Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Επειδή είχαν οι γονείς μου η φαεινή ιδέα να βάλουν το σπίτι στο χωριό στο airbnb (και στο homeaway) μιας και πλέον δε μένει κανείς εκεί και ακούν κάτι πολύ καλά ενοίκια που πετυχαίνουν κάποιοι γείτονες για αρκετές εβδομάδες το καλοκαίρι, και επειδή τη νύφη θα την πληρώσω εγώ επειδή το σπίτι είναι δικό μου, με έχουν ζώσει τα φίδια.

    Είμαι φορολογικά κάτοικος εξωτερικού. Στην Ελλάδα ωστόσο έχω γεωργικό εισόδημα επειδή είμαι και γαιοκτήμονας (όλα σε εμένα). Τον φόρο για το εισόδημα αυτό τον πληρώνουν φυσικά οι γονείς μου, που έχουν τις γεωκαλλιέργειες ως hobby και εξασκούν το hobby τους στη δική μου γη.

    Το ερώτημα λοιπόν είναι: ξέρει κανείς αν πρέπει υποχρεωτικά το εισόδημα από το airbnb να είναι δικό μου; Ή μπορεί να δηλώνεται στο όνομα αυτού που κάνει τη διαχείριση;
    Και το δεύτερο ερώτημα: αν το εισόδημα είναι στο όνομά μου, έχω κάποιες επιπτώσεις πέρα από τον φυσιολογικό φόρο που θα αναλογεί σε αυτό το εισόδημα και μόνο; Δεν με ενδιαφέρει να γλιτώσω αυτόν τον φόρο (από τα έσοδα του airbnb θα πληρώνεται), με ενδιαφέρει να μην μπουν στο καπάκι και άλλα όπως πχ εισφορά αλληλεγγύης, ή για παράδειγμα να πρέπει να τα δηλώσω και στη Γερμανία.

    Και ερώτημα μπαλαντέρ: μπορώ τα εισοδήματα να τα δηλώνω στη Γερμανία αντί για την Ελλάδα; Δηλαδή να βάλω στο Airbnb τον γερμανικό μου λογαριασμό και να παρέχω μεν μια υπηρεσία στην Ελλάδα αλλά με έδρα στη Γερμανία (άρα και τα ενοίκια να τα φορολογούμαι εδώ).

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι ότι το airbnb ειδικά το έχουν βάλει στο στόχαστρο και πέρασαν/θα περάσουν ειδική διάταξη για τη φορολόγησή τους (πες αν θες link σε εφημερίδες). Μάλλον ένας λογιστής αλλά που να ξέρει τα του εξωτερικού θα πρέπει να σε κατατοπίσει.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα λοιπόν είναι: ξέρει κανείς αν πρέπει υποχρεωτικά το εισόδημα από το airbnb να είναι δικό μου; Ή μπορεί να δηλώνεται στο όνομα αυτού που κάνει τη διαχείριση;
    Πρέπει να είναι δικό σου, μπορείς όμως να τo νοικιάσεις/παραχωρήσεις στους γονείς σου και εκείνοι να το υπενοικιάζουν. Θα πρέπει να πληρώνεις φόρο για το ελάχιστο ενοίκιο βέβαια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το δεύτερο ερώτημα: αν το εισόδημα είναι στο όνομά μου, έχω κάποιες επιπτώσεις πέρα από τον φυσιολογικό φόρο που θα αναλογεί σε αυτό το εισόδημα και μόνο; Δεν με ενδιαφέρει να γλιτώσω αυτόν τον φόρο (από τα έσοδα του airbnb θα πληρώνεται), με ενδιαφέρει να μην μπουν στο καπάκι και άλλα όπως πχ εισφορά αλληλεγγύης, ή για παράδειγμα να πρέπει να τα δηλώσω και στη Γερμανία.

    Και ερώτημα μπαλαντέρ: μπορώ τα εισοδήματα να τα δηλώνω στη Γερμανία αντί για την Ελλάδα; Δηλαδή να βάλω στο Airbnb τον γερμανικό μου λογαριασμό και να παρέχω μεν μια υπηρεσία στην Ελλάδα αλλά με έδρα στη Γερμανία (άρα και τα ενοίκια να τα φορολογούμαι εδώ).
    Εισφορά αλληλεγγύης θα πληρώνεις κανονικά με την ισχύουσα κλίμακα, άλλη επιβάρυνση λογικά δε θα έχεις. Πρόσεξε όμως ότι θεωρείται εισόδημα απο ενοίκια όταν γίνεται απλή ενοικίαση χωρίς καμία παροχή υπηρεσίας (π.χ. καθάριότητα). Αν παρέχονται υπηρεσίες μιλάμε για επιχείρηματική δραστηριότητα, με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Για το που πρέπει να τα δηλώνεις, πρέπει να δεις τη συμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας Ελλάδας-Γερμανίας. Κατα 99% πρέπει να τα δηλώνεις αποκλειστικά στην Ελλάδα, εκτός αν κάνεις πιο περίπλοκα πράγματα (π.χ. να ανοίξεις επιχείρηση εκμετάλλευσης ακινήτων στη Γερμανία)

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν το νοικιάσετε συνολικά λιγότερο από τρεις μήνες, μόνο φόρο εισοδήματος θα πληρώσετε. Από τη στιγμή που είναι στο όνομά σου, θα το δηλώσεις εσύ εδώ.

    Περισσότερα εδώ:
    https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25537
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  5. #5
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Πώς θα δηλώνονται τα Airbnb από 1η Ιανουαρίου-Υποχρεώσεις και πρόστιμα
    http://www.reporter.gr/MONEY/Akinhta...i-prostima?m=1

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Το Μητρώο θα ανοίξει αρχές του 2018, ωστόσο υπάρχει υποχρέωση δήλωσης και των εσόδων χρήσης 2017 στη φορολογική δήλωση του 2018.


    Πηγή: reporter.gr
    Πάλι αναδρόμικα θα ισχύει; Τσακάλι ο Έλληνας νομοθέτης.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είναι δικό σου, μπορείς όμως να τo νοικιάσεις/παραχωρήσεις στους γονείς σου και εκείνοι να το υπενοικιάζουν. Θα πρέπει να πληρώνεις φόρο για το ελάχιστο ενοίκιο βέβαια.



    Εισφορά αλληλεγγύης θα πληρώνεις κανονικά με την ισχύουσα κλίμακα, άλλη επιβάρυνση λογικά δε θα έχεις. Πρόσεξε όμως ότι θεωρείται εισόδημα απο ενοίκια όταν γίνεται απλή ενοικίαση χωρίς καμία παροχή υπηρεσίας (π.χ. καθάριότητα). Αν παρέχονται υπηρεσίες μιλάμε για επιχείρηματική δραστηριότητα, με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Για το που πρέπει να τα δηλώνεις, πρέπει να δεις τη συμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας Ελλάδας-Γερμανίας. Κατα 99% πρέπει να τα δηλώνεις αποκλειστικά στην Ελλάδα, εκτός αν κάνεις πιο περίπλοκα πράγματα (π.χ. να ανοίξεις επιχείρηση εκμετάλλευσης ακινήτων στη Γερμανία)
    Αν το παραχωρήσει στους γονείς του δεν υπάρχει ελάχιστο ενοίκιο , και γενικά δεν υπάρχει έννοια ελάχιστο ενοίκιο , ή υπάρχει ενοίκιο ή δίνεται δωρεάν παραχώρηση .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το παραχωρήσει στους γονείς του δεν υπάρχει ελάχιστο ενοίκιο , και γενικά δεν υπάρχει έννοια ελάχιστο ενοίκιο , ή υπάρχει ενοίκιο ή δίνεται δωρεάν παραχώρηση .
    Απο φορολογικής άποψης υπάρχει εννοείται ελάχιστο ενοίκιο (αλλιώς τα μισά συμβόλαια θα ήταν στο 1 ευρώ...), συγκεκριμένα το 3% της αντικειμενικής ετησίως. Στην περίπτωση δωρεάν παραχώρησης ο παραχωρών φορολογείται για το ελάχιστο (τεκμαρτό, αφού πραγματικό δεν υπάρχει) ενοίκιο. Υπάρχει εξαίρεση από το τεκμαρτό ενοίκιο μόνο στην περίπτωση δωρεάν παραχώρησης προς ανιόντες ή κατιόντες αυστηρά για χρήση ως κύρια κατοικία. Μπορείς να ανατρέξεις στη σχετική νομοθεσία για λεπτομέρειες ή αν έχεις αμφιβολίες.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο φορολογικής άποψης υπάρχει εννοείται ελάχιστο ενοίκιο (αλλιώς τα μισά συμβόλαια θα ήταν στο 1 ευρώ...), συγκεκριμένα το 3% της αντικειμενικής ετησίως. Στην περίπτωση δωρεάν παραχώρησης ο παραχωρών φορολογείται για το ελάχιστο (τεκμαρτό, αφού πραγματικό δεν υπάρχει) ενοίκιο. Υπάρχει εξαίρεση από το τεκμαρτό ενοίκιο μόνο στην περίπτωση δωρεάν παραχώρησης προς ανιόντες ή κατιόντες αυστηρά για χρήση ως κύρια κατοικία. Μπορείς να ανατρέξεις στη σχετική νομοθεσία για λεπτομέρειες ή αν έχεις αμφιβολίες.
    Δεν το γνώριζα , τουλάχιστον για την δωρεάν παραχώρηση , ευχαριστώ για την ενημέρωση .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  10. #10
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ξερει κανεις τι κρατησεις που γινονται από το airbnb + ΦΠΑ+φοροι ?

    Διαβασα για προμηθεια 3% απο το airbnb χωρις ΦΠΑ , αρα θα προσθετει 13%(νομιζω τοσσ ειναι για Αθηνα) ?

    Απο εκει και πέρα + 15% για φορους στο ΤΑΧΙS (μεχρι 12.000€/χρονο).

    Αλλου όμως διαβασα για προμηθεια 20%. Τι ισχυει τελικα?

    Για παραδειγμα, εστω μισθωνω ενα διαμέρισμα 100€, τι θα μου μείνουν?

    - 3% προμηθεια= 3€ +13%ΦΠΑ= 3,39€

    -15% φορει=15€

    συνολο 18.39€ άρα μένουν 100-18.39= 81.61€ σωστα?

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι φορολογικά κάτοικος εξωτερικού. Στην Ελλάδα ωστόσο έχω γεωργικό εισόδημα επειδή είμαι και γαιοκτήμονας (όλα σε εμένα). Τον φόρο για το εισόδημα αυτό τον πληρώνουν φυσικά οι γονείς μου, που έχουν τις γεωκαλλιέργειες ως hobby και εξασκούν το hobby τους στη δική μου γη.
    Γιατί δεν τους πετάς έξω;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #12
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γιατί δεν τους πετάς έξω;
    Γιατί μου στέλνουν 2 τενεκέδες λάδι το χρόνο.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Άνοιξε λοιπόν η εφαρμογή και πρέπει να δηλώσουμε αναδρομικά για τους πρώτους 8 μήνες του 2018 τα έσοδα.
    https://www.aade.gr/polites/akineta/...those-akineton

    Τι με δυσκολεύει.
    Δεν καταλαβαίνω (ή δεν θέλω να καταλάβω γιατί δε με βολεύει) 100% το συγκεκριμένο κείμενο:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  76,2 KB 
ID: 196653
    Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι ότι για τις διαμονές μέχρι τις 31 Αυγούστου δεν υποχρεούμαι να δηλώσω το ΑΦΜ ή αριθμό διαβατηρίου των επισκεπτών μου, παρά μόνο συνολικά τι εισέπραξα.
    Αν αυτό είναι σωστό, τότε κάτι είναι λάθος στο σύστημα γιατί δε βρίσκω πως μπορεί να γίνει τέτοια δήλωση (απαιτεί στοιχεία επισκέπτη).
    Τι καταλαβαίνετε από το κείμενο;


    Edit: το παραπάνω είναι για ειδική περίπτωση, βρήκα όμως και την σχετική τροποίηση του νόμου.
    «Τα υπόχρεα πρόσωπα που έχουν συνάψει βραχυχρόνιες μισθώσεις από 1.1.2018 και μέχρι την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής του «Μητρώου Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής», εγγράφονται στο ως άνω «Μητρώο» μέχρι την 30η Νοεμβρίου 2018. Επιπλέον, υποβάλλουν συγκεντρωτική, ανά ακίνητο, «Δήλωση Βραχυχρόνιας Διαμονής» μέχρι την 30η Νοεμβρίου 2018, στην οποία θα συμπεριληφθούν όλες οι βραχυχρόνιες μισθώσεις που έχουν συναφθεί από 1.1.2018 έως και την ημερομηνία έναρξης της εφαρμογής.
    Πώς μπορεί να είναι συγκεντρωτική όταν πρέπει να βάλω τα στοιχεία κάθε επισκέπτη;

Παρόμοια Θέματα

  1. Amazon
    Από ariadgr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3842
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-23, 22:18
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 14:21
  3. Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-17, 22:23
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-16, 20:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας