Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 106
  1. #91
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    1 http://www.kathimerini.gr/820186/art...ologikwn-varwn (ζεις εκτος ελλαδας?)
    2.δεν καταλαβα τι θες να πεις.
    Το οτι βρηκες τροπο να γλυτωσεις απο τους απατεωνες +1 απο εμενα.Μακαρι να υπηρχε ευκολοτερη διαδικασια ,να εφευγε καποιος .

  2. #92
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    1. Όχι απλά ζω χωρίς βοθροενημέρωση. Δεν ενημερώνομαι από συστημικούς και διαπλεκόμενους όπως η Καθημερινή αλλά από δεδομένα. Δεν έχω δει τηλεόραση τα τελευταία 10 χρόνια. Το διαδίκτυο με σωστές πηγές σώζει συνειδήσεις.
    Γράφημα.

    πηγή

    Συγγνώμη αλλά δεν έχω πρόχειρο το φετινό γράφημα, είναι παρόμοιο :-)

    Γαλλία, Δανία, Βέλγιο, Αυστρία, Σουηδία, Φινλανδία, Γερμανία ΧΩΡΙΣ να είναι χρεοκοπημένες έχουν περισσότερη φορολόγηση.

    Σοβιετία η Ε.Ε. και Μένουμε Ευρώπη, κατάρα μιλάμε.
    In 2015, tax revenue in absolute terms increased in 26 EU Member States
    Προσωπικά δεν βλέπω κάτι παράξενο να έχουμε υπερφορολόγηση (που δεν έχουμε) ως χρεοκοπημένη χώρα από το 2004, ίσως και νωρίτερα.

    2. Παράξενο που δεν το κατάλαβες. Αν ζούσες στην Ελλάδα, θα το καταλάβαινες. (ουπς, δεν νομίζω να σου φάνηκε παράξενο αυτό που έγραψα) Είχαν βγάλει βδελυρή ανακοίνωση οι εταιρίες κινητής πως χτυπάει την ανάπτυξη η φορολόγηση του 5% (από 3€ στα 3,02€) και αυτές έκαναν αυξήσεις 50% μετά από έναν χρόνο. :-)
    Αναλυτικότερα εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 17-08-17 στις 03:34. Αιτία: Ξέχασα την πηγή.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #93
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6779/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Το 70% επιχειρησεων & νοικοκυριων αδυνατουν να πληρωσουν φορους & χαρατσια, αλλα εσυ δεν βλεπεις υπερφορολογση!

    Πληρωσε λοιπον φορους Φιλανδιας με παροχες Ουγκαντας και μην ενημερωνεσαι απο τα βοθροκαναλα της διαπλοκης, γιατι ως γνωστο αυτα φταινε.

  4. #94
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Όχι απλά ζω χωρίς βοθροενημέρωση. Δεν ενημερώνομαι από συστημικούς και διαπλεκόμενους όπως η Καθημερινή αλλά από δεδομένα. Δεν έχω δει τηλεόραση τα τελευταία 10 χρόνια. Το διαδίκτυο με σωστές πηγές σώζει συνειδήσεις.
    Γράφημα.

    πηγή

    Συγγνώμη αλλά δεν έχω πρόχειρο το φετινό γράφημα, είναι παρόμοιο :-)

    Γαλλία, Δανία, Βέλγιο, Αυστρία, Σουηδία, Φινλανδία, Γερμανία ΧΩΡΙΣ να είναι χρεοκοπημένες έχουν περισσότερη φορολόγηση.

    Σοβιετία η Ε.Ε. και Μένουμε Ευρώπη, κατάρα μιλάμε.


    Προσωπικά δεν βλέπω κάτι παράξενο να έχουμε υπερφορολόγηση (που δεν έχουμε) ως χρεοκοπημένη χώρα από το 2004, ίσως και νωρίτερα.
    Πάνω στο πλαίσιο της συζήτησης —γιατί συμφωνώ μαζί σου πως οι εταιρείες κινητής στην Ελλάδα είναι απαράδεκτες—, υπάρχουν κι άλλα γραφήματα. Πχ από την δική σου πηγή, από που προέρχονται οι φόροι:
    http://ec.europa.eu/eurostat/statist..._GDP)_2015.PNG

    Βλέπεις πως στα προϊόντα και τις υπηρεσίες έχουμε από τις υψηλότερες φορολογίες. Ενώ η Γερμανία πχ έχει περισσότερα έσοδα από τις ασφαλιστικές εισφορές.
    Οπότε πάμε σε ένα άλλο γράφημα που λέει πως έχουμε 500-600% μεγαλύτερη ανεργία από την Γερμανία: http://ec.europa.eu/eurostat/statist...7_(%25)_F2.png

    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ένα γράφημα δεν είναι αρκετό για να περιγράψει την πραγματική κατάσταση.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #95
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω στο πλαίσιο της συζήτησης —γιατί συμφωνώ μαζί σου πως οι εταιρείες κινητής στην Ελλάδα είναι απαράδεκτες—, υπάρχουν κι άλλα γραφήματα. Πχ από την δική σου πηγή, από που προέρχονται οι φόροι:
    http://ec.europa.eu/eurostat/statist..._GDP)_2015.PNG

    Βλέπεις πως στα προϊόντα και τις υπηρεσίες έχουμε από τις υψηλότερες φορολογίες. Ενώ η Γερμανία πχ έχει περισσότερα έσοδα από τις ασφαλιστικές εισφορές.
    Οπότε πάμε σε ένα άλλο γράφημα που λέει πως έχουμε 500-600% μεγαλύτερη ανεργία από την Γερμανία: http://ec.europa.eu/eurostat/statist...7_(%25)_F2.png

    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ένα γράφημα δεν είναι αρκετό για να περιγράψει την πραγματική κατάσταση.
    Ωραιο το πρωτο γράφημα αλλά δείχνει το revenue του φορου και όχι το ποσοστό.
    Ετσι αν βάλουμε τον εταιρικό φόρο στο 100% και δεν πληρώσει κανεις θα έχουμε σύμφωνα με το γράφημα το μικρότερο έσοδο απο φόρο.
    Αυτό όμως δεν θα μας κάνει τη χώρα με τους μικρότερους φόρους.

    Σύγκρινε τον εταιρικό φόρο ως ποσοστό.
    mac rulez

  6. #96
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @sprkt η πηγή σου ποιά είναι; Διότι ο Σαμαράς έκοψε την ενημέρωση και δεν έχω άμεση γνώση.

    5.5 εκ. είναι οι φορολογούμενοι σύμφωνα με το gsis.gr και εδώ λέει:
    «671.000 φορολογούμενοι άφησαν απλήρωτους φόρους ύψους 339,4 εκατ. ευρώ.»

    Αν το 5.5 / 0.67 σου βγάζει ποσοστό 70% αντί για 8% δεν μπορώ βοηθήσω.

    Πως γίνεται το θαύμα 70% να μην πληρώνουν και πρώτη φορά στην μεταπολίτευση πλεόνασμα (με 25% πεσμένο ΑΕΠ - αυτό συμβαίνει μόνο σε καιρό πολέμου!), τα νοσομεία - επίσης πρώτη φορά - να μην χρωστάνε και να έχουν - επίσης - πλεόνασμα;

    Πως γίνεται 70% να χρωστάνε και να πάνε όλοι οι γνωστοί μου άγνωστοι διακοπές; Και όχι, δεν έχω κύκλο πλούσιων.

    Προφανώς οι φόροι δεν αντιστοιχούν σε ανάλογη ποιότητα στην υπηρεσία - εδώ και 40 χρόνια. π.χ. ο Άδωνις απέλυσε 2.500 ιατρούς. Την «υπερφορόληγηση» σχολίασα. Ποιά είναι η «υπερφολόγηση» που οδηγεί τις εταιρίες καρτοκινητής σε αυξήσεις 20-75%; Απλά πράγματα.

    * π.χ. η Apple «αδυνατεί» να πληρώσει τους φόρους της και πήγε στην Ιρλανδία με 3% και η Pepsi, IKEA, WIND (ο όμιλος), Eurobank (ο όμιλος) ειδικές συμφωνίες με φορολογική αλητεία Λουξεμβούργο (του «μεταρρυθμιστή» Juncker) για φοροδια- πιπέρι - φοροαποφυγή. Άρα: υπερφολόγηση! Χάθηκε η λογική, τί να συζητήσουμε. Οι φιλελεύθεροι θέλουν μηδενικό κράτος και φορολόγηση, άρα έχουμε υπερφολόγηση και με 0,002%.

    @sprkt, προφανώς και έχουν μερίδιο ευθύνης τα βοθροκάναλα, τα οποία το 2008 έλεγαν πως είμαστε θωρακισμένα απέναντι στην παγκόσμια κρίση, φταίει η γενιά των 700 ευρώ για την υποανάπτυξή μας και η συγκατοίκησή τους με τους γονείς τους. Από τότε έχω να τα παρακολουθήσω. Εδώ σε έπεισαν πως 70% δεν πληρώνουν, ενώ η πραγματικότητα είναι 8%. Ούτε δέκα φορές έξω δεν έπεσαν τα παπαγαλάκια. Τώρα εσένα - και την πλειοψηφία - σε έπεισαν πως υπάρχει υπερφορολόγηση ενώ δεν υπάρχει.

    Αυτό που υπάρχει σίγουρα όμως, είναι μη-αδειοδοτημένα χρεοκοπημένα κανάλια τα οποία εμπιστεύεται η πλειοψηφία για την ενημέρωσή και είναι κάτι το φυσιολογικό. π.χ. Ο Μητσοτάκης δίνει χαρτάκι στον Πορτοσάλτε του ΣΚΑΊ για να του κάνει συγκεκριμένη ερώτηση και είναι ημέρα Τρίτη, ο Μπογδάνος λέει το «πήγαμε από το 80% στο 60%» και είναι όλα φυσιολογικά. Εμπιστευτείτε το μέλλον σας στα χρεοκοπημένα κανάλια επειδή ζούσαμε πάνω από τις δυνατότητές μας.

    @mrsaccess. Όχι στα προϊόντα και υπηρεσίες, δεν έχουμε από τα υψηλότερα ποσοστά, το γράφημα δεν είναι ποσοστιαίο, αλλά προσθετικό. Αυτό είναι ποσοστιαίο, άλλα άσχετο με το θέμα μας. Έτσι στα προϊόντα / υπηρεσίες που αναφέρεσαι, σύμφωνα με το γράφημα, η Βουλγαρία έχει υψηλότερη φορολόγηση, αλλά τα βοθροκάναλα την διαφήμισαν ώστε κάποιοι ηλίθιοι να πάνε εκεί. Ισπανία, ίδια το βλέπω, Ουγγαρία ΠΟΛΥ παραπάνω, Λιθουανία, Κύπρος, Ιρλανδία ίδια (βαρέθηκα να δω τα υπόλοιπα)

    Αλλά αφού θες τόσο ψύρισμα, εδώ μιλάμε για την φορολόγηση ΜΕΓΑΛΩΝ εταιριών που δεν αφορά το επιμέρουυς γράφημα. π.χ. Η ΙΚΕΑ πληρώνει ελάχιστα, αφού φοροδια- συγνώμη, φοροαποφεύγει. Οπότε έχουμε κάτι συγκεκριμμένο να γράψουμε: η Ελλάδα έχει ΤΟΣΟ μεγάλη φορολόγηση που δικαιολογεί τις εταιρίες κινητής να κάνουν μόνο αυξήσεις τα τελευταία (7 χρόνια; ) 20-75% ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ;

    Μα αν ήταν αυτό το πρόβλημα, όλες οι υπηρεσίες (και από άλλους κλάδους) θα αυξανόντουσαν τα τελευταία (7 χρόνια; ) 20-75% κάθε φορά!

    Μάλλον δεν κατάλαβες και το πρώτο γράφημα. Είναι ποσοστό ΦΟΡΩΝ του ΑΕΠ. Δεν έξετάζει αν είναι άμεσος, έμμεσος, τέλος ή εισφορά, όλα στον προϋπολογισμό πάνε. Η «υπερφορολόγηση» δεν υπάρχει. Αλλά και η κατανομή να σε πειράζει, πάλι δεν βλέπω κάτι παράξενο, όπως έγραψα παραπάνω.

    12 χώρες έχουν την ίδια φορόληγηση ή περισσότερη, δεν καταλαβαίνω πού είναι η υπερφορολόγηση.

    Η κατάσταση προφανώς δεν περιγράφεται με ένα γράφημα, αφού δεν περιγράφει ούτε την φοροδιαγυγή, την μαύρη εργασία, τα παραρισμένα χρήματα στο εξωτερικό, την διαπλοκή των συνδικαλιστών, δημοσιογράφων, δικαστών, εργολάβων, καρτέλ κ.ο.κ. Οικονοκοινωνική ανάλυση θα κάνουμε τώρα; Την δήθεν «υπερφολόγηση» σχολίασα. Η ανεργία δεν έχει σχέση με το ποσοστό φόρων / ΑΕΠ, παρά μόνο δυνητική / φιλοσοφική, αντιθέτως η χρεοκοπημένη χώρα μιά χαρά έχει σχέση με ενδεχόμενη υπερφορολόγηση.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  7. #97
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται 70% να χρωστάνε και να πάνε όλοι οι γνωστοί μου άγνωστοι διακοπές; Και όχι, δεν έχω κύκλο πλούσιων.
    Σωστη η απορια σου... δεν περιμενα να αδειασει η Αθηνα φετος τον Αυγουστο. Και δωσ' του φωτος απο νησια στο Instagram εδω κι εκει... λογικο τον χειμωνα να μην εχει μεινει φραγκο για την εφορια.

  8. #98
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Όχι απλά ζω χωρίς βοθροενημέρωση. Δεν ενημερώνομαι από συστημικούς και διαπλεκόμενους όπως η Καθημερινή αλλά από δεδομένα. Δεν έχω δει τηλεόραση τα τελευταία 10 χρόνια. Το διαδίκτυο με σωστές πηγές σώζει συνειδήσεις.
    Γράφημα.

    πηγή

    Συγγνώμη αλλά δεν έχω πρόχειρο το φετινό γράφημα, είναι παρόμοιο :-)

    Γαλλία, Δανία, Βέλγιο, Αυστρία, Σουηδία, Φινλανδία, Γερμανία ΧΩΡΙΣ να είναι χρεοκοπημένες έχουν περισσότερη φορολόγηση.

    Σοβιετία η Ε.Ε. και Μένουμε Ευρώπη, κατάρα μιλάμε.


    Προσωπικά δεν βλέπω κάτι παράξενο να έχουμε υπερφορολόγηση (που δεν έχουμε) ως χρεοκοπημένη χώρα από το 2004, ίσως και νωρίτερα.

    2. Παράξενο που δεν το κατάλαβες. Αν ζούσες στην Ελλάδα, θα το καταλάβαινες. (ουπς, δεν νομίζω να σου φάνηκε παράξενο αυτό που έγραψα) Είχαν βγάλει βδελυρή ανακοίνωση οι εταιρίες κινητής πως χτυπάει την ανάπτυξη η φορολόγηση του 5% (από 3€ στα 3,02€) και αυτές έκαναν αυξήσεις 50% μετά από έναν χρόνο. :-)
    Αναλυτικότερα εδώ
    Kαλα κανεις και ψαχνεις την ενημερωση αλλα εχω την εντυπωση οτι την ψαχνεις λαθος (επειδη δεν με βοηθαν και τα αγγλικα μου απο αυτο που αναρτησες
    Φάκελος: Συνολικά έσοδα από τα κράτη μέλη και τις χώρες ΕΖΕΣ, 2014 και 2015,% του ΑΕΠ.png) δεν βλεπω πουθενα φορολογηση.
    αντιθετα βρηκα αυτο (σιγουρα ουτε αυτο θα σ αρεσει https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_in_Europe)
    στην οποια δειχνει την ελλαδα να φτανει μεχρι 65% φορολογηση !!!!!
    μου φαινεται περιεργο που δεν βλεπεις υπερφορολογηση,ακομα και για τον Ελληνα πολιτη παντως...
    για το 2 καταλαβα τι θες να πεις,συνηθεις τακτικες των εταιριων.ΔΕεν διαφωνησα σε τιποτα μαζι σου περα απο την φορολογηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sprkrt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 70% επιχειρησεων & νοικοκυριων αδυνατουν να πληρωσουν φορους & χαρατσια, αλλα εσυ δεν βλεπεις υπερφορολογση!

    Πληρωσε λοιπον φορους Φιλανδιας με παροχες Ουγκαντας και μην ενημερωνεσαι απο τα βοθροκαναλα της διαπλοκης, γιατι ως γνωστο αυτα φταινε.
    καλα το 70% δεν εχει να κανει με υπερφορολογηση αλλα για κομπιναδορους.Και πριν 15 χρονια υπηρχαν αλλα τοτε δεν μας ενοιαζε..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο το πρωτο γράφημα αλλά δείχνει το revenue του φορου και όχι το ποσοστό.
    Ετσι αν βάλουμε τον εταιρικό φόρο στο 100% και δεν πληρώσει κανεις θα έχουμε σύμφωνα με το γράφημα το μικρότερο έσοδο απο φόρο.
    Αυτό όμως δεν θα μας κάνει τη χώρα με τους μικρότερους φόρους.

    Σύγκρινε τον εταιρικό φόρο ως ποσοστό.
    τα δειχνει σε σχεση με τι ομως?εσοδα απο φορολογηση χωρις να μας λεει αν ειναι 2% η 50%.
    ασε που αναφερει για gdp(ακαθοριστο εγχωριο προιον)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστη η απορια σου... δεν περιμενα να αδειασει η Αθηνα φετος τον Αυγουστο. Και δωσ' του φωτος απο νησια στο Instagram εδω κι εκει... λογικο τον χειμωνα να μην εχει μεινει φραγκο για την εφορια.
    επειδη μενω πειραια το ιδιο γινεται και σε καθε μεγαλη γιορτη...

  9. #99
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @vasilimertzani, το corporate tax συζητάμε που είναι στο 29% και όχι στο 65%. Επίσης το 65% είναι το μέγιστο όχι ο μέσος όρος που αναφέρθηκα.

    Αλλά ας δούμε το φόρο στις μεγαλο-εταιρίες (το ήθελε και ο mrsaccess): Βέλγιο μεγαλύτερος στο 33,99% [sic-άτο], Γαλλία 33% [έπρεπε να το κάνουν περιοδικό 33,333333], Λουξεμβούργο (που είναι φορολογικός παράδεισος!) 29%, Ιταλία 28%, Ολλανδία 25% (ακόμη ένας επιλεκτικός φορολογικός παράδεισος: ωραία η Ευρώπη) , Αυστρία 25%, Μόναχο 33%, Πορτογαλία 21%, Δανία, Σλοβακία, Σουηδία, υπόλοιπη Γερμανία 22%.

    Δηλαδή η διαφορά 7% με κάποιες χώρες δικαιολογεί αυξήσεις 20-75% τα τελευταία 7(?) χρόνια. Δεν βγαίνει ο λογαριασμός.

    Το 65% είναι ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ φόρος για τα ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ εισοδήματα (πάνω από 40.000 ευρώ), δεν αφορά τις εταιρίες, αλλά τους εργαζόμενους.

    Το γράφημα που παρέθεσα (το ίδιο θα βρεις και στον ΟΟΣΑ, έχει και άλλα ενδιαφέροντα) δεν αναφέρονται στο μέγιστο, αλλά στον ΜΕΣΟ ΟΡΟ. Εκτός και αν θες να πεις πως τρώμε αυξήσεις στο κεφάλι (7 χρόνια; ) για να έχουν τα ίδια λεφτά στην τσέπη τους τα (μεγαλο-)στελέχη των εταιριών, διότι δεν υπάρχει 65% φόρος στα χαμηλά / μεσαία εισοδήματα. Αυτό καταλαβαίνω προσωπικά. Τα λεγόμενα Golden Boys.

    Ας πληρώνουμε λοιπόν, ώστε τα (μεγαλο-)στελέχη να έχουν τα ίδια κέρδη και οι υπόλοιποι μείωση 50-25%.

    Με GDP μετράει ΟΟΣΑ και Ευρώπη. Και εμένα μου φαίνεται γελοία η μέτρηση με το ΑΕΠ, αλλά νομίζω δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος μέτρησης*. Αυτός έχει καθιερωθεί. Το γράφημα που παραθέτω, αφορά την εισπραξιμότητα, οπότε είναι απόλυτο μέγεθος, μετρήσιμο και συγκρίσιμο.

    Αφού προτιμάς την wikipedia από την πηγή (!), εδώ θα δεις όλες τις χώρες, πάτα στο κελί το ποσοστού για ταξινόμηση και δες ποιές χώρες έχουν υψηλή φορολόγηση ανά ΑΕΠ και ποιές χαμηλή. Και ας πάνε οι φιλελεύθεροι εκεί να ζήσουν το όνειρο.

    Πολύ ενδιαφέρον που έχουμε ίδια φορολόγηση με την Κύπρο που είναι φορολογικός παράδεισος.

    * Πολύ σωστά λοιπόν κάποιοι σοβαροί οικονομολόγοι παραδέχονται πως είναι γελοίο να ανήκει στις επιστήμες η «τέχνη» τους, αφού αναφέρεται σε θεωρητικά μοντέλα που στην πραγματικότητα είναι ανεφάρμοστα ή δεν εφαρμόστηκαν ποτέ. Ένας Νομπελίστας είπε σε φοιτητές του: «προσοχή, μην τυχόν πάτε να εφαρμόσετε αυτά τα μοντέλα, είναι ανεφάρμοστα.»

    Επειδή ψάχνω λάθος τις πηγές μου όπως γράφεις (από το ΟΟΣΑ και την Commision) περιμένω τις δικές σου σωστές πηγές, αφού ξεμπερδέψεις την διαφορά μέσου όρου με μέγιστο βέβαια :-)

    (η Wikipedia που παρέθεσες από ΟΟΣΑ και Commision τα παίρνει)
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  10. #100
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    ludist
    Νομιζω εχουμε ανοιξει μια κουβεντα που δεν οδηγει πουθενα.Το να συζηταμε τι φορο εχει καθε χωρα ειναι μαλλον ανουσιο.Τι να εχει μια χωρα 10% φορο και ενφια σαν 3 ετησια νοικια μαζι? Για αυτο ανεφερα οτι ενας ισολογισμος θα μας βοηθουσε να δουμε καλυτερα τι συμβαινει.Επισης δεν παιζει ρολο μονο η φορλογηση σε μια εταιρια αλλα και η φορολογια ατομικων προσωπων,αφου στο τελος οι μετοχοι πρεπει να μοιραστουν το κερδος.
    τα golden boys που αναφερεις υπαρχουν και στις ξενες εταιριες δεν ειναι ελληνικα δημιουργηματα.
    (το μεγιστο που ανεφερα αν μπηκες στον κοπο να διαβασεις.προκυπτει απο τα λεγομενα σου-οτι κονομανε τρελα κερδη-αν πληρωναν τα ελαχιστα τοτε αν δεν ειχαν κανει τις αυξησεις αυτη την στιγμη θα ειχαν ζημιες.)
    Δεν ανεφερα πουθενα οτι οι πηγες που αναρτησες δεν ειναι αξιοπιστες,αλλα οτι τα δεδομενα που μας εδειξες δεν δειχνουν πουθενα το ποσοστο φορολογησης καθε χωρας.Και ξαναλεω επειδη δεν ειμαι λογιστης θα ηταν πιο κατανοητο για μενα (και για ολους υποθετω) να βρουμε σε καποια σελιδα οτι για καθε € πληρωνουν τοσο φορο στην ελλαδα ,τοσο στην αγγλια,τοσο στην βουλγαρια.
    πουθενα δεν αναφερθηκα οτι ειναι δικαιες οι αυξησεις.Εξαλου ας μην ξεχναμε οτι ολα μα ολα τα πακετα σε ολες τις εταιριες ειναι δωρο.(με 5€ δωρο 100λ προς ολους πχ)για να μην παιρνουμε και πολλα χαμπαρι..

  11. #101
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Ενώ είναι ουσιώδες να παπαγαλίζουμε για υπερφορολόγηση - που δεν υπάρχει - δικαιολογώντας τις αυξήσεις στην κινητή με ένα δεδομένο που δεν υπάρχει

    Μια χαρά βγαίνουν συμπεράσματα. Κάθε αύξηση που κάνουν τα τελευταία 6-7 χρόνια είναι 20-75%, κάτι που ΔΕΝ δικαιολογείται από φορολόγηση, αλλά από την μειωμένη ζήτηση. Μόνο που αντί να έχουμε μειώσεις από την μειωμένη ζήτηση, έχουμε αυξήσεις. Γι αυτό έγραψα και για την οικονομική - μπούρδα / θεωρία για τον νόμο προσφοράς και ζήτησης.

    Πέφτει η ζήτηση, αυξάνουν τις τιμές για να έχουν τα ίδια κέρδη.

    Ο ΕΝΦΙΑ περιλαμβάνεται στο γράφημα («ισολογισμό» όπως αναφέρεις) που παρέθεσα εξ' αρχής, δεν καταλαβαίνω την άρνηση στα δεδομένα. Μήπως να γράψουμε και για την ΕΡΤ; 200€ στην Γερμανία, 36€ στην Ελλάδα. (να σας προλάβω).

    ΕΝΦΙΑ πληρώνουν όλες οι εταιρίες (εκτός κινητής), βλέπεις στις άλλες εταιρίες αυξήσεις περίπου κάθε χρόνο 20-75%;

    Μια χαρά σε διαβάζω, γι' αυτό σου έγραψα πως γράφεις για το μέγιστο income tax, ενώ το θέμα μας είναι το corporate tax και ξεκίνησε από το παντελώς άσχετο «υπερφορολόγηση». Τώρα αναφέρεις τους μετόχους και ΕΝΦΙΑ (!).

    Δηλαδή ο άλλος κάθεται στο σπίτι του, βγάζει 40.000€ τον χρόνο από μετοχές επειδή είχε χρήματα να αγοράσει με την σέσουλα και πρέπει να βγάζει τα ίδια, ενώ οι υπόλοιποι έχουν μειώσεις 25-50% ή είναι και άνεργοι. Φτάσαμε στο σημείο να πληρώνουν εφορία άνεργοι και δεν θες να πληρώνουν μέτοχοι; (δεν νομίζω)

    «Την ψάχνεις λάθος» μου έγραψες. Μιά χαρά σε διαβάζω. Δεν μου έγραψες ποιό είναι το σωστό όμως γιατί μου έστειλες τα μέγιστα ποσοστά και όχι το μέσο όρο.

    Λουξεμβούργο με 29% όπως εμείς και είναι φορολογικός παράδεισος (και περιμένουμε από αυτόν αλληλεγγύη)! Σκέψου πως γίνεται κάποιος με 29% να είναι φορολογικός παράδεισος.

    Για αυτό λοιπόν τα ποσοστά δεν έχουν σημασία και παρέθεσα την ΕΦΑΡΜΟΓΗ των φόρων, δηλαδή την ΕΙΣΠΡΑΞΙΜΟΤΗΤΑ ως ποσοστό του ΑΕΠ και είμαστε στον Ευρωπαϊκό μέσο όρο. Αν είμασταν στην κορυφή θα λέγαμε έχουμε «υψηλή φορολόγηση», αν είχαμε διαφορά με την κορυφή (βλ. Δανία) θα λέγαμε «υπερφορολόγηση» (αν και ούτε για την Δανία ισχύει επειδή έχει παροχές). Είμαστε στο μέσο όρο και χρεοκοπημένοι. Πως προκύπτει η υπερφορολόγηση; Δεν υπάρχει ποιό αξιόπιστο γράφημα. Έχει απόλυτα μεγέθη και συγκρίσιμα.

    Αν βρεις καλύτερο γράφημα να το στείλεις.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  12. #102
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    δεν υπαρχει κατι καλυτερο να σου αναρτησω διοτι πιστευεις αυτο που θες να πιστεψεις.διαβαζεις αυτο που θες να διαβασεις και βγαζεις τα συμπερασματα που θες να βγαλεις.
    Ειπα οτιτην ψαχνεις λαθος γιατι αυτο που αναρτησες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ,αλλα ισχυει οτι εγραψα απο πανω.
    Εξακολουθεις να ανεβαζεις διαφορες μπουρδες που διαβαζεις δεξια και αριστερα.Αν εχεις καποια ερευνα για ευρωπαικες χωρες και φορους αναρτησε ,ολα τα αλλα τα θεωρω περιττα.το ΑΕΠ δεν εχει καμια σχεση στην κουβεντα μας περι φορολογησης.

    ΥΓ μπορεις να μου παραθεσεις τιμες προ 5ετιας με 35-70% λιγοτερα απο οτι σημερα?θα ηταν εξαιρετικα ενδιαφερον να δουμε ποσο ειχαν τα πακετα προ 5ετιας.

  13. #103
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η Ελλαδα ειναι 2η (μετα την Σουηδια) και οι παροχες της ειναι χειροτερες απο Βουλγαρια (που εχει την χαμηλοτερη φορολογια). Δεν ειναι λογικο αυτο.

  14. #104
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6779/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    μην ακουτε κανεναν.

    καντε ενα τηλεφωνο στο λογιστη σας να σας πει αν βλεπει υπερφορολογη (και ποια ειναι αυτη) σε φυσικα & νομικα προσωπα.

  15. #105
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sprkrt Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην ακουτε κανεναν.

    καντε ενα τηλεφωνο στο λογιστη σας να σας πει αν βλεπει υπερφορολογη (και ποια ειναι αυτη) σε φυσικα & νομικα προσωπα.
    σωστος.Απλα παλι θα ειναι αδικο γιατι δεν ξερουμε αν στο εξωτερικο εχουν την ιδια φορολογια η περισσοτερη ή λιγοτερη.

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-17, 01:39
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-17, 12:35
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 19:47
  4. COSMOTE: αυξήσεις τιμών Καρτοκινητής
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 16:21
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-16, 17:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας