Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Προσφατα ο "αγαπητος" μου γειτονας τοποθετησε ενα wifi router ZTE με ρυθμιση του power "100%" και channel "auto" (το οποιο κανει διαρκως hop στα καναλια 1, 6 & 11) κολλητα στην μεσοτοιχια που μας χωριζει με αποτελεσμα οποτε βρισκεται στο ιδιο καναλι με το δικο μου δικτυο να lagαρουν τα παντα εξαιτιας των παρεμβολων.

    Αναγκαστικα να ανεβασω την ισχυη του δικου μου TP-link router απο το 50% στο 100% φαινεται οτι υπαρχει καποια βελτίωση αλλα και ακόμη στο δωματιο (σαλονι) που βρισκεται το router μου σε ορισμενα σημεια με υπερκαλυπτει.

    Ο τυπος ειναι μπουφος, δεν υπαρχει περιπτωση να συνεννοηθουμε για να μετακινησει το router ή να κατεβασει την ισχυη και να κλειδωσει σε ανα διαφορετικο καναλι, παροτι το παιζει καθηγητης φυσικης - ενω δεν ειναι.

    Το σαλόνι μου εχει γινει θαλαμος μικροκυμματων και ανησυχω για τυχων μακροποροθεσμες επιπτωσεις στην υγεια της οικογενειας μου.
    Παλαιοτερα το δουλευα στο 30% και ημουν καλυμενος και δεν ειχα προβληματα και τωρα οι 2x 5db κεραιες του TP-link δειχνουν να μην αρκουν.

    Παρακαλω τι μου προτεινεται να κανω.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν κινδυνεύεις από ακτινοβολία, μην αγχώνεσαι.

    Για το ζήτημα των παρεμβολών, εφόσον δεν μπορείς να συνεννοηθείς, μπορείς να "αποκλείσεις" το σήμα του με κάποια ΗΜ block βαφή (δεν γνωρίζω αν δουλεύουν ή όχι, απλά την αναφέρω).

    https://www.renovat.gr/technical/ele...trosmog_aktino
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antipages Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφατα ο "αγαπητος" μου γειτονας τοποθετησε ενα wifi router ZTE με ρυθμιση του power "100%" και channel "auto" (το οποιο κανει διαρκως hop στα καναλια 1, 6 & 11) κολλητα στην μεσοτοιχια που μας χωριζει με αποτελεσμα οποτε βρισκεται στο ιδιο καναλι με το δικο μου δικτυο να lagαρουν τα παντα εξαιτιας των παρεμβολων.

    Αναγκαστικα να ανεβασω την ισχυη του δικου μου TP-link router απο το 50% στο 100% φαινεται οτι υπαρχει καποια βελτίωση αλλα και ακόμη στο δωματιο (σαλονι) που βρισκεται το router μου σε ορισμενα σημεια με υπερκαλυπτει.

    Ο τυπος ειναι μπουφος, δεν υπαρχει περιπτωση να συνεννοηθουμε για να μετακινησει το router ή να κατεβασει την ισχυη και να κλειδωσει σε ανα διαφορετικο καναλι, παροτι το παιζει καθηγητης φυσικης - ενω δεν ειναι.

    Το σαλόνι μου εχει γινει θαλαμος μικροκυμματων και ανησυχω για τυχων μακροποροθεσμες επιπτωσεις στην υγεια της οικογενειας μου.
    Παλαιοτερα το δουλευα στο 30% και ημουν καλυμενος και δεν ειχα προβληματα και τωρα οι 2x 5db κεραιες του TP-link δειχνουν να μην αρκουν.

    Παρακαλω τι μου προτεινεται να κανω.
    Βαλε τοτε εσυ ενα σταθερο καναλι, π.χ. το 13.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Καπου ειχα διαβασει οτι τα ενδιαμεσα καναλια ειναι πιο επιρεπη σε παρεμβολες, γνωριζεις καποιος κατι σχετικα;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γενικά είναι καλύτερα (σε κορεσμένα περιβάλλοντα) να υπάρχουν π.χ. 5 ασύρματες εκπομπές στο ίδιο κανάλι, παρά μοιρασμένα στα αμέσως γειτονικά.
    Αλλά και πάλι εξαρτάται από την ισχύ που λαμβάνεις το σήμα του καθενός. Μόνο με επί τόπου δοκιμή θα το διαπιστώσεις, ψάχνοντας το βέλτιστο κανάλι που θα έχει εκπομπές με την μικρότερη συνολική λαμβανόμενη ισχύ.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antipages Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφατα ο "αγαπητος" μου γειτονας τοποθετησε ενα wifi router ZTE με ρυθμιση του power "100%" και channel "auto" (το οποιο κανει διαρκως hop στα καναλια 1, 6 & 11) κολλητα στην μεσοτοιχια που μας χωριζει με αποτελεσμα οποτε βρισκεται στο ιδιο καναλι με το δικο μου δικτυο να lagαρουν τα παντα εξαιτιας των παρεμβολων.

    Αναγκαστικα να ανεβασω την ισχυη του δικου μου TP-link router απο το 50% στο 100% φαινεται οτι υπαρχει καποια βελτίωση αλλα και ακόμη στο δωματιο (σαλονι) που βρισκεται το router μου σε ορισμενα σημεια με υπερκαλυπτει.

    Ο τυπος ειναι μπουφος, δεν υπαρχει περιπτωση να συνεννοηθουμε για να μετακινησει το router ή να κατεβασει την ισχυη και να κλειδωσει σε ανα διαφορετικο καναλι, παροτι το παιζει καθηγητης φυσικης - ενω δεν ειναι.

    Το σαλόνι μου εχει γινει θαλαμος μικροκυμματων και ανησυχω για τυχων μακροποροθεσμες επιπτωσεις στην υγεια της οικογενειας μου.
    Παλαιοτερα το δουλευα στο 30% και ημουν καλυμενος και δεν ειχα προβληματα και τωρα οι 2x 5db κεραιες του TP-link δειχνουν να μην αρκουν.

    Παρακαλω τι μου προτεινεται να κανω.
    Κάνε δοκιμή με αυτόν τον τρόπο, αν δεν βρεις καθαρό κανάλι μπορείς να πας στα 5GHz με το κατάλληλο ρούτερ και να το υποστηρίζουν και οι συσκευές σου.
    Υπάρχουν USB Stick για συσκευές που δεν το υποστηρίζουν και έχουν θύρα USB. Διάβασε πιο κάτω τα υπέρ και κατά των 5GHz.

    https://www.speedguide.net/faq/is-5g...than-24ghz-340

    https://kb.netgear.com/29396/What-is...4-GHz-and-5GHz
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    αν βαλεις εσυ σταθερο καναλι αφου εκεινου ειναι στο auto δεν θα επιλεγει να πεσει πανω στο δικο σου

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πιθανες λυσεις:

    1) Παρε jammer (ebay)
    2) Βαλε 5 GHz
    3) Βαλε Ethernet (αφου σε νοιαζει η υγεια σου)

  9. #9
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Μετά από μια μικρή διακοπή για τις καλοκαιρινές διακοπές επιστρέψαμε στα καθημερινά μας και έπρεπε να λύσουμε το πρόβλημα που μας βασάνιζε. Μοιράσαμε λοιπών την μπάντα των 2.4 mhz. Ο γείτονας πήρε τα κανάλια 1 & 5 και εγώ τα 13 & 9 (επισυνάπτω screenshot). Με αυτό το εκτεταμένο εύρος των 40 mhz έχουμε αρκετό χώρο για υψηλές ταχύτητες και δεν υπάρχει αλληλοκαλυψη. Προς το παρόν φαίνεται τα hops μεταξύ των καναλιών σταμάτησαν, μείωσα την ισχυη του router μου στο 20% και μάλλον το πρόβλημα λύθηκε. Καλό φθινόπωρο!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2017-09-02-082706.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  143,8 KB 
ID: 185692.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-19, 16:46
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-17, 17:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-16, 12:53
  4. speedport entry 2i πρόβλημα με το wifi
    Από escapejp στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-16, 06:07
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-16, 14:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας