Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κανω επικολληση το κειμενο μου οπως το εγραψα και σε αλλο φορουμ τοσο για να παρω επιπλεον γνωμες αλλα και για ενημερωση

    Ειχα την ατυχια να παρω μια απο τις σαβουρες της Λενοβο (με δεδομενο οτι χαλασε σε 1,5 χρονο ο ορος σαβουρα ειναι επιτρεπτος πιστευω). Στον 1,5 χρονο αποκτησε προβλημα στην φορτιση και το εστειλα στο σερβις (Αρβατο οποτε τα λογια περιττευουν). Με καποιο μαγικο τροπο ανακαλυψαν οτι το κινητο εχει προβλημα στο Power on, κατι που δεν συνεβαινε φυσικα, οποτε εκτος απο την μπαταρια μου αλλαξαν και την πλακετα.

    Πηρα το κινητο απο το σερβις μετα απο 25 μερες και διαπιστωσα οτι πλεον δεν εβρισκε τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας (πλην κοσμοτε με τα χιλια ζορια). Το ξαναστελνω στο σερβις (με φωτογραφια του κινητου χωρις σημα και ενος τηλεφωνου των 20 ευρω με φουλ σημα) και απο την Πεμπτη εως σημερα ακομα δεν το εχουν ελεγξει. Σημερα επειδη συμπληρωσα ενα μηνα χωρις κινητο τους πηρα τηλεφωνο λεγοντας πως αφου δεν μπορουν να το επισκευασουν (παιρνουμε ως δεδομενο πως θα χρειαστει παλι να ερθει νεα πλακετα δηλαδη αλλες 20 μερες χωρις τηελφωνο) τοτε θελω αντικατασταση κινητου ή τα λεφτα μου πισω αλλιως θα κανω καταγγελια.

    Καπου εκει αρχισε και το ωραιο καθως η κυρα στο τηλεφωνο αρχισε τις εξυπναδες του στυλ τι εννοειται πως σας κατεστρεψαν το κινητο την πρωτη φορα, θα περιμενετε να ολοκληρωθει ο ελεγχος, δεν προβλεπεται αντικατασταση, καντε οτι θελετε ειναι δικο σας θεμα.

    Επειδη δεν θελω να χασω επιπλεον χρονο προφανως δεν θα περιμενω το ποτε θα ολοκληρωθει ο ελεγχος. Υπαρχει καποιος που να γνωριζει που ειναι καλυτερα να απευθυνθω για το συγκεκριμενο θεμα; Σκεφτομαι για τον Συνηγορο του Καταναλωτη αλλα υπαρχει καποια καλυτερη λυση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MANTHES : 20-07-17 στις 12:34.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    (με δεδομενο οτι χαλασε σε 1,5 χρονο ο ορος σαβουρα ειναι επιτρεπτος πιστευω). ;
    Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, πάντως το συγκεκριμένο σχόλιο είναι νομίζω υπερβολικό.
    Ποιό μοντέλο είναι?

  3. #3
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    P1m. Σαβουρα ειναι οταν χαλαει η μπαταρια σε 1,5 χρονο οπως και οταν ερχεται νεα πλακετα και ειναι ελαττωματικη.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαβουρα ειναι οταν χαλαει η μπαταρια σε 1,5 χρονο
    Δεν προκύπτει τέτοιο ζήτημα από το προηγούμενο μήνυμά σου, πρόβλημα στη φόρτιση δε σημαίνει οπωσδήποτε ότι χάλασε η μπαταρία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    και οταν ερχεται νεα πλακετα και ειναι ελαττωματικη.
    Ούτε από αυτό προκύπτει σαβουρο-μοντέλο κατά τη γνώμη μου. Για ανεπάρκεια του service οκ, το συζητάμε.

    Ο συνήγορος βοηθάει (προσωπικά έχω θετική εντύπωση), αρκεί φυσικά να μπορείς να αποδείξεις ότι ισχύουν αυτά που εσύ ισχυρίζεσαι και όχι η αρβατο.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το σερβις τι να κανει αν η νεα πλακετα ηταν προβληματικη; Φυσικα εχουν ευθυνη οτι δεν ελεγξαν το κινητο.
    Δεν υπαρχει θεμα να αποδειξω κατι. Παρελαβα το κινητο το Σαββατο, εβαλα τις σιμ που ειχα και πρωτα και δεν ειχα σημα. Στην συνεχεια εβαλα διπλα διπλα το κινητο της Λενοβο με το αλκατελ των 20 ευρω με τις ιδιες σιμ και το ενα ειχε φουλ σημα και το αλλο καθολου. Τραβηξα και φωτογραφια και την εστειλα στο σερβις και φυσικα θα την στειλω και στην καταγγελια που θα κανω

  6. #6
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει θεμα να αποδειξω κατι
    Υπάρχει, εκτός αν πιστεύεις ότι ο συνήγορος θα σε δικαιώσει απλά και μόνο επειδή απευθύνθηκες σε αυτόν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρελαβα το κινητο το Σαββατο, εβαλα τις σιμ που ειχα και πρωτα και δεν ειχα σημα. Στην συνεχεια εβαλα διπλα διπλα το κινητο της Λενοβο με το αλκατελ των 20 ευρω με τις ιδιες σιμ και το ενα ειχε φουλ σημα και το αλλο καθολου. Τραβηξα και φωτογραφια και την εστειλα στο σερβις και φυσικα θα την στειλω και στην καταγγελια που θα κανω
    Ωραία, εάν αποδειχθούν βάσιμοι οι ισχυρισμοί σου θα έχεις θετική έκβαση στην καταγγελία.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτομαι για τον Συνηγορο του Καταναλωτη αλλα υπαρχει καποια καλυτερη λυση;
    Επίσης, σε Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και ΙΝ.ΚΑ.

    Βέβαια, όταν αγόραζες συσκευή με service της Αρβάτο, θα έπρεπε να τα περιμένεις αυτά.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αμα σου λέγανε οτι δεν θα το επισκευάσουν κλπ τότε θα είχε να κάνει κάτι ο συνήγορος, τώρα πάνω σε τι να πατήσει;
    Το έστειλες, κάνανε τις απαραίτητες διαδικασίες για την επισκευή για αυτό που τους το έστειλες, σε λογικούς χρόνους.
    Τώρα έχεις 2η βλάβη, ναι καταλαβαίνω οτι πάλι θα μείνεις χωρίς συσκευή αλλά δεν σου δίνει την δυνατότατα αντικατάστασης ή επιστροφής χρημάτων.


    Δεν χάνεις κάτι να το στείλεις βέβαια, αλλά και πάλι κινητό σε λιγότερο απο 20 μέρες δύσκολα θα έχεις, έχουν 1 μήνα για να απαντήσουν στον συνήγορο βάλε το ότι είναι καλοκαίρι κλπ....

  9. #9
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτο σκεφτομαι και εγω οτι και μεσω συνηγορου θα παρει πολυ καιρο.
    Δηλαδη ομως το οτι θα ειμαι 50 μερες χωρις κινητο δεν παιζει ρολο; Και αν μετα πουν αλλες 30 μερες για νεο προβλημα;

    Επισης το οτι το κινητο το εστειλα με προβλημα στην φορτιση και το εστειλαν πισω με καινουρια βλαβη δεν ειναι λογος να παρεβει;

    Και μια φωτογραφια της επομενης μερας αφου παρελαβα το κινητο με τις καρτες της wind που χρησιμοποιουσα πριν το στειλω στο σερβις

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  14o2afr.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  91,0 KB 
ID: 184783
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MANTHES : 20-07-17 στις 12:20.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπαρχουν νεοτερα αλλα θα προσπαθησω να αποφυγω τους χαρακτηρισμους πλην οτι οι τυποι ειναι εκτος απο αχρηστοι και αργοστροφοι.

    Ελαβα το μηνυμα πως τελειωσε ο τεχνικος ελεγχος και ειναι ετοιμο προς παραλαβη χωρις να αναφερει κατι για επισκευη οποτε μου μπηκαν υποψιες και πηρα τηλεφωνο να μαθω αν επιδιορθωθηκε και τι ειχε. Το σηκωνει μια κυρα και μου λεει οτι τελειωσε ο ελεγχος και το κινητο φορτιζει κανονικα και εχει σταλει η συσκευη. Φυσικα εγω εστειλα το κινητο επειδη δεν βρισκει τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας. Αφου μου εκλεισε το τηλεφωνο επειδη δεν της αρεσε ο τροπος μου ξαναπηρα και ειπε οτι εγινε λαθος. Βεβαια το εντυπωσιακο ειναι οτι περα απο το οτι εκαναν λαθος απο το τηλεφωνικο κεντρο της Λενοβο εκαναν λαθος και στο σερβις οπου τους ειχα στειλει την πιο πανω φωτογραφια και εγραφα πως το κινητο δεν εντοπιζει πλεον τα δικτυα της κινητης μετα την αλλαγη πλακετας. Οποτε δεν θα το παραλαβω ουτε και τωρα και θα γυρισει πισω

    Αυτη την φορα θα στειλω καταγγελια και στην γενικη γραμματεια καταναλωτη και ας μην εχω καποιο οφελος καθως δεν μπορει να παρεμβει υπερ μου αλλα οπως ξερω μπορει να τους επιβαλει προστιμο.

    Για να συνοψισω παντως οι τυποι ειχαν το τηλεφωνο μια εβδομαδα και το κοιτουσαν σαν τους μπουφους αν φορτιζει ή οχι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MANTHES : 21-07-17 στις 17:20.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν νεοτερα αλλα θα προσπαθησω να αποφυγω τους χαρακτηρισμους πλην οτι οι τυποι ειναι εκτος απο αχρηστοι και αργοστροφοι.

    Ελαβα το μηνυμα πως τελειωσε ο τεχνικος ελεγχος και ειναι ετοιμο προς παραλαβη χωρις να αναφερει κατι για επισκευη οποτε μου μπηκαν υποψιες και πηρα τηλεφωνο να μαθω αν επιδιορθωθηκε και τι ειχε. Το σηκωνει μια κυρα και μου λεει οτι τελειωσε ο ελεγχος και το κινητο φορτιζει κανονικα και εχει σταλει η συσκευη. Φυσικα εγω εστειλα το κινητο επειδη δεν βρισκει τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας. Αφου μου εκλεισε το τηλεφωνο επειδη δεν της αρεσε ο τροπος μου ξαναπηρα και ειπε οτι εγινε λαθος. Βεβαια το εντυπωσιακο ειναι οτι περα απο το οτι εκαναν λαθος απο το τηλεφωνικο κεντρο της Λενοβο εκαναν λαθος και στο σερβις οπου τους ειχα στειλει την πιο πανω φωτογραφια και εγραφα πως το κινητο δεν εντοπιζει πλεον τα δικτυα της κινητης μετα την αλλαγη πλακετας. Οποτε δεν θα το παραλαβω ουτε και τωρα και θα γυρισει πισω

    Αυτη την φορα θα στειλω καταγγελια και στην γενικη γραμματεια καταναλωτη και ας μην εχω καποιο οφελος καθως δεν μπορει να παρεμβει υπερ μου αλλα οπως ξερω μπορει να τους επιβαλει προστιμο.

    Για να συνοψισω παντως οι τυποι ειχαν το τηλεφωνο μια εβδομαδα και το κοιτουσαν σαν τους μπουφους αν φορτιζει ή οχι
    Φιλε μου γιατι δεν στελνεις ενα mail στην μαμα εταιρεια lenovo εξηγωντας τους το προβλημα.
    Πιστευω οτι ετσι θα βγαλεις ακρη πιο ευκολα.
    Αν ειναι σοβαρη εταιρεια θα βγαλεις ακρη.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    H αληθεια ειναι πως το σκεφτηκα και αυτο πλην των καταγγελιων που ηδη εχω κανει αλλα θα πρεπει να ειναι οσο πιο καλογραμμενο γινεται το κειμενο στα αγγλικα και δεν ειμαι τοσο καλος γνωστης της γλωσσας.

    Απο τον συνηγορο δεν εχω λαβει καποια ειδοποιηση πως ελαβαν την καταγγελια. Δεν στελνουν ή μπορει να πηγε κατι λαθος; Απο την Γενικη Γραμματεια Καταναλωτη ειναι ολα ενταξει

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pipisf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου γιατι δεν στελνεις ενα mail στην μαμα εταιρεια lenovo εξηγωντας τους το προβλημα.
    Πιστευω οτι ετσι θα βγαλεις ακρη πιο ευκολα.
    Αν ειναι σοβαρη εταιρεια θα βγαλεις ακρη.
    Συμφωνώ. Αν θυμάμαι καλα σε μια άλλη περίπτωση με e-shop και τροφοδοτικό (δεν θυμάμαι μάρκα) είχε βρεθεί άκρη.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pipisf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου γιατι δεν στελνεις ενα mail στην μαμα εταιρεια lenovo εξηγωντας τους το προβλημα.
    Πιστευω οτι ετσι θα βγαλεις ακρη πιο ευκολα.
    Αν ειναι σοβαρη εταιρεια θα βγαλεις ακρη.
    αυτο που λεει ο pipisf ...........

    κανε μια καλη περιγραφη αποφευγοντας χαρακτηρισμους εννοειται και λογικα πολυ πιο συντομα θα εχεις ξεμπερδεψει

    Κατι τελευταιο ............ πραγματικα ανθρωπος που εχει επαφη με αυτο ή παρομοια forum δεν πρεπει να μπλεκει με εταιριες οπως η arvato ... οι ανθρωποι αυτοι εχουν ιστορικο ... εχω διαβασει τις απειρες εμπειριες διαφορων ατομων και πραγματικα ασχημα σχολια

    ΨΑΧΝΩ ΚΟΜΙΚΣ DISNEY
    - αν εχετε στειλτε μου μυνημα

  15. #15
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το κινητο πηγε στην Αρβατο απο την Λενοβο καθως η συσκευη ειναι στην εγγυηση. Δεν το εστειλα εγω ο ιδιος και ουτε θα το εστειλνα ποτε αφου μενω στην Θεσσαλονικη. Οποτε αφου εχουν αυτη την εταιρια ως συνεργατη η ευθυνη ειναι αποκλειστικα της Λενοβο. Οπως ειναι ευθυνη της Λενοβο οτι εστειλαν το κινητο στο σερβις με το παλιο εγγραφο που ελεγε οτι το κινητο εχει προβλημα στην μπαταρια και οχι στην ευρεση των δικτυων της κινητης.

    Προκειται για ξεκαθαρη ανικανοτητα της Λενοβο και για προβληματικα υλικα απο την μερια της εως τωρα

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-17, 19:58
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 19:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας