Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Πήρα πέρυσι ένα Sony xperia C5 Ultra από το Πλαίσιο. Στους 11 μήνες έσβησε και δεν ξανά άναψε. Το πήγα πίσω μιας και ήταν μέσα στην εγγύηση και αυτοί το στείλανε στην αντιπροσωπεία TS SOLUTIONS . Μου έστειλαν μήνυμα μετά από λίγες μέρες πως το τηλέφωνο βγαίνει εκτός εγγύησης λόγο του ότι έλειπε από το εσωτερικό του τηλεφώνου ένα εξάρτημα. Η θωράκιση της πλακέτας. Και η πλακέτα είχε καεί. Δηλαδή με λίγα λόγια άνοιξα εγώ το κινητό και έβγαλα την θωράκιση της πλακέτας γιατί έτσι μου ήρθε να χάσω την εγγύηση Και ήταν το μόνο τηλέφωνο που ούτε καν ρουτάρισμα του κανα. Μετά από αυτό ακολούθησαν τηλεφωνήματα και καταγγελία στην Γενική γραμματεία καταναλωτή και στον Συνήγορο του Καταναλωτή. Η απάντηση και των 2 μετά απο καιρό. "Περαιτέρω σας γνωρίζουμε ότι θέματα απόδειξης εκατέρωθεν ισχυρισμών εκφεύγουν των αρμοδιοτήτων της υπηρεσίας μας και ως εκ τούτου, αρμόδια για την ένδικη επίλυση της διαφοράς σας είναι τα πολιτικά δικαστήρια." Εννοείται ότι έχω διαβάσει πάρα πολλές ανάλογες περιπτώσεις σε φορουμς με περιπτώσεις συσκευών που βγαίνουν εκτός εγγύησης.
    Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο να ξαναπάρω κινητό από ελληνικό κατάστημα. Τις απλές βλάβες τις φτιάχνουν και μικρά εργαστήρια με μικρό κόστος. Αν η ζημιά είναι μεγάλη όπως και στην περίπτωσή μου και βγαίνει εκτός εγγύησης χωρίς φταίξιμο δικό μου, τι να το κάνω;.

    - - - Updated - - -

    Στο θέμα έγραψα Ts solution. TS Solutions είναι το σωστό Ας το διορθώσει κάποιος

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosthess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έστειλαν μήνυμα μετά από λίγες μέρες πως το τηλέφωνο βγαίνει εκτός εγγύησης λόγο του ότι έλειπε από το εσωτερικό του τηλεφώνου ένα εξάρτημα. Η θωράκιση της πλακέτας. Και η πλακέτα είχε καεί. Δηλαδή με λίγα λόγια άνοιξα εγώ το κινητό και έβγαλα την θωράκιση της πλακέτας γιατί έτσι μου ήρθε να χάσω την εγγύηση
    Κι' η Arvato, τα ίδια κάνει.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι' η Arvato, τα ίδια κάνει.
    Καλά στην Arvato στέλνουν όλοι τα κινητά τους με υγρασία Ας μου λέγαν και μένα υγρασία. Με το "λείπει εξάρτημα" ανέβασα πίεση

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άσε τα ψόφια σε μας, είναι προφανές ότι "έσπρωξες" τη... θωράκιση πλακέτας στη μαύρη αγορά για 10πλασια τιμή από το κινητό (το μέταλλό της είναι πιο πολύτιμο και από χρυσό), έπαιξες τα φράγκα στο στοίχημα, τα έχασες και τώρα άρχισες τις γκρίνιες επειδή ξέμεινες και από λεφτά και από κινητό. Ας πρόσεχες...

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε τα ψόφια σε μας, είναι προφανές ότι "έσπρωξες" τη... θωράκιση πλακέτας στη μαύρη αγορά για 10πλασια τιμή από το κινητό (το μέταλλό της είναι πιο πολύτιμο και από χρυσό), έπαιξες τα φράγκα στο στοίχημα, τα έχασες και τώρα άρχισες τις γκρίνιες επειδή ξέμεινες και από λεφτά και από κινητό. Ας πρόσεχες...
    Αμάν καρφί Όλα τα λες Το χειρότερο για μένα απ αυτά που είπες θα ήταν αν έμενα από κινητό Μόλις μου στείλαν SMS για εκτός εγγύησης κτλ κατευθείαν αγόρασα άλλο.
    Πέρα από την πλάκα όταν παραδίδουμε συσκευή για επισκευή θα πρέπει να τη φωτογραφίζουμε μπρος πίσω και δίπλα να φαίνεται η απόδειξη παραλαβής. Και αν είναι δυνατόν να υπογράφει και ο υπάλληλος για την κατάσταση του τηλεφώνου κατά την παράδοση

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κανενας υπαλληλος δεν υπογραφει και επισης οτι φωτογραφια και να βγαλεις οταν σου πουνε αυθαιρετος "εχει υγρασια" "λειπει το ταδε εξαρτημα" δεν μπορεις να κανεις τιποτα δυστυχως...
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι' η Arvato, τα ίδια κάνει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosthess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά στην Arvato στέλνουν όλοι τα κινητά τους με υγρασία Ας μου λέγαν και μένα υγρασία. Με το "λείπει εξάρτημα" ανέβασα πίεση
    H TS Solutions είναι πρώην Arvato Teleservice.

    Τα εξουσιοδοτημένα κέντρα επισκευής, όπως η TS Solutions αν δουν μια βλάβη που έχει προκληθεί από κακή χρήση ή μη εργοστασιακή χρήση (το πως και το γιατί δεν τους αφορά), οπότε δεν έχεις και πολλές επιλογές, εκτός αν προχωρήσεις σε καταγγελία. Είτε Ελλάδα, είτε εξωτερικό, αν η βλάβη ήταν ίδια που διαπιστώθηκε, πιστεύω πως το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    H TS Solutions είναι πρώην Arvato Teleservice.

    Τα εξουσιοδοτημένα κέντρα επισκευής, όπως η TS Solutions αν δουν μια βλάβη που έχει προκληθεί από κακή χρήση ή μη εργοστασιακή χρήση (το πως και το γιατί δεν τους αφορά), οπότε δεν έχεις και πολλές επιλογές, εκτός αν προχωρήσεις σε καταγγελία. Είτε Ελλάδα, είτε εξωτερικό, αν η βλάβη ήταν ίδια που διαπιστώθηκε, πιστεύω πως το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.
    Αν ίσχυε στην περίπτωσή μου ΟΚ Το θέμα είναι πως το τηλέφωνο το έδωσα αψεγάδιαστο Πάντα είχα tempered glass και θήκη κασετίνα Στην δουλειά πήγαινα με άλλη συσκευή

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Αν σου είπαν ότι έχει καεί το Plate shielding , τότε μπορεί να οφείλετε από κακή χρήση, άθελα σου βέβαια, δηλαδή, λόγο ημερών, (τότε με τις μεγάλες ζέστες) ή άλλους παράγοντες, να σου ανέβασε τρελή ζέστη (το ίδιο κάνω και εγώ, όταν πάω παραλία το παίρνω μαζί μέχρι που βγάζει μήνυμα υπερθέρμανσης) Στους όρους της sonymobile. αναφέρει: http://support.sonymobile.com/gr/warranty/

    Να είστε προσεκτικοί κατά τη χρήση της συσκευής και να μην την εκθέτετε σε εξαιρετικά υψηλές ή χαμηλές θερμοκρασίες.

    3. μπλα μπλα μπλα.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου είπαν ότι έχει καεί το Plate shielding , τότε μπορεί να οφείλετε από κακή χρήση, άθελα σου βέβαια, δηλαδή, λόγο ημερών, (τότε με τις μεγάλες ζέστες) ή άλλους παράγοντες, να σου ανέβασε τρελή ζέστη (το ίδιο κάνω και εγώ, όταν πάω παραλία το παίρνω μαζί μέχρι που βγάζει μήνυμα υπερθέρμανσης) Στους όρους της sonymobile. αναφέρει: http://support.sonymobile.com/gr/warranty/

    Να είστε προσεκτικοί κατά τη χρήση της συσκευής και να μην την εκθέτετε σε εξαιρετικά υψηλές ή χαμηλές θερμοκρασίες.

    3. μπλα μπλα μπλα.
    Τέλη Απριλίου εγινε Και αυτό που μου είπαν είναι πως λείπει εξάρτημα από το εσωτερικό της συσκευής Πράγμα που δεν ισχύει Εκτός και αν μου δωσαν εξ αρχης ανακατασκευασμενο Τι να πω

  11. #11
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosthess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλη Απριλίου εγινε Και αυτό που μου είπαν είναι πως λείπει εξάρτημα από το εσωτερικό της συσκευής Πράγμα που δεν ισχύει Εκτός και αν μου δωσαν εξ αρχης ανακατασκευασμενο Τι να πω
    Σωστά λάθος διατύπωση μου.

    Βέβαια, είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Το επισκευαστικό κέντρο TS, δεν φέρει καμία ευθύνη για την αγορά που έκανες (αν είναι ανακατασκευασμένο ή πως προκλήθηκε), το δε πλαίσιο, αν σου έδωσαν επισκευασμένο, θα το είχες καταλάβει από τις ταινίες ασφαλείας, η sony έχει δικές της με τα διακριτά στοιχεία. Οπότε, εφόσον, δεν έκανες καμία αναφορά στην αρχή, και το αποδέχτηκες ως έχει, δεν μπορείς να πεις τίποτα.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Κάποιος από τους 2 πάντως λέει ψέματα. Ή το πλαίσιο ή η TS. Το ζουμί είναι πως έσκασα 300€ για να πάρω κινητό από Ελλάδα και να έχω εγγύηση και τελικά δεν είχα.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Έλα και εσύ στην θέση της TS Solutions ή του Πλαισίου, σου φέρνουν ένα κινητό για επισκευή, το ανοίγεις, καμένο και λείπει και το Plate shielding, οπότε ο λόγος σου δεν μετράει, αλλά το αποτέλεσμα που βλέπουν πάνω στο κινητό. Μπορείς να το κυνηγήσεις, και να δεις που θα πάει, να κάνεις καταγγελία και να δεις μήπως και κερδίσεις κάτι.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα και εσύ στην θέση της TS Solutions ή του Πλαισίου, σου φέρνουν ένα κινητό για επισκευή, το ανοίγεις, καμένο και λείπει και το Plate shielding, οπότε ο λόγος σου δεν μετράει, αλλά το αποτέλεσμα που βλέπουν πάνω στο κινητό. Μπορείς να το κυνηγήσεις, και να δεις που θα πάει, να κάνεις καταγγελία και να δεις μήπως και κερδίσεις κάτι.
    Να έλεγες πως είναι μια εταιρία που δεν έχει δώσει δικαιώματα θα συμφωνούσα, η Arvato, - TS όμως έχει κακό ιστορικό σε ότι αφορά το πως βγάζει τις συσκευές εκτός εγγύησης.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έλεγες πως είναι μια εταιρία που δεν έχει δώσει δικαιώματα θα συμφωνούσα, η Arvato, - TS όμως έχει κακό ιστορικό σε ότι αφορά το πως βγάζει τις συσκευές εκτός εγγύησης.
    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, οι βλάβες, οι λόγοι, αλλά και οι έλεγχοι που κάνουν, είναι 3 λαλούν.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχετικά με την κλήρωση του MLS Diamond Fingerprint TS 4G
    Από nnn στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 22:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας