Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 52
  1. #16
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Marcus1

    Η WIND πριν λίγες μέρες άνοιξε το 4G στην Πιερία και επίσης αναφέρονται εργασίες στην Ημαθία. Έχει καλύψει με 4G πολλά κατσικοχωρια σε όλη τη χώρα, εκεί που η Cosmote έχει 3G. Μπορεί οι ταχύτητες να μην είναι "φωτιά", αλλά τώρα το δίκτυο είναι απόλυτα λειτουργικό και καλύτερο από της ακριβής Vodafone (στις περισσότερες περιοχές). Προφανώς σχολίασες, χωρίς να έχεις δοκιμάσει τη WIND.


    Υ.Γ.1. Έχω κάρτες SIM και από τις 3 εταιρίες και συγκρίνω σχεδόν παντού.

    Υ.Γ.2. Ο χάρτης της Cosmote είναι ψέμα. Αν κάνεις ζουμ αραιώνει αρκετά και πάλι δεν έχει 4G σε όλες τις περιοχές που έχει βάψει πράσινες.

    Υ.Γ.3 Και της WIND ο χάρτης είναι λίγο υπερβολικός, αλλά όχι όσο ο "πράσινος"...
    H εμπειρία μου με το 4G της Wind είναι πριν 9 μήνες που έκανα ταξίδι 2,5 ωρών στην Εγνατία και η Wind δεν είχε σήμα ιντερνετ πουθενά. Το βασικό μου κινητό είχα σ'αυτήν. Με υποστήριξη μπαντας 20. Ναι μεν βελτιώθηκε από τότε (ο τοτινός χάρτης, που είχα κοιτάξει, ήταν για γέλια και για κλάματα) αλλά να ακολουθεί κατά πόδας στις αυξήσεις εταιρίες που διατηρούν σημαντικό προβάδισμα στην κάλυψη είναι γελοίο. Παρεμπιπτόντως έχω ακόμα μια κάρτα wind (όχι το βασικό μου τηλέφωνο, στο οποίο έκανα φορητότητα, αλλά μια mobile boradband με 1GB το μήνα δωρεάν, που μου έδωσαν με την σταθερή μου σύνδεση ιντερνετ wind). Σε τουλάχιστον δύο περιοχές επαρχιακές που κοίταξα η wind ήταν ανύπαρκτη.

    Επειδή οι εμπειρίες του καθένα μπορεί να διαφέρουν, έβαλα και τους χάρτες. Πάντως η δική μου εμπειρία με cosmote (frog) και wind f2g είναι αρκετά κοντά στους χάρτες.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H εμπειρία μου με το 4G της Wind είναι πριν 9 μήνες που έκανα ταξίδι 2,5 ωρών στην Εγνατία και η Wind δεν είχε σήμα ιντερνετ πουθενά. Το βασικό μου κινητό είχα σ'αυτήν. Με υποστήριξη μπαντας 20. Ναι μεν βελτιώθηκε από τότε (ο τοτινός χάρτης, που είχα κοιτάξει, ήταν για γέλια και για κλάματα) αλλά να ακολουθεί κατά πόδας στις αυξήσεις εταιρίες που διατηρούν σημαντικό προβάδισμα στην κάλυψη είναι γελοίο. Παρεμπιπτόντως έχω ακόμα μια κάρτα wind (όχι το βασικό μου τηλέφωνο, στο οποίο έκανα φορητότητα, αλλά μια mobile boradband με 1GB το μήνα δωρεάν, που μου έδωσαν με την σταθερή μου σύνδεση ιντερνετ wind). Σε τουλάχιστον δύο περιοχές επαρχιακές που κοίταξα η wind ήταν ανύπαρκτη.

    Επειδή οι εμπειρίες του καθένα μπορεί να διαφέρουν, έβαλα και τους χάρτες. Πάντως η δική μου εμπειρία με cosmote (frog) και wind f2g είναι αρκετά κοντά στους χάρτες.
    Όντως είναι απαράδεκτο που αυξάνει τις τιμές, ενώ σε πολλές περιοχές παίζει ακόμα με 2G... Αλλά στις περιοχές που έχει αναβαθμίσει, δεν έχω δει προβλήματα. Κενά θα υπάρχουν βέβαια, αλλά σε γενικές γραμμές παίζει πολύ καλά.

  3. #18
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μεταβάλλεται το χρονικό διάστημα μετά το πέρας του οποίου, αν ο συνδρομητής δεν έχει κάνει ανανέωση χρηματικού υπολοίπου, ενεργοποιείται αυτόματα φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων και μηνυμάτων, από 12 σε 4 μήνες.
    Ακολουθησε τις αλλες δυο ακομα και σε αυτο...

  4. #19
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Router
    ZXHN H267N
    Υπάρχει αλήθεια πιο τρανταχτή περίπτωση για την Επιτροπή Ανταγωνισμού?
    Βλέπει κανένας "αρμόδιος" αυτό το site ή τις καθημερινές ειδήδεις και ανακοινώσεις του κλάδου?
    https://www.epant.gr/default
    Υπάρχει ελπίδα οι νομικοί που απαρτίζουν την Επιτροπή να δικαιώσουν τους καταναλωτές που είναι απροστάτευτοι?
    εεεεεε! ακούει κανείς ...?

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από umay Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει αλήθεια πιο τρανταχτή περίπτωση για την Επιτροπή Ανταγωνισμού?
    Βλέπει κανένας "αρμόδιος" αυτό το site ή τις καθημερινές ειδήδεις και ανακοινώσεις του κλάδου?
    https://www.epant.gr/default
    Υπάρχει ελπίδα οι νομικοί που απαρτίζουν την Επιτροπή να δικαιώσουν τους καταναλωτές που είναι απροστάτευτοι?
    εεεεεε! ακούει κανείς ...?
    Αυτή δεν είναι αρμόδια για τις τηλεπικοινωνίες, η ΕΕΤΤ είναι επιτροπή ανταγωνισμού σε αυτές.

  6. #21
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/768
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    SpeedTouch 585i v6
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 42(dB)
    Απ τον Οδηγό καταναλωτή της ΕΕΤΤ για την τηλεφωνία και το Διαδίκτυο.

    "36. Η ΕΕΤΤ ελέγχει την τιμολογιακή πολιτική και τα προγράμματα των εταιριών;

    Η ΕΕΤΤ δεν διαθέτει, σύμφωνα με την ευρωπαϊκή και την ελληνική νομοθεσία, δυνατότητα
    παρέμβασης στη διαμόρφωση της τιμολογιακής πολιτικής των εταιριών. Οι εταιρίες τιμο-
    λογούν ελεύθερα τις υπηρεσίες που παρέχουν, υπό την προϋπόθεση ότι δεν παραβιάζεται
    η νομοθεσία περί ανταγωνισμού, για την τήρηση της οποίας αρμόδια είναι η ΕΕΤΤ.
    Επίσης, η ΕΕΤΤ έχει αρμοδιότητα να ελέγχει, λόγω της σημαντικής ισχύος που κατέχει ο
    ΟΤΕ στην αγορά, εάν τα οικονομικά προγράμματά του συμμορφώνονται με τη νομοθεσία
    περί ανταγωνισμού, πριν την εμπορική διάθεσή τους."

    Παραβιάζεται η νομοθεσία περί ανταγωνισμού;
    Ιδού η απορία...

  7. #22
    Εγγραφή
    16-10-2014
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Φίλε μου ,
    η Cosmote το έχει κανει ηδη εδω και περίπου 1 μήνα .Μενει η Vodafone

  8. #23
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσα χρόνια ζω εξωτερικό, μια ζωή μειώσεις βλεπω μεταξυ των εταιρειων (ασε που εχει απειρως καλυτερα προγραμματα απο τα ελληνικα και σε πολυ χαμηλοτερες τιμες), ήθελα να ξερα αν γνωριζει κανεις, αν γινονται και σε αλλες χωρες καθε 3 κ λιγο αυξησεις τιμολογιων....
    Μήπως είσαι σε χώρες με μεγαλύτερο πληθυσμό από την Ελλάδα;;
    Παίζει και αυτό το ρόλο του
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  9. #24
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terzos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου ,
    η Cosmote το έχει κανει ηδη εδω και περίπου 1 μήνα .Μενει η Vodafone
    http://www.vodafone.gr/portal/client...om=&dateUntil=
    Η Vodafone τα ειχε ανακοινωσει πρωτη,οι υπόλοιποι ακολούθησαν και μολις ολοκληρώθηκε η τριάδα. Η cyta λόγω του οτι ειναι φρέσκια στο χώρο δεν θα ακολουθήσει πιστεύω. Θα την αφήσουν να παίξει λίγο μπάλα,δεν τους ενοχλεί ακόμα.

  10. #25
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είσαι σε χώρες με μεγαλύτερο πληθυσμό από την Ελλάδα;;
    Παίζει και αυτό το ρόλο του
    Οχι σε μικροτερο πληθυσμο...

  11. #26
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είσαι σε χώρες με μεγαλύτερο πληθυσμό από την Ελλάδα;;
    Παίζει και αυτό το ρόλο του
    Δε νομίζω ότι έχει σχέση ο πληθυσμός. Μεγαλύτερη χώρα, σημαίνει περισσότερες κεραίες και περισσότερο bandwidth, οπότε στους παρόχους κοστίζει το δίκτυο πιο ακριβά.

    Στο τριτοκοσμικο Ελλαδισταν, με εξαίρεση την Cosmote, οι υπόλοιποι έχουν 4G της πλάκας, όμως οι τιμές τους είναι ίδιες με την πρώτη. Έχουν μοιραστεί τους συνδρομητές που χρειάζεται η κάθε μία και μας κλέβουν όλες μαζί...

  12. #27
    Εγγραφή
    06-04-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μείνει πισω η έχεις κινητό χωρις 800 η μένεις σε νομό που δεν αναβαθμίστηκε.
    Και στα έγκατα της γης πιάνει το 4g/b20
    Το αν δεν δείχνει 100αρια για εμένα είναι λεπτομέρεια
    Αυτή την αναβάθμιση την ακούω εδώ και πέντε χρόνια αλλά δεν τη βλέπω. Ν. Τρίκαλων για του λόγου το αληθές άφαντη εντελώς μα εντελώς. Πολλά χρόνια συνδρομητής της wind. τώρα τελευταία cosmote και πρόσφατα διαπίστωσα κάλυψη 4g και 3G σε πολα χωριά του Ασπροποτάμου (όσοι γνωρίζουν) . Στην επαρχία μόνο η cosmote οι άλλες είναι ανύπαρκτες. (Στο νομό μου τουλάχιστον )
    Μπράβο που έχουν internet και τα ποιο απόμακρα χωριά.
    Sorry για το OF TOPIC

  13. #28
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είσαι σε χώρες με μεγαλύτερο πληθυσμό από την Ελλάδα;;
    Παίζει και αυτό το ρόλο του
    Δεν παιζει ρολο αυτο παντα.

    π.χ. δες το καρτελ που εχουν στησει σε Βορεια Αμερικη με τα bandwidth caps, ακομα και σε DSL...

  14. #29
    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περιοχή
    Perama
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE ZXHNH168N
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 13.4(dB)
    πάνω που έκανα αλλαγή σε καρτοκινητό μετά από τόσα χρόνια και βρήκαν τώρα να κάνουν αυξήσεις πάντως το 4G είναι σκατά. Όποτε πάω Σαλαμίνα σιχτιρίζω. δεν πιάνω τίποτα. Επίσης πήγα Λαμία το ΣΚ και δεν είχα πάλι καθόλου σήμα,όχι μόνο 4G

  15. #30
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μείνει πισω η έχεις κινητό χωρις 800 η μένεις σε νομό που δεν αναβαθμίστηκε.
    Και στα έγκατα της γης πιάνει το 4g/b20
    Το αν δεν δείχνει 100αρια για εμένα είναι λεπτομέρεια
    Φιλε μου διαφωνώ (χρηστης q/wind) το δίκτυο της wind σε δεδομένα είναι "ανέκδοτο". Μάλλον εσύ ζεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη να υποθέσω? Ακόμα και όταν έχεις σήμα 4g ή 3g πχ σε παραθαλάσσιες περιοχές διακοπών η διαμεταγωγή είναι 0,001kbps (δλδ ανύπαρκτη). Αθήνα/θεσσαλονίκη πιάνει (πιο αργή από τους άλλους αλλά πιάνει) όμως έχει μειωμένη αξία γιατί εκεί έχει και παντού wifi. Στις διακοπές τι κάνεις; (παίρνεις wu κάρτα )

    Για την 800άρα μπάντα είναι η δικαιολογία της wind η οποία βάζοντας μία (1) κεραία για να καλύψει μια χαώδη περιοχή λέει ότι έχει.. 4g εκεί. Μα με μία κεραία για ένα νομό κανείς δεν έκανε 4g δίκτυο. Το 4g έχει νόημα με πολύ καλή πύκνωση (και δεν είναι η 800άρα αυτή που θα το κάνει αλλά οι άλλες δύο) για να πιάνεις μεγάλες ταχύτητες. Σε αυτές τις μπάντες πρέπει να κρίνεται η ποιότητα του 4g δικτύου και βέβαια στο εύρος που έχει αγοράσει σε κάθε φάσμα (και η wind είναι τελευταία και σε αυτό από ότι θυμάμαι). btw η b20 (800mhz) δίνει θεωρητική διαμεταγωγή 50mbps (το 1/2 ή 1/3 από τις άλλες μπάντες) όσο περίπου ένα καλό 3G δλδ HSPDA 3.5G + έχει 42 Mbps και για αυτό δεν ασχολούνται στην ασία μαζί της, έτσι λένε δλδ. Χοντρικά αυτά δε θέλω να κάνουμε κουβέντα για τα εύρη καθώς δεν αλλάζουν την ουσία ότι η wind δεν έχει καλό 4g (και να πιάνεις ΔΕΝ κατεβάζει είναι "κορεσμένο").

    Αν θές να λες ότι έχεις 4g θα πρέπει να βγει και ένας δείκτης πόσες κυψέλες (ή bandwidth) έχεις ανα συνδρομητή ή κάτι τέτοιο και αυτό ανα περιοχή, αλλά αυτό δεν θα το ήθελε κανένας στην Ελλάδα (που τα δίτκυα είναι άθλια).
    There is nothing like 127.0.0.1

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 17:30
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-17, 14:59
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 19:47
  4. Wind: αυξήσεις χρεώσεων Καρτοκινητής
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 12:02
  5. Μηνύματα: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 20:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας