Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να αναφέρω ότι έχοντας δοκιμάσει 3 διαφορετικά FXO gateways (grandstream handytone 503, cisco SPA3102, beronet small business gateway fxo) σε απλή αναλογική PSTN γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς DSL/VoIP), με ενεργοποιημένη την υπηρεσία αναγνώρισης κλήσεων, έχω την παρακάτω συμπεριφορά:

1. Η εισερχόμενη κλήση έρχεται στο κέντρο (elastix) και το τηλέφωνο χτυπάει δείχνωντας caller id.
2. Η κλήση σταματάει μετά το πρώτο χτύπημα (ο καλώντας συνεχίζει να ακούει να καλεί) - Το κέντρο λαμβάνει SIP CANCEL από όλα τα παραπάνω FXO μεταξύ 2ου και 3ου χτυπήματος (οπότε και το κέντρο στέλνει CANCEL στο τηλέφωνο)
3. Το τηλέφωνο ξαναρχίζει να χτυπά ξανά μετά το 3ο χτύπημα (ερχεται ξανά SIP INVITE από τα FXO) ενώ το caller id φαίνεται μόνο όταν έχω το SPA3102. Όταν δοκιμάζω με το beronet ή το grandstream η δεύτερη κλήση δεν έχει caller id.

Εχω δώσει 2 βλάβες στον ΟΤΕ και το έχουν κοιτάξει και σε 2nd level, όπου μου απάντησαν ότι είναι ασυμβατότητα μεταξύ της υπηρεσίας αναγνώρισης και του εξοπλισμού.

Δεδομένου ότι τα συγκεκριμένα FXO είναι αυτά που παίζουν περισσότερο στην αγορά ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο.

Να αναφέρω ότι με PSTN γραμμή της Forthnet ΔΕΝ αντιμετωπίζω το πρόβλημα, ούτε συνδέωντας την FXS ενός ISDN TA (OTE) στα παραπάνω FXO.

Επίσης δεν υπάρχει ηλεκτρολογικό πρόβλημα, αφού έχω δοκιμάσει με διαφορετικές γραμμές ΟΤΕ σε διαφορετικά κτίρια.

Από FXO ρυθμίσεις μπορώ να πω ότι έχω σχεδον εξαντλήσει όλους τους συνδιασμούς CID MODE, ANSWER DELAY, LINE IMPEDANCE κλπ.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, όποιος έχει κάποια ιδέα είναι καλοδεχούμενη.