Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 70
  1. #31
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    ίσως είναι περασμένη η ώρα και δεν κατάλαβες καλά αυτά που έγραψα.
    Για πες μου έναν καλό λόγο να δώσω το 1€ μου (σύμφωνα με αυτά που γράφω).

    Σε περίπτωση που για σένα δεν είναι καθόλου ζόρι το 1€,να σου δώσω τον paypal λογαριασμό μου να μου βάζεις κάθε μήνα 1€. Είσαι;

  2. #32
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ίσως είναι περασμένη η ώρα και δεν κατάλαβες καλά αυτά που έγραψα.
    Για πες μου έναν καλό λόγο να δώσω το 1€ μου (σύμφωνα με αυτά που γράφω).

    Σε περίπτωση που για σένα δεν είναι καθόλου ζόρι το 1€,να σου δώσω τον paypal λογαριασμό μου να μου βάζεις κάθε μήνα 1€. Είσαι;
    Αν μου γραψεις μια λιστα με τα καθημερινα σου εξοδα, ειμαι σιγουρος οτι θα σου βρω πολλα (αχρειαστα) πραγματα οπου ξοδευεις πολυ παραπανω απο €1... και οχι, δεν σου χρωσταω να σου δωσω ουτε σεντσι, εκτος αν εχεις κατι να μου προσφερεις ως ανταλλαγμα.


    Να σου δωσω λογο για αυξημενη παραγωγικοτητα π.χ.? Ας ειχαμε μεινει στο dial-up τοτε, μαλλον δεν θυμασαι οτι υπηρχε κοσμος στα late 90s/early 200s που ζητουσε flat rate dial-up με €15-20 τον μηνα. Σημερα θα κατεβαζες/ανεβαζες με 50 Kbps (και ουτε) αν ειχε επικρατησει η λογικη του "good enough". Το internet θα ηταν πολυ διαφορετικο απο αυτο που εχουμε σημερα ως κατι δεδομενο/καθημερινοτητα (π.χ. το YouTube θα ηταν sci-fi, οπως και τα διαφορα cloud services), οπως επισης θα ειναι πολυ διαφορετικο το μελλοντικο internet οπου ο καθενας θα εχει minimum 100 Mbps. Δυσκολο να το καταλαβει αυτο η μαζα οπως εχει δειξει η ιστορια, αλλα θα το δουμε στην πραξη σε 5-10 χρονια απο σημερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 02-08-17 στις 02:46.

  3. #33
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmyl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει σωστη και λαθος στιγμη , οι επενδυσεις πρεπει να γινουν οχι μονο στην τεχνολογια αλλα σε ολους τους τομεις , θα πρεπει ομως να μειωνουν τα χασματα οχι να τα διευρυνουν
    Άρα από τη στιγμή που οι επενδύσεις πρέπει να γίνουν και τα χάσματα να μειωθούν, αυτό μπορεί να γίνει μόνο με το κράτος να έρχεται και να καλύπτει μέσω επιδότησης όλο το παραπάνω κόστος.

    Πρακτικά ο μόνος τρόπος για να υιοθετηθεί το FTTH γρήγορα στην Ελλάδα, είναι να πηγαίνει κάποιος στον πάροχο και να του λέει 20€ η ADSL2+, 30€ τα 100Mbps, 35€ το 1Gbps και με 15€ κουπόνι στα 20€ (τυχαίο παράδειγμα), άρα να είναι μονόδρομος η επιλογή του τελευταίου. Γιατί ξαναλέω δεν είναι μονάχα ζήτημα απόλυτου κόστους. Δεν έχει σχέση το 5% του φόρου, ή το 24% του ΦΠΑ. Ακόμη και να τα καταργήσεις όλα αυτά, η κατάργηση θα αφορά όλα τα πακέτα, ανεξαρτήτου τεχνολογίας. Άρα, η ίδια αναλογία κόστους θα συνεχίσει να υπάρχει. Οπότε όταν η συντριπτική πλειοψηφία δεν ενδιαφέρεται για το νέο προϊόν, απλά θα διαλέγει το φθηνότερο, είτε έχει να επιλέξει ανάμεσα σε 20€ και 30€, είτε σε 13€ και 20€.

    Τέλος, μια τόσο επιθετική προσέγγιση είναι και μονόδρομος προκειμένου μετά το διάστημα της επιδότησης το FTTH να βρίσκεται σε χαμηλότερες τιμές. Αφ' ενός γιατί τα λεφτά της επιδότησης θα έχουν συμβάλει στην απόσβεση της επένδυσης πολύ περισσότερο απ' ότι στο ίδιο χρονικό διάστημα να περίμεναν οι πάροχοι από ελάχιστους να βάλουν FTTH και αφ' ετέρου γιατί θα υπάρχει ήδη ενεργός ένας μεγάλος αριθμός συνδρομητών σε FTTH, οπότε οι πάροχοι θα μπορούν να βγάλουν τιμή πακέτων με το κόστος να επωμερίζεται σε πολλούς.

  4. #34
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρακτικά ο μόνος τρόπος για να υιοθετηθεί το FTTH γρήγορα στην Ελλάδα, είναι να πηγαίνει κάποιος στον πάροχο και να του λέει 20€ η ADSL2+, 30€ τα 100Mbps, 35€ το 1Gbps και με 15€ κουπόνι στα 20€ (τυχαίο παράδειγμα), άρα να είναι μονόδρομος η επιλογή του τελευταίου. Γιατί ξαναλέω δεν είναι μονάχα ζήτημα απόλυτου κόστους. Δεν έχει σχέση το 5% του φόρου, ή το 24% του ΦΠΑ. Ακόμη και να τα καταργήσεις όλα αυτά, η κατάργηση θα αφορά όλα τα πακέτα, ανεξαρτήτου τεχνολογίας. Άρα, η ίδια αναλογία κόστους θα συνεχίσει να υπάρχει. Οπότε όταν η συντριπτική πλειοψηφία δεν ενδιαφέρεται για το νέο προϊόν, απλά θα διαλέγει το φθηνότερο, είτε έχει να επιλέξει ανάμεσα σε 20€ και 30€, είτε σε 13€ και 20€.
    Η πλακα θα ειναι να δουμε τιποτα καρμιριες του στυλ "μα γιατι δεν δινουν κουπονι και για ADSL, εγω θελω να εχω ιντερνε με €5/μηνα"

    Σωστα τα λες, χωρις οικονομια κλιμακας δεν παμε μπροστα...

  5. #35
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ακόμα δεν το πιάνετε. Μια τέτοια ενέργεια θα είχε ουσιαστικό νόημα πριν την έναρξη του vectoring. Πλέον έχει δοθεί η πρόταση ακόμα και για την τρίτη φάση του έργου. Δεν αναμένονται άλλες επενδύσεις στην πρόσβαση για πολλλλλά χρόνια. Το κουπόνι δεν έδωσε κανένα κίνητρο για επένδυση σε υποδομή σε ευρεία κλίμακα.

    Επίσης η υπόθεση ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν θα διαθέσει επιπλέον χρήματα για γρηγορότερη σύνδεση θα αποδειχθεί λανθασμένη σύντομα από την εμπορική διάθεση των χιλιάδων νέων καμπίνων του έργου του vectoring.

    Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τις περιοχές προτεινόμενης κάλυψης που ανακοινωθούν στο τέλος του χρόνου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 02-08-17 στις 05:17.

  6. #36
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.771
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιό λόγο να δώσω έστω και 1€ παραπάνω για 100αρα και αν την πιάσω;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ίσως είναι περασμένη η ώρα και δεν κατάλαβες καλά αυτά που έγραψα.
    Για πες μου έναν καλό λόγο να δώσω το 1€ μου (σύμφωνα με αυτά που γράφω).
    Καταρχάς σύμφωνα με αυτό που έγραψες δίνεις την εντύπωση ότι το 100αρι του VDSL2 θα είναι σαν τo 24αρι του ADSL2+, πράγμα που δεν ισχύει. Αν σου βγάζει διαθεσιμότητα κατά πάσα πιθανότητα τόσο θα συγχρονίζει το router.

    Από εκεί και πέρα αν δεν θες τα παραπάνω Mbps δεν μπορεί να σου πει κάποιος ένα λόγο για να τα βάλεις, αλλά όπως έγραψα και πριν, όταν δεν θέλει ο κόσμος να βάλει ας μην παραπονιέται ότι δεν έχουμε καλές συνδέσεις. Δεν θα δωθούν χωρίς παραπάνω χρέωση ούτε θα αναπτυχθούν γρηγορότερα από την στιγμή που ο πάροχος βλεπει ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον...

  7. #37
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και με ψαγμενο φιλο μου που συζητουσα,
    ψυχακια με τα τεχνολογικα,
    μου εξηγουσε οτι δεν βλεπει το λογο για παραπανω ταχυτητες...

    Μα-του ελεγα, ετσι ειναι η τεχνολογια, παντα προχωραει, μετα ανακαλυπτονται χρησεις κλπ,
    και επεμενε οτι δεν βλεπει κανενα λογο ή χρηση που να μην μπορει να καλυφθει με τις υπαρχουσες ταχυτητες,
    τουλαχιστον για το 95% του απλου πληθυσμου αλλα και τον οργανισμων/υπηρεσιων...

    Εγω προσωπικα αυτο που θα ηθελα να δω,
    είναι να πληρωνω λιγοτερα για τον τηλεφωνικο μου λογαριασμο...οχι να μου δωσουν κατι ακομη πιο γρηγορο.
    Εφοσον τα χρονια περνουν, γινονται καποιες αποσβεσεις, ερχονται νεοτερες τεχνολογιες,
    ε ας ριξουν και λιγο τις τιμες στις παλαιοτερες...

  8. #38
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Η ταχύτητα ποτέ δεν θα φτάνει... Πόσο μάλλον όταν έχουμε κινητά που τραβάνε 4Κ video
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  9. #39
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Τα πραγματα να προχωρουν παντα, θα πληρωνα ανετα και για VDSL, αλλα δεν καλυπτεται η περιοχη μου. Ποσο μαλλον για οπτικη υψηλοτερες ταχυτητες. Και 70 ευρω τον μηνα θα εδινα μονο για την συνδεση ανετα. Και παραπανω. Το κοστος των early adapters ειναι συνηθως αρκετα υψηλο, αλλα αναμενομενο.

  10. #40
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.982
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ποιος ο λόγος να σκίζεται ένας πάροχος για να κάνει μαζικά έργα όταν υπάρχει τόσο μικρό ενδιαφέρον? Αργά αργά και φέεεετααα..
    Ακριβώς για αυτό και δεν τους βλέπεις να σκίζονται ιδιαίτερα. Μιλάμε για έργα που θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου ήδη να έχουν γίνει, δλδ θα έπρεπε το ελαχιστο να ειναι η vdsl.
    Για αυτό άλλωστε και πιστεύω παίζει επιδότηση με μορφή κουπονιού από το κράτος γιατί αντιλαμβάνονται ότι το ευρύ κοινό με τα τωρινά δεδομένα (οικονομικά λόγω κρίσης αλλά και λόγω πραγματικών καθημερινών αναγκών) δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ανάγκη ή ενδιαφέρον να πάει σε κάτι καλύτερο ιντερνετικά όταν θα πρέπει να το πληρωσει αρκετά παραπάνω. Εκτός και αν του το επιδοτήσουμε για ενα χρονικο διάστημα, γλυκαθεί, του γίνει ανάγκη οπότε μετά δύσκολα θα φύγει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ADSL2+ δεν προβλέπεται τέτοιο upload. Άρα θα χρειαζόσουν VDSL, για το οποίο θα έπρεπε να γίνουν έργα με FTTC πάλι για το "σταθερό πάνω από 15mbps" που λες. Υποθέτω ότι θα το ήθελες στην τιμή που δίνουμε τώρα για ADSL2+? Όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν προβλέπεται, διότι θα έπρεπε να κάνουν απόσβεση των επενδύσεων και προφανώς μετά να έχουν και κέρδος...
    Ανέφερα τι θα ενδιέφερε το μέσο χρήστη καθώς θεωρώ ότι ανήκω σε αυτή την κατηγορία σε επίπεδο χρήσης συνδεσεων ευρυζωνικότητας, όπως και αρκετός κόσμος με τον οποίο μιλάω. Για εμένα έχουν περάσει ανεπιστρεπτί εδώ και χρόνια οι εποχές που άφηνα το πισι ανοικτό όλο το βράδυ για να κατεβάσω ενα παιχνίδι ή μια ταινία, που ασχολιόμουν συνέχεια με τορρεντς κτλ. Όσο μεγαλώνεις και αλλάζουν οι προτεραιότητες σου, αλλάζουν και οι ανάγκες σου και καλύπτονται με διαφορετικό τρόπο και μέσα. Ακόμα και το τωρινό upload προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου καθώς δεν χρησιμοποιώ καθόλου cloud υπηρεσίες, ούτε ανεβάζω πουθενά τίποτα. Για αυτό είπα ιδανικά αν είχα την ταχύτητα κατεβάσματος που έχω τώρα με ενα πενταπλασιασμό του upload από το 1 στο 5, εννοείται με τα ίδια χρήματα, θα ήμουν οκ για πολλά χρόνια.
    Μέχρι όπως προείπα να αλλάξουν τα δεδομένα από την πλευρά των παρόχων περιεχομένου.

    Πχ ακόμα και τώρα δεν έχω συνδέσει τον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕ με το δίκτυο, γιατί δεν θέλω να μου φάει bandwidth από το ίντερνετ και γιατί τις υπηρεσίες που προσφέρει τις έχω έτσι και αλλιώς καλυμένες (πχ αν θελω να δω μία σειρά, μια ταινία, ένα αγώνα, ενα ντοκιμαντερ πιο μετά απλά το βάζω να γραφετε στο pvr του δεκτη και τελειωσε). Και οτι θελω και μου αρεσει (πχ μια ιστορικη ταινια) το κραταω εκει και δεν το σβηνω. Αν ομως καποια στιγμη δωσει 4Κ (λεμε τωρα) και αλλες διαδραστικες υπηρεσιες για τις οποιες ενδεχομενα το δορυφορικο θα ζοριζεται (πχ δεν θα μπορει να καλυψει το bandwidth για 4Κ σε ολα τα καναλια χωρις να θυσιασει συμπιεση λογω περιορισμενων αναμεταδοτών) τοτε ναι θα ηθελα μια καλυτερη συνδεση ιντερνετ αλλα και παλι χωρις να δινω χρυσαφι.

  11. #41
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Οι προτεραιότητες σου βέβαια αλλάζουν, ή επηρεάζονται έστω, από την διαθέσιμη τεχνολογία και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο σε προσωπική χρήση/ψυχαγωγία.

    Για παράδειγμα, ένας επαγγελματίας φωτογράφος/γραφίστας μπορεί κάλλιστα να δουλέψει από το σπίτι, αν έχει ικανό download ΚΑΙ upload για να λάβει και να στείλει αρχεία.

    Αλλά ναι, όπως γράφηκε ήδη, οι early adopters πληρώνουν συνήθως τον λογαριασμό.

  12. #42
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    @Sebu σε αυτό που αναφέρεσαι ότι μεγαλώνουμε και αλλάζουν οι προτεραιότητες μας είναι σίγουρα σωστό, αλλά για αυτό θέλω την vdsl μου γιατί αντί να κάθομαι να περιμένω να κατέβει ένα επεισόδιο όπως είπες αφήνοντας το pc μου ανοιχτό για ώρες, τώρα μπορώ να το έχω σε λίγα λεπτά. Πάντα όταν υπήρχε δυνατότητα κατέβαζα σε 720 ή 1080 τα επεισόδια που έβλεπα.

    Οπότε είναι μια "ανάγκη" που έχω σήμερα, θέλω ποιο γρήγορα να γίνονται γιατί δεν έχω τον χρόνο που είχα παλιότερα.

  13. #43
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.771
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Sebu σε αυτό που αναφέρεσαι ότι μεγαλώνουμε και αλλάζουν οι προτεραιότητες μας είναι σίγουρα σωστό, αλλά για αυτό θέλω την vdsl μου γιατί αντί να κάθομαι να περιμένω να κατέβει ένα επεισόδιο όπως είπες αφήνοντας το pc μου ανοιχτό για ώρες, τώρα μπορώ να το έχω σε λίγα λεπτά. Πάντα όταν υπήρχε δυνατότητα κατέβαζα σε 720 ή 1080 τα επεισόδια που έβλεπα.

    Οπότε είναι μια "ανάγκη" που έχω σήμερα, θέλω ποιο γρήγορα να γίνονται γιατί δεν έχω τον χρόνο που είχα παλιότερα.
    Κι όχι μόνο αυτό, όταν μελλοντικά χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια την γραμμή τι γίνεται? Θα μπουκώνει για πλάκα η adsl...

  14. #44
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όχι μόνο αυτό, όταν μελλοντικά χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια την γραμμή τι γίνεται? Θα μπουκώνει για πλάκα η adsl...
    Εννοείται μελλοντικά ότι αν τα παιδιά(όταν με το καλό αποκτήσω) θέλουν να παίζουν fps games και εγώ βαράω ανελέητα τα torrent θα έχουμε πρόβλημα. Προς το παρόν η 30άρα είναι μόνο για την πάρτι μου της γυναίκας μου το κινητό σαν να μην υπάρχει είναι!!

  15. #45
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.982
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Sebu σε αυτό που αναφέρεσαι ότι μεγαλώνουμε και αλλάζουν οι προτεραιότητες μας είναι σίγουρα σωστό, αλλά για αυτό θέλω την vdsl μου γιατί αντί να κάθομαι να περιμένω να κατέβει ένα επεισόδιο όπως είπες αφήνοντας το pc μου ανοιχτό για ώρες, τώρα μπορώ να το έχω σε λίγα λεπτά. Πάντα όταν υπήρχε δυνατότητα κατέβαζα σε 720 ή 1080 τα επεισόδια που έβλεπα.

    Οπότε είναι μια "ανάγκη" που έχω σήμερα, θέλω ποιο γρήγορα να γίνονται γιατί δεν έχω τον χρόνο που είχα παλιότερα.
    Με το στριμινγκ εχω καταργήσει αυτη την αναγκη εδω και ενα χρονο, την βλεπω τη στιγμη που "κατεβαίνει"/στριμάρεται και δεν μου τρώει και χώρο σε δισκο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όχι μόνο αυτό, όταν μελλοντικά χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια την γραμμή τι γίνεται? Θα μπουκώνει για πλάκα η adsl...
    Ξερω πολλές 3μελης και 4μελής οικογένειες με παιδιά ή έφηβους που adsl24 (που συγχρονίζει άνω των 15) τους φτανει άνετα. Φυσικά μιλάω για περιπτώσεις που ο άντρας και η γυναίκα δεν χρησιμοποιούν το ίντερνετ για δουλειά παρά μόνο για light σερφαρισμα για ειδήσεις, συνταγές, social media, emails και youtube και η κυρια χρηση γινεται απο την νεολαία που κατεβάζει παιχνίδια, εφαρμογές κτλ αλλά και αυτό οχι συνεχεια. Και φυσικα στριμινγκ ταινιων/σειρων που και που. Ναι ορισμενες φορες λαγκαρουν (δλδ αργει καποια δευτερα παραπανω να φορτωσει μια σελιδα) αλλα οχι κατι τραγικο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται μελλοντικά ότι αν τα παιδιά(όταν με το καλό αποκτήσω) θέλουν να παίζουν fps games και εγώ βαράω ανελέητα τα torrent θα έχουμε πρόβλημα. Προς το παρόν η 30άρα είναι μόνο για την πάρτι μου της γυναίκας μου το κινητό σαν να μην υπάρχει είναι!!
    Ως ανωτερω
    Εννοειται πως αν θες να εχεις ενα τορρεντ box να ανεβοκατεβαζεις συνεχεια δεν σου αρκει ουτε οπτικη ινα απευθειας με Μαρούσι
    Μιλάω παντα για νορμαλ χρησεις και ο μεσος οικογενειαρχης δεν τορεντιαζει 24/7, ουτε ξημεροβραδιαζεται στο ιντερνετ. Οταν δουλευεις 8+ ωρες την μερα, συν το χρονο μετακινησεων, συν τυχον δουλειες του σπιτιου πριν και μετα, λιγο να μιλησεις με τη γυναικα και να δεις/παιξεις/διαβασεις τα παιδια, η μερα περασε και δεν εχεις καταλαβει τι εγινε. Οχι ιντερνετ και τορρεντς, ουτε τις πυτζαμες δεν θα προλαβεις να φορεσεις, θα πεσεις τεζα στο κρεβατι. Ασε που στη δουλεια σου λιγο προσβαση στο ιντερνετ να εχεις και να εχεις δει 5 ειδησεις, τα emails σου κτλ και να εχεις και ενα κινητο με data και να καλυπτεις απο εκει τα social media, στο σπιτι Δευτερα με Παρασκευη ελαχιστα πραγματα θα προλαβαινεις να κανεις που αφορουν χρηση ιντερνετ.

    Εκτος και αν εισαι ανεργος ή αεργος ή εισοδηματίας ή δημόσιος υπάλληλος και μπορείς κάθε μέρα και έχεις ελεύθερο 8ωρο σπίτι σου και αράζεις μπροστά στο πισι ή σε μία τηλεόραση.

    Όπως αναφερει σωστα και η διαφήμιση της Βοντα ο πραγματικος ποιοτικος χρονος που αφιερωνουμε την μερα σε αυτους και αυτα που αγαπαμε ειναι ελαχιστος. Αν το εκμεταλλευομαστε πραγματικα δεν μενει χρονος να ξεσκισουμε μια adsl συνδεση μεσα στη βδομαδα ωστε να τη δουμε να μπουκωνει.

    Προσωπικη αποψη παντα, δεν προσπαθω να πεισω κανενα, κουβεντα κανουμε

    That said εννοείται ότι συμφωνώ ότι η τεχνολογία πρέπει να προχωράει και εξελισσόμαστε κτλ κτλ κτλ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με αυτό που έχεις τωρα δεν καλύπτεσαι και πρεπει ντε και καλα να αγορασεις τη νεα τεχνολογια. Ναι να την αγορασεις οταν πραγματικα την εχεις αναγκη. Μην παμε ομως στο αλλο ακρο του υπερκαταναλωτισμου και της δημιουργιας ψευτικων αναγκων ή να βαλω vdsl ή cable ή οτιδηποτε επειδη το εβαλε ο γειτονας ή το διαβασα στο forum αρα καλό θα είναι για να βαζουν ολοι μην μεινω εγω παρακατιανός και οπισθοδρομικός
    Και αναθεμα και αν στο αμεσο χ διαστημα θα χρησιμοποιησεις πανω απο το 50% αυτού που θα σου προσφέρει αλλά θα πληρώνεις ενα σημαντικό κόστος, το οποίο ενδεχόμενα και να εκοψες απο μια αλλη αναγκη/ευχαρίστηση/απολαυση κτλ.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-22, 13:34
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 14:21
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-17, 16:34
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 15:57
  5. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-16, 14:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας