Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Καλημέρα, έχω δύο απορίες-προβλήματα:
    1) ποια είναι η πιο αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας, αυτή που δίνει ο router η αυτή που βλέπεις σε ένα speed test?
    2) δεν δουλεύει το port forwarding, ή dmz κ.λ.π. τα οποία τα θέλω για να στήσω έναν τοπικό web server.

    Έχω ένα zyxel VMG1312-B10D και vdsl wind. Δυστυχώς οι ταχύτητες που φαίνονται στα tests ή όταν κατεβάζω π.χ. από ubuntu.com, (θα δοκιμάσω και torrents), είναι της τάξης upload: 7mbps, download: 13 mbps. Στον router φαίνεται να συγχρονίζει στα 42.621 download, και 7 upload. Άρα υπάρχει μεγάλη διαφορά στο download. Τι μπορώ να κάνω, πήρα τηλ. στην wind και μου είπαν ότι αυτοί δέχονται σαν σωστό αυτό του router, παρόλο που τους είπα ότι την μέτρηση του speed test την έκανα με το εργαλείο της wind.(δεν επέμεινα τότε)
    Επιπλέον όταν προσπάθησα να κάνω να βλέπει τον web server από έξω, δεν φαίνεται να λειτουργεί. Συγκεκριμένα όταν βάζω την port 80 ή 443, δεν με αφήνει να την αποθηκεύσω, λέγοντας μου ότι χρησιμοποιείται, ενδεχομένως λόγω του ότι είναι ενεργοποιημένο το remote management στον router. Προσπάθησα να αλλάξω το remote management, άλλα εκεί δεν μπορώ να κάνω ουσιαστικά αλλαγές μάλλον λόγω του ότι είναι σεταρισμένο από τον isp. Επίσης με το dmz δεν φαίνεται να γίνεται τίποτα, ούτε με το NAT->applications.
    Διαβάζοντας λίγο στο forum δεν μπόρεσα ακριβώς να βγάλω άκρη τι ακριβώς γίνεται. Εγώ σκέφτομαι να πάρω τηλ. στην wind για να δω τι μπορούν να κάνουν, έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική λύση, ή να με παραπέμψετε σε αντίστοιχο μίτο στο forum?
    ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φιλε μου δεν εισαι ο μονος. Και εγω με vdsl 50/8.2 συγχρονισμο κατεβαζω με 7 εως 13 mbps. To upload μου ειναι οκ. Κατι δεν παει καλα με την wind. Περιοχη Λευκαδα

Παρόμοια Θέματα

  1. Port forward port 80 on Speedport W 724V?
    Από mozboz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-17, 12:09
  2. δεν κάνει port forward
    Από atux_null στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-17, 21:44
  3. AVM FRITZ!Box 7490 και Port Forwarding
    Από kard στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-17, 17:11
  4. TD-W8961ND V2 προβλήματα port forwarding
    Από kitinplus4 στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 00:52
  5. Port forward ZXV10 H201L
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-16, 23:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας