Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Περιοχή
    στην Ανατολική πλευρά της Νήσου Sark
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13297/1020
    ISP
    VoIP
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλήσπερα.
    γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει ανάκτηση μυνημάτων στο viber που εχουν διαγραφεί;
    κρατάει σε κάποιο cloud τα μηνυματα ή αν γίνει διαγραφή δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ανάκτηση;
    ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath

  3. #3
    Εγγραφή
    28-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να καταγγείλουμε κάπου την Rakuzen στην οποία ανήκει το viber (προδικαστικά, όχι δικαστικά).
    Υπήρξε διαγραφή όλων των μηνυμάτων μου (μιλάμε για ιστορικό χρόνων), με αποτέλεσμα να υποστώ προσωπική και επαγγελματική ζημία, χωρίς υπαιτιότητα δική μου. Συγκεκριμένα, απεγκατέστησα το βάιμπερ στο smartphone γιατί δεν είχε χώρο, και αυτομάτως διαγράφηκε και το ιστορικό viber desktop, χωρίς προειδοποίηση.
    Τους έστειλα μήνυμα, μου ξεκαθάρισαν ότι δεν υπάρχει ανάκτηση, παρά μόνο η δυνατότητα να λάβω αντίγραφο των αριθμών οι οποίοι μου χουν στείλει μηνύματα (για συγκεκριμένο διάστημα, όχι απεριόριστα) για το εξωφρενικό ποσό των 500 δολλαρίων, τα οποία μετά από παζάρια μου τα κάνανε 50 δολλάρια. Φυσικά δεν πρόκειται να πληρώσω ούτε λεπτό απ την τσέπη μου. Το θέμα είναι ότι έχασα σημαντικά αρχεία, και το κυριότερο είχα επαφές με προμηθευτές και άτομα απ την δουλειά τα οποία μου στέλναν απαραίτητα έγγραφα σε σκρίνσοτ από κει.
    Που να απευθυνθώ;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να καταγγείλουμε κάπου την Rakuzen στην οποία ανήκει το viber (προδικαστικά, όχι δικαστικά).
    Υπήρξε διαγραφή όλων των μηνυμάτων μου (μιλάμε για ιστορικό χρόνων), με αποτέλεσμα να υποστώ προσωπική και επαγγελματική ζημία, χωρίς υπαιτιότητα δική μου. Συγκεκριμένα, απεγκατέστησα το βάιμπερ στο smartphone γιατί δεν είχε χώρο, και αυτομάτως διαγράφηκε και το ιστορικό viber desktop, χωρίς προειδοποίηση.
    Τους έστειλα μήνυμα, μου ξεκαθάρισαν ότι δεν υπάρχει ανάκτηση, παρά μόνο η δυνατότητα να λάβω αντίγραφο των αριθμών οι οποίοι μου χουν στείλει μηνύματα (για συγκεκριμένο διάστημα, όχι απεριόριστα) για το εξωφρενικό ποσό των 500 δολλαρίων, τα οποία μετά από παζάρια μου τα κάνανε 50 δολλάρια. Φυσικά δεν πρόκειται να πληρώσω ούτε λεπτό απ την τσέπη μου. Το θέμα είναι ότι έχασα σημαντικά αρχεία, και το κυριότερο είχα επαφές με προμηθευτές και άτομα απ την δουλειά τα οποία μου στέλναν απαραίτητα έγγραφα σε σκρίνσοτ από κει.
    Που να απευθυνθώ;
    Απο όσο θυμάμαι αυτή είναι η συμπεριφορά του, εσύ θα έπρεπε να πάρεις backup πριν το βγάλεις το πρόγραμμα
    Οπότε είναι δικιά σου υπαιτιότητα.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εντάξει, αυτό θα το κρίνει αυτός στον οποίο θα κάνω report. Υπάρχει κάποια Αρχή να τους ελέγχει, στην Ελλάδα ή έξω;

  6. #6
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΥΜΙΑΝΑ
    Router
    Fritz!box 7390
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    από την στιγμή που το viber έχει δυνατότητα backup και εσύ δεν το έκανες τι σου φταίει η εταιρία;; πάντα πριν αλλάξω τηλέφωνο ή ότι άλλο κάνω παίρνω backup και μετά restore και όλα τα μηνύματα είναι στην θέση σου, δικό σου το λάθος τι ψάχνεις να βρεις .

  7. #7
    Εγγραφή
    01-02-2003
    Περιοχή
    Ιλιον-Πετρούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Επίσης, από τη στιγμή που είναι τόσο σημαντικό για σένα θα έπρεπε το folder που παίρνει τα screenshots θα μπορούσες να είχες φροντίσει να τα παίρνεις αυτόματα backup σε κάποιο cloud service (drive, photos, dropbox etc) μαζί με τις υπόλοιπες φωτογραφίες...

    Το ίδιο αποτέλεσμα δεν θα είχε αν σου έκλεβαν το smartphone;
    Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τα emails αν δεν έχεις IMAP, τ' αρχεία στον υπολογιστή σου αν δεν παίρνεις backup, τα contacts σου στο τηλέφωνο αν δεν είναι synced με κάποια εφαρμογή ή δεν παίρνεις τακτικά backup κλπ...

    Ρυθμιστικές αρχές στην Ελλάδα σχετικές με εταιρείες παροχής ηλεκτρονικών επικοινωνιών είναι η ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων), ΑΠΔΠΧ (Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα) & ΑΔΑΕ (Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών). Επίσης υπάρχει η Γενική Γραμματεία Καναταναλωτή (efoplis), η Ένωση Καταναλωτών "Η Ποιότητα της Ζωής" και αν πιστεύεις ότι υπάρχει δόλος/αμέλεια μπορείς ν' απευθυνθείς στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος...

    Προσωπικά θα σου πρότεινα να αφιερώσεις αυτό το χρόνο που θα χρειαστείς για να έρθεις σ' επαφή με τις Αρχές, στο να θωρακιστείς με μηχανισμούς αντιγράφων ασφαλείας για τα δεδομένα που θεωρείς σημαντικά για σένα.
    -- Nikpet --

  8. #8
    Εγγραφή
    28-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ φίλε, θα τους απευθυνθώ και αυτοί θα αποφασίσουν ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Τί χρειάζεται για να γίνει κάποιος νόμιμα WISP?
    Από tsatasos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-21, 14:40
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 02:31
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-17, 21:39
  4. Ερωτηση..μπορει να κανει το skype επανακληση?
    Από eleni mpi στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-16, 21:07
  5. Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 09:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας