Σελ. 20 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 322
  1. #286
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    [QUOTE=Dtnan;7308555]Καλησπέρα, Εδώ και αρκετούς μήνες, έχω ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα, με τη σύνδεση του ίντερνετ της γραμμής μου. Όλα ξεκίνησαν, από τον Οκτώβριο, του προηγούμενου έτους, όταν και μετά από κάποιες αλλαγές πορτών και ζευγών, στην τοπική καμπίνα της περιοχής, για τη γραμμή μου, η σύνδεση πηγαίνει, ολοένα από το «κακό στο χειρότερο».

    Εκείνο το διάστημα, μεσολάβησε και η εφικτότητα πρόσβασης σε VDSL τεχνολογία έως 50Mbps, από έως 24Mbps, που ήταν μέχρι πρότινος –τουλάχιστον εμπορικά- εφικτό, καθώς τεχνικά μέχρι την πρίζα του σπιτιού μου, έφταναν και φτάνουν κλειδωμένα πάνω από 115-130 Mbps στο Download και 40-46Mbps στο Upload. Ήμουν ήδη δηλαδή κουμπωμένος σε VDSL DSLAM πόρτα σύνδεσης από αρχές Ιανουαρίου του 2021, όπου έκτοτε και μέχρι αρχές Οκτωβρίου 2021, συγχρόνιζα το απόλυτο θεωρητικό προφίλ των 24άρων γραμμών, που είναι πολύ καλά δομημένες σε 27άρι προφίλ (27032Kbps Download & 2704Kbps Upload, σε Interleaved, ενώ σε Fast Path Profile, κατέβαινε ελάχιστα στα 27025Kbps Download & 2704Kbps Upload).

    Και ενώ από θέμα ταχύτητας ήμουν στα μέγιστα, ο μόνος λόγος που δήλωνα βλάβες, ήταν το λίγο υψηλό Ping 35-40ms στο idle, 100 σε παιχνίδια και ειδικότερα στο Download 200-700 Upload, για αλλαγή πορτών και απερχόμενων ζευγών, λόγω διαμαρτυρίας σε παιχνίδια οικείων σε διάφορα Video Games, όπως (Mine Craft, Call Of Duty, Free Fire)..

    Από αρχές Σεπτεμβρίου πέρυσι, είχα αναφέρει τις αυξημένες δυνατότητες της περιοχής, μέσω του 13788, όπου έστειλαν αίτημα, στο τεχνικό τμήμα της περιοχής μου και έτσι δόθηκε η δυνατότητα VDSL –και επίσημα εμπορικά - έως 50Mbps, αρχές Οκτωβρίου, πέρυσι στην ευρύτερη περιοχή. Με είχαν ενημερώσει και τηλεφωνικός, από το τεχνικό τμήμα της περιοχής, πως θα τοποθετηθεί «ειδική κάρτα» στην καμπίνα, για την ενεργοποίηση του VDSL, πράγμα το οποίο έγινε.

    Σημειωτέον, να αναφέρω πως η περιοχή μου είναι χωριό, 10km, μακριά από την πόλη, στο οποίο (χωρίο, όπου βρίσκεται η γραμμή μου), υπάρχει στα 600 μέτρα το Αστικό Κέντρο Περιοχής, Νέες Κεραίες Κινητής Τηλεφωνίας, που αλλάχθηκαν πέρυσι απέξω, και η καμπίνα από τις παλαιού τύπου Γκρι –Σε καλή κατάσταση-, όπου λαμβάνουν υπηρεσίες οι ελάχιστοι κάτοικοι, συμπεριλαμβανομένου εμού.

    Από τότε ξεκίνησαν σιγά-σιγά τα προβλήματα.. Αρχικά, την περίοδο εκείνη (Οκτώβριος 2021), μετά από αλλαγή πόρτας ή ρύθμισης προφίλ ή ενεργειών στο αστικό κέντρο (δεν μου ανέφεραν/αναφέρουν λεπτομέρειες έως σήμερα) και μετά από συχνές αλλαγές στη γραμμή, άρχιζα να συγχρονίζω στα 26991Kbps, στο Download & 2696Kbps στο Upload, σε Interleaved και 27031Kbps στο Download & 2704Kbps στο Upload, με εναλλαγή του προφίλ σε Fast Path.

    Απίστευτο, αλλά αληθινό! Ενώ σε όλες τις γραμμές το interleaved, δίνει μεγαλύτερο συγχρονισμό, από ότι το Fast Path, στη δική μου περίπτωση συνέβαινε/συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο! Τι εναλλαγές των προφίλ, μην τυχόν και «ξεκολλήσουν» (Interleaved/Fast Path), τι reset port, τι αλλαγές στα profile από 27/2.70 σε 24/1 και το αντίθετο και αν έχω ζητήσει, τι βλάβες και αν έχω δηλώσει από το 13788. ΤΙΠΟΤΕ δεν έλυσε το πρόβλημα, και κυρίως του Ping, όπου παραμένει υψηλό και αυξομειωμένο ανά δευτερόλεπτο, ιδίως σε παιχνίδια οικείων ακόμα και σε Fast Path και μην πω και χειρότερα από το Interleaved με κολλήματα (20-184Ping στο Idle, με Speedtest και ειδικότερα στο Download από 200-2.000 & 200-900 στο upload σε Fast Path & 40-43Ping στο Idle, με Speedtest και ειδικότερα στο Download 200-500 & 200-800 στο Upload και συνεχώς αυξομειωμένα ανά δευτερόλεπτο σε interleaved).

    Η εσωτερική και εξωτερική καλωδίωση, είναι άριστη, με καλώδιο μαύρο UTP CAT 6 CCA Μαύρο Εξωτερικού χώρου (PET), να φεύγει από το χωνευτή του εξωτερικά της μονοκατοικίας και να πηγαίνει απευθείας πάνω σε χωνευτή πρίζα CENTRAL RJ11 - 6P4C μονή, προδιαγραφών ΟΤΕ, με απόσταση 5 μέτρων από την αυλή τη βεράντα και μέσα. Το καλώδιο, ωστόσο που φεύγει από την κολώνα, είναι παλαιού τύπου χαλκού. Δεν πιστεύω όμως, πως αυτό είναι το πρόβλημα, καθώς με αυτό, από αρχές Ιανουαρίου του 2021, έπιανα το 27032Kbps Download & 2704Kbps Upload σε Interleaved.

    Έπειτα από αλλεπάλληλες διαμαρτυρίες και καταχωρίσεις βλαβών, ορισμένες εκ των οποίων τις δήλωναν με το ζόρι, λόγω του ότι όπως μου έλεγαν και λένε από το 13788, πως η γραμμή είναι σταθερή και συγχρονίζει και πάνω από το εμπορικό πακέτο, ενώ υπάρχουν κατά καιρούς μικροσφάλματα και κυρίως το πρόβλημα του Ping, που είτε το βλέπουν και κάνουν τους χαζούς, είτε δεν το βλέπουν, ενώ άλλες φορές –τις περισσότερες-, τις έκλειναν απευθείας, μόλις καταχωρούνταν από δεύτερο επίπεδο (απομακρυσμένο).

    Τέλη Ιουλίου περίπου, ζήτησα εκ νέου την αλλαγή της πόρτας, μιας και δεν ξανά αλλάχθηκε, από πέρυσι τον Οκτώβριο, παρά το αντίθετο που μου ισχυρίστηκαν ορισμένοι τεχνικοί της περιοχής, λόγω έργων και αλλαγή των υπόγειων καλωδίων στις κολώνες –είχαν ανοίξει μια μικρή τάφρο σε μια μόνο κεντρική κολώνα, όπου διασυνδέεται στην ανηφόρα με τη δική μου και άλλες τον περασμένο χειμώνα του 2022-, και που κατά 99%, πίστευα πως είχε κάποιο ελάττωμα, μετέβησαν και την άλλαξαν μαζί με ένα «Κεντρικό», όπως ανέφεραν στο πόρισμα της βλάβης.

    Ρωτώντας, όμως τι είναι αυτό το «Κεντρικό», που άλλαξαν μαζί με την πόρτα, δεν ήξεραν να μου απαντήσουν οι «ειδικοί» του 13788.

    Έπειτα από αυτή την αλλαγή και ενώ 1 Ιουλίου, είχε προηγηθεί η αλλαγή ζεύγους μόνο στη γραμμή, δεν είδα καμία διαφοροποίηση ως προς την ιδιαιτερότητα των Profile Fast Path/Interleaved, ούτε μεγάλη διαφορά ως προς το ping, ιδίως στο Fast Path.

    Αρχές Αυγούστου και έπειτα από την αλλαγή πόρτας, ζήτησα να αλλαχθεί ξανά το προφίλ από 27/2.7 σε 24/1, να το αφήσω μερικές ημέρες σταθερό, χωρίς επανεκκινήσεις για να επανέλθω από την ερχόμενη Παρασκευή, για να το σηκώσουν ξανά στο 27/2.7, μήπως και επιτύχω το 27032Kbps Download με 2704Kbps, καθώς τελικά σε αυτές τις τιμές είναι καλύτερα λειτουργική η γραμμή –Το κόλπο αυτό το έκανα και πέρυσι μερικές φορές και έπιανε-, καθώς έχω την εντύπωση πως όσο πιο σταθερή είναι η γραμμή, τόσο μεγαλύτερα διαθέσιμα προφίλ ελευθερώνονται, για τη γραμμή μου και η δυνατότητα ξεκλειδώματός τους από τους τεχνικούς.

    Έχω καταλήξει πλέον, πως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης, τόσο η βελτίωση των Pings, όσο και η επίτευξη των παραπάνω τιμών στην γραμμή μου. Διορθώστε με αν κάνω κάποιος λάθος, πάντως και έπειτα από όλους τους παραπάνω ελέγχους/αλλαγές, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

    Να σημειώσω τέλος, όπως θα δείτε και στα στατιστικά γραμμής που σας επισυνάπτω με το παρόν, παρακάτω, με το πριν και τώρα των προφίλ της γραμμής μου, υπάρχει λίγο αυξημένος θόρυβος, όμως και πριν από όλα αυτά υπήρχε γύρω στα 30db –δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει κάπως την επίτευξη της λίγο μεγαλύτερης ταχύτητας-.

    Βεβαία, τώρα είναι γύρω στα 35-36db, με το κλείδωμα σε 24/1 και packet loss γύρω στα 25-35%, σε αντίθεση με το 27άρι, όπου ήταν 0% ή μερικές φορές και με αυξημένη χρήση έως 9%.

    Αυτή τη φορά παρατήρησα επίσης και με την τελευταία αλλαγή της πόρτας τέλη Ιουλίου και «Κεντρικού», καθώς και της τελευταίας αλλαγής του profile σε 24/1, πως τα Profile Interleaved/Fast Path, δίνουν ακριβώς όπως θα έπρεπε, παραπάνω συγχρονισμό το πρώτο και λιγότερο το δεύτερο (24576/1024 – 24574/1020-3 σε SpeedPort Entry 2i, 24575/1024 – 24574/1019-20 SpeedPort Plus & 24575/1025 – 24575/1023 σε Smart –διαθέτω και τα 3-).

    Τώρα και με την εκ νέου αλλαγή σε 27άρι, που επρόκειτο να ξαναζητήσω μετά τις αλλαγές, που έγιναν πρόσφατα, τι άλλο προτείνετε να ζητήσω να δουν/αλλάξουν για να επιτυγχάνω σε Interleaved 27032Kbps Download & 2704 Upload και σε Fast Path 27025Kbps Download & 2704 Upload ;;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, αλλά έχω τόσους μήνες που παιδεύομαι, και ήθελα να εκφράσω μια πλήρες και ολοκληρωμένη εικόνα της όλης κατάστασης και ταλαιπωρίας που έχω υποστεί από την COSMOTE, για μια γραμμή που είναι πάνω από 30 χρόνια ενεργή, με συνέπεια στης πληρωμές και χωρίς προβλήματα μέχρι πρότινος.

    ΥΓ. Τώρα τελευταία μου φαίνεται η COSMOTE έχει «χαλάσει» και δεν είναι, όπως παλιά. Δεκάδες άσχετοι και μη εξυπηρετικοί εκπρόσωποι & τεχνικοί, δεκάδες προβλήματα που δεν υπήρχαν στο παρελθόν, και ιδίως τους τελευταίους μήνες, συνεχή άρνηση καταχώρισης βλάβης για το οτιδήποτε. Μην αναφερθώ στην υπηρεσία Live Chat τους, όπου εκεί και αν δεν εξυπηρετούν και τερματίζουν τη συνομιλία απότομα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eikona_entry 2i (1ή).jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  70,4 KB 
ID: 240684Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eikona_entry 2i (2ή).jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  68,6 KB 
ID: 240685Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eikona_entry 2i (3ή).png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  174,2 KB 
ID: 240686Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eikona_plus.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  136,1 KB 
ID: 240687Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eikona_smart.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  168,6 KB 
ID: 240688Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 1.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  52,8 KB 
ID: 240689Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 2.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  51,3 KB 
ID: 240690Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 3.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  73,0 KB 
ID: 240691Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 4.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  53,3 KB 
ID: 240692Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 5.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  54,1 KB 
ID: 240693Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 6.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  54,2 KB 
ID: 240694Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 7.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  83,0 KB 
ID: 240695Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ, ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤ?.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  129,9 KB 
ID: 240696Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ, ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤ?.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  29,1 KB 
ID: 240697Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ, ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤ?.PNG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  43,5 KB 
ID: 240698

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα,
    Προσπαθούσα να τις επαναφέρω, καθώς ήθελα να διαγραφούν από ένα άλλο Post, και έτσι χθες τις διέγραψα εξ ολοκλήρου από το account μου. Tελικά, διεγράφησαν και από εδώ. Προσπάθησα, να κάνω επεξεργασία του αρχικού κειμένου, αλλά δεν μου έδινε την επιλογή κάτω από το αρχικό post και έτσι με ένα Quote Post, τις επανάφερα, μαζί με το κείμενο σε νέο Post, στο παρόν Post.

  2. #287
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eνώ υπάρχει περιθώριο η γραμμή φαίνεται σαν να είναι σε κλειδωμένο προφίλ.
    Αυτό το κάνουν όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα πρέπει να επιλυθεί πρώτα και μετά να την βάλουν σε ελεύθερο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #288
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Επιτέλους και ένας άνθρωπος που καταλαβαίνει αυτό που ισχυρίζομαι στην εταιρία εδώ και ΠΑΡΑ πολλούς μήνες! Εκείνοι βέβαια επιμένουν, πως η γραμμή είναι στο μέγιστο 27/2.70 το μέγιστο προφίλ, αλλά προφανώς και δεν τους πιστεύω.

    Αν, αναφέρεστε βέβαια στις μετρήσεις με το 1Up, είναι επειδή εγώ επίτηδες ζήτησα από το "27/2.70", που στην πραγματικότητα ήταν το 26991 ή 26980/26996/1, να με βάλουν σε 24/1(24576/1024), σε Interleaved, από αρχές Αυγούστου και η αλήθεια είναι πως τώρα επιτυγχάνονται τα μέγιστα. Με entry 2i (24576/1024), με plus (24575/1024), αυτό που χρησιμοποιώ τώρα & με smart στα (24575/1025).

    Από 19/08/2022, δεν έχω κάνει ΚΑΜΙΑ επανεκκίνηση στο ρουτερ η στη γραμμή, για να φανεί η σταθερότητα της γραμμής και να ζητήσω από αύριο μάλλον 02/09, να το βάλουν ξανά 27/2.70. Βέβαια, και οι ίδιοι όταν καλούσα στο 13788, πάντοτε μου έλεγαν το πόσο καλή και σταθερή είναι η γραμμή, αλλά λόγω του 26,.. κάτι με 2,6.. κάτι πάντοτε είχα διαμαρτυρίες οικείων και κολλήματα σε απλό άνοιγμα ιστοσελίδων του ίντερνετ.
    Όταν τους ανέφερα την διαφορά από το (27032/2704), που είχα παλιά στο smart και το plus, μου λέγαν πως η διαφορά είναι μηδαμινή και πως δεν προκαλεί προβλήματα στη σύνδεση.

    Οκ, δεν λέω ότι έχει κάποια διαφορά από θέμα ταχύτητας, αλλά από θέμα ποιότητας και εγρήγορσης της γραμμής, πιστεύω πως έχει και ας μην το καταλαβαίνουν, ιδίως σε δυνατές και με περιθώρια γραμμές που προσπαθούν να επιτύχουν κάτι καλύτερο (μέγιστο) και μπορεί να ζορίζονται, με αποτέλεσμα να κολλάει η σύνδεση -με την προηγούμενη πόρτα είχα θέματα και με τις σταθερές συσκευές. Πολλές φορές έκανε διακοπές και από τα δύο άκρα, όμως με την παρούσα πόρτα, δεν αντιμετωπίζω πλέον τέτοιου είδους θέματα.
    Ακόμη, δεν έχω καταλάβει και το θέμα με τις ιδιαιτερότητες των fast path/interleaved προφίλ μετά το κλείδωμα από τα 27 στα 24/1, βλέπω πως το interleaved δίνει σωστά 24576-6 στο down & 1024 up/ & το fast 24574-5/1019up.

    Όπως είχα ξανά αναφέρει στη δική μου περίπτωση συνέβαινε το ακριβώς αντίθετο με τα προφίλ και τους συγχρονισμούς, μεγαλύτερους στο fast και μικρότερους στο interleaved. Αυτό είναι φυσιολογικό και πότε συμβαίνει σε μια γραμμή, μετά από τι ενέργειες/αλλαγές;-.
    Πολλές φορές, έχω παρατηρήσει πως καλώντας από το ίδιο σταθερό στο 13888 και όχι στο 13788 -πλην εξαιρέσεων-, καταλαβαίνουν και εξυπηρετούν καλύτερα ή καλώντας απλά στον ίδιο αριθμό (13888), από οποιονδήποτε αριθμό κινητού η σταθερού, για θέματα εξυπηρέτησης εκάστοτε αριθμού. Το μόνο αρνητικό στο 13888, είναι η αναμονή και ιδίως στο τεχνικό τμήμα. Δεν ξέρω, αν το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος αυτό.

    Αν επικοινωνήσω τελικά αύριο για ανέβασμα ξανά του προφίλ, έχω τις εξής απορίες:

    1. Σε ποιόν αριθμό να καλέσω 13888/13788 από τον ίδιο ή/και από άλλον αριθμό;

    2. Το έχω καιρό απορία το γεγονός, ότι όσο πιο σταθερή είναι μια γραμμή, τόσο περισσότερα ελεύθερα προφίλ έχουν οι τεχνικοί, να επιλέξουν για κλείδωμα σε μια γραμμή ή απλώς περνάνε χειροκίνητα τιμές (προωθώντας, βλάβη πάντα) κλειδώνοντας εκείνοι τη γραμμή, όπου πιστεύουν, ότι θα είναι καλύτερα (έχοντας όμως και υψηλότερη εναλλακτική χειροκίνητη ή μη); Είναι και ένας από τους λόγους που πιστεύω πως μετά από 13-14 ημέρες ΑΠΟΛΥΤΗΣ σταθερότητας, θα τους δοθεί η αυτόματη ή μη επιλογή από το σύστημα να με βάλουν στο προφίλ με τους συγχρονισμούς (27032/2704), όπως είχα ένα χρόνο περίπου. Πραγματικά απορώ σε αυτό.

    3. Από θέματα θορύβων και τα σχετικά πιστεύεται πως η γραμμή είναι εντάξει ή να ζητήσω να τους ελέγξουν και αυτούς; Σημειωτέο, τώρα με το plus, έχω 35-35db στο up και γύρω στα 32-33db στο down. Είναι πολλά για μια 24 ή 27 αρά γραμμή η όχι;

    4. Όταν λέτε πως με έχουν σε κλειδωμένο προφίλ εννοείτε, ότι με κλείδωσαν από το 27 στο 24 ή ότι ανεξαρτήτους προφίλ υπάρχει συστημικά και η ελεύθερη επιλογή και δεν με έχουν "ελευθερώσει", σε καμία από τις δύο περιπτώσεις; Διευκρινίστε μου, παρακαλώ, τι ακριβώς πρέπει να ζητήσω, για να συγχρονίζω παντού interleaved με 27032/2704, διότι, αν πάει πάλι κάτι στραβά, μετά θα πρέπει να ζητήσω ξανά 24/1, για να με μεταφέρουν εκ νέου σε 27 προφίλ, καθώς σε αντίθετη περίπτωση, θα μου απαντάνε τύπου "Είστε ήδη στο 27 ή ότι είναι το ανώτερο προφίλ κλπ.."

    5. Οι αποκλίνουσες προαναφερόμενες τιμές συγχρονισμού από τις κανονικές μέγιστες (27032/2704), μπορεί να οφείλετε σε κάποια ιδιαιτερότητα πόρτας σύνδεσης DSLAM ή ζεύγους ή και των δύο η σε κάποιο σημείο στο Αστικό Κέντρο; Γιατί σε εμένα κατά καιρούς και από τον προηγούμενο χρόνο, έχουν γίνει διάφορες αλλαγές και δεν ξέρω πια φταίει και τι όχι. Προαιρετικά πάντως, άλλαξαν ζεύγος/πόρτα τον προηγούμενο Ιούλιο Αρχές το ζεύγος τέλη του ίδιου μήνα την πόρτα, καθώς και ένα κεντρικό, που κανένας από το 13788, δεν ήξερε να μου πει τι είναι και σε ποιο σημείο.

    6. Υπάρχει περίπτωση, να είμαι ρυθμισμένος στο καφάο σε fast και σε interleaved. στις απομακρυσμένες ρυθμίσεις της γραμμής, εξού και ο μεγαλύτερος συγχρονισμός στο fast και ο λίγο μικρότερος, στο interleaved ή όπου ρυθμίζεται το ένα ρυθμίζονται όλα και αλλάζουν όλα (fast path/interleaved ρυθμίσεις), από οποιοδήποτε άκρο, επιτόπιο σε φυσικό σημείο/εγκαταστάσεις ή απομακρυσμένο;

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 02-09-22 στις 00:15.

  4. #289
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συνοπτικά σε όλα αυτά που αναφέρεις, γιατί μερικές φορές τα κάνουμε χειρότερα με το να ζητάμε κάτι επίμονα ή να κάνουμε υποδείξεις στους τεχνικούς ή στους τηλεφωνητές που τις περισσότερες φορές δεν ξέρουν κάτι παραπάνω πέρα από έναν βασικό μπούσουλα που τους έχουν δώσει(έκανες επανεκκίνηση??, είναι το ρούτερ πανω σε UPS??, κ.λ.π.)

    Για βλάβη γραμμής παίρνεις στο 13788 και δεν έχει σημασία ο αριθμός από τον οποίο θα πάρεις.
    Αν η γραμμή είναι σταθερή δεν την πειράζουν, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε να καθίσουν να αλλάζουν τις παραμέτρους στην πόρτα της κάρτα δικτύου.
    Όσο μεγαλύτερο SNR έχεις, τόσο πιο καλά είναι η γραμμή από πλευράς θορύβου. Μικρές αποκλίσεις δεν εμπνέουν ανησυχία, μεγάλες(π.χ. από 25 >>> 15) σημαίνει ότι η γραμμή επηρεάστηκε από κάποιο θόρυβο/παρεμβολή.
    Αφού σου έχουν πει ότι κάνουν προσπάθειες με αλλαγές ζευγών/πόρτας να βελτιώσουν την κατάσταση, σημαίνει ότι το ψάχνουν.
    Μπορεί να έχουν μπει πολλές γραμμές διπλασιασμένες κιόλας πάνω στην καμπίνα και να υπάρχει παρεμβολή από αυτές.
    Μην δίνεις τόση σημασία στο fast/interleaved που βλέπεις, αν παίζεις παιχνίδια online θα πρέπει να κοιτάζεις το Interleave Delay(Up/Down) να είναι στο 0.

    Αν συνεχίζεις να έχεις απορίες καλό είναι να ανοίξεις ένα καινούργιο νήμα γιατί είμαστε πλέον πολύ off-topic σ' αυτό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #290
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Ok, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

  6. #291
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Οποίος διαχειριστής δει τις δημοσιεύσεις μου, στο παρόν θέμα, να τις διαγράψει, παρακαλώ όλες.
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 05-09-22 στις 00:09.

  7. #292
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,

    Πρόσφατα, με φώναξε οικείο πρόσωπο, να ελέγξω την εσωτερική του καλωδίωση και ιδίως τις επιτοίχιες, τηλεφωνικές πρίζες (3 Σύνολο), που υπάρχουν, σε διαφορετικούς χώρους, στην ίδια κατοικία.

    Ανοίγοντας, την κεντρική πρίζα, εκεί όπου συνδέεται το ρουτερ, διαπίστωσα, πως υπάρχουν 4 μπλε ζεύγη και 4 κόκκινα. Δυο μπλε ζεύγη και δυο κόκκινα, είναι πλεξούδα, χρωματικά, αντίστοιχα και ενωμένα μεταξύ τους σαν ένα (2 ζεύγη μπλε σαν ένα και άλλα 2 ζεύγη κόκκινα σαν ένα, με μερική απογύμνωση, σε ένα μπλε και ένα κόκκινο ζεύγος, στο οποίο ενώνεται στριφτά το άλλο κόκκινο και μπλε ζεύγος αντίστοιχα, τα οποία γίνονται δυο κύρια ζεύγη (κόκκινο και μπλε, αντιστοίχως), όπου το ένα πάει στην θέση 2 (μπλε), της κεντρικής τηλεφωνικής πρίζας και το άλλο στην θέση 3 (κόκκινο). Από να προκύπτει αυτή η σύνδεση άραγε;

    Η αλήθεια είναι, πως διπλά ζεύγη, σε απλή, οικιακή, τηλεφωνική γραμμή, με ένα κανάλι φωνής, πρώτη φορά βλέπω και δεν γνωρίζω και τη χρησιμότητά τους και που συνδέονται, στην άλλη μεριά, οι άκρες τους, -καθώς η εγκατάσταση, είναι εσωτερική, προ 10ετίας και τα καλώδια, σε άριστη κατάσταση (δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τις τηλεφωνικές πρίζες, όπου είναι αρκετά κουραστικές, να τις συνδέσει κάποιος αρχάριος, αφού πρέπει, να λυγίσει κυκλικά, τις επαφές των αγωγών, να τις στεριώσει καλά και να τις συγκρατήσει, βιδώνοντας μια βίδα, υπό τον φόβο, μην βγουν οι αγωγοί, κατά το κούμπωμα, των επιτοίχιων, τηλεφωνικών

    πριζών, αφού δεν είναι και τόσο στέρεες), αλλά δεν είναι εφικτός, ο περαιτέρω έλεγχος, των εξωτερικών καλωδιώσεων, ούτε ο έλεγχος, στα εσωτερικά, επιτοίχια κουτάκια, από όπου διέρχονται, τα τηλεφωνικά καλώδια και όχι μόνο, και το προσωρινή κλείσιμο του γενικού, δεν δύναται, καθώς στη πρώτη περίπτωση, και ενώ κατεβαίνει, σε εύκολα προσβάσιμο σημείο, το μονοκόμματο καλώδιο, που έρχεται από την κολώνα, εν τελεί το έχουν «νεκρώσει», αφού έχουν κόψει τα ζεύγη και τα έχουν ψηλά, επάνω στον τοίχο, κατευθυνόμενα, από εξωτερικά—>εσωτερικά, σε έναν σπιράλ σωλήνα, όπου λογικά συναντώνται, με τα εσωτερικά ζεύγη-.

    Ακόμη, υπάρχουν δυο ζευγάρια μπλε κόκκινο, όπου πάνε, στις άλλες τηλεφωνικές πρίζες, των άλλων χωρων, στην κεντρική. Κατά τον έλεγχο, αποσύνδεσα τα πάντα, από όλες τις πρίζες, μόνωσα τις περιττές/μη χρησιμοποιούμενες επαφές, με μονωτική και σύνδεσα, μόνο τα διπλότυπα μπλε κόκκινο στην κεντρική, για την σύνδεση της γραμμής, με το ρουτερ.

    Σε αυτά σε δοκιμή, που έκανα, να συνδέσω, ένα μπλε και ένα κόκκινο, με δυο συνδυασμούς, κατάφερα να το πετύχω, αλλά υπήρχε μια απώλεια 0,5-1Mbps, από τα μέχρι πρότινος 19,5Mbps, με το speedport entry 2i και μετέπειτα με την αλλαγή σε speedport plus 2, στα 21,5-22Mbps και τεχνικών ρυθμίσεων, από το 13888 και τη διαβεβαίωση τους, ότι υπάρχει ελεύθερο, 24/1 προφίλ, που δεν επιτυγχάνεται λόγω του χαλκού -αν και απέναντι από το αστική κέντρο- και της ADSL2+ κάρτας, που κουμπώνει η εν λόγω γραμμή, που πραγματικά δεν γνωρίζω, από που προέρχεται (από την αφαίρεση διασύνδεσης των άλλων δυο αγωγών η από κάτι άλλο(;.

    Πλέον, επιθυμεί να ενεργοποιήσουμε εκ νέου και να συνδέσουμε και στη δεύτερη, από τις συνολικά 3 τηλεφωνικές πρίζες, μια τηλεφωνική συσκευή μόνο, την οποία προμηθεύτηκε δωρεάν, μέσω του telephony service που είχε ενεργό, όμως εδώ προκύπτει το θέμα με την επιστροφή σήματος και τα περιττά κουτιά (διαχωριστες, διακλαδωτες), που θα πρέπει να τοποθετηθούν, κάτι το οποίο πιθανώς να δημιουργήσει από ότι θα λύσει θέματα.

    Επομένως, αναρωτιέμαι, εάν υπάρχει κάποια ενδιάμεση λύση/συνδέσιμολογια, ώστε να αποφευχθούν, τα οποία θέματα και να ελαττωθούν, κατά τον μέγιστο τρόπο, τα περιττά πράγματα, πάνω στη γραμμή (Αν υπάρχει και τρόπος εφεδρικής διασύνδεσης και των 3 πριζών, με την κεντρική (με άλλου τύπου, καλύτερη κεντρική τηλεφωνική πρίζα), χωρίς να επιβαρύνεται με πράγματα η γραμμή και πρωτίστως, να μην δημιουργούνται προβλήματα, σε περίπτωση που χρειαστεί, να πάει η συσκευή μελλοντικά, στην τρίτη πρίζα η σε ενδεχόμενο, να προστεθεί και άλλη τηλεφωνική συσκευή σε αυτή.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε αν κούρασα

  8. #293
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Κι εγώ είχα ενωμένα 2 μπλε και ενωμένα 2 κόκκινα πάνω στην κεντρική πρίζα. Το ένα ζεύγος μπλε-κόκκινο ήταν η γραμμή του ΟΤΕ και το δεύτερο πήγαινε το τηλεφωνικό σήμα μέσω διακλαδώσεων στις υπόλοιπες 3 πρίζες του σπιτιού. Οπότε για να μην έχω ενώσεις, ξέμπλεξα τα καλώδια, πήρα μια διπλή τηλεφωνική πρίζα και στη μία θέση έβαλα το ζεύγος του ΟΤΕ και στην άλλη το άλλο ζεύγος. Έτσι, ένα καλώδιο από την 1η θέση της πρίζας πήγαινε στο μόντεμ στην υποδοχή dsl και ένα άλλο καλώδιο έφευγε από την phone του μόντεμ στην 2η θέση της πρίζας για να στείλει στο σήμα στις άλλες πρίζες.

  9. #294
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ είχα ενωμένα 2 μπλε και ενωμένα 2 κόκκινα πάνω στην κεντρική πρίζα. Το ένα ζεύγος μπλε-κόκκινο ήταν η γραμμή του ΟΤΕ και το δεύτερο πήγαινε το τηλεφωνικό σήμα μέσω διακλαδώσεων στις υπόλοιπες 3 πρίζες του σπιτιού. Οπότε για να μην έχω ενώσεις, ξέμπλεξα τα καλώδια, πήρα μια διπλή τηλεφωνική πρίζα και στη μία θέση έβαλα το ζεύγος του ΟΤΕ και στην άλλη το άλλο ζεύγος. Έτσι, ένα καλώδιο από την 1η θέση της πρίζας πήγαινε στο μόντεμ στην υποδοχή dsl και ένα άλλο καλώδιο έφευγε από την phone του μόντεμ στην 2η θέση της πρίζας για να στείλει στο σήμα στις άλλες πρίζες.
    Καλημέρα,
    Η δίκη σου κεντρική τηλεφωνική πρίζα, όμως, περιείχε εσωτερικά, το στριφτό τετραπλό-διπλό ζεύγος κόκκινο και μπλε, αλλά και αλλά ζεύγη (1 μπλε και ένα 1 κόκκινο= 1 ζεύγος), για κάθε δευτερεύουσα, επιπρόσθετη, τηλεφωνική πρίζα, άλλου χώρου; Αν ναι, εκείνα τα καλώδια, τα ένωνες, με τον τρόπο, που προανέφερα ανωτέρω (με μερική απογύμνωση, του ενός χρωματικού αγωγού και στρίψιμο, με το άλλο, αντίστοιχα, χρωματικά αγωγό, με το ένα ζεύγος (από τα δίπλα, που αφορούσε το τηλεφωνικό σήμα), για την λειτουργία των επιπρόσθετων, τηλεφωνικών πριζών και μετά, ως έναν αγωγό, κάθε χρώματος (1 κόκκινο & 1 μπλε), τα έβαζες στην δεύτερη θέση, της διπλής, τηλεφωνικής πρίζας η τα σύνδεες κάπως διαφορετικά; Ακόμη, άνοιγες και έλυνες, ανάλογα τα ζεύγη και από τα στρογγυλά, ψηλά, στον τοίχο, από την όδευση, προς στην κάθε τηλεφωνική πρίζα, επιτοίχια καπάκια, η οι οποίες κινήσεις σου, έγιναν μόνο, ανοίγοντας τα κάτω κουτάκια, δηλαδή τις τηλεφωνικές πρίζες;
    Ευχαριστώ!

  10. #295
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.793
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    tl;dr
    Κανε οτι λεει ο wizard ποιο πανω

  11. #296
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Κοίτα στη φωτογραφία πώς ήταν εμένα. Τα άλλα δύο ζεύγη που είναι στον αέρα είναι ανενεργά καλώδια που έρχονται από τον κατανεμητή. Μόνο την πρίζα άνοιξα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Τηλ σαλόνι.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  74,6 KB 
ID: 250005

  12. #297
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα στη φωτογραφία πώς ήταν εμένα. Τα άλλα δύο ζεύγη που είναι στον αέρα είναι ανενεργά καλώδια που έρχονται από τον κατανεμητή. Μόνο την πρίζα άνοιξα.
    Η δίκη σου περίπτωση, νομίζω διαφέρει λίγο, από όσο βλέπω, μιας και όπως μου προανέφερες, έχεις συνολικά 4 τηλεφωνικές πρίζες (διόρθωσε με, αν κάνω λάθος), αλλά στην εικόνα της κεντρικής τηλεφωνικής σου πρίζας, φαίνονται 2 ζεύγη, στην πραγματικότητα (διπλά) και αλλά δυο εφεδρικα απενεργοποιημένα, από τον κατανεμητη σου.

    Δεν γνωρίζω, αν το δεύτερο ζεύγος, που μου αναφέρεις, το οποίο συνδέει τις υπόλοιπες, είναι ένα κοινό, για όλες τις υπόλοιπες του σήματος τηλεφωνίας, πάντως στη περίπτωση που περιγράφω, από πλευράς μου, η κατάσταση είναι μερικώς διαφορετική, καθώς όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς, από ένα δικό μου, πρόχειρο σχέδιο, το οποίο επισυνάπτω στο παρόν, για το πως είναι η κατάσταση, της εγκατάστασης, που αναφέρομαι (αφού δεν είχα βγάλει φωτογραφία, τα ζεύγη της κεντρικής πρίζας και πως αυτά συνδέονταν και συνδέονται, δυστυχώς), υπάρχει το διπλό ζεύγος, που αυτή τη στιγμή, συνδέεται στην μονή, κεντρική πρίζα, ως ένα ζεύγος, για τη γραμμή συνολικά, (μέχρι πρότινος, πριν απομονώσω, τις υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες, των δυο άλλων χώρων της οικίας, ήταν όλα τα ζεύγη

    (8 χρωματικά καλώδια), συνδεδεμένα μεταξύ τους και κούμπωναν, στην κεντρική πρίζα, με ένα μπλε και κόκκινο, αφού λίγο παρακάτω, είχε απογυμνωθεί ένα κόκκινο και ένα μπλε και με στρίψιμο, ενώνονταν όλα τα υπόλοιπα (6), πάνω σε αυτά τα δυο, σύνολο (8), κάτι που πλέον άλλαξε, -αφαίρεσα, τα αλλά, διακριτά ζεύγη, των δυο άλλων πριζών (4 χρωματικοί αγωγοί, 1 και 1 ζεύγος, για κάθε πρίζα (μπλε κόκκινο και μπλε κόκκινο) και άφησα, μόνο τα διπλά στη κεντρική, για παροχή υπηρεσιών, αυτή τη στιγμή), το οποίο σίγουρα, δεν είναι μόνο η γραμμή (το ένα από τα δυο), γιατί με δοκιμές, με ένα μπλε και ένα κόκκινο, η γραμμή έπιανε, ενώ αν τα σύνδεα, κατά λάθος, με το αντίθετο, από το άλλο ζεύγος, χρώμα, δεν επιτυγχάνονταν συγχρονισμός και υπάρχουν και οι άλλοι 4 χρωματικοί αγωγοί (2 και δυο -1 και ένα ζεύγος), για καθεμία, από τις υπόλοιπες 2 τηλεφωνικές πρίζες, των άλλων δυο χώρων).

    Επομένως, από όσο καταλαβαίνω, στην δίκη μου περίπτωση, θα πρέπει να συνδέσω, το ένα, από τα δυο δίπλα ζεύγη, -αυτό που δεν έχει τη γραμμή, από τα καλώδια του ΟΤΕ-, μαζί με τους υπόλοιπους, 4 χρωματικούς αγωγούς, των δυο άλλων τηλεφωνικών πριζών, μεταξύ τους, με μερική απογύμνωση, σε ένα μπλε και κόκκινο, από τους συνολικά 6 και στρίψιμο μεταξύ τους, όπου θα πάνε, στην δεύτερη θύρα, της νέας, διπλής, κεντρικής τηλεφωνικής πρίζας, που θα πρέπει να αγοράσω και στην πρώτη, να τοποθετήσω, μόνο το μονό ζεύγος, -αφού το διαχωρίσω, από διπλό που είναι τώρα-, ώστε να συνδέεται, απευθείας η γραμμή, με το ρουτερ.

    Καταλαβαίνω σωστά η έχω μπερδέψει κάτι, μέχρι εδώ;;

    Να επισημάνω, ακόμη, πως το συγκεκριμένο οίκημα, είναι ιδιοκτήτη μονοκατοικία και ως εκ τούτου, δεν υπάρχει κάποιος κατανεμητης, αφού έρχεται μονοκόμματο καλώδιο, απευθείας από την κολώνα του ΟΤΕ, εφάπτεται εξωτερικά του τοίχου της οικίας και εκεί το έχουν απογυμνωσει μερικώς, από παλιά οι τεχνικοί, στη κορυφή και τα ενεργά ζεύγη, πάνε και συναντούν, μέσω σωλήνα σπιράλ τα εσωτερικά ζεύγη, που καταλήγουν στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα.

    Αυτός είναι και ο λόγος, που μου είναι προσωπικά απορίας άξιον, η ύπαρξη του διπλού ζεύγους, στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα, αλλά και ταυτόχρονα, η ύπαρξη των μονών ζευγών, που πάνε, στις άλλες δυο τηλεφωνικές πρίζες, των άλλων δυο χώρων.

    Δηλαδή, αφού υπάρχει ήδη, από ένα ζεύγος, για τη κάθε δευτερεύουσα πρίζα στην κεντρική, τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης του διπλού ζεύγους (το οποίο ήταν συνδεδεμένο και αυτό, μαζί με όλα τα υπόλοιπα, ενωμένα μεταξύ τους και συνδεδεμένα, στην κυρία τηλεφωνική πρίζα), από τη στιγμή που γραμμή, είναι σε ένα από τα δυο ζεύγη;

    Υπάρχει περίπτωση, να έχουν ενωθεί, στο κουτί της εσωτερικής εγκατάστασης, εκεί που υπάρχουν και τα υπόλοιπα καλώδια (ρεύματος, ηχείων, κεραίας), από όπου διέρχονται, και τα δυο ζεύγη, με το μονό η και διπλό ζεύγος, του καλωδίου του ΟΤΕ, με κάποιον τρόπο και ιδίως, με τις παλαιότερες τεχνολογίες γραμμής, από παλιά;;

    Η να είναι (δεύτερο από το διπλό ζεύγος), κάποιο εφεδρικα απενεργοποιημένο, της εσωτερικής εγκατάστασης, σε περίπτωση που συμβεί κάτι απρόοπτο, με το πρώτο, για να αλλάζει ανάλογα, από τα εσωτερικά, στρογγυλά κουτιά, ψηλά στους τοίχους, μέσα στην οικία, ώστε να μην χρειάζεται, να το συνδέω πουθενά, σε αυτή περίπτωση και να είναι ήδη, συνδεμένο με τη κεντρική, παράλληλα με το πρωτεύον, η να είναι με τα ζεύγη των άλλων πριζών (να μην χρειαστεί, δηλαδή, να το ενώσω, μετά όταν χρειάζονταν, με τα υπόλοιπα 4,- 1 και ένα ζεύγος, της καθεμιάς, δευτερεύουσας τηλεφωνικής πρίζας, από την κεντρική-);;

    Συγνώμη εκ των προτέρων, αν κούρασα, αλλά είναι σκέψεις που, αν δεν υπάρχουν και τα κατάλληλα εργαλεία, εντοπισμού εσωτερικών και μη ενεργών η μη αγωγών, ούτε η δυνατότητα κλεισίματος, του γενικού ρεύματος άμεσα, ώστε να ελεγχθούν, τα εσωτερικά, στρογγυλά κουτιά, με ασφάλεια, από τα ηλεκτροφόρα καλώδια, ψηλά, στους εσωτερικούς τοίχους, με τις συνδέσεις που έχουν γίνει (αν και είχαν πραγματοποιηθεί, από εξειδικευμένο ηλεκτρολόγο, της περιοχής, οι όλες εσωτερικές καλωδιώσεις και συνδέσεις, στη προκειμένη, πριν μια 10ετια και φαίνονται όλα τα καλώδια, σε άριστη κατάσταση, καινούργια), δεν μπορείς να σιγουρευτείς, 100%, ότι όλα, από εκείνα τα σημεία διαδρομής, των αγωγών εσωτερικά, είναι εντάξει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_1342.jpeg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  281,7 KB 
ID: 250123

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 17-08-23 στις 05:09.

  13. #298
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.793
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για το σχεδιο, αν ο Dali ηταν ηλεκτρολογος ετσι θα το φτιαχνε.

    Ελα πες μας, καποιο εργαλειο χρησιμοποιεις για το γραψιμο. Πες μας ποιο, ειναι ιδανικο αμα πληρωνεσαι με τη λεξη.

  14. #299
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα πες μας, καποιο εργαλειο χρησιμοποιεις για το γραψιμο. Πες μας ποιο, ειναι ιδανικο αμα πληρωνεσαι με τη λεξη.
    Με το κόμμα (,) πληρώνεται. Είναι αναριθμητα. Κουράστηκα να παίρνω νοητές ανάσες!

  15. #300
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό προκύπτει από το γεγονός, ότι γράφω συντακτικά ορθογραφημένα;

Σελ. 20 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Modem ADSL και Ευρηζωνικη τηλεφωνια
    Από makisgr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-17, 16:58
  2. Αγορά νέου modem-router PSTN για ADSL Vodafone
    Από takisx στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 23:02
  3. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 22:31
  4. [Other] Ποιο είναι το καλύτερο καλώδιο για ADSL γραμμή?
    Από DxL στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 20:21
  5. Internet και τηλεφωνία στην Κύπρο
    Από __Christos__ στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-16, 15:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας