Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Getta Robo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτο μιλαω. Το ξερω και το λεγανε εσκαλιτ του ΟΤΕ. Ας το λεμε κουτι ΟΤΕ απο εδω και περα για να μην υπαρξει παρεξηγηση.
    Άλλη πονεμένη ιστορία με τα BOX και τα ΚΑΦΑΟ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Εξελιξεις στο ζητημα.
    Ηρθε τελικα συνεργειο του ΟΤΕ την δευτερα.
    Μας αλλαξαν ζευγη στο ΚΑΦΑΟ, πλεον εχω κανονικα τηλεφωνο, διχως παρασιτα οπως ειχαμε εδω και χρονια.
    Αυτες ειναι οι τιμες τωρα στο ZTE H108N μου.

    Actual Rate (Up/Down) 870/12219 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 1032/13652 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 12/11.6 dB
    Line Attenuation (Up/Down) 20.5/34.6 dB

    Εχω να κλειδωσω σε τετοια ταχυτητα, και να δω τετοιο noise margin και εγω δεν ξερω ποσα χρονια, οπου ειναι πολλα.
    Το προβλημα ειναι τα λαθη. Ανεβαινουν περιπου κατα 100 καθε ωρα. Στα 1000 αρχιζουν τα προβληματα. Περιμενω νεο router για να δω πως θα τα παει αυτο.
    Μου ειπαν πως το ΚΑΦΑΟ που ειμαι (πλεον; ) ειναι σε αψογη κατασταση και οι μετρησεις απο αυτο ως το κουτι ειναι αριστες.
    Τα ασχημα νεα τωρα ειναι, πως δεν αλλαχτηκε το κουτι/BOX του ΟΤΕ. Αν και με τα πολλα, αναγνωρισαν οι τεχνικοι που ηρθαν, πως οντως εχει προβλημα και θελει αλλαγη, δεν εγινε κατι. Προς το παρων, ο ιδιος ο ΟΤΕ αποφευγει τις αρμοδιοτητες του.
    Σκοπευω να προχωρησω σε επωνυμη καταγγελια για αυτο, μιας και στη πρωτη βροχη, ειναι απολυτα σιγουρο πως θα επανερθουν ολα τα γνωστα προβληματα.

    Να εχετε οι υπολοιποι στο νου σας για αντιστοιχα περιστατικα. Ενω επι 20 χρονια (!!!) εχω ολα αυτα τα προβληματα με την συνδεση, μολις πριν εναμιση μηνα αποφασισαν να παραδεχτουν την υπαιτιότητα τους.

    Θα ανοιξω νεο θεμα με τις εξελιξεις γυρω απο το BOX οταν θα εχω νεότερα.

  3. #18
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17300 Kbps/2047Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Tp-link archer d2 ac750
    SNR / Attn
    6(dB) / 15.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα συμφορουμιτη,
    Εφόσον είναι επιβεβαιωμενη βλάβη ΟΤΕ (ή vodafone), η πάλαι ποτε hol και τώρα η vf συνολικα για τις μέρες που έχει ανοίξει η τελευταία βλάβη οπου και γίνονται οι εργασίες ΟΤΕ (φαντάζομαι για να σκάβουν το πήγαν σε καλωδιακή για απερχόμενα) κάνουν πίστωση στον επόμενο λογαριασμό όταν κλείσει η βλάβη. Εμένα μου είχαν κάνει και για ένα γενικό που είχαν και ειχα λάβει sms και κράτησε μερικες ώρες.
    *Αν όντως είναι καλωδιακή βλάβη ίσως καθυστερήσει να ξέρεις.

    **Μιας και μόλις είδα τα update σου, εφόσον έχεις τόση διαφορά μετά τις εργασίες ΟΤΕ σημαίνει ότι τα απερχόμενα ήταν σάπια συνολικά και μαζεύτηκαν πολλές βλάβες ίσως και από γειτονικές συνδέσεις και αποφάσισαν να τα επισκευάσουν.
    Τα λάθη που μαζεύεις να ξες είναι μια βλάβη μπελαλίδικη για τους τεχνικούς. Εφόσον το νέο απερχόμενο είναι καλό πρέπει να γίνει έλεγχος στο εσχαλιτ σου το οποιο αν ειναι προβληματικό σε συνεννόηση με τους ενοικους/διαχείριση κλπ έχω τύχει να δω τον ΟΤΕ να το αλλάζει και επίσης έλεγχος στο κύριο δίκτυο (από το KV και προς το αστικό κέντρο δλδ) γιατί μπορεί να είναι και από εκεί. Δες πως τα πάει το νέο ρουτερ σου αν και στην περίπτωση που μαζεύεις crc παραπάνω από καμια 40-50 την ώρα έχει πρόβλημα η γραμμή πριν φτάσει στην πρίζα σου.

    Συμβουλή μου, πριν ενημερωθείς για το που ακριβώς βρίσκεται η πηγη του προβλήματος αν σου προτείνουν κανά vdsl ή από τον παροχό σου ή από οποιονδηποτε πάροχο, παγωσε το γιατί αν το προβλημα είναι στο εσχαλίτ τα προβλήματα θα είναι ίδια και χειρότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nickmagk : 21-08-17 στις 01:39.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Λιγα νεα απο την βλαβη και την αντιμετωπιση που εχω απο την vodafone. Μετα τις βροχες και την υγρασια, αρχισαν ξανα οι αποσυνδεσεις. Σε λιγοτερο απο πεντε ωρες λειτουργιας, εχω τα παρακατω αποτελεσματα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot.3.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  532,6 KB 
ID: 186934
    Κλασικα, γεμιζω διαρκως λαθη, κολλαει το router και η συνδεση.
    Περιμενω ξανα τεχνικο της vodafone με την γνωστη επαναληψη. Περιμενω την απαντηση του οτε ωστε αν χρειαστει να στειλω τωρα την καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

    Επισης, το εκπληκτικο ειναι πως η vodafone δεν αναγνωριζει πως ειχα προβλημα με την συνδεση μου τοσο καιρο, παρα μονο στη τηλεφωνικη γραμμη, και δεν μου πιστωνει το αντιστοιχο διαστημα! Ζητησαμε να κοιταξουνε το αρχειο τους, αφου τους ξεκαθαρισαμε και πως υπηρχε εξαρχης προβλημα, και πως δεν προκειται να πληρωσουμε για οσο διαστημα δεν ειχαμε τις υπηρεσιες τους.
    Παω για αλλαγη παροχου απο οτι φαινεται με ολα αυτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Getta Robo : 12-10-17 στις 00:27. Αιτία: διορθωση attachment

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν θέλω να γίνω συνήγορος της Vodafone, αλλά η αλλαγή παρόχου τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα λύσει τα θέματα που έχεις λόγω του προβληματικού εξωτερικού box του ΟΤΕ;

  6. #21
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να γίνω συνήγορος της Vodafone, αλλά η αλλαγή παρόχου τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα λύσει τα θέματα που έχεις λόγω του προβληματικού εξωτερικού box του ΟΤΕ;
    Η vodafone λοιπον αρνειται να αναγνωρισει και να πιστωσει το χρονικο διαστημα που δεν λαμβανα τις υπηρεσιες της, και για χρονια επέρριπτε αποκλειστικα την ευθυνη των αποσυνδεσεων σε εμας. Ενω οι μετρησεις των δικων μας τεχνικων εδειχνε πως το κυριο προβλημα ερχοταν απο τον ΟΤΕ, οι της vodafone αναθεωρησαν μονο οταν αλλαξαμε την καλωδιωση μας, και ειδανε πως δεν θα μπορουνε να προφασιζονται πως φταιμε εμεις.
    Η υποκρισια τους ειναι καλος λογος να φυγουμε, για το κουτι απο οτι φαινεται λογο θα εχει η ΕΕΤΤ, περιμενοντας και βλεποντας τι θα πει ο ΟΤΕ οπου περιμενω επισκεψη του απο βδομαδα.

    Κατα τα αλλα, επειτα απο διαρκεις αποσυνδεσεις, με ξαναγυρισαν σε ADSL_G.dmt, οπου συνδεομαι στη μιση ταχυτητα, στα 6432 kbps
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Getta Robo : 13-10-17 στις 20:33.

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η ερώτηση δεν αφορούσε για τις χρεώσεις ή τι έλεγε η Vodafone, αλλά ήταν συγκεκριμένη για το προβληματικό εξωτερικό καλώδιο/box του ΟΤΕ.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση δεν αφορούσε για τις χρεώσεις ή τι έλεγε η Vodafone, αλλά ήταν συγκεκριμένη για το προβληματικό εξωτερικό καλώδιο/box του ΟΤΕ.
    Καλως, περιμενα λοιπον καποια υποστηριξη εκ μερους τους πχ, να κινουθουν και οι ιδιοι εναντιων του ΟΤΕ, αντι της στασης τους. Απο οσο γνωριζω μπορουνε να το κανουν αυτο.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-17, 15:51
  2. Πρόβλημα με το router ZTE της Cyta
    Από nickefor στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 23:24
  3. Archer D2 γενικό πρόβλημα με το Wi-fi
    Από Lithium3r στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 21:11
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 16:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας