Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone / Wind
    Επειδη θέλω να αλλάξω το μοντεμ του ΟΤΕ, είμαι αναμεσα στα παρακατω δυο:
    1) Asus DSL-AC68U https://www.skroutz.gr/s/5356350/Asus-DSL-AC68U.html
    ή
    2) TP-LINK Archer VR2800 https://www.skroutz.gr/s/12103013/TP...VR2800-v1.html

    Παιδιά, κάποιος μια γνώμη για αυτα τα 2 μοντεμ/ρουτερς? Αντέχουν ταυτόχρονα 30+ συσκευών και είναι γρήγορα στον διαμοιρασμό των ip στις συσκευές?
    Προσπαθώ να τα ξεδιαλύνω για να επιλέξω.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill4gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη θέλω να αλλάξω το μοντεμ του ΟΤΕ, είμαι αναμεσα στα παρακατω δυο:
    1) Asus DSL-AC68U https://www.skroutz.gr/s/5356350/Asus-DSL-AC68U.html
    ή
    2) TP-LINK Archer VR2800 https://www.skroutz.gr/s/12103013/TP...VR2800-v1.html

    Παιδιά, κάποιος μια γνώμη για αυτα τα 2 μοντεμ/ρουτερς? Αντέχουν ταυτόχρονα 30+ συσκευών και είναι γρήγορα στον διαμοιρασμό των ip στις συσκευές?
    Προσπαθώ να τα ξεδιαλύνω για να επιλέξω.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις προηγούμενες απόψεις και θα σου πω τη σειρά μου ότι αυτό που θέλεις προϋποθέτει ένα καλό σχεδιασμό, σωστή υλοποίηση και φυσικά τα κατάλληλα υλικά.
    Καλό το DIY αλλά καλύτερα να περιορίζεται σε οικιακό περιβάλλον.

    Και τα 2 μηχανήματα που αναφέρεις αν και αρκετά ακριβά (με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα router mikrotik και ένα access point unifi, τα οποία κατα 90% σε υπερκαλύπτουν) είναι απλά καλα οικιακά μηχανηματα κατα την άποψη μου.
    Επίσης από την προσωπική μου εμπειρία κανένα μηχάνημα τέτοιας κατηγορίας δεν θα αντέξει τόσους ταυτόχρονους χρήστες. Και δεν είναι μόνο το αν θα πάρουν ip αλλά και αν θα έχουν σωστή υπηρεσία.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone / Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις προηγούμενες απόψεις και θα σου πω τη σειρά μου ότι αυτό που θέλεις προϋποθέτει ένα καλό σχεδιασμό, σωστή υλοποίηση και φυσικά τα κατάλληλα υλικά.
    Καλό το DIY αλλά καλύτερα να περιορίζεται σε οικιακό περιβάλλον.

    Και τα 2 μηχανήματα που αναφέρεις αν και αρκετά ακριβά (με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα router mikrotik και ένα access point unifi, τα οποία κατα 90% σε υπερκαλύπτουν) είναι απλά καλα οικιακά μηχανηματα κατα την άποψη μου.
    Επίσης από την προσωπική μου εμπειρία κανένα μηχάνημα τέτοιας κατηγορίας δεν θα αντέξει τόσους ταυτόχρονους χρήστες. Και δεν είναι μόνο το αν θα πάρουν ip αλλά και αν θα έχουν σωστή υπηρεσία.
    Θα συμφωνήσω φίλε μου σε όλα όσα λες! Απλά επειδή δεν έχω δουλέψει ποτέ με ξεχωριστό router , δεν ξέρω αν θα τα βγάλω πέρα στη σωστή διαχείρισή του.

    Αυτό που σκεφτόμουν είναι να πάρω ένα καλό modem/router και να το σετάρω με banwidth limits σε 2 (τουλάχιστον) SSIDs και επάνω του να κουμπώσω ένα AP και ένα repeater.

    Όσο για τη σωστή υπηρεσία που λες, μήπως αναφέρεσαι στο αν θα έχουν οι μαθητές καλό internet για σερφάρισμα? Αν ναι, δεν με απασχολεί, γιατί ασχολούνται αποκλειστικά με το facebook και αυτό για 5-10 λεπτα κατα το διάλειμμα τους, και αυτοί είναι ουσιαστικά το πρόβλημα γιατί παίρνουν ip απευθείας από το απαρχαιωμένο μόντεμ που έχω τώρα και μετά τις max 15 ip μπουκώνει και δεν μπαίνουν όλα τα παιδιά τελικά.

    Σε ευχαριστώ φίλε!

  4. #19
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill4gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω φίλε μου σε όλα όσα λες! Απλά επειδή δεν έχω δουλέψει ποτέ με ξεχωριστό router , δεν ξέρω αν θα τα βγάλω πέρα στη σωστή διαχείρισή του.

    Αυτό που σκεφτόμουν είναι να πάρω ένα καλό modem/router και να το σετάρω με banwidth limits σε 2 (τουλάχιστον) SSIDs και επάνω του να κουμπώσω ένα AP και ένα repeater.

    Όσο για τη σωστή υπηρεσία που λες, μήπως αναφέρεσαι στο αν θα έχουν οι μαθητές καλό internet για σερφάρισμα? Αν ναι, δεν με απασχολεί, γιατί ασχολούνται αποκλειστικά με το facebook και αυτό για 5-10 λεπτα κατα το διάλειμμα τους, και αυτοί είναι ουσιαστικά το πρόβλημα γιατί παίρνουν ip απευθείας από το απαρχαιωμένο μόντεμ που έχω τώρα και μετά τις max 15 ip μπουκώνει και δεν μπαίνουν όλα τα παιδιά τελικά.

    Σε ευχαριστώ φίλε!
    Ναι το αν θα έχουν όλοι ίντερνετ εννοώ. Αλλά αυτό δεν περιορίζεται μόνο στους μαθητές. Αν το μηχάνημα που θα διαλέξεις δεν αντέχει τους 30+ χρήστες που υπολογίζεις ότι θα έχεις, θα έχεις πρόβλημα και στο καλωδιακό δίκτυο αλλά και στα 2 ssid. Βασικά θα φτάνει στα όρια του το router και θα "μπουκώνει".

  5. #20
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone / Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το αν θα έχουν όλοι ίντερνετ εννοώ. Αλλά αυτό δεν περιορίζεται μόνο στους μαθητές. Αν το μηχάνημα που θα διαλέξεις δεν αντέχει τους 30+ χρήστες που υπολογίζεις ότι θα έχεις, θα έχεις πρόβλημα και στο καλωδιακό δίκτυο αλλά και στα 2 ssid. Βασικά θα φτάνει στα όρια του το router και θα "μπουκώνει".
    Ναι φίλε μου.. Ακριβώς αυτό που λες θέλω να αποφύγω.. Να μην μπουκώνει όταν μαζεύονται πολλοί.
    Για αυτό θέλω να βρω ένα δυνατό (δοκιμασμένο ίσως) Modem/Router που να σηκώνει.
    Η γνώμη σου για κάποιο? Η αν μπορώ να υλοποιήσω κάπως όλο αυτό?

    Σε ευχαριστώ πολύ!

  6. #21
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill4gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φίλε μου.. Ακριβώς αυτό που λες θέλω να αποφύγω.. Να μην μπουκώνει όταν μαζεύονται πολλοί.
    Για αυτό θέλω να βρω ένα δυνατό (δοκιμασμένο ίσως) Modem/Router που να σηκώνει.
    Η γνώμη σου για κάποιο? Η αν μπορώ να υλοποιήσω κάπως όλο αυτό?

    Σε ευχαριστώ πολύ!
    Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει modem/router που να σου κάνει τη δουλειά που θέλεις. Πρέπει να πας σε λύση με ξεχωριστό router.

    Αυτό πχ είναι ένα απλό παράδειγμα τοπολογίας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  example.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  7,2 KB 
ID: 185529
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2911 : 25-08-17 στις 12:34.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone / Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει modem/router που να σου κάνει τη δουλειά που θέλεις. Πρέπει να πας σε λύση με ξεχωριστό router.

    Αυτό πχ είναι ένα απλό παράδειγμα τοπολογίας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  example.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  7,2 KB 
ID: 185529
    Ωραια! Επειδή καταλαβαίνω οτι γνωρίζεις πραγματα, θα μπορούσες να μου δώσεις λύση για αυτά που γράφω στο 1ο ποστ?
    Το ξεχωριστό ρουτερ έχει μεγαλυτερη δυναμικη δηλαδη σε σχέση με μόντεμ/ρουτερ?
    Το μόντεμ 10ετιας να το κρατησω ή όχι?
    Ενσύρματα συνδέεται μονο ένας εκτυπωτής. Παει στο μόντεμ ή στο ρουτερ? Όλα τα υπολοιπα με wifi.
    Στο AP θα μπορω να ελεγξω το bandwidth limit στα ssid?

    Εχεις να μου προτεινεις κάποια ρουτερ και απ?

    Σε ευχαριστώ πολύ και παλι!
    Πολύ κατατοπιστικο το σχεδιο σου!

    - - - Updated - - -

    Επισης τα ssid στο ap θέλω να είναι στα 2,4 και όχι 5 γιατί στα λαπτοπς δεν αναγνωρίζει το 5αρι δυκτιο...

  8. #23
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει modem/router που να σου κάνει τη δουλειά που θέλεις. Πρέπει να πας σε λύση με ξεχωριστό router.

    Αυτό πχ είναι ένα απλό παράδειγμα τοπολογίας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  example.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  7,2 KB 
ID: 185529

    +1 σωστη επιλογη διαταξης και μηχανηματων.

    Απλα να συμπληρωσω οτι δεν ειναι το μικροτικ τοσο ευκολο στο στησιμο. θα χρειαστεις λιγο βοηθεια και διαβασμα.

    edit: το υπαρχον ρουτερ σε καλυπτε σαν εμβελεια wifi η ηταν αδυναμο το σημα ?

  9. #24
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill4gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξεχωριστό ρουτερ έχει μεγαλυτερη δυναμικη δηλαδη σε σχέση με μόντεμ/ρουτερ?
    Συνήθως ναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill4gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόντεμ 10ετιας να το κρατησω ή όχι?
    Θα το κρατήσεις για πάρει πάνω του γραμμή. Θα λειτουργεί μόνο σαν μόντεμ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill4gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενσύρματα συνδέεται μονο ένας εκτυπωτής. Παει στο μόντεμ ή στο ρουτερ?
    Στο router.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill4gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο AP θα μπορω να ελεγξω το bandwidth limit στα ssid?
    Ναι μπορείς να έχεις bandwith limit αλλά από το router.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill4gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις να μου προτεινεις κάποια ρουτερ και απ?
    Μία οικονομική γενικά λύση και με πολύ καλή απόδοση είναι.

    Router: Mikrotik RB750Gr3
    Access Point: Ubiquiti Unifi AP (1 ή 2 ανάλογα τον χώρο)

  10. #25
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone / Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 σωστη επιλογη διαταξης και μηχανηματων.

    Απλα να συμπληρωσω οτι δεν ειναι το μικροτικ τοσο ευκολο στο στησιμο. θα χρειαστεις λιγο βοηθεια και διαβασμα.

    edit: το υπαρχον ρουτερ σε καλυπτε σαν εμβελεια wifi η ηταν αδυναμο το σημα ?
    Κάλυπτει κανονικά.
    Τι δυσκολίες μπορεί να έχει στο στήσιμο δηλαδή?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως ναι



    Θα το κρατήσεις για πάρει πάνω του γραμμή. Θα λειτουργεί μόνο σαν μόντεμ.



    Στο router.



    Ναι μπορείς να έχεις bandwith limit αλλά από το router.



    Μία οικονομική γενικά λύση και με πολύ καλή απόδοση είναι.

    Router: Mikrotik RB750Gr3
    Access Point: Ubiquiti Unifi AP (1 ή 2 ανάλογα τον χώρο)
    Ευχαριστώ! Θα τα κοιτάξω και θα επανελθω!

    Το bandwith limit πως ρυθμίζεται απο το ρουτερ ξεχωριστά για τα ssid του ap??

  11. #26
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill4gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάλυπτει κανονικά.
    Τι δυσκολίες μπορεί να έχει στο στήσιμο δηλαδή?
    Είναι ένα μηχάνημα που μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα. Αλλά πρέπει να του προγραμματίσεις και την παραμικρή λεπτομέρεια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill4gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bandwith limit πως ρυθμίζεται απο το ρουτερ ξεχωριστά για τα ssid του ap??
    Στην ουσία το κάθε ssid είναι ένα διαφορετικό vlan του router στο οποίο μπορείς να ορίσεις ότι κανόνες θέλεις.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Να έχεις υπόψιν σου κάνετε αναλύσεις επι αναλύσεων για πόσα access points χρειάζονται και αν χρειάζονται χωρίς να έχεις ούτε μια υποτυπώδη κάτοψη ή περιγραφή του χώρου .
    Επιπλέον το modem 10ετίας καλό θα ήταν να το αντικαταστήσεις με ένα καινούριο modem του παρόχου (δωρεάν φυσικά ).
    Επιπλέον δεν είδα πουθενά να αναφέρεις τι χωρητικότητα έχει η γραμμή σου . Το peak σου εσένα θα είναι για 10λεπτα αλλά θα πέφτουν όλοι μαζί , πρέπει να το πάρεις και αυτό υπόψιν .
    Επίσης το ότι δεν δίνει ip το router (ο dhcp του router βασικά ) φταίει ότι κολλάει όλο το router γιατί δεν έχει διαθέσιμη μνήμη ή έχει high cpu usage καθώς έχει πάρα πολλές half open connections σε εκκρεμότητα συνήθως και πακέτα προς μετάδοση οπότε χάνονται πολλά πακέτα . Κοινώς η μνήμη και cpu του router σου πρέπει να είναι ανάλογη με το download ΚΑΙ upload σου καθώς και ανάλογη με τις ταυτόχρονες συνδέσεις και τη μέση απαίτηση αυτών .
    Φιλική συμβουλή πάρε εναν μηχανικό δικτύων , μακροχρόνια θα σου κοστίσει λιγότερο , πολλοί έκαναν εγκαταστάσεις έτσι και μετά από κάνα 6μηνο άλλαξαν όλο τον εξοπλισμό τους .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akis1009 : 25-08-17 στις 16:27.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  13. #28
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Η λύση με το ΜΤ είναι η καλύτερη από πολλές απόψεις από εμένα.
    Αν δεν τα καταφέρεις με τους οδηγούς που έχουμε απευθύνσου σε κάποιον που γνωρίζει πώς να τα στήνει.
    Το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο από αυτό που περιμένεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #29
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχεις υπόψιν σου κάνετε αναλύσεις επι αναλύσεων για πόσα access points χρειάζονται και αν χρειάζονται χωρίς να έχεις ούτε μια υποτυπώδη κάτοψη ή περιγραφή του χώρου .
    Επιπλέον το modem 10ετίας καλό θα ήταν να το αντικαταστήσεις με ένα καινούριο modem του παρόχου (δωρεάν φυσικά ).
    Επιπλέον δεν είδα πουθενά να αναφέρεις τι χωρητικότητα έχει η γραμμή σου . Το peak σου εσένα θα είναι για 10λεπτα αλλά θα πέφτουν όλοι μαζί , πρέπει να το πάρεις και αυτό υπόψιν .
    Επίσης το ότι δεν δίνει ip το router (ο dhcp του router βασικά ) φταίει ότι κολλάει όλο το router γιατί δεν έχει διαθέσιμη μνήμη ή έχει high cpu usage καθώς έχει πάρα πολλές half open connections σε εκκρεμότητα συνήθως και πακέτα προς μετάδοση οπότε χάνονται πολλά πακέτα . Κοινώς η μνήμη και cpu του router σου πρέπει να είναι ανάλογη με το download ΚΑΙ upload σου καθώς και ανάλογη με τις ταυτόχρονες συνδέσεις και τη μέση απαίτηση αυτών .
    Φιλική συμβουλή πάρε εναν μηχανικό δικτύων , μακροχρόνια θα σου κοστίσει λιγότερο , πολλοί έκαναν εγκαταστάσεις έτσι και μετά από κάνα 6μηνο άλλαξαν όλο τον εξοπλισμό τους .
    +1 Κάλυψες 2 σελίδες posts σε 10 γραμμές

  15. #30
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone / Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 Κάλυψες 2 σελίδες posts σε 10 γραμμές
    Έχετε δίκιο... Αυτή είναι η κάτοψη..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled Diagram.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  23,5 KB 
ID: 185541

    Όταν λέτε χωρητικότητα γραμμής τι εννοείτε?
    Down: 15334 Up: 992
    SNR Margin: Down 6.1 Up 5.0
    Line Attenuation: Down 15.0 Up 11.4

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το ότι δεν δίνει ip το router (ο dhcp του router βασικά ) φταίει ότι κολλάει όλο το router γιατί δεν έχει διαθέσιμη μνήμη ή έχει high cpu usage καθώς έχει πάρα πολλές half open connections σε εκκρεμότητα συνήθως και πακέτα προς μετάδοση οπότε χάνονται πολλά πακέτα . Κοινώς η μνήμη και cpu του router σου πρέπει να είναι ανάλογη με το download ΚΑΙ upload σου καθώς και ανάλογη με τις ταυτόχρονες συνδέσεις και τη μέση απαίτηση αυτών .
    .
    Για αυτο σκεφτόμουν να πάρω ένα καλο modem/router. Αυτο που έχω αμφιβάλω αν έχει καν μνήμη.

    - - - Updated - - -

    Ο εκτυπωτης δεν μπορει να μετακινηθει απο το Γραφείο και είναι μόνο ethernet.
    Ολα τα υπόλοιπα ασύρματα.
    Διπλα στο LAPTOP 3 πρέπει να βάλω και POS με ethernet, οπότε θα μπει και ένα repeater.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για ασύρματο δίκτυο παρακαλώ!!!!!!!!
    Από Στεφανος Βολ στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 18:38
  2. [Other] Αγορά router για χρήση σε δίκτυο φορτωμένο από ip συσκευές
    Από Dimitris_Her στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-17, 09:48
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-17, 11:57
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 22:50
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-16, 10:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας