτει το πρόβλημα. Εάν δεν αιτιολογηθούν τα ποσοστά που προβλέπει ο νόμος, δεν είναι παράλογο να θεωρήσει κάποιος ότι διανέμονται δυσανάλογα πολλά χρήματα σε σχέση με την πραγματική κατανάλωση περιεχομένου, ειδικά σε μια αγορά τόσο μικρή όσο της Ελλάδας.

  6. #201
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είναι που ανακύπτει το πρόβλημα. Εάν δεν αιτιολογηθούν τα ποσοστά που προβλέπει ο νόμος, δεν είναι παράλογο να θεωρήσει κάποιος ότι διανέμονται δυσανάλογα πολλά χρήματα σε σχέση με την πραγματική κατανάλωση περιεχομένου, ειδικά σε μια αγορά τόσο μικρή όσο της Ελλάδας.
    αυτή είναι ολόκληρη η ουσία της μπιζνας των πνευματικών δικαιωμάτων.
    στην ελλαδα είχε στηθεί ένα καρουζελ όπου πλήρωναν οτι ήθελαν σε όποιον ήθελαν με ψεύτικα δεδομένα χρήσης. ειχα δει κάποια φάση την απόδωση της ΑΕΠΙ και είχε μέσα λεφτά από πνευματικά δικαιώματα που απέδωσε ο rock FM προς την Βανδη. γιατί είναι γνωστό οτι ο rock FM έπαιζε Βανδη.

    αν θέλουν πνευματικά δικαιώματα ΜΟΝΟ απο ηλεκτρονικά καταγεγραμμένες πηγές (spotify κλπ). αν θέλουν να κάνουν υποχρεωτικό τα μαγαζιά να παίζουν spotify. άπειρα πιο λογικό είναι.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #202
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την περίπτωσή του δεν την έβαλε για να μετρήσει κουκιά, απλά ως παράδειγμα ότι το μοντέλο χρήσης έχει αλλάξει. Βεβαίως δεν είμαι αυτόκλητος υποστηρικτής του, απλά το επισημαίνω γιατί κι εγώ προέβαλα νωρίτερα τον ίδιο προβληματισμό. Σε επέκταση αυτού, επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει πρακτικός τρόπος να υπολογίσει κάποιος τα διαφυγόντα κέρδη από παράνομη αντιγραφή και αναπαραγωγή.

    Όλως τυχαίως, κι εγώ βολεύομαι με Spotify, Netflix, Youtube, κλπ. Παρεμπιπτόντως, αυτές οι υπηρεσίες είναι από τους πιο καλούς πληρωτές πνευματικών δικαιωμάτων και με πλήρη διαφάνεια, αλλά η παλιά βιομηχανία θεάματος δεν τους συμπαθεί γιατί τους θεωρεί "φτηνούς".
    Εδώ είναι που ανακύπτει το πρόβλημα. Εάν δεν αιτιολογηθούν τα ποσοστά που προβλέπει ο νόμος, δεν είναι παράλογο να θεωρήσει κάποιος ότι διανέμονται δυσανάλογα πολλά χρήματα σε σχέση με την πραγματική κατανάλωση περιεχομένου, ειδικά σε μια αγορά τόσο μικρή όσο της Ελλάδας.

    Είπα πιο πάνω, έτσι το βλέπουν αυτοί, έργο αντιγραμμένο σημαίνει κάτι που θα το αγόραζε κάποιος, ναι είναι τραβηγμένο αλλά αυτοί έτσι το βλέπουν. Απο την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος τρόπος πραγματικά να μετρήσει κάποιος το ποιος θα το αγόραζε ή όχι.


    Και εγώ πιστεύω πως διανέμονται χωρίς διαφάνεια.

  8. #203
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το θέμα είναι πως δεν ξέρουμε το μέγεθος της πειρατείας. Όσο αφορά την μουσική για παράδειγμα, το 2005 έβλεπα πειρατεία (mp3), το 2017 δεν βλέπω καθόλου πειρατεία μουσικής γύρω μου.
    Στις ταινίες και τις σειρές εξακολουθώ να βλέπω, αν και επίσης βλέπω πως κάθε χρόνο βγαίνουν περισσότερες κι ακριβότερες σειρές, άρα δεν μπορεί να πάει τόσο χάλια το επάγγελμα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #204
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μουσική ακούγεται στα σουπερμάρκετ, αίθουσες αναμονής, εστιατόρια, τηλεόραση, ραδιόφωνο, γήπεδα, στα ταξί κλπ.
    Επειδή έχω αυτιά και ακούω τα προϊόντα τους δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους πληρώσω ή να πληρωθούν αυτοί μέσω φορολογίας.
    Αν νομίζουν ότι έτσι χάνουν πωλήσεις τότε με την δύναμη και επιρροή που έχουν ας απαγορεύσουν την δημόσια αναπαραγωγή μουσικής.
    Τα ράδια και τα κανάλια να παίζουν ειδήσεις και ντοκυμαντέρ μόνον.
    Η γνώμη μου είναι ότι δεν θα το κάνουν διότι τζάμπα διαφήμιση γίνεται και λειτουργεί προς ώφελός τους.
    Εξαρτάται. Αν ένα μέρος στηρίζεται στη μουσική (π.χ. bar) για να φέρει κόσμο, δε βλέπω κάτι το μεμπτό στην καταβολή <κάποιου> ποσού το οποίο θα διανεμηθεί σε μουσικούς/συνθέτες.

    Επίσης, μεγάλο μέρος των δικαιωμάτων (αν όχι το μεγαλύτερο για αρκετούς μουσικούς) προέρχεται από χρήση μουσικής σε σειρές/ταινίες. Ίσα ίσα που αν θυμάμαι σωστά, οι κακοπληρωτές δεν ήταν τα μαγαζιά που πίεζε η ΑΕΠΙ να δώσουν το πρώτο τους παιδί τον ανάλογο φόρο, αλλά τα κανάλια (2013 ή 2012? ούτε που θυμάμαι, αλλά κάποια στιγμή δεν είχαν καταβληθεί καθόλου δικαιώματα για 1 χρόνο*).

    Προσωπικά μιλώντας, μου φαίνεται αστεία η φορολόγηση σε χαρτιά/hardware/etc.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση που έχω να προτείνω, και ας απορριφθεί από καλλιτέχνες και δισκογραφικές και mega Studio, είναι από δω και στο εξής κλείδωμα των πάντων.
    Θα αγοράζεις ένα τραγούδι το οποίον για να το αναπαράγεις θα χρειάζεται ειδικη συσκευή, όπως είχαμε τα walkman κάποτε και οι φραγκάτοι τα ipod.
    Και κάποιος δημιουργός που θέλει να το ανεβάσει παράλληλα και youtube/soundcloud/whatever free πλατφόρμα/απλά να το δώσει _και_ free; Θα σκάει πρόστιμο ...στον εαυτό του;


    * σχετικά τουλάχιστον με τον Απόλλωνα, δεν είμαι 100% σίγουρος αν είχε γίνει το ίδιο και στην ΑΕΠΙ.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  10. #205
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου λέει αυτό. Σου λέει πως το επιχείρημα "έχουν πέσει τα έσοδα" δεν είναι σοβαρό, καθώς (μπορεί να) υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που έχουν πέσει τα έσοδα. ...



    ... Ναι, υπάρχει πειρατεία, αλλά ποιός μας λέει αν και πόσο συμβάλλει στη μείωση των εσόδων; Το να λέμε "πριν 15 χρόνια/πριν την κρίση/πριν το Ίντερνετ βγάζαμε τόσα, άρα αφού τώρα δεν βγάζουμε τόσα φταίει η πειρατεία", είναι το λιγότερο επιφανειακό. ...



    ... Π.χ. εγώ δεν κατεβάζω πειρατική μουσική. Πληρώνω το Spotify και ακούω και στο Youtube. Νομίζεις πως οι δημιουργοί βγάζουν από μένα όσα έβγαζαν παλιότερα, πριν το Ίντερνετ; Σε καμία περίπτωση.
    Φταίνε οι μεσάζοντες; Φταίει ο καπιταλισμός; Η παγκοσμιοποίηση; Η κρίση; Οι εξωγήινοι; Δεν ξέρω, αλλά η πειρατεία δεν φταίει.



    ...Δεν λέω πως δεν υπάρχει και πως δεν παίζει τον ρόλο της, απλά η καραμέλα του "αν δεν υπήρχε η πειρατεία θα βγάζαμε Χ/Υ/Ω" έχει καταντήσει γελοία.
    Δεν υπάρχει καμία εγγύηση πως χωρίς την πειρατεία οι δημιουργοί θα έβγαζαν όντως τα 65 εκατομμύρια που θα παίρνουν τώρα από αυτό το νέο τέλος. ...
    x 1,000 &


    ... Ο λόγος που κανείς δεν παίρνει το μέρος σου, είναι γιατί εδώ είναι τεχνολογικό forum και οι περισσότεροι γνωρίζουν πως αυτό που προτείνεις δεν μπορεί να εφαρμοστεί. ...
    το είπα για 2-3 έτομα τα οποία δεν τσίιμπησαν. Ο φόρος πάντως μια χαρά πέρασε και θα εφαρμοστεί.


    Πραγματικά νομίζεις πως ο λόγος που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιο καλό κλείδωμα είναι γιατί δεν έχουν προσπαθήσει να το φτιάξουν;
    καί βέβαια όχι, αν ήθελαν θα το είχαν φτιάξει, νομοθετήσει, ψηφίσει και εφαρμόσει.
    Το είχα δηλώσει εξ'αρχής ότι θα το απέρριπταν πρώτα οι εταιρείες. Διότι ξέρουν ότι τέτοια απόλυτα και καθολικά μέτρα δεν τους συμφέρουν και εκνευρίζουν τους χρήστες και θα έχουν πολυ αρνητικά αποτελέσματα, μετά δεν θα τους σώζει τίποτα.
    Ετσι και αλλιώς μια χαρά τα παίρνουν απο φόρους.
    Εκμεταλλεύονται και και ό,τι θεωρούν αυτοί πειρατεία, και τζάμπα διαφήμιση και έσοδα απο φόρους.

  11. #206
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως (και) εμείς κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.

    Οι δημιουργοί (γενικώς, από στιχουργοί μέχρι σεναριογράφοι) έχουν χάσει
    τρελλά φράγκα την τελευταία 10ετία (και παραπάνω), λόγω της πειρατείας.


    Δεν τους συμμερίζομαι, αλλά δεν παραβλέπω το γεγονός.

    Βγήκαν και θα βγούν και άλλοι τρόποι, μέθοδοι, νόμοι, πρόστιμα, κουλουβάχατα για να
    καλυφθεί αυτό το κενό της μη-είσπραξης.

    Και ένα παράδειγμα

    Η τραγουδίστρια Yazz (τη θυμάται κανείς τώρα ) όταν έβγαλε Tο the only way is up,
    έγινε ζάπλουτη. Με ένα single! Τώρα αυτό είναι ουσιαστικά αδύνατο, ειδικά για τους νέους καλλιτέχνες.

    Ειδικά οι "παλιοί" δημιουργοί δεν παίρνουν μια από τα εκατομύρια ακουσματα των τραγουδιών τους.

    Αν έχετε να προτείνετε κάποια (άλλη) λύση, ... για πείτε ....
    Και γιατι θα πρεπει να κλαψουμε δηλαδη? Ο κοσμος γυρω μας αλλαζει με ταχεις ρυθμους.

    Καποτε π.χ. ενα μετριο PCακι κοστιζε 500.000 δρχ ($1500). Ευκολα εδινε καποιος 15.000 δρχ (€50) για ενα format -> κλασμα της αξιας του μηχανηματος. Χρυσες δουλειες οι τεχνικοι Η/Υ!

    Σημερα? Αγοραζει και η κουτση Μαρια tablet κινεζια με €40 και απλα τα πετανε μολις χαλασουν. Βλεπεις σε κολωνες €5-10 το format και βαρανε μυγες οι περισσοτεροι...

    Τι να κανουμε δηλαδη τωρα? Να λυπηθουμε την τραγουδιαρα που ελυνε το βιοποριστικο των δισεγγονων της με ενα hitακι, αλλα στα τετοια μας ο μεροκαματιαρης?

    Να πουμε για τους ηθοποιους που μεσουρανουσαν στα 90s/2000s και μετα ηρθε η κριση μαζι με το YouTube και τα σαρωσαν ολα? Παντου βρισκεις ενα αποδιοπομπαιο τραγο αν θελεις... δεν ειναι παντα η πειρατεια. Υπαρχουν π.χ. εταιριες που δαιμονοποιουν τα μεταχειρισμενα προιοντα.

    Τιποτα δεν κραταει για παντα. Ολοι προσαρμοζονται στα νεα δεδομενα.

  12. #207
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Θεωρείται δεδομένο ότι κάποια ποσά που συγκεντρώνονται θα πάνε σε "δημιουργούς". Με ποιο τρόπο αυτό καθορίζεται; Τι διαφάνεια υπάρχει;

    Κάποια ποσά συγκεντρώνονται και δίνονται εκεί που για πελατειακούς λόγους αποφασίζεται να δοθούν. Όπου κάποιοι βαφτίζονται "δημιουργοί" και κάποιοι άλλοι όχι κατά το δοκούν ανάλογα με τις προσφερόμενες υπηρεσίες ή δήλωση αφοσίωσης. Ή για όποια χρήση, "κατά παρέκκλιση του νόμου τάδε".

    Εδώ που τα λέμε ποιος εμποδίζει τον οποιονδήποτε να βαφτίσει τον Καρανίκα "δημιουργό"; Εδώ τον έχουν βαφτίσει "σύμβουλο στρατηγικού σχεδιασμού" του πρωθυπουργού. Αν τον είχαν βαφτίσει ειδικό επί της Μενεγάκη μπορεί κάπως να είχαν πέσει μέσα. Μπορεί και αυτό να είναι μια "δημιουργική έκφανση", εδώ που τα λέμε. Ποιος μπορεί να είναι σίγουρος με αυτά;

    Θυμάστε τη "δημιουργό" που έκανε αέρα στο σβέρκο εκείνου του τύπου εξηγώντας ότι μεταβιβάζει κάποιες θεραπευτικές δυνάμεις από το υπερπέραν ή κάτι τέτοιο; Σήμερα την έχουν βαφτίσει "υπουργό". Υπεύθυνη, υποτίθεται, για το νόμο "περί πνευματικών δικαιωμάτων". Ή... μήπως έτσι... τον βάφτισαν;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 21-07-17 στις 09:20.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

Σελ. 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 20:08
  2. Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-17, 13:50
  3. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-17, 23:06
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-16, 15:27
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-16, 22:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας