Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το σκεπτικο ειναι χαζομαρα και ακομα περισσοτερο αν μιλαμε για πολυεθνικες με διεθνη παρουσια σε διαφορες χωρες.

    Στα ταχυδρομεια εδω και πανω απο 1 αιωνα υπαρχει συμβαση να δεχονται την αλληλογραφια απο αλλες χωρες χωρις επιπλεον χρεωση. Στελνω εγω π.χ. με τα ΕΛΤΑ ενα γραμμα στην Γερμανια, αλλα δεν πληρωνω κατι επιπλεον για τους Γερμανους υπαλληλους που θα χειριστουν το γραμμα μου (μονο οτι εδωσα στα ΕΛΤΑ). Αντιστροφα και τα ΕΛΤΑ ειναι υποχρεωμενα να δεχτουν αλληλογραφια απο Γερμανια χωρις να χρεωσουν κατι.

    Γιατι να μην ισχυει και στα data κατι αναλογο δηλαδη? Θα ερθει εδω ο Γερμανος τουριστας και θα καταναλωσει ελληνικα data, αλλα και αντιστροφως θα παει και ο Ελληνας Γερμανια και θα καταναλωσει γερμανικα data. Δουναι και λαβειν. Προφανως δεν ειναι 1:1 (οπως δεν ειναι και οι εισαγωγες/εξαγωγες σε καμια χωρα του κοσμου, καθως και τα κοστη υποδομων/μισθων), αλλα παραμενει χαζομαρα να μπαινουν τεχνητα εμποδια, ποσο μαλλον εν καιρω παγκοσμιοποιησης...

  2. #17
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Μου εχει συμβεί κι εμένα προσωπικά πριν απο 4-5 χρονια με Ελληνική Vodafone σε ολόκληρο το κεντρο τους Λονδίνου επι 3-4 ημέρες δεν μπορούσα να ανοίξω σελίδα σε οποίο Αγγλικό δυκτιο κι αν συνδεομουν ακομα και της VODADONE UK!!
    Οταν κάναμε παράπονα σαν εταιρεια μας το παίζανε οτι ηταν αδύνατο κλπ...
    Να σημειώσω οτι είχαμε σαν εταιρικό πακέτο καποια MB στην Ευρωζώνη... φυσικα έχουν 3 χρονια να μας ξαναδούν στη Voda.. και θα αργήσουν!

  3. #18
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρομοίως, περιαγωγή Cosmote σε Αυστρία και Γερμανία, μια χαρά. Κάτι που μου έκανε εντύπωση, όπου ήταν T-Mobile το δίκτυο έβγαινε με IP Cosmote.
    Η default ρύθμιση είναι το tunneling προς τον home operator. Το σκεπτικό είναι ότι θες να εφαρμόζεται όλη η πολιτική του home operator, π.χ. μπλοκαρισμένα τσοντοσάιτ σε ανήλικους, κτλ. Το αντίθετο, να γίνεται local breakout, υλοποιείται σπάνια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εχει συμβεί κι εμένα προσωπικά πριν απο 4-5 χρονια με Ελληνική Vodafone σε ολόκληρο το κεντρο τους Λονδίνου επι 3-4 ημέρες δεν μπορούσα να ανοίξω σελίδα σε οποίο Αγγλικό δυκτιο κι αν συνδεομουν ακομα και της VODADONE UK!!
    Οταν κάναμε παράπονα σαν εταιρεια μας το παίζανε οτι ηταν αδύνατο κλπ...
    Να σημειώσω οτι είχαμε σαν εταιρικό πακέτο καποια MB στην Ευρωζώνη... φυσικα έχουν 3 χρονια να μας ξαναδούν στη Voda.. και θα αργήσουν!
    Δεν τους κοστίζουν κάτι τα data μέσα στον ίδιο όμιλο.
    Κάνουν κάθε μήνα εκκαθάριση (προσθαφαίρεση τι έκαψαν οι δικοί μου σε εσένα μείον τι έκαψαν οι δικοί σου σε εμένα) και την διαφορά την τιμολογούν για τυπικούς λόγους ψίχουλα. Δεν είναι χαζοί να πληρώνουν φόρο ενδο-ομιλικά. Είναι και ο κύριος λόγος που κρατάνε συνεχώς το roaming list της κάρτας ενημερωμένο. Αν είσαι Cosmote και δεν κάνεις roaming στη Γερμανία με Telekom τους κάνεις ζημιά.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Σιγα σιγα αυτο θα οδηγησει σε πανευρωπαικες συγχωνευσεις και τα δικτυα θα γινουν ενιαια. Οπως η Vodafone κι η Telekom.

  5. #20
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.594
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Free wifi (Λευτεριά στο wifi)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #21
    Εγγραφή
    11-07-2003
    Περιοχή
    Αποδημος Ελληνισμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    960
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/40
    ISP
    AIM Τσεχια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Free wifi (Λευτεριά στο wifi)
    και free hacking (οπου free wifi)
    Νothing that you learned from ash and debris...

  7. #22
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Πάντως το βρίσκω λογικό και καλά κάνει μεταξύ μας.

    Το θεωρώ περίπου τρελό να αγοράζεις στην πατρίδα σου όσα θέλει να σου δώσει ο πάροχος για να κάνει την οικονομική πολιτική του και αυτήν την πολιτική να την επιβαρύνεται άλλο δίκτυο άλλης χώρας δωρεάν! Και να πω και κάτι; Δεν αφορά μόνο τους τουρίστες γιατί οκ και εγώ θα γίνω τουρίστας αλλά αφορά και εμάς. Οταν στην Ελλάδα έρχονται φέτος 30.000.000 τουρίστες τα δίκτυα της χώρας γονατίζουν από τσάμπα μάγκες που πλήρωσαν mb στην πατρίδα τους. Αποτέλεσμα κανένας δεν έχει δίκτυο και για αυτό φταίει και τουρισμός (στο ποσοστό που του αναλογεί). Παλιά οι εταιρίες ήθελαν το roamming γιατί κέρδιζαν από αυτό και μάλιστα με μαμουνιές έβαζαν το δίκτυο τους στα προτεινόμενα (το οποίο δηλώνεται ανα τηλέφωνο και το ορίζει το firmware του κατασκευαστή πιο είναι το προτεινόμενο δίκτυο). Τώρα θα ισχύει το ανάποδο (θα προσπαθεί κάθε εταιρία να είναι η τελευταία σε προτίμηση).

    Οπότε εντάξει δωρεάν αποφάσισε η ΕΕ αλλά μέχρι εκεί. Δεν σημαίνει έχω όλο το διαθέσιμο bandwidth ούτε προκύπτει αυτό από πουθενά. Εδώ η cosmote πχ κάνει διακρίσεις στα δικά τις συμβόλαια και κάρτες στους ξένους που δεν πληρώνουν δε θα κάνει; Ένα λογικό όριο τύπου cosmote wifi fon (που είναι 1mbps για wifi) και στα mobile data για να λειτουργήσει το πράγμα θα ήταν η καλύτερη λύση.

    Ανάποδα αν το δεις άμα έρχεσαι ελλαδα ως τουρίστας (ή πας κάπου εσύ) στο χειροκίνητο το δίκτυο και επιλογή του "καλύτερου" για καλύτερη ποιότητα δικτύου (στην περίπτωση της Ελλάδας cosmote εν γένει). Το auto πέθανε
    There is nothing like 127.0.0.1

  8. #23
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συνδρομητες της O2 εφαγαν τον κοφτη οταν ηταν σε περιαγωγη σε αλλες χωρες της ΕΕ, οχι οι συνδρομητες αλλων εταιριων που συνδεθηκαν στην O2 για περιαγωγη.



    Στην Ελλαδα η O2 εχει συμφωνια περιαγωγης με τη WIND (και για 4G).
    Οποτε οσοι ερχεστε απο O2 στην Ελλαδα, θα νιωσετε τον κοφτη στο πετσι σας οπως εγω
    Απλα να αναφερω οτι εγω αν και ειμαι σε Ο2 Γερμανιας, στην Ελλαδα με εχει "πιασει" η Cosmote 4 μερες τωρα.....
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το βρίσκω λογικό και καλά κάνει μεταξύ μας.

    Το θεωρώ περίπου τρελό να αγοράζεις στην πατρίδα σου όσα θέλει να σου δώσει ο πάροχος για να κάνει την οικονομική πολιτική του και αυτήν την πολιτική να την επιβαρύνεται άλλο δίκτυο άλλης χώρας δωρεάν! Και να πω και κάτι; Δεν αφορά μόνο τους τουρίστες γιατί οκ και εγώ θα γίνω τουρίστας αλλά αφορά και εμάς. Οταν στην Ελλάδα έρχονται φέτος 30.000.000 τουρίστες τα δίκτυα της χώρας γονατίζουν από τσάμπα μάγκες που πλήρωσαν mb στην πατρίδα τους. Αποτέλεσμα κανένας δεν έχει δίκτυο και για αυτό φταίει και τουρισμός (στο ποσοστό που του αναλογεί). Παλιά οι εταιρίες ήθελαν το roamming γιατί κέρδιζαν από αυτό και μάλιστα με μαμουνιές έβαζαν το δίκτυο τους στα προτεινόμενα (το οποίο δηλώνεται ανα τηλέφωνο και το ορίζει το firmware του κατασκευαστή πιο είναι το προτεινόμενο δίκτυο). Τώρα θα ισχύει το ανάποδο (θα προσπαθεί κάθε εταιρία να είναι η τελευταία σε προτίμηση).

    Οπότε εντάξει δωρεάν αποφάσισε η ΕΕ αλλά μέχρι εκεί. Δεν σημαίνει έχω όλο το διαθέσιμο bandwidth ούτε προκύπτει αυτό από πουθενά. Εδώ η cosmote πχ κάνει διακρίσεις στα δικά τις συμβόλαια και κάρτες στους ξένους που δεν πληρώνουν δε θα κάνει; Ένα λογικό όριο τύπου cosmote wifi fon (που είναι 1mbps για wifi) και στα mobile data για να λειτουργήσει το πράγμα θα ήταν η καλύτερη λύση.

    Ανάποδα αν το δεις άμα έρχεσαι ελλαδα ως τουρίστας (ή πας κάπου εσύ) στο χειροκίνητο το δίκτυο και επιλογή του "καλύτερου" για καλύτερη ποιότητα δικτύου (στην περίπτωση της Ελλάδας cosmote εν γένει). Το auto πέθανε
    Είναι λίγο πιο σύνθετο, δεν είναι τζάμπα μάγκες, πληρώσανε στον πάροχο τους, ο παροχος τους απο την άλλη θα πρέπει και αυτός να πληρώσει τον εδώ πάροχο για αυτή την χρήση που θα κάνει ο συνδρομητής του.
    έχουν το δικαίωμα να ορίσουν κάποιο όριο δεδομένων, πχ αν σου δίνουν απεριόριστα στο δικό τους δίκτυο, μπορούν να πούνε ότι έχεις 1GB για roaming.

    Οσο για τα δίκτυα στην Ελλάδα, έχουμε και εσωτερικό τουρισμό, εκεί ποιος φταίει;

  10. #25
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα να αναφερω οτι εγω αν και ειμαι σε Ο2 Γερμανιας, στην Ελλαδα με εχει "πιασει" η Cosmote 4 μερες τωρα.....
    Μαλιστα.
    Οποτε
    • O2 Γερμανιας --> Cosmote

    • O2 Σλοβακιας --> WIND

    Ο κοφτης σε επιασε;

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Linksys
    SNR / Attn
    6(dB) / 29(dB)
    Γενικά θεωρώ ότι η ΕΕ κινήθηκε λάθος στο θέμα περιαγωγής κυρίως γιατί όταν ένας πολιτικός λέει "τέρμα η περιαγωγή¨ακούγεται πολύ πιο όμορφα από το αν πει η "περιαγωγή θα έχει ελάχιστο κόστος". Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να βάλουν απλά μία μικρή έξτρα χρέωση για τον πελάτη που θα πήγαινε όμως όλη υποχρεωτικά στο δίκτυο της χώρας περιαγωγής πχ 1 λεπτό το sms, 1-2 λεπτά/λεπτό ομιλίας και 2-3 ευρώ/GB και δωρεάν εισερχόμενες. Έτσι ούτε ο χρήστης θα είχε κάποια μεγάλη επιβάρυνση, τα οικεία δίκτυα θα είχαν κέρδος από το πρόγραμμα του πελάτη και το δίκτυο περιαγωγής δεν θα τον έβλεπε σαν βάρος αλλά σαν ένα καλό κέρδος. Ούτε καν θα νοιάζονταν κανένας εάν ο χρήστης κάνει μόνιμη περιαγωγή. Και ένα ακόμη που θα έπρεπε να κάνουν είναι οι εξερχόμενες κλήσεις προς ΕΕ να θεωρούνται τοπικές κλήσεις είτε καλείς από τη χώρα σου είτε σε κατάσταση περιαγωγής. Έχω γνωστό κοντά στα σύνορα με Βουλγαρία που πάει Βουλγαρία για να πάρει τηλέφωνο με περιαγωγή την κόρη του στην Αγγλία !!!

  12. #27
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    νομίζω το "λάθος" της δωρεάν περιαγωγής θα το δούνε και θα επέλθουν διορθωτικές κινήσεις. Ισως το κόστος το φορτωθεί το μητρικό δίκτυο ίσως το μετακινήσουν στον πελάτη. Πάντως να την "πληρώνει" το δίκτυο υποδοχής είναι παράλογο.
    There is nothing like 127.0.0.1

  13. #28
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα.
    Οποτε
    • O2 Γερμανιας --> Cosmote


    • O2 Σλοβακιας --> WIND

    Ο κοφτης σε επιασε;
    δεν γνωριζω, ουτε (μαλλον) θα μαθω.... δεν χρησιμοποιω ποτε mobile data, ολη μερα μπροστα σε (πολλες) οθονες ειμαι,
    για μενα τα mobile data ειναι παντελως αχρηστα......
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  14. #29
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα.
    Οποτε
    • O2 Γερμανιας --> Cosmote

    • O2 Σλοβακιας --> WIND

    Ο κοφτης σε επιασε;
    και O2 UK επίσης cosmote.
    Βέβαια όταν είσαι σε περιαγωγή μπορείς να ορίσεις χειροκίνητα τον πάροχο και να μπεις σε άλλο δίκτυο. Το έχω κάνει όταν δεν έχω καλό σήμα με την εταιρία που με συνδέει αυτόματα.

  15. #30
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    και O2 UK επίσης cosmote.
    Βέβαια όταν είσαι σε περιαγωγή μπορείς να ορίσεις χειροκίνητα τον πάροχο και να μπεις σε άλλο δίκτυο. Το έχω κάνει όταν δεν έχω καλό σήμα με την εταιρία που με συνδέει αυτόματα.
    Το σκεφτηκα, αλλα με Cosmote εχω μονο μεχρι 3G, ενω με WIND κανονικα LTE.
    Εν τελει δεν επαιξε καποιο ρολο

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλες ταχυτητες τις ωρες αιχμης σε VDSL
    Από arhimidis64 στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-22, 11:50
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 13:29
  3. ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΣΕ SMARTPHONE
    Από vagser στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 15:33
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-16, 01:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας