Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Σας αρέσουν τα μεταφρασμένα ανέκδοτα;

Ψήφισαν
70. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι

    23 32,86%
  • Όχι

    17 24,29%
  • Δεν ξέρω / δεν απαντώ

    3 4,29%
  • I don't know / I don't answer

    3 4,29%
  • Δεν αντέχω τις αναλυτικές επεξηγήσεις

    9 12,86%
  • I need more thorough explanations

    15 21,43%
Σελ. 967 από 1055 ΠρώτηΠρώτη ... 947957962965966967968969972977987 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.491-14.505 από 15814
  1. #14491
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Ενός λεπτού σιγή για όσους κέρδισαν φέτος το φλουρί στην βασιλόπιτα. #COVID-19
    --
    Άντε και πήγες στο χωριό για Πάσχα. Δηλαδή τι; Ότι εκεί είναι ανοιχτά τα μαγαζιά τα καφέ οι εκκλησίες τι; Άρα; Άρα είσαι μ@λάκας. Τέλος
    --
    Μετά από τρεις εβδομάδες καραντίνα, αδυνάτισε ο καθρέφτης
    --
    Πήγα στο σουπερμάρκετ σήμερα και έτσι που περίμενα στην ουρά και μου έγνεψε ο σεκιουριτάς να περάσω μέσα, ένιωσα για λίγο ότι έμπαινα σε κλαμπ
    --
    Πήρα ταξί για μια διαδρομή των 4 ευρώ. Να μην σας τα πολυλογώ, το εμβόλιο υπάρχει σε κάτι αποθήκες εδώ και καιρό
    --
    Στην αρχή εξαφανίστηκαν τα αντισηπτικά, μετά τα κωλόχαρτα και τώρα οι μαγιές. Δηλαδή όλη μέρα στο σπίτι τρώτε ψωμί, χέζετε και πλένετε τα χέρια σας;
    --
    Ένας Ιάπωνας μαθηματικός, έλυσε πρόβλημα με 6 άγνωστα ψάρια, εξίσουσι
    --
    Στην καραντίνα το νορμάλ είναι να κοιμάσαι στις 8 το ξημέρωμα και να ξυπνάς 5 το απόγευμα
    --
    Τώρα καταλαβαίνω τον μικρό όταν του λέω «Πήγαινε κλείσου στο δωμάτιό σου και μείνει εκεί μέχρι να σου πω ΕΓΩ»
    --
    Τρώμε ο ένας απέναντι από τον άλλον λες και είμαστε στο Μπάκιγχαμ
    --
    Αυτός ο Μάρτιος έχει κρατήσει 5 μήνες, συν δύο εβδομάδες που θα είναι κρίσιμες
    --
    Ποιος να το φανταζόταν ρε μ@λάκες ότι το να πας να πετάξεις τα σκουπίδια θα σου έδινε τόση χαρά
    --
    Φοράω το φίμωτρο που είχα αγοράσει για bdsm καταστάσεις για να μην τρώω συνέχεια
    --
    Εμένα δεν με ενοχλεί που είμαι όλη μέρα στο σπίτι. Εμένα με ενοχλεί που είναι όλοι οι υπόλοιποι όλη μέρα στο σπίτι
    --
    Εμείς που περάσαμε το πρώτο Τσέρνομπιλ δεν αναπτύξαμε ανοσία;
    --
    Αυτοί που κορνάραν στα φανάρια πριν ανάψει το πράσινο τι να κάνουν άραγε;
    --
    Γλυκό λέει χωρίς ζάχαρη, χωρίς αλεύρι, χωρίς αυγά... ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ
    --
    Φέτος πρώτη φορά θα καθίσουμε στη σωστή θέση στο οικογενειακό πασχαλινό τραπέζι. Ο καθένας σπίτι του
    --
    Έχετε κάνει τίποτα τρέλες στη ζωή σας ή είστε από τους άλλους;
    --
    Άλλες κοπέλες στην ηλικία μου ταΐζουν τα παιδιά τους τώρα, πλένουν πιάτα, καυγαδίζουν με τον άντρα τους. Εγώ βλέπω Frozen
    --
    Μαλώνω με την μάνα μου, αν ήσουν πεθερά μου της λέω θα σε πέταγα από το μπαλκόνι. Αν ήμουν μεθερά σου μου λέει, θα έπεφτα μόνη μου. Χαχαχαχαχα
    --
    Δηλαδή αν δεν κάνετε ένα μήνα γυμναστική τι θα πάθετε; Δείτε κι εμένα που έχω να κάνω από το 1968, τι έπαθα;
    --
    Δηλαδή θα βγει αύριο η Χριστίνα Μπόμπα να μας πει ότι κόλλησε ραδιενέργεια και δίπλα της θα φωσφορίζει ο Τανιμανίδης;
    --
    Πάντως με ΠΑΣΟΚ, όταν χαλούσανε τα υδραυλικά στο εξοχικό, δεν παίρναμε υδραυλικό. Παίρναμε άλλο εξοχικό
    --
    Πρωινό το μεσημέρι, μεσημεριανό το απόγευμα, σνακς στις 2 το βράδυ, καφέ στις 4 και γενικά υπάρχει πρόγραμμα
    --
    Ζήτησα από τον αδερφό μου να μου φέρει διπλό καφέ κι εκείνος μου έφερε μονό γιατί λέει πρέπει να ηρεμήσουν λίγο τα νεύρα μου. ΠΟΙΑ ΝΕΥΡΑ ΒΡΕ ΤΣΟΓΛΑΝΕ;

    - - - Updated - - -

    Σώζουμε τον πλανήτη ξύνοντας τα παπάρια μας μη χειρότερα. #COVID-19
    --
    Ένα τζιν παρακαλώ
    -Με τόνικ;
    -Να μου κουμπώνει
    --
    Έλα μαμά, ούτε φέτος θα βρω γκόμενο
    --
    Και σκέτο καλό μήνα να πούμε σήμερα, για αστείο πιάνεται παιδιά
    --
    Έχω κάνει απίστευτες ασκήσεις δικεφάλων ανοιγοκλείνοντας το ψυγείο μου. 3 σετ των 10 επαναλήψεων ανά μισή ώρα
    --
    Την άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις, το Πάσχα επίσης, το καλοκαίρι αν δεν το βρεις το φτιάχνεις κι αυτό, γενικά είναι καλό στις μέρες μας να πιάνουν τα χέρια σου
    --
    Ναι σύμπαν εκεί; ΠΩΣ ΜΑΣ ΠΕΤΣΟΚΟΨΕΣ ΕΤΣΙ ΡΕ Μ@ΛΑΚΑ
    --
    Του στέλνω είμαι γυμνή και σε σκέφτομαι και μου απαντάει την κότα θα την κάνεις τελικά με ρύζι ή κριθαράκι;
    --
    Πιο τσάμπα λεφτά, από αυτά που δώσαμε για γούρια του 2020 δεν πρέπει να έχουν ξαναϋπάρξει
    --
    Πας σούπερ μάρκετ, μετράς 14 μέρες να δεις αν θα πεθάνεις. Αν δεν πεθάνεις, ξαναπάς σούπερ μάρκετ ξαναμετράς 14 ημέρες, ξαναπάς, ξαναμετράς και συνεχίζεις να το κάνεις αυτό μέχρι να πεθάνεις
    --
    Τις έχουμε χωρίσει τις δουλειές στο σπίτι, ο ένας πατάει το νεξτ έπισοντ ο άλλος το σκιπ ίντρο
    --
    Την Κυριακή να βγούμε όλοι στα μπαλκόνια μας να χειροκροτήσουμε την Βίκυ Σταμάτη που ζει σε άθλιες συνθήκες με 2.400€
    --
    Δεν περνάει και η ώρα να έρθει το 2021
    --
    Μην ψάχνεις για μ@λάκες, θα σε βρουν εκείνοι όπου και να ΄σαι
    --
    Και βγαίνει λέει αύριο ο Τσιόδρας και φωνάζει ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΑΑ
    --
    Έχω γείτονα νεκροθάφτη με νεκροφόρα δική του και δεν απέχω πολύ από το να του ζητάω να με πηγαίνει βόλτες έστω και ξάπλα, τι θα του πουν, πού το πας το πτώμα;
    --
    Τον γέννησα, τον έφτασα δέκα χρονών για να μου παίρνει την γωνία στον καναπέ ρε φίλε
    --
    Μας έκλεισαν τα καφέ στη Θεσσαλονίκη δεν μιλήσαμε, μας κλείνουν την παραλία δεν μιλάμε, αν μας κλείσετε όμως και το μετρό να ξέρετε θα γίνει της πουτ@νας
    --
    Άσε φιλενάδα, είμαι να τρελαθώ, έμαθα πως ο κορωνοϊός μένει στο πλαστικό πάνω από εβδομάδα
    --
    Πώς καταλαβαίνεις ότι κάποια δεν έχει πατήσε ποτέ το πόδι της σε γυμναστήριο. Ξεκινάει λέγοντας «με πήρε τηλέφωνο ο γυμναστής μου». Κανένας γυμναστής δε θα σε πάρει μωρή φασολάδα, εκτός αν του χρωστάς λεφτά
    --
    Πήρε η μάνα μου τηλέφωνο να μάθει πώς είμαι και τι κάνω μόνη σπίτι και τελικά κατέληξε ότι όταν μου έλεγε παντρέψου να κάνεις παιδιά, εγώ απαντούσα έχω σκύλο, πάρε αγκαλιά το σκύλο μου είπε και μου το έκλεισε
    --
    Μόνο η κουρτίνα του μπάνιου μου πιάνει πλέον τον κώλο
    --
    Θέλω να βγάλω βόλτα μια εξάδα μπύρες να τις πάω στη θάλασσα
    --
    Σιγά το δύσκολο να βάψεις μόνη τα μαλλιά σου. Θα σας δείξω εγώ που έβαψα το μαλλί, την μύτη, την πλάτη, το χαλί και λίγο τα δάχτυλα των ποδιών μου
    --
    Κάνε το χειμώνα καλοκαίρι, κάνε το μπαλκόνι σου νησί. Α ρε Γιαννάκη Κότσιρα, πόσο μπροστά
    --
    Μετά την λήξη της καραντίνας θεωρώ ότι μας χρειάζεται ένα τρίμηνο διακοπές στη θάλασσα, έτσι για να ισορροπήσουμε βρε αδερφέ
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #14492
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    - σκούρα τα πράγματα, παιδιά...
    - μα, τι συμβαίνει?
    - όλα τα παιδιά......
    - μη μου πεις...
    - δυστυχώς! Προσθέσεις κ Ελέγχου Λοιμώχθηκαν
    - μα πώς?
    - πήγαν όλα στου Μέτζη
    - του Νέουκτη?
    - α, γειά σου
    - αμάν! κ τί θα κάνουμε, τώρα?
    - τώρα, προσομούμου
    - 'όλα τα παιδιά?
    - όλα, εκτός απ' αυτά με εξωγενή λούμαξη στο φάρυγγα του ναή
    - πως κ έτσι?
    - ήταν σε διαδικασία προσωπικής Λοιμώνας
    - κ θεωρείται αυτό ως οικολογία αλυσίδα της μωδιακήρυξης?
    - ακριβώς! κ επίσης, πρόκειται για μωλοιμώμωξη που σχετίζεται με τον ίδιο τρόπο
    - κ που καταλήγουμε?
    - δεν γλιτώνουμε το σκόιλ
    - του ελλικικού?
    - δυστυχώς!


    Spoiler:
    Είναι καλύτερο στα Αγγλικά!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #14493
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    - σκούρα τα πράγματα, παιδιά...
    - μα, τι συμβαίνει?
    - όλα τα παιδιά......
    - μη μου πεις...
    - δυστυχώς! Προσθέσεις κ Ελέγχου Λοιμώχθηκαν
    - μα πώς?
    - πήγαν όλα στου Μέτζη
    - του Νέουκτη?
    - α, γειά σου
    - αμάν! κ τί θα κάνουμε, τώρα?
    - τώρα, προσομούμου
    - 'όλα τα παιδιά?
    - όλα, εκτός απ' αυτά με εξωγενή λούμαξη στο φάρυγγα του ναή
    - πως κ έτσι?
    - ήταν σε διαδικασία προσωπικής Λοιμώνας
    - κ θεωρείται αυτό ως οικολογία αλυσίδα της μωδιακήρυξης?
    - ακριβώς! κ επίσης, πρόκειται για μωλοιμώμωξη που σχετίζεται με τον ίδιο τρόπο
    - κ που καταλήγουμε?
    - δεν γλιτώνουμε το σκόιλ
    - του ελλικικού?
    - δυστυχώς!


    Spoiler:
    Είναι καλύτερο στα Αγγλικά!
    Ε βάλε και το αγγλικό. Νομίζω ότι γνωρίζουμε και το χιούμορ είναι διεθνές

  4. #14494
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε βάλε και το αγγλικό. Νομίζω ότι γνωρίζουμε και το χιούμορ είναι διεθνές
    Χαχα, μάλλον δεν το έπιασες

    Δεν είναι μετάφραση από αγγλικά, κοροϊδεύει τις μεταφράσεις των διαφόρων υποτιθέμενων "σεμιναρίων" που ξεφύτρωσαν για να πάρουν οι επιστήμονες και ελ. επαγγελματίες το 600άρι που δίνει το κράτος για κατάρτιση.

    Το (επικό ) σχόλιο "Είναι καλύτερο στα Αγγλικά", σε αυτή την περίπτωση δίνει έμφαση στο παραπάνω, ότι δηλαδή προφανώς οι αρλούμπες αυτές προέκυψαν από κακές μεταφράσεις, ενώ τα αρχικά κείμενα μάλλον έβγαζαν κάποιο νόημα στα αγγλικά.

  5. #14495
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #14496
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα, μάλλον δεν το έπιασες

    Δεν είναι μετάφραση από αγγλικά, κοροϊδεύει τις μεταφράσεις των διαφόρων υποτιθέμενων "σεμιναρίων" που ξεφύτρωσαν για να πάρουν οι επιστήμονες και ελ. επαγγελματίες το 600άρι που δίνει το κράτος για κατάρτιση.

    Το (επικό ) σχόλιο "Είναι καλύτερο στα Αγγλικά", σε αυτή την περίπτωση δίνει έμφαση στο παραπάνω, ότι δηλαδή προφανώς οι αρλούμπες αυτές προέκυψαν από κακές μεταφράσεις, ενώ τα αρχικά κείμενα μάλλον έβγαζαν κάποιο νόημα στα αγγλικά.
    Ααα οκ. Δεν είμαι Ελλάδα και δεν το έχω δει αλλά από λίγα που έχω ακούσε αλλά και το βίντεο με τον ισπανόφωνο έχει τρομάξει το μάτι μου ή καλύτερα αυτί μου στην περίπτωση αυτή.

  7. #14497
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα, μάλλον δεν το έπιασες

    Δεν είναι μετάφραση από αγγλικά, κοροϊδεύει τις μεταφράσεις των διαφόρων υποτιθέμενων "σεμιναρίων" που ξεφύτρωσαν για να πάρουν οι επιστήμονες και ελ. επαγγελματίες το 600άρι που δίνει το κράτος για κατάρτιση.

    Το (επικό ) σχόλιο "Είναι καλύτερο στα Αγγλικά", σε αυτή την περίπτωση δίνει έμφαση στο παραπάνω, ότι δηλαδή προφανώς οι αρλούμπες αυτές προέκυψαν από κακές μεταφράσεις, ενώ τα αρχικά κείμενα μάλλον έβγαζαν κάποιο νόημα στα αγγλικά.
    Μάλλον προήλθαν από αγγλική μετάφραση σε τυπωμένο κείμενο στα Ελληνικά και μετά με OCR (που τα έπαιξε για τα καλά) στο τελικό.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  8. #14498
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα, μάλλον δεν το έπιασες

    Δεν είναι μετάφραση από αγγλικά, κοροϊδεύει τις μεταφράσεις των διαφόρων υποτιθέμενων "σεμιναρίων" που ξεφύτρωσαν για να πάρουν οι επιστήμονες και ελ. επαγγελματίες το 600άρι που δίνει το κράτος για κατάρτιση.

    Το (επικό ) σχόλιο "Είναι καλύτερο στα Αγγλικά", σε αυτή την περίπτωση δίνει έμφαση στο παραπάνω, ότι δηλαδή προφανώς οι αρλούμπες αυτές προέκυψαν από κακές μεταφράσεις, ενώ τα αρχικά κείμενα μάλλον έβγαζαν κάποιο νόημα στα αγγλικά.
    Για να εγκλιματίσω τον chat1978 περισσότερο, τώρα με τα έκτακτα μέτρα αναστολής λειτουργίας διαφόρων επιχειρήσεων, ανάμεσα σε άλλα, έδωσαν σε κάποιες κατηγορίες πτυχιούχων τη δυνατότητα να πάρουν 600€ επίδομα. Όμως, για να το πάρουν αυτό, πρέπει να παρακολουθήσουν online σεμινάρια διαφόρων θεματικών ενοτήτων.

    Ε, τις τελευταίες μέρες βγήκε στη φόρα από τους συμμετέχοντες στα σεμινάρια, ότι υπάρχουν κάμποσες ερωτήσεις και υποδείξεις, οι οποίες είναι τελείως ακαταλαβίστικες. Λέξεις που δεν υπάρχουν σε ελληνικό λεξικό, σύνταξη που δε βγάζει νόημα. Καμιά 10αριά από αυτές τις φράσεις όπως η "σκοιλ ελικίκου" (που δε σημαίνει απολύτως τίποτα), έγιναν viral και κυκλοφόρησαν πολλά video, ανέκδοτα κλπ, που το σατιρίζουν.

    Τα λάθη έγιναν μάλλον από μηχανή αυτόματης μετάφρασης (δεν ξέρω αν ενεπλάκη και OCR), σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν υπήρξε κάποιος διορθωτής από τα κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης (ΚΕΚ) να τα διαβάσει καν, πριν τα δημοσιεύσουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 21-04-20 στις 21:59.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #14499
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ευχαριστώ ipo



    Παρτυ



    κράσερ



    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να εγκλιματίσω τον chat1978 περισσότερο, τώρα με τα έκτακτα μέτρα αναστολής λειτουργίας διαφόρων επιχειρήσεων, ανάμεσα σε άλλα, έδωσαν σε κάποιες κατηγορίες πτυχιούχων τη δυνατότητα να πάρουν 600€ επίδομα. Όμως, για να το πάρουν αυτό, πρέπει να παρακολουθήσουν online σεμινάρια διαφόρων θεματικών ενοτήτων.

    Ε, τις τελευταίες μέρες βγήκε στη φόρα από τους συμμετέχοντες στα σεμινάρια, ότι υπάρχουν κάμποσες ερωτήσεις και υποδείξεις, οι οποίες είναι τελείως ακαταλαβίστικες. Λέξεις που δεν υπάρχουν σε ελληνικό λεξικό, σύνταξη που δε βγάζει νόημα. Καμιά 10αριά από αυτές τις φράσεις όπως η "σκοιλ ελικίκου" (που δε σημαίνει απολύτως τίποτα), έγιναν viral και κυκλοφόρησαν πολλά video, ανέκδοτα κλπ, που το σατιρίζουν.

    Τα λάθη έγιναν μάλλον από μηχανή αυτόματης μετάφρασης (δεν ξέρω αν ενεπλάκη και OCR), σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν υπήρξε κάποιος διορθωτής από τα κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης (ΚΕΚ) να τα διαβάσει καν, πριν τα δημοσιεύσουν.


    Μου έδωσε την περίληψη μια φίλη δικηγόρος πολύ high tech. Εγώ πιστεύω ότι σαν ιδέα ήταν εξαιρετική. Δηλαδή έχεις που έχεις τον κόσμο να κάθεται, βάλτον να επιμορφωθεί. Δώσε του subscription σε skillshare, brilliant, bamboo και αντίστοιχα και απλά ζήτα μια επιβεβαίωση. Πιστεύω τα κράτη έχασα μεγάλη ευκαιρία πάντως με αυτό.

  10. #14500
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.723
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Με αυτά τα διαμάντια των επιμορφώσεων θα κάνουμε νέο συκώτι!

    («Κλεμμένο» από το facebook)

    Ακούστε τώρα την ιστορία του Φιλθίζοντος του Τουάνα, ενός νεαρού Άπλυτου της Ανατολής, απογόνου του Μέτζη του Νέουκτη, που νόμισε ότι μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Αλλά πικρές οι βουλές του βασιλιά και σκοτεινές οι ψυχές των Αρίστων.

    Χρόνια μετά τον θάνατο του Μέτζη του Νέουκτη και παρά τη μωδιακήρυξη (βλ. "Η μωδιακύρηξη του Μέτζη του Νέουκτη") του βασιλιά σύμφωνα με την οποία ο λαός των Απλύτων θα είχε πρόσβαση στον θεραπευτικό διαμοναδυουλάτα, οι φτωχοί απόγονοι της πάλαι ποτέ ισχυρής δυναστείας των Μαδούρων, συνέχιζαν να μολύνονται από το παράσιτο σκόιλ ελίκικου, ενώ οι Άριστοι αρνούνταν με διάφορα προσχήματα να τους προσφέρουν το θαυματουργό μαντζούνι που φύτρωνε στην κοιλάδα της Λοιμώνας.

    Ένας νεαρός πρίγκιπας, ο Φιλθίζων, γιος του Τουάνα και απόγονος του Μέτζη, μην αντέχοντας να βλέπει τον λαό του να ρημάζει από την αρρώστια, πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Δεν θα έκλεβε απλώς τον διαμοναδυουλάτα, αλλά αυτή τη φορά θα σκότωνε τον βασιλιά και θα καταλάμβανε την εξουσία. Η φήμη του νεαρού πρίγκιπα που ονειρευόταν να αναστήσει τη δυναστεία των Μαδούρων, δεν άργησε να φτάσει στο παλάτι. Ακούγοντας τον αυλικό του Αδώνιο τον Έλληνα να ανακοινώνει τα μαντάτα, ο βασιλιάς εξοργίστηκε. "Φέρε μου τον Φιλθίζοντα του Τουάνα, ζωντανό ή νεκρό" διέταξε αμέσως τον στρατηγό του, Χαρδάλιους.

    Άλλο που δεν ήθελε ο δαιμόνιος Χαρδάλιους, έστησε γρήγορα μπλόκα απ' άκρη σ' άκρη στην κοιλάδα της Λοιμώνας. Ο δύσμοιρος ο Φιλθίζων δεν άργησε να πέσει στα χέρια τους και να οδηγηθεί ενώπιον του βασιλιά. Εφαρμόζοντας τον Διάμο, έναν νόμο που είχαν θεσπίσει οι Άριστοι και σύμφωνα με τον οποίο όσοι εποφθαλμιούσαν την εξουσία θα εκτελούνταν δι' αποκεφαλισμού εντός 24 ωρών από τη σύλληψή τους, ο βασιλιάς ζήτησε να παρουσιαστεί μπροστά του ο διαβόητος δήμιος και καλός φίλος του αυλικού Αδώνιου, Μαυρούδιους Χούντιους ο τσεκουροφόρος.

    Πράγματι, λίγα λεπτά μετά εκείνος εμφανίστηκε, φορώντας ένα χοντρό δερμάτινο μαύρο πανωφόρι. Κοίταξε βλοσυρά τον τρομαγμένο Φιλθίζοντα κι αμέσως το τσεκούρι του άστραψε στον ουρανό της Λοιμώνας. Χραπ, ακούστηκε και οι Άριστοι που παρακολουθούσαν την εκτέλεση ξέσπασαν σε ζητωκραυγές. Ο Φιλθίζων του Τουάνα δεν αποτελούσε πια κίνδυνο. Ο Μαυρούδιους Χούντιους έστρεψε τότε το βλέμμα στον βασιλιά, χαμογέλασε πονηρά και απομακρύνθηκε περήφανα, θυμίζοντας φοίνικα που αναδύεται από την τέφρα του.

    Όταν το μήνυμα του θανάτου του Φιλθίζοντος του Τουάνα έφτασε στους Άπλυτους, εκείνοι καταρρακώθηκαν. "Καληνύχτα Φιλθίζοντα, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ" ψιθύρισε απογοητευμένος κάποιος, ενώ οι απόγονοι των Μαδούρων απομακρύνονταν πια νικημένοι και ταπεινωμένοι από την εύφορη κοιλάδα της Λοιμώνας.
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  11. #14501
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλή προσπάθεια, αλλά προτιμώ το τραγούδι του Χατζιδάκι (Κεμάλ)...
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  12. #14502
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή προσπάθεια, αλλά προτιμώ το τραγούδι του Χατζιδάκι (Κεμάλ)...
    Στην αγορά του Αλ Χαλίλι;

    Ανυπόγραφος

  13. #14503
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αγορά του Αλ Χαλίλι;

    Spoiler:
    Πρέπει να ήταν φοβερή αυτή η κοπέλα για να έχει δώσει τέσσερις περιουσίες για πιπιλιά ο Αλκίνοος.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  14. #14504
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Πρέπει να ήταν φοβερή αυτή η κοπέλα για να έχει δώσει τέσσερις περιουσίες για πιπιλιά ο Αλκίνοος.
    Spoiler:
    Ή η περιουσία του Αλκίνοου να είναι μηδενική

  15. #14505
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Ή η περιουσία του Αλκίνοου να είναι μηδενική
    Τότε ήταν. Ένα φοιτητικό δυάρι στους Αμπελοκήπους με ενοίκιο και ένα στρογγυλοφάναρο

Σελ. 967 από 1055 ΠρώτηΠρώτη ... 947957962965966967968969972977987 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας