Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Hardware
    Οτι λεει ο τιτλος εχω ενα Corsair CX600 και σκευτομαι να παω σε ενα καλητερο,οχι οτι εχω προβληματα με αυτο αλλα επειδη εχω διαβασει κατα καιρους οτι δεν ειναι και τα καλητερα ειπα να παω σε καποιο που θα μου υποδειξετε.
    τα χρηματα που διαθετω ειναι εως 100 ευρω περιπου(τραβηγμενο απτα μαλλια 100).Εχω διαβασει οτι τα seasonic ειναι the best αλλα και τα xfx δεν πανε πισω,δεν με ενδιοαφερει αν ειναι modular,με ενδιαφερει το 80 plus bronze/gold/platinum.
    Το συστημα μου ειναι το εξης
    CPU i7-5930K
    Mobo asus x99-deluxe
    ram 6 sticks
    vga asus-r9-290x
    sound sb-recon3d
    hdd 2
    SSD 3
    ups APC-1500VA
    Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα απο χρηση ειναι:Games(mmo κυριως και οχι στο ultra(μερικα ισως) high τα περισοτερα),Browsing με firefox(youtube,forums,music etc etc λιγο απο ολλα δηλαδη),fruitloops(μια στο τοσο),vlc(music-video).
    Παρακαλω οτι σκεψη εχετε ριχτε την στο τραπεζι και θα την σκευτω ολες οι γνωμες δεκτες με καποια τεκμηριωση(εχει κολλησει το μυαλο μου δεν βρισκω την σωστη λεξη) φυσικα .

    - - - Updated - - -

    http://www.e-shop.gr/psu-xfx-xtr-ser...w-p-PER.642640
    http://www.e-shop.gr/psu-seasonic-g-...w-p-PER.641261
    http://www.e-shop.gr/psu-super-flowe...w-p-PER.817410

    Εψαξα λιγο αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποιο απο τα παραπανω ειναι για το συστημα μου πχ το 450αρι θα σηκωνει το PC μου?Το αλλο θεμα ειναι αν ειναι καλες επιλογες?Δεν εχω θεμα να το αγορασω απο αλλο μαγαζι,απλα ειναι μια απο τις πολλες επιλογες το συγκεκριμενο.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία από τα συγκεκριμμένα, αλλά αν λάβουμε υπόψη το power consumption για την graphic card και την cpu (όπως φαίνεται από τα link) και με το δεδομένο ότι μπορεί να προστεθεί και κάτι ακόμα στην ήδη υπάρχουσα σύνθεση και με τον περιορισμό μέχρι τα 100 ευρώ, εγώ θα πήγαινα στην 1η επιλογή και στην παρακάτω.
    Την 2η επιλογή που αναφέρεις είναι καλή, την άφησα εκτός μόνο και μόνο επειδή είναι semi modular και λιγότερα watt.

    http://www.guru3d.com/articles-pages...-review,9.html
    http://www.guru3d.com/articles-pages...-review,8.html

    http://www.e-shop.gr/psu-super-flowe...w-p-PER.815794

  3. #3
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Ευχαριστω για την απαντηση AMD64 ψιλοδιαβασα λιγο τα Link που εβαλες και καταλαβα οτι θελω δυνατο PSU,αυτα που εβαλα εγω ειναι καποια που βρηκα μετα απο λιγο ψαξιμο,εχεις να προτεινεις καποιο αλλο?

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος masterfaster : 23-07-17 στις 10:06.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Ευχαριστω για την απαντηση Masterfaster ομολογω οτι δεν ειχα δει το συγκεκριμενο seasonic στο skroutz φαινεται καλη επιλογη και κλεινω προς αυτο,αμα δεν εχει καποιος καποια αλλη λυση?Να σας θυμησω το budget ειναι 100ευρω πανω κατω οποτε θα περιμενω μεχρι τριτη πρωι και μετα θα κανω την αγορα,οποιος εχει να προτεινει κατι αλλο ειμαι ολος αυτια.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγω θα πηγαινα στο gold xfx που ειναι και αρκετα νεοτερο μοντελο (αρα θα υποστηριζει και τα συγχρονα power states)
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Iakoboss7 με προβληματησες τωρα,δηλαδη το seasonic δεν ειναι και τοσο νεο μοντελο?Απο αξιοπιστια ομως τι γινετε?Ειναι τοσο καλο αυτο το μοντελο ωστε να αποκλειει το seasonic?Δεν θελω να πεσω σε περιπτωση ωστε να μετανιωσω για την αγορα μετα,δεν εχω προβλημα να δωσω και 5 ευρω παραπανω αρκει να παρω ενα καλο τροφοδοτικο που να ειναι αξιοπιστο και να μην παρασυρει και το υπολοιπο συστημα προς καποια ζημια.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    θα πήγαινα και εγώ στο XFX. Άλλωστε η XFX δίνει και 5 χρόνια εγγύηση(βέβαια εδώ Ελλάδα, ο καθένας δίνει ότι θέλει) όπως αναφέρεται και στο επίσημο site.
    Πάντως εφάμιλλο με αυτο XFX gold είναι και το παρακάτω XFX.
    http://www.skroutz.gr/s/348198/XFX-P...ed-Bronze.html
    Πάντως χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία με βάση reviews και κρητικές θα πήγαινα και εγώ σε XFX όπως προτείνει ο iakoboss7.

    Πάντως έχε υπόψη σου, ότι τα ρεύματα παίζουν σημαντικό ρόλο στην ομαλή λειτουργία. Ασχέτως επιλογής. προτίμησε ένα αξιόπιστο τροφοδοτικό με καλούς πυκνωτές. Άλλωστε το τροφοδοτικό δεν είναι κάτι που το αναβαθμίζεις κάθε 6 μήνες ή ένα χρόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AMD64 : 23-07-17 στις 20:40.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και το seasonic καλο ειναι και το xfx pro καλο ειναι, απλα ειναι του 2010 και 2011 τα μοντελα αυτα (η ποιοτητα βεβαια καλα κρατει και στα σημερινα στανταρ), απλα δεν υποστηριζουν καποια νεα "States" των νεων επεξεργαστων.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Οποτε να παρω το http://www.e-shop.gr/psu-xfx-xtr-ser...w-p-PER.642640 ??? Ειμαι καλυμενος λετε?

  11. #11
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Τα PSU απασχολούν όλο και περισσότερο κόσμο, είναι το σημείο που αρχίζουμε να χτίζουμε το μηχανάκι.
    Το (μέγα) κακό που έχουν είναι αφ'ενός μεν δεν μας γεμίζουν το μάτι και αφ'ετέρου δε ότι πρέπει να διαχειρίζονται ισχύ πάνω από 0.5kW σε μικρό χώρο και σε σχετικά υψηλές θερμοκρασίες και να είναι αθόρυβα και να βγάζουν ένα σωρό ανεξάρτητες τάσεις και να έχουν PFC και efficiency >85%.
    Πολύ δύσκολα πράματα.

    Σύμφωνοι, τα CX δεν είναι τα καλύτερα, δώσε link με review για να δούμε τι εννοεί.

    Τα Corsair CS και CX είναι/ήταν ένας καλός συμβιβασμός για affordable PSU για ένα μέσο μηχανάκι με VGA χωρίς να χρειάζεται να ληστέψεις τράπεζα.
    Αν θες PSU από σόϊ δες τα Corsair RMx και RMi, έχουν μέσα boutique ηλεκτρολυτικούς της Nippon Chemicon των 105°C και άλλα καλούδια και αποδοτικές συνδεσμολογίες. Είναι όμως ακριβά, όπως και τα HX, HXi.

    H Seasonic είναι και αυτή από τα ονόματα στα PSU, όμως ότι ισχύει για την Corsair δυστυχώς ισχύει και και για τη Seasonic.

    Αν τελικά δεν θες να αλλάξεις τροφοδοτικό τότε θα συνιστούσα με ηλεκτρική σκούπα να καθαρίζεις το κάτω μέρος του κουτιού, στις γρίλλιες που ρουφάει φρέσκο αέρα το PSU, μετά βάλε ένα σύρμα μέσα για να μπλοκάρεις την φτερωτή και βάλε την σκούπα να ρουφάει απο την πίσω σίτα και το κάτω γκριλ του ανεμιστήρα.
    Αν μπορείς να το πας σε συμπιεστή τότε ακόμα καλύτερα.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλα ανεξαιρέτως τα τροφοδοτικά της XFX, τα κατασκευάζει η Seasonic.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Οποτε θα παρω αυτο http://www.e-shop.gr/psu-xfx-xtr-ser...w-p-PER.642640 .θα μπορουσα να δωσω μεχρι 140 ευρω για να παρω ενα τροφοδοτικο αλλα δεν θελω πολλα watt να καλυπτει το συστημα μου θελω και να ειναι και καλο και αφου λεει και ο Cranky(ανεξαρτητος αν ειναι mod η οχι) οτι τα φτιαχνει η seasonic κλεισαμε.

  14. #14
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Νομίζω ότι ούτε η Seasonic ούτε η Enermax, Chieftec, Corsair etc φτιάχνουν PSU, τα παραγγέλνουν από τους 4-5 μεγάλους (πχ CWT, Sirtec κλπ) της ΛΔ Κίνας.
    Μπορεί να θέτουν τις προδιαγραφές.

    Με 5.20€ επιπλέον παίρνεις αυτό το οποίον εκτός από τα sexy parts που κρύβει μέσα του έχει και +2 χρόνια εγγύηση παραπάνω, 7 χρόνια αντί για 5.
    Και τα δύο υποφέρουν απο fully-modular-ίτιδα, μόδα παντού.

    Δυστυχώς η πρόοδος στα PSU είναι πολύ πιο αργή απο αυτήν στις CPU.

    Το παλιό τι θα το κάνεις? θα χτίσεις server, NASόκουτο κλπ?

    Και το XFX είναι ok, είναι σόϊ και σαν τα άλλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 25-07-17 στις 05:36.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα PSU απασχολούν όλο και περισσότερο κόσμο, είναι το σημείο που αρχίζουμε να χτίζουμε το μηχανάκι.
    Το (μέγα) κακό που έχουν είναι αφ'ενός μεν δεν μας γεμίζουν το μάτι και αφ'ετέρου δε ότι πρέπει να διαχειρίζονται ισχύ πάνω από 0.5kW σε μικρό χώρο και σε σχετικά υψηλές θερμοκρασίες και να είναι αθόρυβα και να βγάζουν ένα σωρό ανεξάρτητες τάσεις και να έχουν PFC και efficiency >85%.
    Πολύ δύσκολα πράματα.

    Σύμφωνοι, τα CX δεν είναι τα καλύτερα, δώσε link με review για να δούμε τι εννοεί.

    Τα Corsair CS και CX είναι/ήταν ένας καλός συμβιβασμός για affordable PSU για ένα μέσο μηχανάκι με VGA χωρίς να χρειάζεται να ληστέψεις τράπεζα.
    Αν θες PSU από σόϊ δες τα Corsair RMx και RMi, έχουν μέσα boutique ηλεκτρολυτικούς της Nippon Chemicon των 105°C και άλλα καλούδια και αποδοτικές συνδεσμολογίες. Είναι όμως ακριβά, όπως και τα HX, HXi.

    H Seasonic είναι και αυτή από τα ονόματα στα PSU, όμως ότι ισχύει για την Corsair δυστυχώς ισχύει και και για τη Seasonic.

    Αν τελικά δεν θες να αλλάξεις τροφοδοτικό τότε θα συνιστούσα με ηλεκτρική σκούπα να καθαρίζεις το κάτω μέρος του κουτιού, στις γρίλλιες που ρουφάει φρέσκο αέρα το PSU, μετά βάλε ένα σύρμα μέσα για να μπλοκάρεις την φτερωτή και βάλε την σκούπα να ρουφάει απο την πίσω σίτα και το κάτω γκριλ του ανεμιστήρα.
    Αν μπορείς να το πας σε συμπιεστή τότε ακόμα καλύτερα.
    τα πρωτα (του 2015) ηταν αθλια σε κατασκευη http://www.jonnyguru.com/modules.php...tory6&reid=416
    τα τελευταια (2016 και μετα) ηταν καλα http://www.jonnyguru.com/modules.php...tory6&reid=486

    παρολα αυτα συνηθως κοστιζουν τα ιδια η και παραπανω απο τα καλυτερα ποιοτικα seasonic/xfx/super flower

    η seasonic δεν ειναι "και αυτη" απο τα ονομαστα στα psu, ΕΙΝΑΙ εδρεομενο ονομα στα psu και το ονομα της ταυτιζεται με υψηλα standard ποιοτητας... εξαλλου ειναι και μεγαλος κατασκευαστης
    αντιθετος η corsair (που βγηκε απο το πουθενα και δεν εχει δικια της γραμμη κατασκευης) ειναι που ειναι ακομα "νινι" στα τροφοδοτικα και μαλιστα ειχε εκμεταλευτει το ονομα της (που κακος ειχε τοτε, αλλα ειναι και αυτη σαν την razer βλεπεις) για να πουλαει αθλια η μετρια τροφοδοτικα πανακριβα! και μονο τωρα τελευταια εχει συνελθει (θα επεσαν οι πωλησεις φανταζομαι).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι ούτε η Seasonic ούτε η Enermax, Chieftec, Corsair etc φτιάχνουν PSU, τα παραγγέλνουν από τους 4-5 μεγάλους (πχ CWT, Sirtec κλπ) της ΛΔ Κίνας.
    Μπορεί να θέτουν τις προδιαγραφές.
    και η seasonic και η enermax ειναι κατασκευαστες (με ολη την σημασια της λεξης).
    αυτο θα σε βοηθησει πολυ http://www.tomshardware.co.uk/forum/...tier-list.html
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγη απο Comsote Whats up σε vodafone
    Από makisgr στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-17, 16:54
  2. Αλλαγή απο pstn σε voip πως κάνουμε;
    Από chriszah στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-17, 11:19
  3. Αυτόματη αλλαγή από Fast path σε Interleaved
    Από koliotsamon στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-17, 13:01
  4. Αλλαγή από cosmote σε άλλο πάροχο
    Από klong στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 15:02
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-16, 20:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας