Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50
  1. #31
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν μιλάς για την πρώτη πρίζα, τότε το κόστος είναι για μια πρίζα που έχει 2 θύρες RJ11.
    Αν μιλάς για άλλη πρίζα, εξαρτάται τα καλώδια που υπάρχουν τώρα, οπότε ίσως χρειαστεί πέρασμα άλλου εσωτερικού (δυσκολότερο) ή εξωτερικού.

    Έχω προσωπική γνώμη μόνο από HOL/Vodafone και ΟΤΕ. Για υπηρεσία από καμπίνα σε όποιον κι αν πας ο συγχρονισμός θα είναι ο ίδιος και η διαφορά είναι στο δίκτυο του καθενός, που γενικά θεωρώ από πληροφορίες χρηστών, ότι της Forthnet είναι ελαφρά καλύτερο.

  2. #32
    Εγγραφή
    12-07-2017
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Router
    *
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μιλάς για την πρώτη πρίζα, τότε το κόστος είναι για μια πρίζα που έχει 2 θύρες RJ11.
    Αν μιλάς για άλλη πρίζα, εξαρτάται τα καλώδια που υπάρχουν τώρα, οπότε ίσως χρειαστεί πέρασμα άλλου εσωτερικού (δυσκολότερο) ή εξωτερικού.

    Έχω προσωπική γνώμη μόνο από HOL/Vodafone και ΟΤΕ. Για υπηρεσία από καμπίνα σε όποιον κι αν πας ο συγχρονισμός θα είναι ο ίδιος και η διαφορά είναι στο δίκτυο του καθενός, που γενικά θεωρώ από πληροφορίες χρηστών, ότι της Forthnet είναι ελαφρά καλύτερο.
    κι'εγω εχω ακουσει ότι η forthnet στο δικο της δικτυο είναι καλυτερη..και σου δινει από μονη της η εστω αν το ζητήσεις το 6αρι target

  3. #33
    Εγγραφή
    25-07-2017
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δώστε ρε παιδιά τα φώτα σας για την σύνδεση μου.εδω και καιρό το upload δεν συγχρονίζει και δεν κλειδώνει στα 30mbs αλλά έχει συνεχείς διακυμάνσεις από 15-27..!
    Ενώ στην αρχή όταν έβαλα Vdsl όλα ήταν μια χαρά . Ο γείτονας που είναι δίπλα έχει απόσταση από dslam ~70m και η γραμμή του είναι πολύ καλή εγώ έχω απόσταση ~130m. Από ρουτερ έχω το speedport entry 2i και το tplink archer vr600 το οποίο σκέφτομαι να το βάλω μπροστά και πίσω το speedport μόνο για voip.μηπως και δω βελτίωση .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0461.PNG  


  4. #34
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς αυτά είναι τα στοιχεία του γείτονα και όχι τα δικά σου. Και απ' ότι βλέπω έχει σύνδεση σε rural (50/30).
    Και αυτού η γραμμή (αν και πιάνει τα 50), θεωρώ ότι έχει θέμα, μάλλον με την εσωτερική του καλωδίωση.

    Για δώσε και τα δικιά σου να έχουμε καλύτερη εικόνα.

    Καλώς ήλθες!

  5. #35
    Εγγραφή
    25-07-2017
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το πρώτο είναι το δικό μου και το δεύτερο είναι του γείτονα και οι δυο είμαστε ΟΤΕ rural 30/50 το θέμα είναι ότι και εμένα στην αρχή ήταν όλα μια χαρά . Μας αλλάξανε και το Dslam πρόσφατα λόγο κεραυνού και βάλανε καινούργιο είπα μήπως διορθωθεί αλλά τα ίδια .

    - - - Updated - - -

    Επίσης για κάποιο λόγο και εγώ επιμόλυνση σε fastpath και άλλαξε από μόνο του σε interleaved και δεν μπορούν να μου το αλλάξουμε πάλι σε fast γτ απλά μου λένε ότι δεν γίνεται κτλπ..ενώ επιμονή στη. Αρχή όπως και ο γείτονας ο οποίος παραμένει σε fast.μου λένε ότι επειδή είναι δυο εταιρεία o ote και το rural δεν μπορούνε να βγάλουν άκρη και τέτοια..! Αλλά το θέμα μου είναι ποιο πολύ η ταχύτητα .στην καλωδίωση από το Dslam μέχρι στο σπίτι δεν έχει αλλάξει κάτι .και δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.επισης είναι να έρθει συνεργείο του ΟΤΕ τη. Πέμπτη αλλά και αυτοί δεν νομίζω να βγάλουν άκρη.

    - - - Updated - - -

    Sry και για το λάθος topic αν μπορείτε μεταφέρετε το στo topic για τις vdsl γραμμές του ΟΤΕ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0462.JPG  


  6. #36
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Πολλά λάθη βλεπω. Άρα σίγουρα πρέπει να κάνεις έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν κάνε έναν έλεγχο στην είσοδο του καλωδίου στο σπίτι (ή την 1η πρίζα), αλλά αποσυνδέοντας την γραμμή προς τις υπόλοιπες πρίζες.
    Δηλαδή θα έχει συνδεδεμένο μόνο το modem/router με το καλώδιο που έρχεται απ' έξω και κανένα άλλο καλώδιο πάνω του.

    Αν εξακολουθεί το πρόβλημα, είναι θέμα εξωτερικής καλωδίωσης του ΟΤΕ ή την κάρτα στο DSLAM και λογικά θα το δουν όταν έλθουν για τον έλεγχο.

  8. #38
    Εγγραφή
    25-07-2017
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το καλώδιο που έρχεται από έξω πάει μονο σε μια γραμμή στον πάνω όροφο που έχω μόνο το router και τπτ άλλο καθώς δεν χρησιμοποιώ σταθερό τηλ πάνω, και σε μια γραμμή στον κάτω όροφο όπου υπάρχει Μόνο ένα σταθερό. Στον πάνω όροφο στο καλώδιο που βγαίνει από τον τοίχο έχω το splinter όπου δίνω με ένα καλώδιο στο dsl και στο άλλο στην γραμμή που λέει το speedport phone .οπου φαντάζομαι κάνει επιστροφή και πάει στον κάτω όροφο για το σταθερό . Στο σταθερό.

  9. #39
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το καλώδιο που έρχεται απ' έξω, λες ότι καταλήγει σε 2 πρίζες του σπιτιού. Άρα κάπου είναι συνδεδεμένες οι καλωδιώσεις αυτών.
    Πρέπει λοιπόν να βρεις που είναι αυτή η ένωση και να τα αποσυνδέσεις.
    Επειδή πρόκειται για rural, λογικά έχετε μονοκατοικία άρα είναι εύκολο να βρείτε που τερματίζει το καλώδιο από τον ΟΤΕ (κάπου σε εξωτερικό κουτί του σπιτιού) κι εκεί πρέπει να γίνονται οι συνδέσεις..

  10. #40
    Εγγραφή
    25-07-2017
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το καλώδιο του ΟΤΕ μπαίνει μέσα στο σπίτι και εκεί γίνονται οι συνδέσεις . Τα καλώδια του ρουτερ μαζί και τα καλώδια που πάνε στον κάτω όροφο στο τηλέφωνο είναι όλα μαζί με τα καλώδια του ΟΤΕ .
    Έβγαλα τα καλώδια που πάνε στο τηλέφωνο και άφησα μόνο του ΟΤΕ όπου πάνω τους συνδέω ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο για να πάει στο spliter και μετά στο ρουτερ και είδα ότι συγχρονίζει πολύ ποιο ψιλά 30up από 15-25 πριν και κανονικά 50 down επίσης το attainable Rate αυξήθηκε. Ξανά έβαλα μετά πάνω τα καλώδια του τηλεφώνου και είχε τα ίδια προβλήματα. Παρακάτω παραθέτουν και την φωτό όπως ήταν . Όποτε μάλλον πρέπει μα τραβήξω ένα καινούργιο τηλεφωνικό καλώδιο από κάτω και να το κουμπωσω απευθείας πάνω στο phoneline του ρουτερ σωστά ; και όχι πάνω στα καλώδια του ΟΤΕ όπως ήταν .!

    - - - Updated - - -

    Τα καλώδια του τηλεφώνου είναι αυτά τα διαφανές τα πολύ παλιά . Χωρίς κάποια Ιδιαίτερη μόνωση .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_1807.jpg  


  11. #41
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    'Οπως κατάλαβες και ο ίδιος έχει μεγάλη σημασία η σωστή εσωτερική εγκατάσταση.
    Αν είναι μεγάλη η απόσταση, μην βάλεις απλό πλακέ τηλεφωνικό καλώδιο αλλά ένα UTP. Από αυτό ένα ζευγάρι θα φέρει στο splitter την γραμμή του ΟΤΕ και ένα άλλο θα επιστρέψει πίσω μόνο την τηλεφωνία και θα συνδεθεί στο καλώδιο που πάει στις άλλες πρίζες του σπιτιού.

  12. #42
    Εγγραφή
    25-07-2017
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το διαφανές πάει στο τηλέφωνο και το γκρι πάει στο ρουτερ δεν έχω πουθενά άλλου πρίζα τηλεφώνου μόνο μια που πάει αυτό το διαφανές και από εκεί στο τηλέφωνο .οπιτε η ερώτηση μου είναι να καταργήσω τελείως το διαφανές και να τραβήξω ένα utp από την πρίζα του τηλεφώνου και να το συνδέσω πίσω στο ρουτερ η να το συνδέσω πάλι μαζί με όλα τα αλλά ; η απόσταση για το τηλέφωνο από αυτό το κουτί είναι -~10-12 μέτρα .

  13. #43
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παίρνεις ένα UTP όσα μέτρα θέλεις και σε αυτό:

    Το χρωματικό ζεύγος μπλε-άσπρο/μπλε το συνδέεις μόνο με το ζεύγος του ΟΤΕ (μαύρο-κόκκινο). Το ζεύγος αυτό καταλήγει στο στο LINE του splitter.
    Θα βάλεις στο ζεύγος καφέ/άσπρο-καφέ ένα βύσμα RJ11 και θα το κουμπώσεις στο PHONE του splitter.
    Θα βάλεις ένα άλλο τηλεφωνικό καλώδιο από το DSL του splitter, στο modem/router.

    Το ζεύγος καφέ/άσπρο-καφέ, του καλωδίου από το splitter, στην άλλη πλευρά του (στην ρεγκλέτα της εικόνας) θα το συνδέσεις μόνο με το διαφανές ζεύγος που πάει στο τηλέφωνο του άλλου ορόφου.

  14. #44
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Το depth στην γραμμή τι ειναι ? και τι επιλογές έχουμε απο πλευρά cosmote?

  15. #45
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει να κάνει με το ποσό των δεδομένων ανά block ενός πακέτου σε Interleave. Για πληροφορίες δες εδώ κι εδώ.
    Γενικά όλοι οι πάροχοι έχουν στάνταρ τιμές ανάλογα το προφίλ που έχουν ανά περίπτωση. Κάποιοι το αλλάζουν και άλλοι όχι.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ειναι καλη η ταχυτητα?
    Από jimleft στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-17, 13:31
  2. απορία για τα στοιχεία της γραμμής μου
    Από skorer1982 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-17, 14:50
  3. Routing με βάση θύρας σε άλλη θύρα.
    Από kronos911 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-17, 20:40
  4. Τα βραδια πέφτει η σύνδεση
    Από Κώτσος στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 23:12
  5. [Netgear] Αδύνατη η σύνδεση με pppoe σε κονσολα ps4
    Από ΠάνοςGR10 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-16, 12:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας