Σελ. 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 322
  1. #31
    Εγγραφή
    27-06-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τις μπριζες δεν τις εχω ανοιξει να δω πως τερματιζουν, ειναι λιγο ραγισμενα τα καπακια της legrand και ειμαι σιγουρος οτι θα τα σπασω αν τις ανοιξω.

    Η εγκατασταση εχει την κεντρικη μπριζα (στην πορτα διπλα) αλλες 3 στα δωματια και στο σαλονι και εχει και συναγερμο στο παταρι (εκει δεν εχει μπριζα αλλα εχει τα καλωδια του τηλεφωνου) οταν ειχα ADSL ο συναγερμος επαιζε κανονικα με το κεντρο, αυτην την στιγμη εχει πανω του ενα ADSL φιλτρο, δεν το εχω αποπσυνδεσει γιατι οι επαφες ειναι με κοληση και θελουν κοψιμο. Θα ηταν το επομενο μου βημα αν δω οτι ο συναγερμος δεν καλει το κεντρο και οτι ο τονος εχει περασει επιτυχως στα δωματια.

    Καμια ιδεα για τα επομενα βηματα? Μηπως να δοκιμασω το φιλτρο της VDSL ωστε να μην παρω την τηλεφωνια απο το Phone 1 του router ?

  2. #32
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι φίλτρο, λύσιμο όλα και έλεγχο με το πολύμετρο για να δεις που πάει τι, το φίλτρο από το συναγερμό το βγάζεις.

    Για την ιστορία, η σωστή συνδεσμολογία για το συναγερμό είναι εδώ.

    - - - Updated - - -

    Τα καπάκια(πλαίσια) πωλούνται και χωριστά αν σπάσεις κάποιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #33
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται και με πολύμετρο (μέτρηση συνέχειας) βραχυκυκλώνοντας το ζεύγος σε άλλη πρίζα.
    α. Λύνεις όλα τα καλώδια στην κεντρική, όπως έγραψε ο sweet dreams.
    β. Σε μία (μόνο) άλλη πρίζα ενώνεις μεταξύ τους τα 2 καλώδια.
    γ. Στην πρώτη πρίζα, με συνδυασμό μπλε/κόκκινων, ψάχνεις να βρεις το ζεύγος που θα σου δείχνει συνέχεια στο πολύμετρο.
    δ. Κάνεις το ίδιο και στην τρίτη πρίζα. Οπότε το τελευταίο ζεύγος, είναι αυτό που έρχεται από τον κατανεμητή.
    ε. Κάνεις τέλος τον σωστό τερματισμό σε όλες τις πρίζες.
    Σωστότατος.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #34
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποφάσισα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας σε συνδυασμό μιας βλάβης που είχα στο σπίτι (που τελικά δεν είχα) και ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ στο σπίτι και μου εξήγησε τι ακριβώς πρέπει να κάνω. Πιστεύω ο οδηγός να βοηθήσει αρκετούς.

    Η βλάβη:

    Αναβάθμισα από ADSL σε VDSL 50αρα, όταν όμως είδα τις ταχύτητες που κλείδωνα τους πήρα τηλέφωνο αμέσως για βλάβη.

    Ήρθε ο τεχνικός, μου μέτρησε την ταχύτητα κάτω στο καφάο της πολυκατοικίας και διαπιστώσαμε ότι κλείδωνα με ταχύτητες τελείως διαφορετικές και φυσικά στα δεδομένα της VDSL.

    Αυτό ήταν το 1ο ευχάριστο νέο. Κατόπιν να είναι καλά ο άνθρωπος ανέβηκε στο διαμέρισμα και ξήλωσε την κεντρική πρίζα ( η οποία ήταν μονή) και εκεί διαπίστωσε το πρόβλημα που υπήρχε στη συνδεσμολογία. Εδώ να ανοίξω μια παρένθεση και να σας πω ότι έχω 3 πρίζες τηλεφώνου σε όλο το σπίτι. Την κεντρική και τις άλλες 2 στα δωμάτια. Δηλ. 1 ζεύγος (μπλε-κόκκινο κεντρικό ισχυρό σήμα) και άλλα 2 ζεύγη κόκκινο και μπλέ (αδύναμο σήμα για τα δωμάτια)

    Είχα συνδέσει το κεντρικό καλώδιο (μπλε-κόκκινο ισχυρό) που έρχεται από το καφάο κάτω και εκεί πάνω σύνδεσα και τα υπόλοιπα ζεύγη για τα δωμάτια για να έχω τηλέφωνο. Αυτό λοιπόν δημιουργούσε το πρόβλημα διότι έπαιρνε το ισχυρό σήμα και το μετέδιδε στα δωμάτια με αποτέλεσμα τα volt να πηγαινοέρχονται και το σήμα να εξασθενεί.

    Λύση:

    Μου πρότεινε να αγοράσω 2πλη πρίζα.
    Αυτή στη πίσω μεριά έχει αριθμούς (όπως φαίνεται στη φωτο: 2-3 και 1-4 στην δεξιά και 2-3 και 1-4 στην αριστερή.
    Το κεντρικό είναι το ζεύγος κόκκινο μπλέ που μπαίνει κόκκινο στο Νο2 και μπλέ στο Νο3
    Στο άλλο πριζάκι αριστερά στο Νο2 μπαίνει το διπλό μπλέ και στο Νο3 το διπλό κόκκινο.
    Άρα λοιπόν καθαρή γραμμή (το κεντρικό) για μόντεμ στο ένα πριζάκι δεξία και στο άλλο θα στείλουμε τα τηλέφωνα στα δωμάτια με ένα έξτρα καλώδιο που θα φεύγει από το spliter και θα πέφτει επάνω στο 2ο πριζάκι.


    Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Ευχαριστώ τον τεχνικό γιατί ήταν άψογος σε όλα του και ασχολήθηκε με το θέμα.



    Καλημέρα,και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια -τυχόν- απάντηση.

    Με βάση το ανωτέρω -αρχικό- μήνυμα, μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες, μιάς που θα αλλάξω τη κεντρική μου πρίζα, η οποία είναι ελαττωματική και χρήζει αντικατάστασης.

    Θα μεταφέρω διεξοδικά όλα τα δεδομένα, ώστε όποιος φίλος τυχόν θελήσει να απαντήσει να μην έχει απορίες.

    Θα βάλω την ανωτέρω διπλή πρίζα στη κεντρική η οποία βρίσκεται στο σαλόνι.

    Προσωπικά,σε εκείνη τη πρίζα μέχρι και πριν 2 εβδομάδες, είχα ΜΟΝΟ 1 ασύρματο τηλέφωνο, και επειδή με γύρισαν σε Voip, το έβγαλα και το σύνδεσα στο ρούτερ (speedport entry 2i) το οποίο βρίσκεται στο δωμάτιό μου, (μαζί με 1 επιπλέον ενσύρματη τηλεφωνική συσκευή, η οποία προϋπήρχε).
    Άρα, αυτή τη στιγμή λόγω voip, η κεντρική πριζα είναι κενή,
    Το ρούτερ να προσθέσω, ότι θέλω να το έχω μόνιμα στο δωμάτιό μου.

    Από την κεντρική πρίζα συνολικά φεύγουν ζεύγη για 2 γραμμές (σε 2 υπνοδωμάτια).

    Με βάση την ως άνωθεν συνδεσμολογία του αρχικού ποστ που παράθεσα, μου δημιουργήθηκε η απορία, εάν λόγω ότι το ρούτερ ΔΕΝ βρίσκεται στη κεντρική πρίζα, εάν θα έχω τηλέφωνο στο δωμάτιό μου, διότι με μπέρδεψε ότι στο πριζάκι που θα είναι συνδεδεμένο το μόντεμ (σύμφωνα με την εικόνα) στο πριζάκι δεξία, εάν θα έρχεται ΚΑΙ τηλεφωνικό σήμα στο δωμάτιό μου, ή μόνο ίντερνετ, διότι θέλω να έχω και τηλέφωνο.
    Τέλος, να αναφέρω ότι το ασύρματο θέλω να μεταφερθεί πάλι στο σαλόνι, όπως ήταν πριν την ενεργοποίηση της vobb.

    1) Στη περίπτωση μου λοιπόν αυτή, θα έχω σήμα τηλεφωνικό και στο δωμάτιό μου; ή θα πρέπει να είναι διαφορετική η συνδεσμολογία της πρίζας;

    2) Τέλος, από ό,τι κατάλαβα, από το δωμάτιό μου προς το σαλόνι της κεντρικής πρίζας, θα πρέπει να τραβήξω καλώδιο (από το ρούτερ) για να δουλέψει το ασύρματο εκεί, σωστά;

    Ευχαριστώ.

  5. #35
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από την κεντρική πρίζα συνολικά φεύγουν ζεύγη για 2 γραμμές (σε 2 υπνοδωμάτια).
    Στο υπνοδωμάτιο που θέλεις το ρούτερ έρχονται δύο ζευγάρια από την κεντρική πρίζα ή ένα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #36
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο υπνοδωμάτιο που θέλεις το ρούτερ έρχονται δύο ζευγάρια από την κεντρική πρίζα ή ένα;;
    Καλησπέρα sweet dreams.

    Ευχαριστώ για την άμεση απόκρισή σου.
    Πρέπει να το δεί ηλεκτρολόγος αυτό, καθότι δεν έχω ασχοληθεί με αυτά.
    Πάντως, εάν σε βοηθάει τυχόν η πληροφορία, ότι το σπίτι είναι κατασκευής '70, και ήταν κατασκευασμένο σε εποχές δηλαδή όπου δεν υπήρχε ίντερνετ, και στο δωμάτιό που θέλω το ρούτερ υπήρχε μόνο τηλέφωνο.
    Τα τελευταία χρόνια έβαλα και το ρούτερ επάνω.

  7. #37
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasileios87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα sweet dreams.

    Ευχαριστώ για την άμεση απόκρισή σου.
    Πρέπει να το δεί ηλεκτρολόγος αυτό, καθότι δεν έχω ασχοληθεί με αυτά.
    Πάντως, εάν σε βοηθάει τυχόν η πληροφορία, ότι το σπίτι είναι κατασκευής '70, και ήταν κατασκευασμένο σε εποχές δηλαδή όπου δεν υπήρχε ίντερνετ, και στο δωμάτιό που θέλω το ρούτερ υπήρχε μόνο τηλέφωνο.
    Τα τελευταία χρόνια έβαλα και το ρούτερ επάνω.
    Aν δεν υπάρχουν δύο ζευγάρια δεν έχει νόημα και η διπλή πρίζα στην κεντρική, γιατί στην δική σου περίπτωση η διπλή πρίζα θα πρέπει να μπει στο δωμάτιο που θέλεις το ρούτερ και όχι στην κεντρική που είναι κενή.
    Αν φεύγουν 2 ζευγάρια από την κεντρική προς το δωμάτιο που θα είναι το ρούτερ τότε το ένα ζευγάρι το χρησιμοποιείς για την γραμμή του παρόχου, αφού το συνδέσεις κατευθείαν πάνω στην γραμμή που έρχεται από τον κατανεμητή και με το άλλο επιστρέφεις την έξοδο PHONE του ρούτερ στην κεντρική πρίζα για να έχεις τηλέφωνο σ' εκείνο το σημείο.

    Ένα πρόχειρο σχέδιο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router εκτός κεντρικής.jpg 
Εμφανίσεις:  125 
Μέγεθος:  82,8 KB 
ID: 202645
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #38
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν δεν υπάρχουν δύο ζευγάρια δεν έχει νόημα και η διπλή πρίζα στην κεντρική, γιατί στην δική σου περίπτωση η διπλή πρίζα θα πρέπει να μπει στο δωμάτιο που θέλεις το ρούτερ και όχι στην κεντρική που είναι κενή.
    Αν φεύγουν 2 ζευγάρια από την κεντρική προς το δωμάτιο που θα είναι το ρούτερ τότε το ένα ζευγάρι το χρησιμοποιείς για την γραμμή του παρόχου, αφού το συνδέσεις κατευθείαν πάνω στην γραμμή που έρχεται από τον κατανεμητή και με το άλλο επιστρέφεις την έξοδο PHONE του ρούτερ στην κεντρική πρίζα για να έχεις τηλέφωνο σ' εκείνο το σημείο.

    Ένα πρόχειρο σχέδιο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router εκτός κεντρικής.jpg 
Εμφανίσεις:  125 
Μέγεθος:  82,8 KB 
ID: 202645
    Μιά χαρά μου τα εξήγησες και τα κατάλαβα, και ειδικά το σχέδιο με βοήθησε ακόμη περισσότερο για την πλήρη κατανόηση.
    Τώρα κατάλαβα τη διαφορά τη δική μου σε σχέση με το αρχικό ποστάρισμα που παράθεσα.

    Θα πω του ηλεκτρολόγου να έρθει με 2 πρίζες, μια μονή και τη διπλή, και ανάλογα την καλωδίωση που θα δεί στη κεντρική πρίζα, θα βάλει και την ανάλογη.

    Αν έχω όμως τελικά 1 ζευγάρι προς το δωμάτιο, τότε θα βάλω μονή.

    Άλλωστε, και 2 ζευγάρια να φεύγουν προς το δωμάτιο που θέλω το ρούτερ, τη πρίζα αυτή είναι δύσκολο να την αλλάξω διότι αφενός είναι πίσω από βαρύ έπιπλο, και αφετέρου την είχα αλλάξει (μονή) πριν μερικά χρόνια, είναι σχετικά καινούρια δηλαδή.

    Άρα με δεδομένο ότι η πρίζα στο δωμάτιό μου δε θα αλλάξει, σκέφτομαι τι το καλύτερο θα μπορούσα να κάνω για τις λιγότερες απώλειες για το ίντερνετ. Για αυτό το λόγο ήθελα και τη διπλή πρίζα στη κεντρική.

    Σκέψη 1η: Να απομονώσω τη γραμμή του τηλεφώνου που πάει στο άλλο υπνοδωμάτιο, μιάς που εκεί δε μπαίνει ποτέ τηλέφωνο. Και αν μπεί ποτέ στο μέλλον τη ξανασυνδέω.

    Σκέψη 2η: Να βάλω το ρούτερ τελικά στο σαλόνι στη κεντρική με τη διπλή πρίζα (δε το προτιμώ, ως έσχατη λύση το αναφέρω), και να αγοράσω ένα repeater για να έρχεται πιο δυνατό το wifi στο δωμάτιο μου, όπου εκεί περνάω τις περισσότερες ώρες μου χρησιμοποιώντας το ίντερνετ, καθότι το speedport δε φημίζεται για το καλό του wifi, για αυτό θέλω το ρούτερ στο δωμάτιό μου, καθότι δεν σκοπεύω να προβώ άμεσα σε αλλαγή συσκευής.

    Τι προτείνεις (εσύ, ή όποιος άλλος επιθυμεί να βοηθήσει) από τα 2;

  9. #39
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasileios87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιά χαρά μου τα εξήγησες και τα κατάλαβα, και ειδικά το σχέδιο με βοήθησε ακόμη περισσότερο για την πλήρη κατανόηση.
    Τώρα κατάλαβα τη διαφορά τη δική μου σε σχέση με το αρχικό ποστάρισμα που παράθεσα.

    Θα πω του ηλεκτρολόγου να έρθει με 2 πρίζες, μια μονή και τη διπλή, και ανάλογα την καλωδίωση που θα δεί στη κεντρική πρίζα, θα βάλει και την ανάλογη.

    Αν έχω όμως τελικά 1 ζευγάρι προς το δωμάτιο, τότε θα βάλω μονή.

    Άλλωστε, και 2 ζευγάρια να φεύγουν προς το δωμάτιο που θέλω το ρούτερ, τη πρίζα αυτή είναι δύσκολο να την αλλάξω διότι αφενός είναι πίσω από βαρύ έπιπλο, και αφετέρου την είχα αλλάξει (μονή) πριν μερικά χρόνια, είναι σχετικά καινούρια δηλαδή.

    Άρα με δεδομένο ότι η πρίζα στο δωμάτιό μου δε θα αλλάξει, σκέφτομαι τι το καλύτερο θα μπορούσα να κάνω για τις λιγότερες απώλειες για το ίντερνετ. Για αυτό το λόγο ήθελα και τη διπλή πρίζα στη κεντρική.

    Σκέψη 1η: Να απομονώσω τη γραμμή του τηλεφώνου που πάει στο άλλο υπνοδωμάτιο, μιάς που εκεί δε μπαίνει ποτέ τηλέφωνο. Και αν μπεί ποτέ στο μέλλον τη ξανασυνδέω.

    Σκέψη 2η: Να βάλω το ρούτερ τελικά στο σαλόνι στη κεντρική με τη διπλή πρίζα (δε το προτιμώ, ως έσχατη λύση το αναφέρω), και να αγοράσω ένα repeater για να έρχεται πιο δυνατό το wifi στο δωμάτιο μου, όπου εκεί περνάω τις περισσότερες ώρες μου χρησιμοποιώντας το ίντερνετ, καθότι το speedport δε φημίζεται για το καλό του wifi, για αυτό θέλω το ρούτερ στο δωμάτιό μου, καθότι δεν σκοπεύω να προβώ άμεσα σε αλλαγή συσκευής.

    Τι προτείνεις (εσύ, ή όποιος άλλος επιθυμεί να βοηθήσει) από τα 2;
    1: To κάνεις ούτως ή άλλως.

    2:Aν Θέλεις ταχύτητα και σωστή συμπεριφορά στο Internet ξεχνάς το repeater, κάνε διακλάδωση στην γραμμή και πήγαινε την στο δωμάτιο σου και βολέψου με το ασύρματο για τηλέφωνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #40
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    1: To κάνεις ούτως ή άλλως.

    2:Aν Θέλεις ταχύτητα και σωστή συμπεριφορά στο Internet ξεχνάς το repeater, κάνε διακλάδωση στην γραμμή και πήγαινε την στο δωμάτιο σου και βολέψου με το ασύρματο για τηλέφωνο.
    Κατάλαβα.
    Να είσαι καλά για το χρόνο σου.
    Η ζωή μας πρέπει να έχει και λάθος αποφάσεις, για να μπορούμε να εκτιμήσουμε τις σωστές.

  11. #41
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    JKarabas, το powerline δεν σου κάνει παρεμβολές?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος achillesgk : 02-04-19 στις 09:19.

  12. #42
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achillesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    JKarabas, το powerline δεν σου κάνει παρεμβολές?
    Τι ακριβώς εννοείς παρεμβολές που ακριβώς?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  13. #43
    Εγγραφή
    11-06-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω πάρει κι εγώ μια διπλή πρίζα Λεγκράντ και θέλω να την αλλάξω. Άνοιξα την παλιά και είδα ότι έρχονται 6 καλώδια 3κοκκινα 3μπλε.Ο ηλεκτρολόγος τα έχει βραχυκύκλωσει με κλεμες τα 3μπλε στη μια και τα 3κοκκινα στην άλλη κλεμα και από εκεί βγάζει ένα μπλε και ένα κόκκινο που έρχονται στη πρίζα. Πως πρέπει να τα βάλω τώρα;

  14. #44
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπλέ/κόκκινο είναι τα ζευγάρια, θα πρέπει να βρεις πιο ζευγάρι είναι αυτό που έρχεται από τον κατανεμητή για να το συνδέσεις στην μία πρίζα και τα άλλα δύο ζευγάρια στην άλλη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #45
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς στο ένα ζεύγος έρχεται το τηλεφωνικό σήμα και με άλλα 2 πηγαίνει στις άλλες πρίζες του σπιτιού.
    Για να βρεις ποιο ακριβώς είναι, αποσυνδέεις όλα τα ζεύγη που είναι πιασμένα μαζί, αφήνοντας μόνο πάνω στην κλέμα αυτό που είναι μόνο του στην άλλη πλευρά και καταλήγει στην πρίζα και μετά:
    α. Σύνδεσε ένα μόνο κόκκινο (από τα αποσυνδεδεμένα) στην κλέμα.
    β. Στη συνέχεια συνδέεις ένα μόνο από τα αποσυνδεδεμένα μπλε και κοιτάς αν θα ενεργοποιηθεί router/τηλέφωνο. Αν δεν υπάρχει ενεργοποίηση, βγάζεις το μπλε και προχωράς στο επόμενο μπλε κ.ο.κ.
    γ. Αν ο έλεγχος με το πρώτο κόκκινο (και όλα τα μπλε) δεν είχε αποτέλεσμα να ενεργοποιηθεί router/τηλέφωνο, κάνεις ακριβώς τα ίδια βήματα (α, β) με το επόμενο κόκκινο.
    δ. Κάποια στιγμή θα βρεθεί το κατάλληλο ζεύγος με το οποίο θα ενεργοποιηθεί router/τηλέφωνο. Αυτό το ζεύγος θα το συνδέσεις στην Α θύρα της διπλής πρίζας και θα είναι η είσοδος της γραμμής.
    ε. Τα άλλα 2 ζεύγη κόκκινο/μπλε, θα τα συνδέσεις μαζί στην Β θύρα της 2πλής πρίζας και θα είναι η έξοδος της γραμμής προς τις άλλες πρίζες του σπιτιού.

Σελ. 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Modem ADSL και Ευρηζωνικη τηλεφωνια
    Από makisgr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-17, 16:58
  2. Αγορά νέου modem-router PSTN για ADSL Vodafone
    Από takisx στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 23:02
  3. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 22:31
  4. [Other] Ποιο είναι το καλύτερο καλώδιο για ADSL γραμμή?
    Από DxL στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 20:21
  5. Internet και τηλεφωνία στην Κύπρο
    Από __Christos__ στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-16, 15:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας