Έχω πρόσβαση σε δύο δίκτυα.

Η κατάσταση σήμερα έχει ως εξής:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Current_status.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  17,6 KB 
ID: 184755

Έχω ένα δίκτυο (ADSL) στο οποίο έχω άμεση πρόσβαση (Δίκτυο Ε) και υπάρχει και ένα δεύτερο δίκτυο ADSL στο οποίο έχω πρόσβαση μέσω wifi (Δίκτυο W).

Ο υπολογιστής μου συνδέεται στο δίκτυο μέσω ενός switch και αυτό με το router.
Στο δεύτερο δίκτυο συνδέομαι συνήθως με φορητές συσκευές, αν και όταν υπάρχει λόγος.
Επίσης ο υπολογιστής μου δεν βλέπει το δεύτερο ασύρματο δίκτυο άμεσα. Χρειάζεται γέφυρα η οποία συνδέεται πάνω στο switch για να πάει με powerline στο χώρο που βρίσκεται ο υπολογιστής.

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να χρησιμοποιώ γενικώς το (Δίκτυο Ε) αλλά κάποιες σελίδες να τις βλέπω από το (Δίκτυο W) ώστε έξω να βγαίνω με διαφορετική IP.
Επίσης δεν θέλω από το Δίκτυο W να υπάρχει πρόσβαση στο Δίκτυο Ε.

Να σημειώσω ότι το Δίκτυο E δεν έχει το ίδιο range με το Δίκτυο W.

Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω έναν δεύτερο υπολογιστή με linux (αν πετύχει, θα βάλω ένα rasberry αργότερα) με δύο δίκτυα (2 ethernet ή 1 ethernet και 1 wifi) και να εγκαταστασήσω κάποιο πρόγραμμα για proxy (πχ SQUID).
Επίσης, θα πρέπει να ρυθμίσω το iptables να μην επιτρέπουν εισερχόμενες συνδέσεις από το δίκτυο Δίκτυο W στο Δίκτυο Ε. (δεν το έχω ξανακάνει και εκτιμώ ότι θα βρω οδηγούς στο internet για το πως γίνεται αυτό)
Στη συνέχεια, στον firefox θα βάλω κάποιο addon (πχ foxyproxy) για να αλλάζω proxy κατά βούληση.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Plan.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  20,6 KB 
ID: 184756

Πιστεύετε θα δουλέψει;
Έχω περιγράψει σωστά την ανάγκη και τη λύση που θα επιχειρήσω να δώσω; Μπορεί να έχω παραλείψει κάτι που ίσως δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον;
Ποια διανομή linux να επιλέξω;
Ποια εφαρμογή για proxy προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας