Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τον Ιανουάριο έκανα αίτηση για ίντερνετ. Η προσφορά ήταν στα 17ευρω το μήνα κ άλλα 5.5ευρω η vdsl. Η προσφορά ήταν για διετές συμβόλαιο. Ρώτησα τον υπάλληλο αν αυτή η τιμή ήταν σταθερή μου απάντησε πως δε θα αλλάζε. Τους επόμενους μήνες μέχρι να αποδοθούν σωστά οι προσφορές πλήρωνα κάτι 40αρια. Το τελευταίο μήνα μου υποσχέθηκαν πως θα έρθει λογαριασμος 22,5 ευρώ. Έλα όμως που ήρθε 25.2ευρω. Σε επικοινωνία μαζί τους η δικαιολογία ήταν πως μπήκε το πάγιο στα 19 ευρώ γιατί μπήκε ο φόρος τηλεφωνίας ο οποίος υπήρχε εξαρχής αλλά τέλος πάντων. Το θεωρώ πως η wind με εξαπάτησε κ το σύστημα είναι να αυξάνουν σταδιακά τις τιμές. Μπορω να ζητήσω διακοπή συμβολαίου; σας έχει τύχει κατι παρόμοιο;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν ζητάς να μιλήσεις με τον υπάλληλο που σου είπε ότι η τιμή δεν αλλάζει; Στο συμβόλαιο λέει κάτι τέτοιο ή όχι; Θα βρείς άκρη αλλά πρέπει να έχεις τα στοιχεία και να θυμάσε ημερομηνίες - ονόματα ώστε να μην μπορούν να σου πουν τίποτα περίεργο. Αν δεις και δεν γίνεται τίποτα , καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    δε θυμάμαι τον υπάλληλο αλλά υποτίθεται όταν κάνεις ενα διετές συμβόλαιο σε μια συγκεκριμένη τιμή, αυτή παραμένει σταθερή μεχρι τέλους. Έτσι όπως πάει το πράγμα απο 17 ευρω πάγιο το μηνα θα φτάσει 50 ευρω σε δυο χρόνια

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που έχουν αλλάξει τις τιμες μπορείς να ζητήσεις διακοπή, για το τέλος τηλεφωνίας όμως όχι, απο την στιγμή που είναι φόρος του κράτους και δεν το βάζει η εταιρία απο μόνη της

  5. #5
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε είσαι στην Wind ( όχι πως οι άλλοι είναι καλύτεροι αλλά λέμε τώρα ) και τίποτα δεν είναι δεδομένο όσο αναφορά τις χρεώσεις... Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία οργάνωση στην συγκρεκριμένη εταίρια , τα τμήματα είναι λες και ζουν στο καβούκι τους μέχρι να πέσει καταγγελία και να έχεις αποδεδειγμένα δίκιο. Μετά όλα γίνονται γρήγορα και απλά αλλά χρειάζονται στοιχεία αφού οι κλήσεις καταγράφονται , τα mail αποθηκεύονται κτλπ. Για το συγκεριμένο θέμα τώρα πιστεύω ότι ειναι όπως τα λέει ο sdkir, ίσως ο υπάλληλος δεν γνώριζε ή δεν στο είπε για το επιπλέον κόστος του εν λόγω "φόρου" που θα ανέβαζε το μηνιαίο πάγιο. Για τα 40 ευρώ τι σου είπαν από το αρμόδιο τμήμα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Brainmorf : 01-08-17 στις 20:43.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Κανονικά έπρεπε να πληρώνει η εταιρεία τέλος διακοπής της σύμβασης αν κάνει μονομερείς αυξήσεις όπως μας βάζουν να πληρώσουμε αν το σπάσουμε εμεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως για αρχή σύγκρινε ένα λογαριασμό πριν τις αυξήσεις και ένα μετά, για να δεις ποια χρέωση έχει αλλάξει. Δεν είναι το τελικό ποσό που μετράει, αλλά τα επιμέρους, για να μπορέσεις να αποφασίσεις τι θα κάνεις. Αν αυξήθηκε ή προστέθηκε φόρος, δεν μπορεί κανένας να κάνει κάτι, ούτε η εταιρεία ούτε ο πελάτης.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angelospower Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Ιανουάριο έκανα αίτηση για ίντερνετ. Η προσφορά ήταν στα 17ευρω το μήνα κ άλλα 5.5ευρω η vdsl. Η προσφορά ήταν για διετές συμβόλαιο. Ρώτησα τον υπάλληλο αν αυτή η τιμή ήταν σταθερή μου απάντησε πως δε θα αλλάζε. Τους επόμενους μήνες μέχρι να αποδοθούν σωστά οι προσφορές πλήρωνα κάτι 40αρια. Το τελευταίο μήνα μου υποσχέθηκαν πως θα έρθει λογαριασμος 22,5 ευρώ. Έλα όμως που ήρθε 25.2ευρω. Σε επικοινωνία μαζί τους η δικαιολογία ήταν πως μπήκε το πάγιο στα 19 ευρώ γιατί μπήκε ο φόρος τηλεφωνίας ο οποίος υπήρχε εξαρχής αλλά τέλος πάντων. Το θεωρώ πως η wind με εξαπάτησε κ το σύστημα είναι να αυξάνουν σταδιακά τις τιμές. Μπορω να ζητήσω διακοπή συμβολαίου; σας έχει τύχει κατι παρόμοιο;
    Ακριβώς το ίδιο έκαναν και σε εμένα. Από 17,5 πληρώνω 22.5.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  9. #9
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Ολες οι εταιρείες δίνουν την τιμή χωρίς τον φόρο 5% που μπήκε το Γενάρη. Εκτος αυτού υπήρξε κάποια στιγμή αύξηση στο πάγιο του wind broadband η οποία ανακοινώθηκε νωρίτερα μεσω των λογαριασμών και τότε είχες δικαίωμα εντός ενός μηνα να διακόψεις χωρίς χρέωση. Αρα με βαση ολα αυτά η αυξηση από 22.5 στα 25 ειναι λογική και δυστυχώς δεν μπορείς τώρα να κάνεις κάτι. Οι πωλητές (ειτε εξωτερικοί είτε της εταιρείας) κακώς ισχυρίζονται οτι η τιμή μένει ίδια. Αυτό που μένει ίδιο είναι το ποσό της έκπτωσης επι του αρχικού παγίου. Αν η εταιρεία αποφασίσει αυξηση παγίου,η τελική τιμή βγαίνει αυξημένη.Αυτά ισχύουν για όλες τις εταιρίες όχι μόνο για τη wind.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς το ίδιο έκαναν και σε εμένα. Από 17,5 πληρώνω 22.5.
    Αν μιλάμε για το wind broadband η αυξηση φαίνεται μεγάλη (δεν εχεις vdsl φαντάζομαι) και δεν δικαιολογείται,δεν είναι ίδια περίπτωση με αυτό που λέει ο φίλος εδω. Πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο. Εκτος αν εληξε η περίοδος της έκπτωσης και δεν ανανέωσες.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-09-2009
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    21(dB) / 24.6(dB)
    Εγώ που έχω συμβόλαιο με €22 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και πλήρωσα πρώτο λογαριασμό €26 τι πρέπει να κάνω.Το συμβόλαιο έγινε τον Ιούλιο.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kallinikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που έχω συμβόλαιο με €22 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και πλήρωσα πρώτο λογαριασμό €26 τι πρέπει να κάνω.Το συμβόλαιο έγινε τον Ιούλιο.
    Να δεις τι λέει ο λογαριασμός (αναλυτικά τις χρεώσεις) και να περιμένεις και τον επόμενο να δεις πόσο θα είναι το ποσό.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-08-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16200/1022
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Thomson tg585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η εταιρεια ειναι απαραδεκτη οσο αφορα κρυφες χρεωσεις, αθετηση συβολαιου και θα σου ερχονται λογαριασμοι +20% παραπανω απο τι σου "εγγυωνται". Σαν να χρεωνει επιτιδες τους συνδομητες της ακυρα μικροποσα 1-2 ευρω τα οποια αμα τα ψηλιαστεις πρεπει μετα να τρως αναμονη σε τηλεφωνο και χρεωση 26cent για καθε τηλεφωνιμα στο κεντρο τους. Τραγικοι...

    Ημουνα στην forthnet πηγα στην wind λογω προσφορας 18.5 ευρω (με 5 ωρες προς κινητα-απεριοριστα αστικα, κινητο 200min καθε μηνα αμα ανανεωνεις την καρτα φυσικα, και αλλη μια καρτα sim 1gb data) + 5 ευρω (που τελικα ηταν 5,5) που λεγανε για VDSL double play. Ε λοιπον μου λεγαν οτι θα ειναι 23.5. Οι λογαριασμοι ηταν παντα 28-29 ευρω. Καθε φορα επρεπε να παιρνω τηλεφωνο κ να χανω ωρα για να διορθωσουν τα "λαθη" τους.

    Τελευταια ηρθε 30 ευρω και οταν τους καλεσα μου ειπαν οτι το συμβολαιο μου λεει 7.5 ευρω για την vdsl... ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. Τους εξηγησα στο συμβολαιο ειναι 5.5 κ μου λενε αμα το εχω το συμβολαιο να τους το παω... Αφου τους εκραξα θα εκμεταλευτω την ευκαιρια να αποχωρησω μετα απο αυτην εδω την ανακοινωση περι αλλαγων σε χρεωσεις οι οποιες τελικα θα ειναι μια επιβαρυνση των 4+ ευρω ανα μηνα.

    Με βλεπω να επιστρεφω στην Forthnet-Nova.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-17, 22:59
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 15:24
  3. ΑΥΞΗΣΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ
    Από vk123 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 17:57
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 11:18
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-16, 17:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας