Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 72
  1. #31
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Η mikrotik έχει φτιάξει δικό της πρωτόκολλο , βλέπε EOIP, το οποίο στην ουσία φτιάχνει ένα layer 2 δίκτυο και μπορείς να έχεις ίδιο subnet. Φυσικά όπως λες όμως πρέπει να εξασφαλίσεις να μην υπάρχει ίδια ip σε δύο συσκευές.
    Μα αυτο ειναι το βασικο προβλημα. Θα πρεπει πχ τα 2 μοντεμ-ρουτερ να ειναι σε διαφορετικη ΙΡ καθως επισης και τα δυο DHCP-pool να μην αλληλοκαλυπτονται... οπως και το VPN-pool να εχει δικο του range.
    Οποτε κατευθειαν 2 διαφορετικα υποδικτυα και ολα ειναι πιο απλα.

  2. #32
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Η ένσταση ήταν στο υποχρεωτικά.
    Υπάρχουν περιπτώσεις συνήθως σε παλαιότερα προγράμματα που χρειάζεται layer 2 δίκτυο για να λειτουργήσουν. Επίσης σε site to site vpn δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης pool.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  3. #33
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.194
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ χρησιμοποιώ ίδιο subnet όπου έχω φροντίσει το pool-vpn να είναι μόνο του.


    Αν βάλεις άλλο subnet θα πρέπει λογικά να φτιάξεις bridge ή να κάνεις masquerade σωστά?

  4. #34
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χρησιμοποιώ ίδιο subnet όπου έχω φροντίσει το pool-vpn να είναι μόνο του.


    Αν βάλεις άλλο subnet θα πρέπει λογικά να φτιάξεις bridge ή να κάνεις masquerade σωστά?
    Υποθέτω ότι μιλάς για remote users και όχι για site to site vpn. Ακόμα κι εκεί θα μπορούσες να έχεις άλλο subnet για τους remote users και κάθε φορά που κάποιος θα έκανε connect θα δημιουργούνταν ένα dynamic route που θα επέτρεπε την επικοινωνία του με το τοπικό subnet, εκτός αν το είχες εσύ απαγορεύσει με κάποιο firewall κανόνα.
    Σε μια τυπική υλοποίηση site to site vpn με διαφορετικό subnet, απλά φτιάχνεις ένα route για το απέναντι subnet με gateway το vpn interface. Το οποίο θα μπορούσε επίσης να δημιουργηθεί δυναμικά αλλά σε τέτοιες εγκαταστάσεις προσωπικά προτιμώ να κάνω manual.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2911 : 23-08-17 στις 16:23.

  5. #35
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδια καλησπέρα, να σας πω τι εχω για να μου πειτε σε πρωτη φαση τι αλλαγες θα πρεπει να κανω

    Κατάστημα (εκει θελω να βαλω το Mikrotik) 192.168.1.1 (Στο κατάστημα δεν μπορω να αλλάξω το subnet διοτι ειναι επανω το τηλεφωνικο κεντρο και θα πρεπει να τα αλλάξω ολα μετά) εχω το Speedport Entry 2i
    Αποθήκη 192.168.2.1 (Εδω μπορω να αλλάξω οτιδήποτε χρειαστεί) στην αποθήκη εχω το ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFT9

  6. #36
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από batianis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπέρα, να σας πω τι εχω για να μου πειτε σε πρωτη φαση τι αλλαγες θα πρεπει να κανω

    Κατάστημα (εκει θελω να βαλω το Mikrotik) 192.168.1.1 (Στο κατάστημα δεν μπορω να αλλάξω το subnet διοτι ειναι επανω το τηλεφωνικο κεντρο και θα πρεπει να τα αλλάξω ολα μετά) εχω το Speedport Entry 2i
    Αποθήκη 192.168.2.1 (Εδω μπορω να αλλάξω οτιδήποτε χρειαστεί) στην αποθήκη εχω το ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFT9
    Είχα την εντύπωση πως θα είχες mikrotik και στα 2 σημεία. Αν έχεις μόνο στο ένα αλλάζουν πολύ τα δεδομένα. Ο υπολογιστής και το προγραμμα με τον έναν η ο τον άλλον τροπο θα παίξουν αλλά το τηλέφωνο δεν είναι τόσο απλό. Ειδικά αν δεν έχεις άδεια για 3rd party sip, δηλαδή να μπορείς να κανεις register στον κέντρο με οποιαδήποτε sip συσκευή και όχι μόνο unify.
    Η καλύτερη λύση κατα την άποψη μου είναι mikrotik και στα 2 σημεία.

  7. #37
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.194
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι μιλάς για remote users και όχι για site to site vpn. Ακόμα κι εκεί θα μπορούσες να έχεις άλλο subnet για τους remote users και κάθε φορά που κάποιος θα έκανε connect θα δημιουργούνταν ένα dynamic route που θα επέτρεπε την επικοινωνία του με το τοπικό subnet, εκτός αν το είχες εσύ απαγορεύσει με κάποιο firewall κανόνα.
    Σε μια τυπική υλοποίηση site to site vpn με διαφορετικό subnet, απλά φτιάχνεις ένα route για το απέναντι subnet με gateway το vpn interface. Το οποίο θα μπορούσε επίσης να δημιουργηθεί δυναμικά αλλά σε τέτοιες εγκαταστάσεις προσωπικά προτιμώ να κάνω manual.
    επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το site to site το οποίο δεν καταλαβαίνω σαν έννοια

    πάλι δεν έχουμε ένα openvpn server και κάποιους clients?

    εκεί όντως υπάρχει θέμα όταν έχουμε πολλές IPs αφού θα ξεμείνει το pool και θα πρέπει να κάνουμε πολλές αλλαγές για να μπούν όλα όμορφα
    πχ. pool-site1 192.168.1.2-192.168.1.100
    pool-site2 192.168.1.101-192.168.1.200
    κλπ

    οπότε ο τρόπος σου είναι ευκολότερος

  8. #38
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι στην συνεχεια θα βαλω 2 mikrotik, (αναμένω πρωτα να αλλάξω πάροχο internet , εχω κανει αιτηση στην hcn), απλα θελω απο το κατάστημα οπου θα βαλω το mikrotik να μπορω να ειμαι στο ιδιο δικτυο στην αποθηκη προκειμενου να συνδεομαι με το προγραμμα της τιμολόγησης μονο, οχι για το τηλέφωνο.

    Ενα απλο vpn θελω να στησω αλλα δεν ξερω το πως!!!!

  9. #39
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από batianis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι στην συνεχεια θα βαλω 2 mikrotik, (αναμένω πρωτα να αλλάξω πάροχο internet , εχω κανει αιτηση στην hcn), απλα θελω απο το κατάστημα οπου θα βαλω το mikrotik να μπορω να ειμαι στο ιδιο δικτυο στην αποθηκη προκειμενου να συνδεομαι με το προγραμμα της τιμολόγησης μονο, οχι για το τηλέφωνο.

    Ενα απλο vpn θελω να στησω αλλα δεν ξερω το πως!!!!
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον client των windows για να κάνεις l2tp/ipsec vpn.
    Καταρχήν ξεκινα να βάλεις το mikrotik στο κατάστημα έχοντας το μόντεμ του παρόχου σε bridge mode.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  10. #40
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα πρέπει να αλλάξω και το subnet του παρόχου? και τα στοιχεια του παρόχου που να τα βάλω?

  11. #41
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι μιλάς για remote users και όχι για site to site vpn. Ακόμα κι εκεί θα μπορούσες να έχεις άλλο subnet για τους remote users και κάθε φορά που κάποιος θα έκανε connect θα δημιουργούνταν ένα dynamic route που θα επέτρεπε την επικοινωνία του με το τοπικό subnet, εκτός αν το είχες εσύ απαγορεύσει με κάποιο firewall κανόνα.
    Σε μια τυπική υλοποίηση site to site vpn με διαφορετικό subnet, απλά φτιάχνεις ένα route για το απέναντι subnet με gateway το vpn interface. Το οποίο θα μπορούσε επίσης να δημιουργηθεί δυναμικά αλλά σε τέτοιες εγκαταστάσεις προσωπικά προτιμώ να κάνω manual.
    επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το site to site το οποίο δεν καταλαβαίνω σαν έννοια

    πάλι δεν έχουμε ένα openvpn server και κάποιους clients?

    εκεί όντως υπάρχει θέμα όταν έχουμε πολλές IPs αφού θα ξεμείνει το pool και θα πρέπει να κάνουμε πολλές αλλαγές για να μπούν όλα όμορφα
    πχ. pool-site1 192.168.1.2-192.168.1.100
    pool-site2 192.168.1.101-192.168.1.200
    κλπ

    οπότε ο τρόπος σου είναι ευκολότερος
    Site to site είναι όταν για παράδειγμα θέλεις να στήσεις vpn μεταξύ καταστήματος και υποκαταστήματος. Τότε το vpn γίνετε ανάμεσα στους 2 routers οπότε μετά όλες οι συσκευές που είναι πίσω από τον router του καταστήματος μπορούν να επικοινωνούν με τις συσκευές που βρίσκονται πίσω από τον router του υποκαταστήματος.
    Σε αυτή την περίπτωση υπαρχει ένας server ο router του καταστήματος και ένας client ο router του υποκαταστήματος. Επίσης σ αυτή την περίπτωση το vpn είναι πάντα ενεργό και δεν χρειάζεται ο χρήστης να κάνεις connect/disconnect.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  12. #42
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να παω να παρω ενα ακομα Mikrotik για να το κανω απο τωρα site to site? ή υπαρχει περιπτωση ο νεος παροχος Internet να μου πει οτι θα πρεπει να κανω αλλαγες στο router (mikrotik)

  13. #43
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από batianis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να παω να παρω ενα ακομα Mikrotik για να το κανω απο τωρα site to site? ή υπαρχει περιπτωση ο νεος παροχος Internet να μου πει οτι θα πρεπει να κανω αλλαγες στο router (mikrotik)
    Αν ήμουν στη θέση σου αυτό θα έκανα. Δεν έχω εμπειρία από την hcn και αν σου επιτρέπουν να βάλεις τον εξοπλισμό τους σε bridge mode αλλά δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα αυτό. Υπάρχουν και άλλες λύσεις.
    Κάποιες μικρές αλλαγές σίγουρα θα χρειαστούν πάντως όταν αλλάξεις πάροχο.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  14. #44
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν το στησω ομως τωρα ως site to site και τελικα δεν μου επιτρεψει να το βαλω ως bridge mode μετα θα μπορεσω να το στησω η θα ταλαιπωρούμε?

    Επειδη η hcn θα μου φερει Internet σε τρεις μηνες και ειπα σε πρωτη φαση να κανω την δουλεια μου με ενα vpn και μολις μου το περασουν τοτε να το ξανα στήσω.

    Ειναι πολυ δυσκολο να το στησω σε ενα απλό vpn τωρα?

    Επισης το router της αποθηκης δεν μπορω να το βαλω σε bridge mode

  15. #45
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από batianis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το στησω ομως τωρα ως site to site και τελικα δεν μου επιτρεψει να το βαλω ως bridge mode μετα θα μπορεσω να το στησω η θα ταλαιπωρούμε?
    Στη χειρότερη θα κάνεις dmz στον mikrotik και θα είσαι οκ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από batianis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη η hcn θα μου φερει Internet σε τρεις μηνες και ειπα σε πρωτη φαση να κανω την δουλεια μου με ενα vpn και μολις μου το περασουν τοτε να το ξανα στήσω.

    Ειναι πολυ δυσκολο να το στησω σε ενα απλό vpn τωρα?
    Όχι είναι πολύ εύκολο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από batianis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης το router της αποθηκης δεν μπορω να το βαλω σε bridge mode
    Μπορείς επίσης να κάνεις dmz τον mikrotik αλλά γιατί δεν μπορείς να τον βάλεις σε bridge mode;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από batianis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να αλλάξω και το subnet του παρόχου? και τα στοιχεια του παρόχου που να τα βάλω?
    Ναι αν θέλεις να συνεχίσεις να έχεις πρόσβαση στο modem. Τα στοιχεία του παρόχου θα μπουν στον PPPoE client που θα φτιάξεις στο mikrotik.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Router και vpn σε συνδιασμό με speedport entry ii.
    Από yoda73 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 17:01
  2. Remote VPN για πρόσβαση με VPN native client
    Από d.stathopoulos στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 18:01
  3. Δημιουργία Open VPN Server
    Από dkouskousis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 22:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας