Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Ειμαι σε μια περιεργη κατασταση, σε μια πολυκατοικια στο εξωτερικο που υπαρχει ενα κεντρικο ρουτερ στον οροφο, απο το οποιο ο ιδιοκτητης εχει περασει δικτυο σε καθε διαμερισμα, οπου εγω εχω βαλει το δικο μου router και παιρνω ιντερνετ.

    Πως μπορω να εχω ανοιχτη πορτα για το utorrent (ή dmz) στον σταθερο υπολογιστη μου, μεσω του δικου μου router?

    Εδω καποιες φωτο απο το router interface (καθως και ipconfog απο υπλογιστη συνδεδεμενο απευθειας στο κεντρικο ρουτερ)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  35710673480_253f78cdf4_z.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  158,6 KB 
ID: 184863IMG_20170723_143211 by Nikos Pipatos, on Flickr

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  35932241802_fe5ef5db2f_z.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  126,2 KB 
ID: 184864IMG_20170723_143218 by Nikos Pipatos, on Flickr

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  35261581074_969373c990_z.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  164,2 KB 
ID: 184865IMG_20170723_143532 by Nikos Pipatos, on Flickr
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 24-07-17 στις 20:07. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Αν το κεντρικό router έχει ανοιχτές τις πορτες για torrent θα κάνεις ότι έκανες αν ήσουν σε μια κανονική σύνδεση απευθείας με ISP .
    Έχεις μπερδέψει λίγο τις φώτο . Σε αυτή του pc , φαίνεται ότι είσαι συνδεδεμένος στο δικό σου router (αν το δικό σου router είναι οι 2 πρώτες φωτο ) .
    Το router του ορόφου δεν σε απασχολεί από τη στιγμή που έχεις pubic ip . Το θέμα είναι το κεντρικό router να μην κόβει κάποιες πόρτες .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akis1009 : 23-07-17 στις 10:26.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  3. #3
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το κεντρικό router έχει ανοιχτές τις πορτες για torrent θα κάνεις ότι έκανες αν ήσουν σε μια κανονική σύνδεση απευθείας με ISP .
    Έχεις μπερδέψει λίγο τις φώτο . Σε αυτή του pc , φαίνεται ότι είσαι συνδεδεμένος στο δικό σου router (αν το δικό σου router είναι οι 2 πρώτες φωτο ) .
    Το router του ορόφου δεν σε απασχολεί από τη στιγμή που έχεις pubic ip . Το θέμα είναι το κεντρικό router να μην κόβει κάποιες πόρτες .
    Ειναι κατι που μπορει να μου ξεφευγει, οτι δηλαδη εκτος απο το κεντρικο ρουτερ του οροφου, μπορει να υπαρχει και κεντρικο ρουτερ κτιριου.
    Εκει δεν μπορω να κανω κατι.

    Εγω θελω να δω τι μπορω να κανω για να ανοιξω πορτες στο κεντρικο ρουτερ οροφου.

    Ολες οι φωτο ειναι με υπολογιστη συνδεδεμενο στο κεντρικο ρουτερ οροφου και οχι στο δικο μου

  4. #4
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yolovic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι κατι που μπορει να μου ξεφευγει, οτι δηλαδη εκτος απο το κεντρικο ρουτερ του οροφου, μπορει να υπαρχει και κεντρικο ρουτερ κτιριου.
    Εκει δεν μπορω να κανω κατι.

    Εγω θελω να δω τι μπορω να κανω για να ανοιξω πορτες στο κεντρικο ρουτερ οροφου.

    Ολες οι φωτο ειναι με υπολογιστη συνδεδεμενο στο κεντρικο ρουτερ οροφου και οχι στο δικο μου
    Οταν συνδεεις τον υπολογιστη με το κεντρικο ρουτερ του οροφου, οι πορτες ειναι ανοιχτες; π.χ. μπορεις να τρεξεις utorrent ή οποιον αλλο torrent client; Επισης, dialing κανεις απο το δικο σου ρουτερ ή κανει το κεντρικο ρουτερ; Εσυ δηλαδη εχεις επιλογη να διαλεξεις ISP και μετα βαζεις τα username/password ή το ιντερνετ περιλαμβανεται στα "κοινοχρηστα";

  5. #5
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν συνδεεις τον υπολογιστη με το κεντρικο ρουτερ του οροφου, οι πορτες ειναι ανοιχτες; π.χ. μπορεις να τρεξεις utorrent ή οποιον αλλο torrent client; Επισης, dialing κανεις απο το δικο σου ρουτερ ή κανει το κεντρικο ρουτερ; Εσυ δηλαδη εχεις επιλογη να διαλεξεις ISP και μετα βαζεις τα username/password ή το ιντερνετ περιλαμβανεται στα "κοινοχρηστα";
    Το δουλευω το τορεντ αλλα το upload ειναι πολυ δυσκολο και γενικα αργει πολυ να παρει μπρος.


    Στο http://canyouseeme.org/ μου δειχνει ολες τις πορτες κλειστες για την ip μου.


    Δεν ξερω τι πρεπει να κανω.

    Το ρουτερ στον οροφο προυπηρχε, εγω απλα internet παιρνω, ειναι κοινοχρηστο.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Το πιο κοντινο παραδειγμα με το δικο σου, που εχω δει προσωπικα ειναι σε εστια στο εξωτερικο. Στην εστια που ημουν, υπηρχε η δυνατοτητα να πληρωσεις ενα μηνιαιο ποσο και να σου εχουν ανοιχτες πορτες. Πολυ φοβαμαι οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα, παρα μονο να ζητησεις απο τον ιδιοκτητη διαχειριστη να σου ανοιξει πορτες για το δικο σου διαμερισμα. Αν το καθε διαμερισμα εχει ενα δικο του σταθερο subnet, τοτε αν θελει να το κανει θα γινεται ευκολα. Αν δεν υπαρχει σταθερο subnet και καθε φορα που χανεται το ρευμα, παιρνει ιρ απο dhcp server, τοτε τρεχα γυρευε.
    Αν το ζητησεις, προφανως μην πεις τιποτα για τορρεντ. Ασε που, μιας και ειπες οτι εισαι εξωτερικο, μηπως να το αφησεις καλυτερα το σπορ των τορρεντ; Σε καποιες χωρες τους κυνηγουν παρα πολυ. Αν θες να κατεβαζεις, τοτε σκεψου να πας προς usenet μερια. Θα πληρωνεις κατι, αλλα τουλαχιστον θα εισαι σιγουρος.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο κοντινο παραδειγμα με το δικο σου, που εχω δει προσωπικα ειναι σε εστια στο εξωτερικο. Στην εστια που ημουν, υπηρχε η δυνατοτητα να πληρωσεις ενα μηνιαιο ποσο και να σου εχουν ανοιχτες πορτες. Πολυ φοβαμαι οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα, παρα μονο να ζητησεις απο τον ιδιοκτητη διαχειριστη να σου ανοιξει πορτες για το δικο σου διαμερισμα. Αν το καθε διαμερισμα εχει ενα δικο του σταθερο subnet, τοτε αν θελει να το κανει θα γινεται ευκολα. Αν δεν υπαρχει σταθερο subnet και καθε φορα που χανεται το ρευμα, παιρνει ιρ απο dhcp server, τοτε τρεχα γυρευε.
    Αν το ζητησεις, προφανως μην πεις τιποτα για τορρεντ. Ασε που, μιας και ειπες οτι εισαι εξωτερικο, μηπως να το αφησεις καλυτερα το σπορ των τορρεντ; Σε καποιες χωρες τους κυνηγουν παρα πολυ. Αν θες να κατεβαζεις, τοτε σκεψου να πας προς usenet μερια. Θα πληρωνεις κατι, αλλα τουλαχιστον θα εισαι σιγουρος.
    Εχω ο ιδιος προσβαση στο κεντρικο ρουτερ, δες τα 2 πρωτα screenshot στο πρωτο ποστ.
    Δεν τιθεται θεμα πληρωμης κλπ, 3 διαμερισματα ειναι εδω.

    Αποτι βλεπω εχει lease time μια βδομαδα στο dhcp, μετα λογικα αλλαζει;

    Εχει ομως reserved ip για mac adress.

    Αν βαλω του υπολογιστη μου, θα εχει στατικη ip ή θα γινει μπερδεμα με το ενδιαμεσο δικο μου ρουτερ;

  8. #8
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Αν εχεις προσβαση στο 123.193.191.1 (δηλαδη να πας με λαπτοπ και καλωδιο) δες αν μπορεις να βγαλεις σε dmz ολο το δικο σου private lan δηλαδη το 192.168.0.X . Αλλη λυση ειναι απο το 123.193.191.1 να ανοιξεις κατευθειαν πορτες για τον υπολογιστη που σκοπευεις να χρησιμοποιεις για τορρεντ. Διαλεξε μια ip για αυτον π.χ. 192.168.0.10 και οταν εισαι μεσα στο διαμερισμα σου θα την βαλεις "με το χερι". Ομως οταν πας στο κεντρικο ρουτερ με το λαπτοπ παραμασχαλα, θα φροντισεις το λαπτοπ να παιρνει αυτοματα ip.

    - - - Updated - - -

    Επισης δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο εχεις ρουτερ μεσα στο σπιτι. Μηπως το εχεις μονο και μονο για το wifi; Αν κουμπωσεις το λαπτοπ κατευθειαν πανω στην πριζα ethernet του διαμερισματος σου (εκει που συνδεεις το ρουτερ σου) και εχεις αυτοματο ip, εχεις ιντερνετ κανονικα;

  9. #9
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις προσβαση στο 123.193.191.1 (δηλαδη να πας με λαπτοπ και καλωδιο) δες αν μπορεις να βγαλεις σε dmz ολο το δικο σου private lan δηλαδη το 192.168.0.X . Αλλη λυση ειναι απο το 123.193.191.1 να ανοιξεις κατευθειαν πορτες για τον υπολογιστη που σκοπευεις να χρησιμοποιεις για τορρεντ. Διαλεξε μια ip για αυτον π.χ. 192.168.0.10 και οταν εισαι μεσα στο διαμερισμα σου θα την βαλεις "με το χερι". Ομως οταν πας στο κεντρικο ρουτερ με το λαπτοπ παραμασχαλα, θα φροντισεις το λαπτοπ να παιρνει αυτοματα ip.

    - - - Updated - - -

    Επισης δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο εχεις ρουτερ μεσα στο σπιτι. Μηπως το εχεις μονο και μονο για το wifi; Αν κουμπωσεις το λαπτοπ κατευθειαν πανω στην πριζα ethernet του διαμερισματος σου (εκει που συνδεεις το ρουτερ σου) και εχεις αυτοματο ip, εχεις ιντερνετ κανονικα;
    Τα εχω απαντησει αυτα που ρωτας, αν διαβασεις πιο προσεκτικα θα δεις.

    Εβαλα το lan καλωδιο μου κατευθειαν πανω στην μπριζα και τραβηξα τις παραπανω φωτος.
    Εβγαλα τελειως το δικο μου ρουτερ (που το εχω οντως για το wifi)

    Aλλα βλεπω οτι και τωρα που παιρνω ιντερνετ απο το δικο μου ρουτερ, αν πατησω 192.168.0.1, μπαινει κανονικα στο κεντρικο ρουτερ του οροφου.

    - - - Updated - - -

    Το θεμα μου ειναι δηλαδη οτι θελω να κανω το εξης:

    Το κεντρικο ρουτερ του οροφου, παει στο δικο μου ρουτερ, μεσω lan. Εχει τραβηξει ο σπιτονοικοκυρης καλωδιο απο το ρουτερ στο διαμερισμα
    Εγω θελω στο δικο μου υπολογιστη, που ειναι συνδεδεμενο με lan στο δικο μου ρουτερ, να ανοιξω πορτες για τορεντ (ή και τα παντα ολα, δεν εχω θεμα)

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-17, 20:31
  2. NISSAN MICRA '99 πρόβλημα σύστημα κεντρικό ηλεκτρονικό
    Από johnyb98 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-17, 16:03
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 18:33
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-16, 10:52
  5. [Asus] Router speedport entry 2i σαν βοηθητικο στο κεντρικο router Asus ?
    Από johnmina στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 14:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας