Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    25-10-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Router
    USR 9108
    Γεια σας παιδιά. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος για να μην κουράσω.
    Έχω το Archer C7 της tp-link πάνω από 3 χρόνια τώρα και το έχω δουλέψει με modem των providers σε PPPoE Bridge Mode χωρίς κανένα πρόβλημα.Το Μάρτιο έκανα αίτηση για VDSL στη Vodafone και μου έστειλε το ZTE H367N. Η γραμμή μου παρέμεινε ADSL για τρεις μήνες περίπου μέχρι την ενεργοποίηση της VDSL, όμως είχα συνδέσει το ZTE σε Bridge Mode με το C7 και λειτουργούσε κανονικά.
    Πριν 2 εβδομάδες έγινε ενεργοποίηση της VDSL και το ZTE έκανε reset. Από τότε παρά το ότι έχω τους κωδικούς για root πρόσβαση στο modem δεν κατάφερα ποτέ να το κάνω να δουλέψει με το C7.
    Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω και ένα tp-link W9977 για να δω μήπως φταίει το ΖΤΕ.
    Για να μην πολυλογώ έφτιαξα μια νέα σύνδεση Bridge στο 9977 και δοκίμασα να το συνδέσω στο C7. Το C7 φαίνεται να παίρνει τη γραμμή από το W9977 αφού βλέπω τις ip και τα dns της Vodafone. Επίσης φαίνεται να συνδέεται στο no-ip που χρησιμοποιώ για dyndns. Τέλος από τα διαγνωστικά φαίνεται να κάνει Ping σε διάφορες ip που δοκίμασα(google dns κτλ).
    Το πρόβλημα είναι ότι ενώ λοιπόν φαίνεται να παίρνει τα δεδομένα από το Modem δεν μπορώ με τίποτα να πάρω internet από το C7, από οποιαδήποτε από τις συσκευές μου (android smartphones, tablet, chromebook, server με ubuntu και windows pc).
    Μίλησα και με tp-link αλλά δεν βγάλαμε άκρη και έχω στείλει και τα config και των δύο συσκευών για να τα δουν.
    Μήπως έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει και δεν μπορώ να πάρω Internet Από το C7. Κάποιο σημείο που μπορεί να μου ξεφεύγει?
    Να φταίει απλά το VDSL? υπάρχει κανένας που να χρησιμοποιεί τη συσκευή και να έχει VDSL να μου πει τις ρυθμίσεις του είτε στο modem του είτε στο C7 για να μπορέσω να συγκρίνω?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    09-01-2015
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ποιο μοντελο εχεις ? version 1?

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Router
    USR 9108
    Ναι φίλε μου, v1 είναι η συσκευή μου, ξέχασα να κάνω τη διευκρίνηση

Παρόμοια Θέματα

  1. Περίεργο πρόβλημα με ping
    Από nikos096 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-17, 15:33
  2. Περιεργο προβλημα με download
    Από Archon στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 22:30
  3. Περίεργο πρόβλημα με καινούριο ανεμιστήρα.
    Από SpaceMarine13 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 14:52
  4. Archer D2 γενικό πρόβλημα με το Wi-fi
    Από Lithium3r στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 21:11
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 10:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας