Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα! Έκανα μια εξυπνάδα και θα είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορώ, ώστε ίσως να καταφέρω να βρω λύση στην λαλακία που έκανα... Έχω ένα stick εδώ και χρόοοοονια (256MB) που το χρησιμοποιούσα για να περνάω μέσα προσωπικά αρχεία, το οποίο ήταν κρυπτογραφημένο με truecrypt από την πρώτη στιγμή. Το χρησιμοποιούσα κανονικά και στα δύο λειτουργικά που είχα, μια χαρά. Μια μέρα, πήγα να το ανοίξω με το truecrypt στο lubuntu και μου έβγαζε μνμ πως δεν είναι σωστός ο κωδικός. Στο windows μου το άνοιγε κανονικά. Θέλοντας ο έξυπνος να διορθώσω το πρόβλημα, πήγα στο linux και επέλεξα "restore volume header" και πάτησα να το κάνει από τα εσωτερικά αρχεία. Δεν έγινε απολύτως τίποτα. Το stickακι παρέμεινε κλειδωμένο και τα αρχεία πουθενά. Το έβαλα να το ανοίξω στο windows και εκεί τίποτα. Μου έβγαλε μήνυμα πως το σύστημα αρχείων είναι κατεστραμένο. Ελπίζοντας να σώσω έστω κάτι με ανάκτηση, έκανα decrypt το stick και πήγα να το ανοίξω κανονικά, αλλά μάταια. Βρήκα μία λύση στο google, όπου ο τύπος κατάφερε και άνοιξε τα δεδομένα του με το winhex, αλλά δεν πολυκατάλαβα πως το έκανε. Υπάρχει τρόπος να μπορέσω να κάνω κάτι, να βρω έστω ένα μέρος από τα αρχεία μου; Είναι αρκετών χρόνων τα αρχεία (φαίνεται και από το μέγεθος του stickακίου ) :P :P Δεν έχω πειράξει καθόλου την επιφάνειά του από τότε που έκανα την εξυπνάδα, παρά μόνο που πήγα να κάνω ανάκτηση δεδομένων με το photorec και το testdisk, αλλά και εκεί τίποτα. Ελπίζω να μπορέσω να κάνω κάτι.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Ουδείς δεν ξέρει να κάνει έστω μια πρόταση;

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν το testdisk δεν σου επαναφέρει το Partition table, τότε δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις και πολλά
    Να ανακτήσεις δεδομένα χωρίς να γίνει αποκρυπτογράφηση μάλλον το ξεχνάς, αλλιώς γιατι να κάνεις κρυπτογράφηση;

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Και τώρα που έχω κάνει decrypt, θα μπορέσω να επαναφέρω το partition table; Ή έγινε η χοντράδα και τέλος με τα δεδομένα;

Παρόμοια Θέματα

  1. USB stick in Linux for voice/data/sms
    Από atux_null στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-17, 09:34
  2. Πρόβλημα με Θύρα usb
    Από Niepce 68 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-17, 22:01
  3. Πρόβλημα Δύο Σκληροί Δίσκοι Εξωτερικοί & Τέσσερα USB STICKS.
    Από stamatisxanthos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-17, 23:36
  4. Ξαφνικά δεν αναγνωρίζει το usb stick...
    Από MikeS. στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-17, 01:54
  5. Πρόβλημα με θύρες usb σε windows 10
    Από karinakis στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 15:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας