Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Περιγραφω συνοπτικα το προβλημα μου. Εχω εδω και χρονια προβλημα με την συνδεση μου. Συγκεκριμενα, ειμαι σε custom profile λογω διαρκων αποσυνδεσεων. Αυτη την στιγμη κλειδωνω στα 464/3017 kbps, οπου και ειναι απο τα μεγαλυτερα που εχω δει εδω και χρονια.
    Ο λογος συμφωνα με την Vodafone, η εσωτερικη μου καλωδιωση, μιας και οι τεχνικοι τους, οπως και του ΟΤΕ, δεν βρισκανε κατι καποιο προβλημα απο την μερια τους.
    05-07-2017 το τηλεφωνο νεκρωσε και η συνδεση μου ειχε ακομα περισσοτερα λαθη και αποσυνδεσεις. Ενημερωσαμε, δεν ηρθε τελικα κανενας τεχνικος, και το αναβαλαμε μεχρι να γινει αλλαγη καλωδιωσης. 19-07-2017 ηρθε δικος μας τεχνικος στο σπιτι, οπου αλλαξε την εσωτερικη καλωδιωση μου μεχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας. Το τηλεφωνο συνεχισε να ειναι νεκρο, και η συνδεση να εχει παρα πολλα λαθη και αποσυνδεσεις. Εν ολιγης δεν υπηρξε καμια βελτιωση. Πηρα αμεσως τηλεφωνο και τους ενημερωσα πως εγινε αλλαγη της εσωτερικης μου καλωδιωσης, και πως δεν προκειται για υπαιτιοτητα της εσωτερικης μου.
    Πραγματι, 22-07-2017 ηρθε εκτακτος τεχνικος της Vodafone, εκανε μετρησεις και επιβεβαιωσε πως η βλαβη οφειλεται στον ΟΤΕ και διαβιβασαν το προβλημα.
    Χθες, 24-07-2017 ηρθε τεχνικος του οτε, οπου εκανε ελεγχο στο εσκαλιτ, και διαπιστωση βλαβη σε αυτο, και πιθανοτατα στο υπογειο μερος της καλωδιωσης. Εν ολιγης τωρα περιμενουμε συνεργειο του ΟΤΕ για αποκατασταση του κουτιου καθως και να σκαψουνε για νεα καλωδια.
    Αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι τι ειδους αποζημειωση/πιστωτικο δικαιουμε βαση νομου για το οτι δεν εχω τηλεφωνο και για τα προβληματα μου στη συνδεση απο της 22-07-2017 μεχρι την αποκατασταση της βλαβης.
    Δεν πηραμε ξεκαθαρη απαντηση για αυτο απο την Vodafone, και δεν μπορω να βρω καποια λιστα οπου να αναγραφει τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις. Μεχρι αυτη την στιγμη δεν εχει ερθει συνεργειο για την αποκατασταση, θα ενημερωνω το θεμα με τις υπολοιπες εξελιξεις για να γνωριζετε και οι υπολοιποι.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κανονισμός προβλέπει αυτόματα αποχρέωση στο πάγιο, αναλογικά για τις μέρες που δεν έχετε υπηρεσία από τον πάροχό σας.
    Επίσης μπορεί να σας δώσει δωρεάν χρόνο ομιλίας ή/και πρόσβασης στο διαδίκτυο μέσω κινητής, αλλά είναι στην διακριτική ευχέρεια της εταιρείας και όχι υποχρέωση.

    Το να μην λειτουργεί η τηλεφωνία και να υπολειτουργεί το DSL, είναι κλασική περίπτωση καλωδιακής βλάβης, κατά την οποία έχει διακοπεί η φυσική συνέχεια ενός από τα 2 καλώδια του ζεύγους.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Καλησπερα. Δεν μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες για την πιστωση στη σελιδα τους, τηλεφωνικος απλα μου ειπανε πως θα γινει πιστωση για τις μερες της βλαβης, οπου αισιως θα ειναι μεχρι αρχες Αυγουστου.
    Ειχα διαβασει παλαιοτερα πως πιστωνεται αρκετα ευρω η καθε μερα, και δεν ξερω κατα ποσο οντως ισχυει αυτο.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σταμάτα να μιλάς μαζί τους, και άρχισε επικοινωνία με e-mails.
    Έτσι, θα έχεις γραπτή, όποια χαζομάρα σου λένε.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κανονισμός προβλέπει:
    Εάν ο συνδρομητής δηλώσει βλάβη - η διάρκεια της οποίας υπερβαίνει τη μία εργάσιμη ημέρα και δεν οφείλεται σε δική του υπαιτιότητα - ο πάροχος υποχρεούται σε αυτόματη (δηλ. χωρίς να προηγηθεί σχετικό έγγραφο/προφορικό αίτημα του συνδρομητή) επιστροφή του ανάλογου παγίου σε επόμενο λογαριασμό.
    Και βάσει αυτού, οι πάροχοι ωφείλουν να το πράξουν. Π.χ. στη Vodafone υπάρχει σχετική αναφορά στου όρους του συμβολαίου:
    4.5. Η Εταιρεία δεν φέρει καμία απολύτως ευθύνη, πέραν της υποχρέωσης πίστωσης της πάγιας χρέωσης του αντίστοιχου χρονικού διαστήματος, σε περίπτωση δηλωθείσας βλάβης στην υπηρεσία του Πελάτη, εφόσον οφείλεται σε επέμβαση ή ρύθμιση του Τηλεπικοινωνιακού Eξοπλισμού ή/και του Ψηφιακού Εξοπλισμού ή σε οποιαδήποτε άλλη πράξη ή παράλειψη του Πελάτη ή τρίτου (συμπεριλαμβανομένου και του ΟΤΕ) ή σε περίπτωση βλάβης που εμπίπτει στην περιοχή ευθύνης του ΟΤΕ.

    5.14. Κατ’ εξαίρεση όλων των ανωτέρω, καθώς και της συνδρομής περιστατικού ανωτέρας βίας, σε περίπτωση βλάβης που δεν οφείλεται σε υπαιτιότητα του Πελάτη ή τρίτου προσώπου και οδηγεί σε διακοπή της παροχής των υπηρεσιών προς τον Πελάτη, η Εταιρεία οφείλει, μετά την από μέρους του δήλωση της βλάβης, να πιστώνει το τμήμα του καταβαλλόμενου από αυτόν ποσού του παγίου τέλους, το οποίο αντιστοιχεί στη χρονική περίοδο της διακοπής των παρεχόμενων υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών και εφόσον η βλάβη υπερβαίνει το χρονικό όριο μίας (1) εργάσιμης ημέρας, από την επόμενη εργάσιμη της δήλωσης της βλάβης. Η πίστωση στην ανωτέρω περίπτωση πραγματοποιείται από την Εταιρεία αυτόματα, σε επόμενο λογαριασμό του Πελάτη, εντός εξαμήνου από την άρση της βλάβης.
    Δεν υπάρχει κάτι που κάνει ο πελάτης. Γίνεται αυτόματα η πίστωση.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-05-2012
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πόσα χρήματα έδωσες για την αλλαγή της εσωτερικής καλωδίωσης αν επιτρέπεται?

  7. #7
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Ενα μηνα και δυο μερες διχως τηλεφωνο αισιως, με χαμηλες ταχυτητες και αποσυνδεσεις. Με οσους μιλησα στη γειτονια εχουν προβληματα στην ποιοτητα του τηλεφωνου, και στη συνδεση τους. Στο μεταξυ ειχε ερθει πριν λιγο καιρο ΟΤΕτζης να κοιταξει το ΚΑΦΑΟ της γειτονιας, ας πουμε οτι απορρω πως λειτουργει ακομα και ετσι. Ο ΟΤΕ ακομα αφαντος, το αναβαλουν διαρκως. Τελευταια διορια ειναι για αυτη την Πεμπτη, 10/07/2017.
    Ειμαι σε επικοινωνια με δικηγορο για εξωδικο και καταγγελια στην ΕΕΤΤ προς καθε υπευθυνο.
    Η Vodafone απλα μου λεει πως θα πιστωσει τον χρονο διχως περισσοτερες πληροφοριες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από QQTilt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα χρήματα έδωσες για την αλλαγή της εσωτερικής καλωδίωσης αν επιτρέπεται?
    Εγινε με δικο μου ανθρωπο και ηταν φιλικη τιμη. Αναλογως τι θα κανεις παντως παει απο 150-200 πολυ χοντρικα.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Getta Robo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λογος συμφωνα με την Vodafone, η εσωτερικη μου καλωδιωση, μιας και οι τεχνικοι τους, οπως και του ΟΤΕ, δεν βρισκανε κατι καποιο προβλημα απο την μερια τους.
    05-07-2017 το τηλεφωνο νεκρωσε και η συνδεση μου ειχε ακομα περισσοτερα λαθη και αποσυνδεσεις. Ενημερωσαμε, δεν ηρθε τελικα κανενας τεχνικος, και το αναβαλαμε μεχρι να γινει αλλαγη καλωδιωσης. 19-07-2017 ηρθε δικος μας τεχνικος στο σπιτι, οπου αλλαξε την εσωτερικη καλωδιωση μου μεχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας. Το τηλεφωνο συνεχισε να ειναι νεκρο, και η συνδεση να εχει παρα πολλα λαθη και αποσυνδεσεις. Εν ολιγης δεν υπηρξε καμια βελτιωση. Πηρα αμεσως τηλεφωνο και τους ενημερωσα πως εγινε αλλαγη της εσωτερικης μου καλωδιωσης, και πως δεν προκειται για υπαιτιοτητα της εσωτερικης μου.
    Πραγματι, 22-07-2017 ηρθε εκτακτος τεχνικος της Vodafone, εκανε μετρησεις και επιβεβαιωσε πως η βλαβη οφειλεται στον ΟΤΕ και διαβιβασαν το προβλημα.
    Χθες, 24-07-2017 ηρθε τεχνικος του οτε, οπου εκανε ελεγχο στο εσκαλιτ, και διαπιστωση βλαβη σε αυτο, και πιθανοτατα στο υπογειο μερος της καλωδιωσης.
    Μια καινούργια καλωδίωση είναι κάτι καλό, απλά αν δεν είναι απαραίτητο να αλλαχτεί η παλιά κάνει κακό στην τσέπη μας (και γενικά ατσαλιά, κ.λ.π. στο σπίτι μας).
    Για σένα τώρα πλέον δεν έχει σημασία, αλλά ίσως βοηθήσει κάποιον άλλον που μας διαβάζει, πάντα όταν μας λένε τέτοια πράγματα οι πάροχοι κάνουμε από μόνοι μας πρώτα έναν έλεγχο της γραμμής μας στον κατανεμητή, ώστε να μην μπούμε σε έξοδα και φασαρίες χωρίς λόγο. Απομόνωση του εσωτερικού δικτύου και μέτρηση κατευθείαν πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια καινούργια καλωδίωση είναι κάτι καλό, απλά αν δεν είναι απαραίτητο να αλλαχτεί η παλιά κάνει κακό στην τσέπη μας (και γενικά ατσαλιά, κ.λ.π. στο σπίτι μας).
    Για σένα τώρα πλέον δεν έχει σημασία, αλλά ίσως βοηθήσει κάποιον άλλον που μας διαβάζει, πάντα όταν μας λένε τέτοια πράγματα οι πάροχοι κάνουμε από μόνοι μας πρώτα έναν έλεγχο της γραμμής μας στον κατανεμητή, ώστε να μην μπούμε σε έξοδα και φασαρίες χωρίς λόγο. Απομόνωση του εσωτερικού δικτύου και μέτρηση κατευθείαν πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ.
    Θελω να τονισω εδω κατι που δεν αναφερα παραπανω.
    Το προβλημα με τις αποσυνδεσεις, τα παρασιτα στο τηλεφωνο κτλ ειναι χρονια. Απο το 1997 συγκεκριμενα που εχω προσβαση, προβληματα υπηρχαν. Ειχαμε φερει αρκετες φορες ηλεκτρολογο για ελεγχο, παλιας σχολης δυστυχως, οπου δεν ειχαν την παραμικρη ιδεα για την σωστη λειτουργια μιας συνδεσης.
    Δεν αρνουμαι πως μερος του προβληματος, οντως ηταν απο την μερια μου. Η εσωτερικη καλωδίωση και οι πριζες ηταν πραγματι παλιες.
    Αλλα. Αντι να βγει πχ καποιος τεχνικος των παροχων, απο ολες τις (πολλες) φορες που ηρθε σπιτι για ελεγχο και να μου πει, πως υπαρχει ζητημα και απο τα καλωδια του ΟΤΕ, αλλα και της εσωτερικης, μου ριχνανε ολο το φταιξιμο σε εμενα.
    Αυτο γινοταν και με τον ΟΤΕ, και με την Forthnet και τωρα με την Vodafone. Κανενας παροχος δεν παραδεχτηκε πως υπαρχει προβλημα εντος και εκτος πολυκατοικιας το προβλημα.
    Γιαυτο οπως και πολυ σωστα αναφερεις, παντα οι μετρησεις και οι ελεγχοι πρεπει να πραγματοποιούνται απο σοβαρους επαγγελματιες που ξερουνε το αντικειμενο τους, και να ελεγχουν απο και στον εσωτερικο κατανεμητη της πολυκατοικιας, και οχι μονο στην εσωτερικη του σπιτιου.
    Τελος να πω επισης πως το προβλημα δεν ειναι μονο σε εμενα, αλλα της περιοχης μου, στη Καλλιθεα γενικοτερα. Εχουμε παρα πολυ παλιο τηλεφωνικο δικτυο, αρχαια ΚΑΦΑΟ, και ο ΟΤΕ επι χρονια δεν εκανε το παραμικρο. Ουτε και φυσικα κανενας παροχος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Getta Robo : 09-08-17 στις 00:05.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Getta Robo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να τονισω εδω κατι που δεν αναφερα παραπανω.
    Το προβλημα με τις αποσυνδεσεις, τα παρασιτα στο τηλεφωνο κτλ ειναι χρονια. Απο το 1997 συγκεκριμενα που εχω προσβαση, προβληματα υπηρχαν. Ειχαμε φερει αρκετες φορες ηλεκτρολογο για ελεγχο, παλιας σχολης δυστυχως, οπου δεν ειχαν την παραμικρη ιδεα για την σωστη λειτουργια μιας συνδεσης.
    Δεν αρνουμαι πως μερος του προβληματος, οντως ηταν απο την μερια μου. Η εσωτερικη καλωδίωση και οι πριζες ηταν πραγματι παλιες.
    Αλλα. Αντι να βγει πχ καποιος τεχνικος των παροχων, απο ολες τις (πολλες) φορες που ηρθε σπιτι για ελεγχο και να μου πει, πως υπαρχει ζητημα και απο τα καλωδια του ΟΤΕ, αλλα και της εσωτερικης, μου ριχνανε ολο το φταιξιμο σε εμενα.
    Αυτο γινοταν και με τον ΟΤΕ, και με την Forthnet και τωρα με την Vodafone. Κανενας παροχος δεν παραδεχτηκε πως υπαρχει προβλημα εντος και εκτος πολυκατοικιας το προβλημα.
    Γιαυτο οπως και πολυ σωστα αναφερεις, παντα οι μετρησεις και οι ελεγχοι πρεπει να πραγματοποιούνται απο σοβαρους επαγγελματιες που ξερουνε το αντικειμενο τους, και να ελεγχουν απο και στον εσωτερικο κατανεμητη της πολυκατοικιας, και οχι μονο στην εσωτερικη του σπιτιου.
    Τελος να πω επισης πως το προβλημα δεν ειναι μονο σε εμενα, αλλα της περιοχης μου, στη Καλλιθεα γενικοτερα. Εχουμε παρα πολυ παλιο τηλεφωνικο δικτυο, αρχαια ΚΑΦΑΟ, και ο ΟΤΕ επι χρονια δεν εκανε το παραμικρο. Ουτε και φυσικα κανενας παροχος.
    Δυστυχώς, με τα λεγόμενα των παρόχων θα πρέπει να είσαι πάντα επιφυλακτικός και να κάνεις και μια επιβεβαίωση μόνος σου. Αν τώρα βέβαια έχεις να κάνεις με παλιό δίκτυο της περιοχής δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, εκτός του ότι θα πρέπει να είναι η εσωτερική σου εγκατάσταση σε άψογη κατάσταση για να μην επιδεινώνεται περισσότερο το όποιο πρόβλημα υπάρχει.
    Με τους ηλεκτρολόγους είναι πονεμένη ιστορία και θα πρέπει να πετύχεις κάποιον που έχει ασχοληθεί με δίκτυα. Δεν είναι θέμα ηλικίας πάντως αλλά περισσότερο με το πόσο ψαγμένος είναι ο κάθε τεχνίτης από μόνος του, γιατί είναι κάτι που δεν το έχει διδαχτεί στην ηλεκτρολογία. Υπάρχουν 50αρηδες που το έχουν ψάξει και είναι ενημερωμένοι και 30αρηδες που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Μιλησα με την υπευθυνη οπου εχει αναλαβει το προβλημα μας.
    Υποτιθεται πως ο ΟΤΕ εχει αρχισει τις διαδικασιες επιδιορθωσεις, συμφωνα με την ενημερωση οπου εγινε στην Vodafone. Δεν εχει ερθει συνεργειο στη γειτονια, ουτε και φυσικα στο σπιτι μου, αλλα και ουτε γνωριζε η υπευθυνη για το που γινοντε αυτα τα εργα. Δεν ηρθε φυσικα ακομα κανεις για την αλλαγη του εσκαλιτ, ουτε για ελεγχο του ΚΑΦΑΟ.
    Παραλληλα, ζητησα εγγραφως το ιστορικο, καθως και βεβαιωση απο τους ιδιους (Vodafone) πως οι ιδιοι δεν βρηκαν προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση, προς καθε νομιμη χρηση μου.
    Θα εχω νεοτερα απο την Πεμπτη λογικα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, με τα λεγόμενα των παρόχων θα πρέπει να είσαι πάντα επιφυλακτικός και να κάνεις και μια επιβεβαίωση μόνος σου. Αν τώρα βέβαια έχεις να κάνεις με παλιό δίκτυο της περιοχής δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, εκτός του ότι θα πρέπει να είναι η εσωτερική σου εγκατάσταση σε άψογη κατάσταση για να μην επιδεινώνεται περισσότερο το όποιο πρόβλημα υπάρχει.
    Με τους ηλεκτρολόγους είναι πονεμένη ιστορία και θα πρέπει να πετύχεις κάποιον που έχει ασχοληθεί με δίκτυα. Δεν είναι θέμα ηλικίας πάντως αλλά περισσότερο με το πόσο ψαγμένος είναι ο κάθε τεχνίτης από μόνος του, γιατί είναι κάτι που δεν το έχει διδαχτεί στην ηλεκτρολογία. Υπάρχουν 50αρηδες που το έχουν ψάξει και είναι ενημερωμένοι και 30αρηδες που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα.
    Δυστυχως δεν ειχαμε βρει καποιον αξιολογο ηλεκτρολογο και τα πραγματα ηταν σε αυτη την κατασταση για τοσα χρονια. Απο εκει και περα, εφοσων συνεχιστει το προβλημα, σκοπευω να το τραβηξω νομικα. Αν πιστευει ο καθε παροχος, πως η τηλεφωνικη καλωδιωση και υποστηριξη ειναι αυτη που πρεπει, τελικο λογο θα εχει η ΕΕΤΤ και τα δικαστηρια.
    Κατι αλλο τωρα που δεν τονισα. Ο τελευταιος τεχνικος του ΟΤΕ, παντα υγεια να εχει ο ανθρωπος, μου ειπε το εξεις. Το αρχαιο εσκαλιτ της πολυκατοικίας, πολλα χρονια πριν, ειχε σπασει το μπροστινο μερος (μασκα), και αλλαχτηκε με ενα αλλο. Αντι ομως να αλλαχτει γενικοτερα, η να βρουνε το σωστο, βαλανε λαθος με αποτελεσμα να μην κουμπωνει σωστα, να εχει κενο, και να γεμιζει νερο, σκουπιδια και εντομα! Το ανοιξε ο ανθρωπος και βρηκε δυο σφηκοφωλιές μεσα, ευτυχως χωρις σφηκες!
    Και τοσα χρονια με τοσες επισκεψεις του ΟΤΕ, οι προηγουμενοι τεχνικοι ειχαν το θρασος να μου λενε πως λειτουργει μια χαρα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα εκ μερους τους!
    Οι ηλεκτρολογοι και οι τεχνικοι των ιδιωτικων παροχων δεν το αγγιξαν ποτε, αφου απαγορευεται, αν δεν μου ειχε πει ο ανθρωπος την κατασταση θα ημουν ακομα με την εντυπωση πως το εσκαλιτ λειτουργει αψογα!

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Getta Robo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δυστυχως δεν ειχαμε βρει καποιον αξιολογο ηλεκτρολογο και τα πραγματα ηταν σε αυτη την κατασταση για τοσα χρονια. Απο εκει και περα, εφοσων συνεχιστει το προβλημα, σκοπευω να το τραβηξω νομικα. Αν πιστευει ο καθε παροχος, πως η τηλεφωνικη καλωδιωση και υποστηριξη ειναι αυτη που πρεπει, τελικο λογο θα εχει η ΕΕΤΤ και τα δικαστηρια.
    Κατι αλλο τωρα που δεν τονισα. Ο τελευταιος τεχνικος του ΟΤΕ, παντα υγεια να εχει ο ανθρωπος, μου ειπε το εξεις. Το αρχαιο εσκαλιτ της πολυκατοικίας, πολλα χρονια πριν, ειχε σπασει το μπροστινο μερος (μασκα), και αλλαχτηκε με ενα αλλο. Αντι ομως να αλλαχτει γενικοτερα, η να βρουνε το σωστο, βαλανε λαθος με αποτελεσμα να μην κουμπωνει σωστα, να εχει κενο, και να γεμιζει νερο, σκουπιδια και εντομα! Το ανοιξε ο ανθρωπος και βρηκε δυο σφηκοφωλιές μεσα, ευτυχως χωρις σφηκες!
    Και τοσα χρονια με τοσες επισκεψεις του ΟΤΕ, οι προηγουμενοι τεχνικοι ειχαν το θρασος να μου λενε πως λειτουργει μια χαρα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα εκ μερους τους!
    Οι ηλεκτρολογοι και οι τεχνικοι των ιδιωτικων παροχων δεν το αγγιξαν ποτε, αφου απαγορευεται, αν δεν μου ειχε πει ο ανθρωπος την κατασταση θα ημουν ακομα με την εντυπωση πως το εσκαλιτ λειτουργει αψογα!
    O κατανεμητής του κτιρίου είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη και όχι του ΟΤΕ να τον έχει σε σωστή κατάσταση. Νερό από που έπαιρνε;; τοποθετημένος σε εξωτερικό τοίχο του κτιρίου είναι;; δεν είναι μέσα στο κτίριο ή στην πυλωτή;;

    Και οι ηλεκτρολόγοι, παρουσία του διαχειριστή και φυσικά οι τεχνικοί άλλων παρόχων έχουν δικαίωμα πρόσβασης στον κεντρικό κατανεμητή της πολυκατοικίας για να κάνουν την δουλειά τους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    O κατανεμητής του κτιρίου είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη και όχι του ΟΤΕ να τον έχει σε σωστή κατάσταση. Νερό από που έπαιρνε;; τοποθετημένος σε εξωτερικό τοίχο του κτιρίου είναι;; δεν είναι μέσα στο κτίριο ή στην πυλωτή;;

    Και οι ηλεκτρολόγοι, παρουσία του διαχειριστή και φυσικά οι τεχνικοί άλλων παρόχων έχουν δικαίωμα πρόσβασης στον κεντρικό κατανεμητή της πολυκατοικίας για να κάνουν την δουλειά τους.
    Μιλαω για το εσκαλιτ (τερματικο του ακραιου δικτυου) της πολυκατοικιας, οχι τον κατανεμητη. Ο κατανεμητης ειναι ευθυνη μας και ειναι σε αψογη κατασταση. Το εσκαλιτ ειναι στη κατασταση που περιγραφω. Ειναι τοποθετημενα εξωτερικα και δεν εχει καποια πρακτικη προφυλαξη απο νερο κτλ.
    Το εσκαλιτ το ακουμπησαν μονο τεχνικοι του ΟΤΕ εν παρουσια μου. Ολοι οι προηγουμενοι τεχνικοι, ψευδως μου ελεγαν πως δεν βλεπουν κατι και πως η ευθυνη ειναι αποκλειστικα δικη μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Getta Robo : 11-08-17 στις 21:26.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Getta Robo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλαω για το εσκαλιτ (τερματικο του ακραιου δικτυου) της πολυκατοικιας, οχι τον κατανεμητη. Ο κατανεμητης ειναι ευθυνη μας και ειναι σε αψογη κατασταση. Το εσκαλιτ ειναι στη κατασταση που περιγραφω. Ειναι τοποθετημενα εξωτερικα και δεν εχει καποια πρακτικη προφυλαξη απο νερο κτλ.
    Το εσκαλιτ το ακουμπησαν μονο τεχνικοι του ΟΤΕ εν παρουσια μου. Ολοι οι προηγουμενοι τεχνικοι, ψευδως μου ελεγαν πως δεν βλεπουν κατι και πως η ευθυνη ειναι αποκλειστικα δικη μου.
    Mιλάς λοιπόν για το BOX (εσκαλιτ) του ΟΤΕ που είναι τοποθετημένο εξωτερικά, εσκαλίτ σκέτο λέμε κυρίως τον εσωτερικό κατανεμητή του κτιρίου ή χωνευτή.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  BOX-ΧΩΝΕΥΤΗ.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  208,4 KB 
ID: 185236
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sweet dreams : 11-08-17 στις 21:51. Αιτία: Εικόνα
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mιλάς λοιπόν για το BOX (εσκαλιτ) του ΟΤΕ που είναι τοποθετημένο εξωτερικά, εσκαλίτ σκέτο λέμε κυρίως τον εσωτερικό κατανεμητή του κτιρίου ή χωνευτή.
    Ναι αυτο μιλαω. Το ξερω και το λεγανε εσκαλιτ του ΟΤΕ. Ας το λεμε κουτι ΟΤΕ απο εδω και περα για να μην υπαρξει παρεξηγηση.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-17, 15:51
  2. Πρόβλημα με το router ZTE της Cyta
    Από nickefor στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 23:24
  3. Archer D2 γενικό πρόβλημα με το Wi-fi
    Από Lithium3r στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 21:11
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 16:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας