Εμφάνιση 1-6 από 6

Θέμα: Pure Sine Wave UPS

  1. #1
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα!

    Ορμώμενος από ένα πολύ καλό review του nnn για UPS που είδα τις προάλλες στην κεντρική σελίδα, αποφάσισα να ξανασκεφτώ το αυτονόητο. Δηλαδή να πάρω ένα και για διακοπές ρεύματος αλλά κυρίως για AVR.

    Αυτό που θέλω να προστατέψω φυσικά είναι ο υπολογιστής μαζί με το μόνιτορ. Το τροφοδοτικό του πισιού είναι ένα V850 ίδιων βαττ (850) coolermaster το οποίο βλέπω ότι έχει Active PFC και απ οσο διάβασα χρειάζομαι καθαρό ημίτονο στο ups για να παίζουν καλά σε περίπτωση που πέσει στη μπαταρία σε διακοπή ρεύματος.

    Η ερώτησή μου είναι η εξής:

    Βλέπω ότι τα Line Interactive είναι μεν πιο φτηνά αλλά θέλω 1500VA για να είμαι καλυμμένος ακόμα και στη χειρότερη (που δε θα τραβάω 850 βαττ ποτέ αλλά λέμε τώρα, θέλω πάντα το κάτι παραπάνω να χω το κεφάλι μου ήσυχο):

    Πχ αυτό: https://msystems.gr/index.php?catego...&product=11132

    Και μετά βλέπω στα online (ξέρω τα online δεν είναι συνήθως για καταναλωτές) ένα EATON με power factor 0,9, στην ίδια κλάση τιμής. Υποθέτω δηλαδή ότι 1000VA εδω θα καλύπτουν 900 Watt.

    Αυτό δηλαδή: https://msystems.gr/index.php?catego...&product=19176


    Eίναι καλές αυτές οι ιδέες και το σκεπτικό μου ή θα μου προτείνατε και κάτι άλλο, ή γενικά να προσέξω κάτι;
    Και μια θεωρητικής φύσεως ερώτηση: Γιατί έχουν διαφορά στον συντελεστή τα μεν και τα δε με 0.6 και 0,9 αντίστοιχα; Είναι αληθινές τιμές αυτές που βασίζονται στη διαφορά υλοιποίησης Line Interactive vs Online ή είναι κάποιο μαρκετίστικο τρικ;

    Vielen Dank!
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    το καλυτερο σε αποψη τεχνολογιας ειναι το online (τι σημαινει δεν ειναι για καταναλωτες?)
    H Διαφορες στον συντελεστη αφορα καθαρα την εταιρια κατασκευης και οχι τον τυπο toy ups.Αν δεις εδω https://www.msystems.gr/index.php?ca...2&product=1738
    το online της apc το δινει μεχρι 0,7cosφ.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καλυτερο σε αποψη τεχνολογιας ειναι το online (τι σημαινει δεν ειναι για καταναλωτες?)
    H Διαφορες στον συντελεστη αφορα καθαρα την εταιρια κατασκευης και οχι τον τυπο toy ups.Αν δεις εδω https://www.msystems.gr/index.php?ca...2&product=1738
    το online της apc το δινει μεχρι 0,7cosφ.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με το ότι δεν είναι για καταναλωτές εννοώ γι αυτους της κλάσης μου. Δηλαδή ότι εγω που δεν έχω 3-4 σέρβερς ή έταιρία, εξαιρετικά δύσκολα θα δώσω εναμισι δυο χιλιάρικα για ένα Online τόσο για θέμα κόστους όσο και για το ότι είναι overkill (για μένα πάντα) στο τι θα καλύψω με πχ 3kVA.
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  4. #4
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.325
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η απάντησή σου φίλε μου βρίσκεται σε αυτό το link. Το οποίο αναφέρει ότι πολλά active pfc τροφοδοτικά στιγμιαία δουλεύουν σε full load ( full load συνυπολογίζοντας και την αποδοτικότητα του τροφοδοτικού). Το δικό σου τροφοδοτικό για παράδειγμα θα τραβήξει στιγμιαία από το ups 850/0,8=1062W(Αν θεωρήσουμε ότι η αποδοτικότητα του τροφοδοτικού σου είναι 80%).
    Ένα line-interactive τροφοδοτικό, ίσης ή μικρότερης χωρητικότητας, όταν θα δουλεύει με μπαταρίες σε μια τέτοια περίπτωση θα κλείσει για να προστατευθεί. Άρα είτε χρειάζεσαι ένα line interactive UPS χωρητικότητας μεγαλύτερη από την μέγιστη του τροφοδοτικού σου ή ένα online UPS όσο το μέγιστο πραγματικό σου φορτίο

    Οι προτάσεις μου είναι οι ακόλουθες:
    Eaton 5E 2000VA USB Είναι line interactive και θα σε καλύψει σε περίπτωση που το τροφοδοτικό σου δεν έχει χάσει πολύ από την αποδοτικότητα του 80%

    Eaton 9130 UPS 1000VA Tower XL. Είναι online και θα σε καλύψει αν το pc σου δεν καταναλώνει πάνω από περίπου 580W
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DaRk : 30-07-17 στις 21:50.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Συμφωνω οτι ειναι overkill το online(για μενα και το Line interactive ειναι ,αλλα αλλο θεμα αυτο).Δεν εχεις μετρησει καθολου με κανενα μετρητη πριζαας να δεις τι τραβας σε ισχυ ποτε?τι οθονη κλπ εχεις?
    το μεγαλυτερο μερος των υπολογιστων ειναι καλυμενοι με το 1000 ρι οποτε με το 1,5 σιγουρα δεν θα εχεις κανενα θεμα.

    Dark σωστο αυτο που αναρτησες για να εχεις εναν υπολογισμο.Βασικα αυτο αναφερεται σε μηχανηματα με τα τροφοδοτικα εγκατεστημενα απο κατασκευης.Με λιγα λογια αναφερει οτι καποτε θα τραβηξουν τοσο οσο κατασκευαστηκαν.Δεν συμβαινει απαραιτητα και στου φιλου αυτο καθοτι δεν εχει υπολογισει την ισχυ του μηχανηματος κανεις οποτε τα πραγματα εδω διαφερουν.Επισης λανθασμενα δεν αναφερει οτι αρθρο οτι μηχανηματα με 2 τραοφοφοτικα συνηθως δουλευουν επικουρικα,σε περιπτωση που παθει ζημια καποιο και οχι παραλληλισμενα οπως αναφερει σχετικα.
    επισης πραγματικα το εσκισε η APC στην αποδοση 80% ουτε το 1950 δεν ειχαν. http://www.coolermaster.com/powersup...ries-psu/v850/
    αν ειναι αυτο αναφερει efficiency 93%

  6. #6
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έμεινα λίγο εκτός θέματος για να ψάξω μια μικρή λεπτομέρεια. Το UPS θα μπει μόνο του πάνω σε "χτισμένο" πολύμπριζο (ελπίζω να μην έχει καμιά παρενέργεια αυτό), που όμως είναι η ασφάλειά του μια 10άρα στον πίνακα.

    Μιλάμε δηλαδή για μαξιμουμ θεωρητικά 2300 βαττ; (όχι ότι θα τα τραβήξω, αλλά να ξέρω έτσι για την ιστορία)



    Για όποιον άλλο ενδιαφέρεται, είδα κι αυτά αλλά δεν ξέρω αν θα τα παιρνα. Είναι φτηνότερα και ελληνικής εταιρείας. Το σκέφτομαι καθότι φτηνότερο από το 1000άρι της Eaton. Δείχνει προσεγμένη εταιρία αυτή η ελληνική που τα φτιάχνει τα λεξπάουερ**.


    Εν πάση περιπτώσει ευχαριστώ για τον κόπο σας και τις πληροφορίες που μου δίνετε. Να στε καλά που ασχοληθήκατε και εύχομαι κάποτε να μπορέσω κι εγω να σας βοηθήσω κάπως.




    **(αν και δε συμφωνώ με τα όρια ηλικίας που ζητάει στα βιογραφικά στο κομμάτι προσλήψεων και δε θα ψώνιζα ακριβώς κυρίως γι αυτό το λόγο, αλλά αυτό είναι ιδεολογικό και άσχετο με το θέμα τελείως)
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας