Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συνεχιζουμε με την Λενοβο.
    Πηρα τηλεφωνο ζητωντας να μου πουν καποιο τροπο γραπτης επικοινωνιας με την μητρικη εταιρια. Η κοπελα που το σηκωσε ειπε οτι δεν γνωριζει και θα ενημερωνε το τμημα παραπονων αμεσα ωστε να επικοινωνησουν μαζι μου.

    Ακομα περιμενω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MANTHES : 24-07-17 στις 16:44.

  2. #17
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κοπελα που το σηκωσε ειπε οτι δεν γνωριζει και θα ενημερωνε το τμημα παραπονων αμεσα ωστε να επικοινωνησουν μαζι μου.

    Ακομα περιμενω
    Δές εδώ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν υπαρχει δυνατοτητα επικοινωνιας τηλεφωνικως καθως τα αγγλικα μου δεν ειναι οτι καλυτερο. Ουσιαστικα γραπτη επικοινωνια δεν βρισκω πουθενα

  4. #19
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικα γραπτη επικοινωνια δεν βρισκω πουθενα
    Για κάνε μιά κρούση στο facebook τους.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εστειλα και εκει και ακομα περιμενω απαντηση. Απο οτι φαινεται σε ολο τον κοσμο η Λενοβο ειναι τα ιδια χαλια.
    Μαλιστα τους εστειλα και μηνυμα αλλα εκανα και δημοσιευση οπως και στο επισημο φορουμ της Λενοβο.

    Τελικα πηραν στις 16:10 μετα απο 5 ωρες περιπου αλλα δεν προλαβα την κληση. Προσπαθω να τους καλεσω και το τηλεφωνο τους ειναι απασχολημενο συνεχως

  6. #21
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχως οπως βλεπω ειναι τοσο σαπια εταιρια γενικοτερα που δεν υπαρχει η δυνατοτητα πραγματικης επιλυσης. Μπορουν να σε εχουν ακομα και 5 μηνες στην αναμονη και να μην μπορεις να κανεις τιποτα πλην της καταγγελιας στον συνηγορο του καταναλωτη.

    Επικοινωνησα με την μητρικη εταιρια, πηραν απο εκει την καταγγελια μου και ειπαν οτι θα την διαβιβασουν στην ελληνικη Λενοβο. Να εχεις λεφτα και να τους ταραζεις στις μηνυσεις. Μονο για αυτο ειναι

  7. #22
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μολις ελαβα μηνυμα πως το κινητο βρισκεται στην Θεσσαλονικη, ενω επρεπε να ειχε γυρισει στην Αθηνα στο σερβις και ενω επισης παρελαβαν το κινητο απο την Χαλκιδικη.

    Ειναι ηλιθιοι απο καθε αποψη εκει στην Λενοβο

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός.
    έχεις να κάνεις με δυο διαφορετικές βλάβες.
    Έστειλες μήνυμα στην μαμά εταιρία και σε πήρανε τηλέφωνο μέσα σε 5 ώρες που είναι πολύ καλά, αλλά επειδή εσύ δεν μπόρεσες να απαντήσεις συνέχισε το πρόβλημα.

    Λες τώρα, οτι το κινητό το έδωσες χαλκιδικη και λες οτι θα έπρεπε να είναι στην Αθήνα; γιατί;

    Πόσες μέρες συνολικά είσαι χωρίς τηλέφωνο; σίγουρα όχι 5 μήνες που αναφέρεις

  9. #24
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μαλλον καπου το εχασες. Τελικα δεν επαιρναν απο το τμημα παραπονων (δεν πηραν ποτε αλλα για να μου πουν να παραλαβω το κινητο απο την κουριερ. Ειμαι 38 μερες χωρις κινητο οποτε ας ανακεφαλαιωσω περιληπτικα.

    19/6 στελνω το κινητο επειδη εχει προβλημα με την φορτιση και αλλαζουν πλακετα και μπαταρια. Με την νεα πλακετα ομως σταματησε να βρισκει τα δικτυα της κινητης.
    11/7 το στελνω πισω για να λυσουν το νεο προβλημα
    20/7 μου λενε οτι το κινητο φορτιζει κανονικα και ηταν ηδη στα μισα της διαδρομης για Χαλκιδικη. Επικοινωνω και τους λεω πως το κινητο εφυγε για το προβλημα με τα δικτυα και οχι επειδη δεν φορτιζει. Ακουω κατι μπαρουφες του στυλ τα λαθη ειναι ανθρωπινα κτλ και θα επικοινωνησουμε με την εταιρια κουριερ για να ξαναπαει στο σερβις.
    27/7 Ερχεται μηνυμα απο την κουριερ να παραλαβω το κινητο και απο την Λενοβο λενε πως φορτιζει κανονικα και το κινητο μαλιστα πηγε στην Θεσσαλονικη ενω το παρελαβαν απο Χαλκιδικη. Οποτε ξαναειπαν τις μπαρουφες πως τα λαθη ειναι ανθρωπινα και θα παρουν το κινητο πισω στο σερβις

    Δηλαδη απο τις 11/7 εως σημερα το κινητο πηγαινοερχεται Αθηνα-Θεσσαλονικη-Χαλκιδικη και ακομα δεν το εχουν ελεγξει γιατι δεν βρισκει τα δικτυα της κινητης.
    Οποτε αναιρω πως ειναι ηλιθιοι και θεωρω πως ειναι απατεωνες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MANTHES : 27-07-17 στις 16:55.

  10. #25
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    42 ημερες χωρις κινητο. Επειδη η υποθεση αρχιζει να βρωμαει παρα πολυ θεωρω πιθανο να γνωριζαν απο την αρχη πως η νεα πλακετα (αν ειναι και νεα) ειναι ελαττωματικη και για αυτο δεν την στελνουν στο σερβις να την εξετασει .
    Πιο χοντροπετσοι απο αυτους δεν υπαρχουν. Καταγγελιες, δημοσιευσεις σε φεισμπουκ, τουιτερ, φορουμς με επισημανση μαλιστα της εταιριας αλλα και του γενικου διευθυντη τους Μιχαλη Οικονομακη και κανουν πως δεν τα βλεπουν καν. Ο τελευταιος μαλιστα προτιμα να παιρνει συμβουλες στο τουιτερ απο τον Αδωνι και τον Πορτοσαλτε για την κατασταση της χωρας αντι να ασχοληθει με το εκτρωμα που διοικει.

  11. #26
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν αποκλείω καθόλου, να πήραν την πλακέτα απο το δικό σου και να την βάλανε σε κάποιου κολλητού τους, εν γνώσει του διευθυντή τους.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #27
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτο δεν το ξερω αλλα θεωρω σχεδον δεδομενο πως γνωριζουν οτι η νεα πλακετα ειναι προβληματικη και για αυτο δεν το στελνουν στο σερβις να το εξετασει για τον συγκεκριμενο λογο. Βεβαια η εγγυηση ληγει τον Ιανουαριο και θελω να δω ποσο ξεφτιλες ειναι. Γιατι απατεωνες ειναι σιγουρα αλλα δεν εχουν καθολου αξιοπρεπεια;
    Εκτος απο αυτα αρνουνται να δωσουν καποιον υπευθυνο ειτε το ζηταω μεσω τηλεφωνου ειτε μεσω μηνυματων στην σελιδα της Λενοβο. Η απαντηση τους μαλιστα ειναι δωστε μας serial number και Imei να επικοινωνησει μαζι σας το αντιστοιχο τμημα

    Επισης εχει κανεις αποψη για μια Αναστασια στο τηλεφωνικο κεντρο του σερβις; Ειναι η Καπεταν Μπαρουφας και αυτη που παντα απανταει οταν καλω εγω.

    Βλεπω πως στο φεισμπουκ με μπλοκαραν και δεν μπορω να κανω δημοσιευσεις μετα απο αυτη την αναρτηση. Για το να λυσουν το προβλημα τσιμουδια.
    "42 μερες χωρις κινητο, 4 φορες η συσκευη στο σερβις χωρις να την εχω παρει καλα καλα στα χερια μου.
    Αχρηστοι ή απατεωνες; Εσεις θα μου πειτε"

    Επισης πηρα τηλεφωνο να μαθω αν εστειλαν το κινητο στο σερβις ή αν βρισκεται ακομα στην Θεσσαλονικη. Το σηκωσε και παλι η Αναστασια και μολις ακουσε το ονομα μου σταματησε να μιλαει. Το εκλεισε,ξανακαλεσα και πλεον δεν υπαρχουν διαθεσιμοι υπαλληλοι να σηκωσουν το τηλεφωνο. Ολα αυτα μολις 2 λεπτα αφου πηρα τηλεφωνικο στον αριθμο των κεντρικων (ασχετως αν ειναι τα ιδια ατομα) και ειπα οτι θελω να κανω καταγγελια για το σερβις και την συγκεκριμενη υπαλληλο. Θα με παρουν τηλεφωνο ειπαν απο το τμημα παραπονων. Λογικα σε καμια δεκαρια χρονια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MANTHES : 01-08-17 στις 12:16.

  13. #28
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    H αληθεια ειναι πως το σκεφτηκα και αυτο πλην των καταγγελιων που ηδη εχω κανει αλλα θα πρεπει να ειναι οσο πιο καλογραμμενο γινεται το κειμενο στα αγγλικα και δεν ειμαι τοσο καλος γνωστης της γλωσσας.

    Απο τον συνηγορο δεν εχω λαβει καποια ειδοποιηση πως ελαβαν την καταγγελια. Δεν στελνουν ή μπορει να πηγε κατι λαθος; Απο την Γενικη Γραμματεια Καταναλωτη ειναι ολα ενταξει
    Με τον Συνηγορο του καταναλωτη τι εγινε; Σε ενημερωσε καποιος, τους ενοχλησες για να δεις που βρισκεται το θεμα σου;

    Με την Γραμματεια Καταναλωτη, τι εννοεις οτι "ολα ειναι ενταξει";

    Στη θεση σου θα εκανα τα εξης:

    α) θα σταματουσα καθε επικοινωνια με το service
    β) θα ξεχνουσα το κινητο
    γ) θα εκανα ερωτημα στον Συνηγορο ή και στην Γραμματεια Καταναλωτη εαν δικαιουμαι υπαναχωρηση της πωλησης απο το καταστημα που αγορασα το κινητο απο την στιγμη που η εγγυηση δεν λειτουργει

    και τελος με γνωμονα οτι η ψυχικη μου υγεια και οχι μονον, αξιζει περισσοτερα απο τα παρακατω συνεπαγομενα οικονομικα κοστη
    δ) θα απευθυνομουν σε δικηγορο και θα προχωρουσα ειτε σε απλο εξωδικο ειτε σε μηνυση και αγωγη προς την μαμα εταιρεια ή το service

  14. #29
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν ειχα λεφτα για δικηγορους δεν θα καθομουν να ασχοληθω οποτε αυτος ειναι ο μονος λογος που δεν το κανω.
    Η γενικη γραμματεια ειπε οτι ειναι αναρμοδια.
    Δεν μπορω να ξεχασω το κινητο γιατι απλουστατα το χρειαζομαι οποτε πιεζω οσο μπορω παραπανω.
    Ο συνηγορος επικοινωνησε πριν απο λιγο μεσω email, δεν απαντανε στα τηλεφωνα δυστυχως, με ημερομηνια 27/7 οπου λενε την Λενοβο πως εχει 10 μερες προθεσμια να απαντησει. Επισης αναφερει "Στο σημείο αυτό σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 5 παρ. 5 εδ. 4 ο καταναλωτής
    δικαιούται να ζητήσει προσωρινή αντικατάσταση προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή,
    εφόσον ο χρόνος αυτής υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες μέρες."

    Το κακο της ιστοριας ειναι πως οταν εστειλα την καταγγελια δεν ειχαν συμβει τα περιστατικα οπου εστειλα 2 φορες το σερβις στο κινητο για το προβλημα με τα δικτυα της κινητης και αυτοι το ελεγχαν αν φορτιζει, ουτε οτι την δευτερη φορα δεν το εστειλαν καν στο σερβις οπως μου ειχαν πει μεσω της κλησης

  15. #30
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Να εχεις υποψιν σου παντως, οτι απο τη στιγμη που ειτε η Lenovo ή το service της δεν απαντησουν καθολου ή δεν απαντησουν ικανοποιητικα για τον Συνηγορο ή για εσενα, ο ιδιος ο Συνηγορος θα σε παραπεμψει στην διαιτησια που σημαινει στα αστικα δικαστηρια. Σε περιπτωση μαλιστα που η Lenovo ή το service φανουν δυστροποι, αυτο που φανταζομαι θα κανει ο συνηγορος θα ειναι απλα να σου δωσει τον φακελλο του οπως και το πορισμα που θα εχει βγαλει ακριβως για να γινει χρηση σε ενα δικαστηριο. Σε αυτην την περιπτωση φυικα αυτο σημαινει πως 99% θα δικαιωθεις, για αυτο και οι εταιρειες συνηθως δεν το "τραβανε" σε αυτες τις περιπτωσεις.

    Τιποτα απο αυτα ομως δεν ειναι σιγουρο. Εκεινα που ειναι ομως σιγουρα, ειναι τα εξης:
    - εχεις ηδη μια ταλαιπωρια 42 ημερων
    - εχεις μια αδιευκρινιστη οικονομικη και ηθικη ζημια
    - θα εχεις σιγουρα στα χερια σου καποια στιγμη ενα κινητο το οποιο ομως δεν θα γνωριζεις αν θα ειναι πραγματικα σε καλη κατασταση
    - οτιδηποτε κι αν προκυψει στο μελλον θα εχεις να ξανακανεις την ιδια διαδικασια απο την αρχη και με τους ιδιους !!

    και τελος
    - εκει που εχει οδηγηθει η κατασταση και με τον τροπο που το δημοσιοποιησες ή και παραπονεθηκες σε αυτους, θα διακοψουν την επικοινωνια με εσενα. Δεν κατακρινω βεβαια τον τροπο αντιδρασης σου, αλλα προσπαθω να ερμηνευσω το πως θα πραξει η αλλη πλευρα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-17, 19:58
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 19:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας