Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  κατάλογος.jpg 
Εμφανίσεις:  412 
Μέγεθος:  2,1 KB 
ID: 184910
    Η εταιρία παραδέχθηκε ότι περιορίζει τις ταχύτητες πρόσβασης των συνδρομητών της που ήταν σε κάποια άλλη χώρα της ΕΕ.

    Μετά από την κατάργηση των τελών περιαγωγής, ο κάθε συνδρομητής κινητής στην Ευρώπη μπορεί να χρησιμοποιεί το πρόγραμμα του σε όλη την ΕΕ σαν να ήταν στην χώρα του.

    Αυτό όμως δεν φαίνεται να ισχύει για την περιαγωγή δεδομένων.
    Σύμφωνα με αναφορές στο φόρουμ υποστήριξης της εταιρίας, ένας χρήστης που βρέθηκε στην Ιρλανδία δεν είχε πρόσβαση σε υπηρεσίες 4G και μπορούσε να κατεβάσει μόνο με 0.5Mbps,

    "You could see the phone trying its hardest and on many occasions starting the speed test I was getting 10+ Mbps, however throttling kicked in and it went straight to 0.50 mostly," he said. "I’m appalled that it’s still throttled badly and it's shocking that 4G is still not available."
    Όπως μπορείτε να δείτε από τις δοκιμές, κατά την εκκίνηση των δοκιμών η ταχύτητα ήταν περίπου 10+ Mbps, αλλά σχεδόν αμέσως κατέβαινε στα 0.5Mbps, είναι θλιβερό να υπάρχει περιορισμός αλλά και να μην υπάρχει πρόσβαση σε 4G.

    Κάλεσε την εταιρία ώστε να ενεργοποιήσει το 4G σε κατάσταση περιαγωγής,
    Η εταιρία απάντησε πως οι ευρωπαϊκές εταιρίες επιβάλουν περιορισμούς στο δίκτυο τους ώστε να μπορούν όλοι οι χρήστες να έχουν πρόσβαση, αλλά και πως η ίδια το κάνει
    We have put temporary measures in place to protect the service experience for customers roaming in the EU. We are working to have these controls removed within the coming weeks
    Έχουμε ενεργοποιήσει προσωρινά μέτρα περιορισμού της ταχύτητας για να προστατέψουμε την εμπειρία των πελατών μας που κάνουν χρήση της περιαγωγής στην Ευρώπη, εργαζόμαστε ώστε να τα καταργήσουμε στις επόμενες εβδομάδες

    Πηγή : Theregister.co.uk

  2. #2
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.019
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Θα πρέπει να υπάρξουν αναπροσαρμογές στις τιμές των πακέτων και των προσφορών, ώστε να ισορροπήσει η κατάσταση. Φαντάζομαι ότι ο κάθε πάροχος θα πληρώνει το κόστος των διακινούμενων δεδομένων μέσω όταν οι χρήστες του είναι σε roaming, οπότε αλλάζει το κόστος για τον πάροχο, σε σχέση με τη χρήση των δικών του κεραιών από τους πελάτες του. Πολύ φθηνά πακέτα που έχουν σχεδιαστεί για εγχώρια χρήση, θα αποκτήσουν ψιλά γράμματα ή θα εξαιρεθούν (όπως γίνεται ήδη σε κάποιες περιπτώσεις) για τη χρήση στο εξωτερικό, διαφορετικά θα είναι οικονομικά ασύμφορα για τον πάροχο που τα διαθέτει.

    Επιπλέον θα πρέπει να αλλάξει και η διαχείριση του bandwidth από τις εταιρείες κινητής. Φαντάζομαι ότι στα νησιά που γεμίζουν με Ευρωπαίους τουρίστες θα υπάρχει φέτος αιχμή στη διακίνηση δεδομένων από την αξιοποίηση των ξένων συνδέσεων.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  3. #3
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Δηλαδή θα πρέπει το 99% των Ελλήνων να πληρώνουν περισσότερο τα πακέτα προκειμένου οι εταιρείες να μην έχουν χάσιμο από το 1% που χρησιμοποιει την περιαγωγή κατά τη γνώμη σου;

  4. #4
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θα πρέπει το 99% των Ελλήνων να πληρώνουν περισσότερο τα πακέτα προκειμένου οι εταιρείες να μην έχουν χάσιμο από το 1% που χρησιμοποιει την περιαγωγή κατά τη γνώμη σου;
    Δεν είναι θέμα γνώμης. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι εταιρείες δεν θα χάσουν, και εξαιτίας του νέου Ευρωπαϊκού κανονισμού για την περιαγωγή, δεν μπορούν να το χρεώσουν περισσότερο. Επομένως...

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Οταν ηρθα με τον O2 αριθμο μου Ελλαδα, η ταχυτητα μου ηταν 1Mbps με φουλ σημα 4G μεσω WIND.
    Τζαμπα οι καταρες που εριξα στη WIND

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ηρθα με τον O2 αριθμο μου Ελλαδα, η ταχυτητα μου ηταν 1Mbps με φουλ σημα 4G μεσω WIND.
    Τζαμπα οι καταρες που εριξα στη WIND
    Βρε ευχαριστώ θα πρέπει να τους πεις, είχες πρόσβαση 4g και +0.5Mbps

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ηρθα με τον O2 αριθμο μου Ελλαδα, η ταχυτητα μου ηταν 1Mbps με φουλ σημα 4G μεσω WIND.
    Τζαμπα οι καταρες που εριξα στη WIND
    Για αυτό μου φάνηκε περίεργο που είπες 1 Mbps με WIND στο αεροδρόμιο (δεν είπες ποιο). Στο Βενιζέλος νομίζω έχει 4G+.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-07-2017
    Περιοχή
    Cyprus
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    60/5mbps
    ISP
    CABLENET
    Router
    ARRIS EuroDOCSIS 3.0 TG24
    Πρέπει να δείτε τι γίνετε στην Κύπρο εάν είσαι σε περιαγωγή και κατά λάθος σε "αναλάβει" η CYTA μόνο web σελίδες βλέπεις. Η primetel και η ΜΤΝ σε στέλνουν στην wind (που είναι το αριθμός μου κανονικά) και βγαίνεις από κει στον ίντερνετ. Οπότε τρόποι υπάρχουν για τάπωμα!

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό μου φάνηκε περίεργο που είπες 1 Mbps με WIND στο αεροδρόμιο (δεν είπες ποιο). Στο Βενιζέλος νομίζω έχει 4G+.
    Ναι στο Βενιζελος ημουν.
    Και μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση γιατι ειχα σημα... καμπανα

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα γνώμης. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι εταιρείες δεν θα χάσουν, και εξαιτίας του νέου Ευρωπαϊκού κανονισμού για την περιαγωγή, δεν μπορούν να το χρεώσουν περισσότερο. Επομένως...
    Οι εταιρίες κάθε φορά που υποχρεώθηκαν να μειώσουν τα τέλη περιαγωγής έβγαλαν και με το παραπάνω τη χασούρα με αυξήσεις στα εγχώρια τιμολόγια. Ίσα ίσα που τους βγήκε σε καλό αυτή η ιστορία.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.609
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Ήμουν Σκωτία αυτές τις μέρες, δεν παρατηρησα κατι (περιαγωγή Cosmote -> επιανε O2 και ΕΕ)
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παρομοίως, περιαγωγή Cosmote σε Αυστρία και Γερμανία, μια χαρά. Κάτι που μου έκανε εντύπωση, όπου ήταν T-Mobile το δίκτυο έβγαινε με IP Cosmote.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν Σκωτία αυτές τις μέρες, δεν παρατηρησα κατι (περιαγωγή Cosmote -> επιανε O2 και ΕΕ)
    Οι συνδρομητες της O2 εφαγαν τον κοφτη οταν ηταν σε περιαγωγη σε αλλες χωρες της ΕΕ, οχι οι συνδρομητες αλλων εταιριων που συνδεθηκαν στην O2 για περιαγωγη.

    Η εταιρία παραδέχθηκε ότι περιορίζει τις ταχύτητες πρόσβασης των συνδρομητών της που ήταν σε κάποια άλλη χώρα της ΕΕ.
    Στην Ελλαδα η O2 εχει συμφωνια περιαγωγης με τη WIND (και για 4G).
    Οποτε οσοι ερχεστε απο O2 στην Ελλαδα, θα νιωσετε τον κοφτη στο πετσι σας οπως εγω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 27-07-17 στις 11:16.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Η EE ακόμα χειρότερη, 2mbps κόφτη στο LTE

  15. #15
    Εγγραφή
    25-03-2008
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/50
    ISP
    Post
    Πάλι καλά... Εγώ έχω tango (θυγατρική της vodafone στο Λουξεμβούργο) και όταν ήρθα στην Ελλάδα το κινητό μου έτρωγε disconnect από το δίκτυο της vodafone σχεδόν συνέχεια. Αντιθέτως πριν την κατάργηση του roaming στα ίδια σημεία είχα καμπάνα 4G χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε όσους έχουμε πακέτα με ενσωματωμένη χρήση roaming μάλλον ζημιά μας έκανε η ΕΕ...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλες ταχυτητες τις ωρες αιχμης σε VDSL
    Από arhimidis64 στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-22, 11:50
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 13:29
  3. ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΣΕ SMARTPHONE
    Από vagser στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 15:33
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-16, 01:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας