Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Εγγραφή
    16-11-2010
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mazda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταβάλλεται το χρονικό διάστημα μετά το πέρας του οποίου, αν ο συνδρομητής δεν έχει κάνει ανανέωση χρηματικού υπολοίπου, ενεργοποιείται αυτόματα φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων και μηνυμάτων, από 12 σε 4 μήνες.
    Ακολουθησε τις αλλες δυο ακομα και σε αυτο...
    Οι 12 μήνες δεν έχουν γίνει 6, από πέρσι?
    Πακέτο προσφοράς με τα 1500 λεπτά f2go που το είχα παρατημένο πέρσι, χάθηκε οριστικά στους 6+1 μήνες, από την τελευταία ανανέωση.

  2. #32
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjohanson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 12 μήνες δεν έχουν γίνει 6, από πέρσι?
    Πακέτο προσφοράς με τα 1500 λεπτά f2go που το είχα παρατημένο πέρσι, χάθηκε οριστικά στους 6+1 μήνες, από την τελευταία ανανέωση.
    φραγή εισερχομένων δεν γινόταν στους 3 μήνες. Μόνο το υπόλλοιπο έλιγε. Το κινητό δέχονταν κλίσεις μέχρι τον 12 μήνα. Μετά δέχονταν φραγή εισερχομένων για ένα μηνα πριν χαθεί ο αριθμός (το κρατούσε με μία ανανέωση 13 μήνες με εισερχόμενες για 12. Τώρα μάλλον 4 μήνες εισερχόμενες και 12 ή 13 λήξη).

    Δεν ξέρω τι "κέρδος" έχουν από αυτό εκτός από το να χάσουν τις "δεύτερες" κάρτες που λίγο πολύ κάτι τους άφηναν (μην ακούω αηδίες για κόστος διαχείρισης).

    Προσωπικά χρησιμοποιώ q αλλά είχα και παλιό αριθμό από f2g. Πρώτα μου έφαγε τα χρήματα (20€ είχαν μαζευτεί από ανανεώσεις) μόλις ξεχάστηκα 3 μέρες όταν το έκαναν 3μηνο. Τσατίστηκα και μετά εγώ το άφησα να λήξει. Άλλωστε με πακέτα 6€ το φτηνότερο στο f2g δεν είχε νόημα ανανέωση 5€ και ξόδεμα σε κάτι χρήσιμο οπότε καλό μου έκανε με απάλλαξε να τους αφήνω 5€ που ήταν κάθε τόσο (μέχρι όσο ήταν 6μηνο το συντηρούσα να υπάρχει). Πολλοί συναγερμοί είχαν διάφορες κάρτες που τώρα δεν ξέρω αν θα συνεχίσουν. Δε βλέπω πάντως "κέρδος" για τις εταιρίες αλλά για ζημιά με μόνο όφελος το "ξεκαθάρισμα" (ποιους πραγματικά πελάτες έχουν). Κάποιοι λίγοι που το είχαν μόνο για εισερχόμενες (ίσως παιδιά και μεγάλοι για να τους παίρνουν φίλοι τους σε q κτλ) θα ξεβολευτούν είναι αλήθεια.

    Κάποτε η Q είχε ελάχιστη ανανέωση 1€ για 12 μήνες και πακέτα 1€ (ομιλία προς q/wind) και κοίτα που φτάσαμε (στα 4€ το πακέτο και ελάχιστη ανανέωση 5€ για τρεις μήνες).
    There is nothing like 127.0.0.1

  3. #33
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου διαφωνώ (χρηστης q/wind) το δίκτυο της wind σε δεδομένα είναι "ανέκδοτο". Μάλλον εσύ ζεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη να υποθέσω? Ακόμα και όταν έχεις σήμα 4g ή 3g πχ σε παραθαλάσσιες περιοχές διακοπών η διαμεταγωγή είναι 0,001kbps (δλδ ανύπαρκτη). Αθήνα/θεσσαλονίκη πιάνει (πιο αργή από τους άλλους αλλά πιάνει) όμως έχει μειωμένη αξία γιατί εκεί έχει και παντού wifi. Στις διακοπές τι κάνεις; (παίρνεις wu κάρτα )

    Για την 800άρα μπάντα είναι η δικαιολογία της wind η οποία βάζοντας μία (1) κεραία για να καλύψει μια χαώδη περιοχή λέει ότι έχει.. 4g εκεί. Μα με μία κεραία για ένα νομό κανείς δεν έκανε 4g δίκτυο. Το 4g έχει νόημα με πολύ καλή πύκνωση (και δεν είναι η 800άρα αυτή που θα το κάνει αλλά οι άλλες δύο) για να πιάνεις μεγάλες ταχύτητες. Σε αυτές τις μπάντες πρέπει να κρίνεται η ποιότητα του 4g δικτύου και βέβαια στο εύρος που έχει αγοράσει σε κάθε φάσμα (και η wind είναι τελευταία και σε αυτό από ότι θυμάμαι). btw η b20 (800mhz) δίνει θεωρητική διαμεταγωγή 50mbps (το 1/2 ή 1/3 από τις άλλες μπάντες) όσο περίπου ένα καλό 3G δλδ HSPDA 3.5G + έχει 42 Mbps και για αυτό δεν ασχολούνται στην ασία μαζί της, έτσι λένε δλδ. Χοντρικά αυτά δε θέλω να κάνουμε κουβέντα για τα εύρη καθώς δεν αλλάζουν την ουσία ότι η wind δεν έχει καλό 4g (και να πιάνεις ΔΕΝ κατεβάζει είναι "κορεσμένο").

    Αν θές να λες ότι έχεις 4g θα πρέπει να βγει και ένας δείκτης πόσες κυψέλες (ή bandwidth) έχεις ανα συνδρομητή ή κάτι τέτοιο και αυτό ανα περιοχή, αλλά αυτό δεν θα το ήθελε κανένας στην Ελλάδα (που τα δίτκυα είναι άθλια).
    800 MHz = αραιοκατοικημενες περιοχες
    2600 MHz = αστικα περιβαλλοντα

    Μονο η Wind εχει 800αρι? Οτι πασχει πασχει παντως στην επαρχια (ζει και βασιλευει το 2G/EDGE) και ειναι ξεφτιλα αν σκεφτεις οτι ηταν η πρωτη εταιρια που εφερε 3G στην Ελλαδα... βεβαια περασε απο 1000 κυματα η ιδιοκτησια της εταιριας.

    Παντως χωρις picocells σε ολη την επικρατεια, μην περιμενεις πολλα πραγματα... γι' αυτο ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχουν NGA δικτυα παντου για αξιοπρεπες backhauling.

  4. #34
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Όπως είπες και εσύ στην επαρχεία υστερεί σε δίκτυο ενώ στα μεγάλα κέντρα απλά παλεύεται. Πέραν της κάλυψης δες και το αγορασμένο εύρος που είναι το μικρότερο όλων των εταιρειών. Για αυτό και ενώ έχεις σήμα κάποιες φορές η διαμεταγωγή είναι για κλάματα.

    Καθώς έχω και cosmote κάρτα αναφέρω πως η διαφορά είναι εμφανέστατη υπέρ της χωρίς ούτε αυτή να λογίζεται καλή απλά σίγουρα καλύτερη.

    Τέλος έχω και φίλους με Vodafone αναφέρω πως και αυτή έχει το μαύρο της το χάλι.. Αλλά μάλλον λίγο καλύτερη από wind ευτυχώς όχι εκεί που μένω (που δεν πιάνει καθόλου ενώ η wind έχει τουλάχιστον 2g ή μία γραμμή 3g)
    There is nothing like 127.0.0.1

  5. #35
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για όσους έχουν έρθει Δυτική Κρήτη (Κίσσαμος / Κολυμπάρι και γύρω χωριά) ή σκοπεύουν να έρθουν, ας κάνουν μια βόλτα στα χωριά Κάτω Βούβες Χανίων ( μόλις λίγα χιλιόμετρα απο το Κολυμπάρι -στο οποίο βέβαια όλες οι εταιρείες έχουν φούλ σήμα 4G/3G/2G- ) και Άστρικας / Δελιανά όπου η Κοσμοτέ στο πρώτο είναι μηδέν κι όταν λέω μηδέν εννοώ κυριολεκτικά μηδέν ενώ οι άλλες δίνουν απο 3 εώς και 5 γραμμές (σε 2G και εώς 3 σε 3G) σήμα, ενώ στα άλλα δυο η Κοσμοτέ στην καλύτερη 2 γραμμές (2G) και οι άλλες δυο 3-4 γραμμές (2G) αλλά καμιά φορά και 1-2 γραμμές 3G (για 4G ούτε λόγος κι απο τις τρείς). Επίσης στο δυσκολότερο σημείο με την πιο προβληματική κάλυψη που είναι το χωριό Αφράτα (στο τμήμα κάτω Αφράτα πρός παραλία). Και εκατοντάδες άλλα σημεία όπου θα ανακαλύψουν ότι κάλυψη (έστω 2 γραμμές σε απλό 2G) υπάρχει μόνο απο Wind / Vodafone!!!!! Στην Εθνική Οδό Χανίων - Κισσάμου ειδικά στο τμήμα απο Πλατανιά εώς Κολυμπάρι και απο Καλυδωνία μέχρι λίγο μετά το χωριό Νωπήγεια μην κάνει κάποιος το λάθος να πάρει τηλέφωνο με Cosmote / Wind γιατί στο τέλος θα νομίζει οτι χάλασε η συσκευή και κόβονται οι κλήσεις... Όσο για Vodafone στην Εθνική? Εκεί αφήστε το καλύτερα μην χαρακτηρίσω γιατί θα φάω κανένα ban!!!!

    Εν ολίγοις έφερα μερικά μικρα γεγονότα απο προσωπική εμπειρία όντας πάντοτε μου άρεσε να έχω κάρτες και απο τις 3 εταιρείες για να τσεκάρω τι γίνεται. Και μην ξεγελαστείτε απο τον τρόπο που τα γράφω και νομίζετε οτι προσπάθησα να "ρίξω" κάποια εταιρεία ή να "ανεβάσω" κάποια άλλη, απλώς έτσι συμβαίνει στις περιοχές αυτές και έτσι τα γράφω κι εγώ, δεν έχω σκοπό να στηρίξω καμμία απο τις τρείς εταιρείες μιας και απ' όλες έχω κακές εμπειρίες οπότε για μένα όποια εταιρεία κι αν έχω το ίδιο μου κάνει!

    Υ.Γ. Μιας και είμαι μόνιμος κάτοικος Κολυμπαρίου να προσθέσω κι εγώ (+1 που λένε) οτι πράγματι το 4G Cosmote τουρμπίζει απίστευτα (και το 4G Wind/Q όμως, που το έχω δοκιμάσει επίσης, δεν πάει πίσω).

  6. #36
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Το θέμα δεν είναι η ικανή κάλυψη, ή μη, σε 4G. Το θέμα είναι η ενορχηστρωμένη τιμολογιακή πολιτική...

  7. #37
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-925/143
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατερινη - Βολος - Βεροια - Πυργος Πελοποννησος - Αστακος - Μυτικας και ολα τα γυρω χωρια 4g full ολα οκ Αθηνα Θεσσαλονικη full επισης τωρα με αυτα που διαβαζω πρεπει να ειμαι πολυ τυχερος

  8. #38
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Πω,πω.....'σοκαρίστικα' τώρα...δεν το περίμενα απο την wind αυτό....(πλάκα κάνω)....Μας δουλεύουν γενικά όλες οι εταιρίες κινητής και κάνουν ότι θέλουν μόνες τους...Αυτό δεν είναι ούτε ψήφισμα στη βουλή....τουλάχιστον εκεί θα δεις και μερικούς να διαφωνούν (έστω τυπικά).

  9. #39
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Ναι αλλα η wind εχει full 4G,όμως από ταχύτητες δεν πάει,γιατι βάζει 800αρες κεραίες

  10. #40
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα η wind εχει full 4G,όμως από ταχύτητες δεν πάει,γιατι βάζει 800αρες κεραίες
    ούτε 3G δεν έχει, τι 800άρες λέτε ρε παιδιά. Κάτοικος ΒΑ Ελλάδος (θράκη) και από σήμα μόνο στο κέντρο των πόλεων και όχι καλό. Σέρνεται! Γυρω γύρω Edge (2g) και πολύ είναι. Κάθε φορά έχω 1gb δώρο και δεν μπορώ να φάω ούτε 100mb και μερίδιο για αυτό έχει το κακό σήμα (έξω που το χρειάζομαι πχ θάλασσες απλά δεν πιάνει).

    Είναι αλήθεια το 2g είναι καλό. Αφού βάζω το κινητό 2Γ επίτηδες για να έχω 4/5 κεραίες (καλό σήμα) για να "μιλάω καλά" αντί για 3g με 1 γραμμή όπου έχω πρόβλημα και στη "φωνή" και τελειώνει και την μπαταρία.

    Συμφωνώ ότι το θέμα εδώ είναι οι αυξήσεις (και όχι το σήμα) αλλά δεν είναι τελείως άσχετα. Ενώ λοιπόν έχει μαζέψει αρκετούς η wind (οι χρήστες ειδικά μέσω q αυξήθηκαν αν δεν κάνω λάθος) αυτή αντί να βελτιώσει το δίκτυο ανάλογα το έχει αφήσει στάσιμο. Τουλάχιστον έτσι δείχνει για την περιοχή που ζω. Και ενώ "χαρίζει" πολλά gb με διάφορες προσφορές προσφορές τελικά δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις (1η "απάτη" = mb που δεν έχουν αντίκρισμα) και τώρα αυξάνει και τις τιμές με περίσσιο θράσος (2η "απάτη" αυξάνω τιμές χωρίς έστω βελτίωση προϊόντος και ενώ έχω περισσότερους στο δίκτυο μου από πριν). Αυτό είναι το πρόβλημα. Ελπίζουμε τουλάχιστον με τα έξτρα χρήματα που θα μαζέψει να αγοράσει "εύρος" σε όλες τις μπάντες (3g/4g) στους επικείμενους διαγωνισμούς.

    Να ελπίζουμε στη Cyta να σπάσει το καρτέλ; Όταν/αν αποκτήσει δικό της δίκτυο ίσως.
    There is nothing like 127.0.0.1

  11. #41
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ελπίζουμε στη Cyta να σπάσει το καρτέλ; Όταν/αν αποκτήσει δικό της δίκτυο ίσως.
    όχι δεν ελπίζουμε όπως δεν ελπίζουμε πλέον ότι η q θα κάνει την διαφορά όπως έκανε στο παρελθόν...Συμφωνημένα, μιλημένα...οπότε εμείς καταδικασμένοι.


  12. #42
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    ούτε 3G δεν έχει, τι 800άρες λέτε ρε παιδιά. Κάτοικος ΒΑ Ελλάδος (θράκη) και από σήμα μόνο στο κέντρο των πόλεων και όχι καλό. Σέρνεται! Γυρω γύρω Edge (2g) και πολύ είναι. Κάθε φορά έχω 1gb δώρο και δεν μπορώ να φάω ούτε 100mb και μερίδιο για αυτό έχει το κακό σήμα (έξω που το χρειάζομαι πχ θάλασσες απλά δεν πιάνει).

    Είναι αλήθεια το 2g είναι καλό. Αφού βάζω το κινητό 2Γ επίτηδες για να έχω 4/5 κεραίες (καλό σήμα) για να "μιλάω καλά" αντί για 3g με 1 γραμμή όπου έχω πρόβλημα και στη "φωνή" και τελειώνει και την μπαταρία.

    Συμφωνώ ότι το θέμα εδώ είναι οι αυξήσεις (και όχι το σήμα) αλλά δεν είναι τελείως άσχετα. Ενώ λοιπόν έχει μαζέψει αρκετούς η wind (οι χρήστες ειδικά μέσω q αυξήθηκαν αν δεν κάνω λάθος) αυτή αντί να βελτιώσει το δίκτυο ανάλογα το έχει αφήσει στάσιμο. Τουλάχιστον έτσι δείχνει για την περιοχή που ζω. Και ενώ "χαρίζει" πολλά gb με διάφορες προσφορές προσφορές τελικά δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις (1η "απάτη" = mb που δεν έχουν αντίκρισμα) και τώρα αυξάνει και τις τιμές με περίσσιο θράσος (2η "απάτη" αυξάνω τιμές χωρίς έστω βελτίωση προϊόντος και ενώ έχω περισσότερους στο δίκτυο μου από πριν). Αυτό είναι το πρόβλημα. Ελπίζουμε τουλάχιστον με τα έξτρα χρήματα που θα μαζέψει να αγοράσει "εύρος" σε όλες τις μπάντες (3g/4g) στους επικείμενους διαγωνισμούς.

    Να ελπίζουμε στη Cyta να σπάσει το καρτέλ; Όταν/αν αποκτήσει δικό της δίκτυο ίσως.
    Στη Θράκη μόνο μέσα στις πόλεις φαίνεται να έχει αναβαθμίσει η WIND. Αυτό φαίνεται από τους χάρτες.

    Τι να σπάσει η Cyta; Με δανεικό δίκτυο τα χέρια της είναι "δεμένα", το φάσμα δε φτάνει για 4 παρόχους και εκτός από αυτά σε λίγο καιρό θα συγχωνευτεί με τη WIND, οπότε θα είναι 1 ενιαία εταιρεία και θα εξαφανιστεί... Αυτό σημαίνει ότι το καρτέλ θα υπάρχει για πάντα και στη σταθερή και στην κινητή.

  13. #43
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    ούτε 3G δεν έχει, τι 800άρες λέτε ρε παιδιά. Κάτοικος ΒΑ Ελλάδος (θράκη) και από σήμα μόνο στο κέντρο των πόλεων και όχι καλό. Σέρνεται! Γυρω γύρω Edge (2g) και πολύ είναι. Κάθε φορά έχω 1gb δώρο και δεν μπορώ να φάω ούτε 100mb και μερίδιο για αυτό έχει το κακό σήμα (έξω που το χρειάζομαι πχ θάλασσες απλά δεν πιάνει).

    Είναι αλήθεια το 2g είναι καλό. Αφού βάζω το κινητό 2Γ επίτηδες για να έχω 4/5 κεραίες (καλό σήμα) για να "μιλάω καλά" αντί για 3g με 1 γραμμή όπου έχω πρόβλημα και στη "φωνή" και τελειώνει και την μπαταρία.

    Συμφωνώ ότι το θέμα εδώ είναι οι αυξήσεις (και όχι το σήμα) αλλά δεν είναι τελείως άσχετα. Ενώ λοιπόν έχει μαζέψει αρκετούς η wind (οι χρήστες ειδικά μέσω q αυξήθηκαν αν δεν κάνω λάθος) αυτή αντί να βελτιώσει το δίκτυο ανάλογα το έχει αφήσει στάσιμο. Τουλάχιστον έτσι δείχνει για την περιοχή που ζω. Και ενώ "χαρίζει" πολλά gb με διάφορες προσφορές προσφορές τελικά δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις (1η "απάτη" = mb που δεν έχουν αντίκρισμα) και τώρα αυξάνει και τις τιμές με περίσσιο θράσος (2η "απάτη" αυξάνω τιμές χωρίς έστω βελτίωση προϊόντος και ενώ έχω περισσότερους στο δίκτυο μου από πριν). Αυτό είναι το πρόβλημα. Ελπίζουμε τουλάχιστον με τα έξτρα χρήματα που θα μαζέψει να αγοράσει "εύρος" σε όλες τις μπάντες (3g/4g) στους επικείμενους διαγωνισμούς.

    Να ελπίζουμε στη Cyta να σπάσει το καρτέλ; Όταν/αν αποκτήσει δικό της δίκτυο ίσως.
    Παλι καλά δεν εχω wind,γιατι αυτά που ακουω για τις 800αρες δεν είναι καλα,και απλώς εχει 3G over 4G.Αν και γι'αυτα που ακουω τωρα με το 3G θα με κανουν να μην βλεπω ουτε κατάστημα wind

  14. #44
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πράγματι επειδή το κυρίως θέμα αφορά τιμές κινητής και όχι κάλυψη (και επειδή προηγουμένως βγήκα αρκετά off topic ομολογώ), παρατηρώ τις τιμές έτσι όπως αλλάζουν και γίνονται πλέον οι ίδιες σε όλους (με μικρές διαφορές μόνο στις τιμές sms) και μόλις τις μετατρέψω σε δραχμές (έτσι για "πλάκα") μου έρχονται ξανά στο μυαλό εποχές κινητής στην Ελλάδα πρίν το ευρώ!!!! Άν θυμηθεί ή βρεί κανείς τιμές χρεώσεων των εταιρειών σε δραχμές τότε και κάνει την μετατροπή σε ευρώ, πιθανόν θα ανακαλύψει οτι η κινητή στην Ελλάδα τιμολογιακά πάει..... "εμπρός πίσω!!!" (ναι όπως το χωριουδάκι πασίγνωστης τηλεοπτικής σειράς) Και όχι απλώς γυρίζει πρός τα πίσω αλλά έτσι όπως πάει θα συνεχίσει την ανηφόρα.... Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ με το φτωχό μου το μυαλό είναι οτι όπως έγινε και με πολλές Ελληνικές εταιρείες / εργοστάσια που λόγω οικονομικής κρίσης έκλεισαν και την θέση τους πήραν "εισαγόμενες πολυεθνικές", απλά μια μέρα, ένα πρωί, στα "πλαίσια επενδύσεων και ανάπτυξης μετά την οικονομική κρίση" θα διαβάσουμε καμιά ανακοίνωση οτι ήρθε καμια εταιρεία (O2? Telenor? ποιός ξέρει...), νοίκιασε ραδιοδίκτυο (στύλ Cyta), έδωσε υπηρεσίες σε τιμές που κάποτε είχαν μόνο οι "φθηνές" Frog και Q (αλλά τώρα τις "αύξησαν" λόγω οικονομικής κρίσης), και ενώ στην ουσία οι τιμές θα είναι απλά αυτές που είχαμε πρό κρίσεως εμάς θα μας φανούν "παράδεισος" σε σύγκριση με αυτές των δικών μας εταιρειών, θα τρέξουμε να πάρουμε κάρτες σιμ των "εισαγόμενων" κλπ. και ο νοών νοείτω που θέλω να καταλλήξω. Σενάριο επιστημονικής φαντασίας θα πεί κανείς αλλά πλέον σε αυτή την χώρα τα πάντα μπορούν να συμβούν, ακόμα και οι φαντασίες....

    (Συγνώμη για τα μακροσκελή μηνύματά μου αλλά είμαι τύπος που μ' αρέσει να αναλύω τα πράγματα κι ας ξέρω οτι γίνομαι ολίγον κουραστικός!!!)

  15. #45
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Θράκη μόνο μέσα στις πόλεις φαίνεται να έχει αναβαθμίσει η WIND. Αυτό φαίνεται από τους χάρτες.

    Τι να σπάσει η Cyta; Με δανεικό δίκτυο τα χέρια της είναι "δεμένα", το φάσμα δε φτάνει για 4 παρόχους και εκτός από αυτά σε λίγο καιρό θα συγχωνευτεί με τη WIND, οπότε θα είναι 1 ενιαία εταιρεία και θα εξαφανιστεί... Αυτό σημαίνει ότι το καρτέλ θα υπάρχει για πάντα και στη σταθερή και στην κινητή.
    Στις πόλεις νομίζεις "αναβάθμισε" τπτ; Ποιες πόλεις; Στην ξάνθη έχει ολίγον από 4g (b7) στο κέντρο. Στην κομοτηνή ίσως έχει μία 800άρα (εγώ βέβαια με xiaomi δεν έπιανα τπτ θα πάω τώρα και με huawai που έχει 800 να δω). Αλλά μία κεραία έχεις 4g? Είναι σαν με μία 24 ADSL να λέω ότι όλο το δημοκρίτειο έχει ίντερεντ. Δεν υπάρχει δίκτυο όταν βάζεις μία κεραία για να λες ότι έχεις! Το ίδιο και στην Αλεξανδρούπολη. Μέσα στην Κομοτηνή ούτε 3g δεν πιάνει καλά καλά. Είσαι στο κέντρο της πλατείας (μία έχει πλατεία έχει πρακτικά) και ΔΕΝ πιάνεις! Έχεις 3g αλλά είναι σαν να μην έχεις. Κατεβάζεις (όταν κατεβάζεις) με ελάχιστη διαμεταγωγή. Στις γειτωνιές λίγο βγαίνοντας από το κέντρο το σήμα 3g χάνεται. Εννοείται δεν υπάρχει πουθενά για πουθενά (στις γύρω θάλασσες ή τα κεφαλοχώρια). Και μιλάμε για 3Γ όχι για 4Γ. Οι χάρτες του 4Γ σε αυτές τις περιοχές είναι "άμα έχει καλό καιρό, είσαι στην ταράτσα και αν όλοι έχουν πάρει άδεια".

    Η 800άρα που έχει γίνει η "καραμέλα" δικαιολογία της wind είναι απλά ένα "κόλπο" να λέει εγώ έχω, εσείς δεν πιάνετε. Γιατί; Διότι η 800αρα είναι ειδική μπάντα (μικρού εύρους για 4Γ) για να καλύπτει ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ περιοχές που δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση για εύρος (ύπαιθρο). Δεν κάνει για πόλεις και αν την χρησιμοποιείς είναι πάλι επικουρικά. Οι άλλες 2 μπάντες (b3, b7) πρέπει να σηκώνουν το φόρτο ως μόνες κατάλληλες (μεγαλύτερο εύρος, πιο κατάλληλες για πύκνωση). H wind ένω έχει αγορασμένο εύρος σε στην b7 (2600mhz) και τις χρησιμοποιεί στις πόλεις Αθήνα/θεσνικη (και άλλες μεγάλες) δεν βάζει ούτε μία Κομοτηνή Αλεξανδρούπολη και τους αντίστοιχους νομούς γνωρίζοντας ότι πολλοί με κινέζικα κινητά (1/2 των χρηστών) μόνο αυτή πιάνουν. Γιατί; Γιατί κοροϊδεύει! Δεν έχει να δώσει 4Γ (στερείται backbone, πύκνωσης και αγορασμένου εύρους). Όπότε βάζει (αν βάζει θα το διαπιστώσω σε λίγο) μία κεραία 800 που έχει το 1/4 των χριστών της για να πει "ορίστε εγώ έχω 4Γ κάλυψη". Όλοι όμως ξέρουμε το παραμύθι της διαφοράς έχω κάλυψη από το προσφέρω ιντερνετ. (και η voda τα ίδια χάλια είναι και η κοσμοτέ απλά είναι κάπως καλύτερη όχι καλή. Δεν έχουμε καλή εταιρία την Ελλάδα για όποιον δεν το κατάλαβε).

    To μόνο που κρατάει τον κόσμο στην q/wind είναι οι τιμές (ομιλίας) που είναι αρκετά καλύτερες του ανταγωνισμού. Όσο για το ιντερνετ στην επαρχία χαζοβολεύεται και συνδέεται στο πρώτο wifi μόλις το βρει.
    There is nothing like 127.0.0.1

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 17:30
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-17, 14:59
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 19:47
  4. Wind: αυξήσεις χρεώσεων Καρτοκινητής
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 12:02
  5. Μηνύματα: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 20:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας