Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10827/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    D-Link DSL-2750B
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 22.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γεια σας, έχω πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού και γιαυτό το λόγο το ρουτερ που έχω στο δωμάτιο συγχρονίζει πολύ λιγότερο από όσο θα έπρεπε να έχω κανονικά.
    Θα ξεκινήσω με τον κατανεμητή που στην δικιά μου περίπτωση δεν υπάρχει. Δεν ξέρω αν φταίει που μένω σε μονοκατοικία αλλά εμενα έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ στην ταράτσα και συνδέεται κατευθειαν πάνω σε ένα άλλο ζέυγος καλωδίων που μετά αυτά καταλήγουν στην εσωτερική καλωδίωση στο σπίτι (παραθέτω την παρακάτω εικόνα).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2017-08-05 14.05.41.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  838,0 KB 
ID: 185130

    Αυτή την στιγμή κλειδώνω λίγο κάτω απο τα 11 στο δωμάτιο που έχω το ρουτερ. Το έχω συνδέσει και στην κεντρική πρίζα που βρίσκεται στο σαλόνι αλλά πάλι στα ίδια κλειδώνει, ώσπου μία μέρα το σύνδεσα κατευθείαν στο καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ σπίτι όπου εκεί το ρούτερ κλείδωσε πολύ παραπάνω στα 15 περίπου.
    Μετά από αυτό άνοιξα την κεντρική πρίζα και είδα ότι γίνεται χαμός από καλώδιο πρέπει να έχει γυρω στα 4 ζευγη καλωδίων τα όποια λογικά φεύγουν και πάνε στα δωμάτια. Στη συνέχεια αποσύνδεσα όλα τα καλώδια και άφησα μονο αυτό που έρχεται από την ταράτσα (και καλά από τον κατανεμητή αν είχα μέσα στο σπίτι) και προς έκπληξη είδα ότι το ρούτερ κλείδωνε όσο όταν το είχα συνδέσει κατευθείαν στο καλώδιο που έρχεται από τον Οτε σπίτι μου. Επομένως πιστεύω ότι έχω θέμα με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού. Παρακάτω φαίνεται η κεντρική πρίζα με όλα τα ζευγή των καλωδίων.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2014-06-07 22.18.51.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  278,1 KB 
ID: 185131
    Μέτα έπαιξα λιγο με τα ζεύγη να δώ πιο απ όλα καταλήγει στο δωμάτιο που έχω το ρούτερ και αφού το βρήκα σύνδεσα μονο αυτό μαζι με το κεντρικό και είδα οτι το ρουτερ κλείδωνε ξανα πάλι χαμηλα.
    Φωτογραφία από την πρίζα στο δωμάτιο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2014-06-11 11.01.49.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  358,1 KB 
ID: 185132

    Τι πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω; να αλλάξω όλα τα καλώδια;;; την εγκατάσταση γενικά και να βάλω κατανεμητή; τι με συμβουλεύεται; και αν πρέπει να αλλάξω καλωδίωση πόσο περίπου χρεώνουν άμα γνωρίζεται.
    Ευχαριστώ!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2014-06-05 11.40.57.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να μην μπλέκεις με αλλαγή όλης της εσωτερικής εγκατάστασης, ευκολότερο είναι να περάσεις ένα καλώδιο από τον "κατανεμητή" μέχρι το δωμάτιο που είναι ο router. Πιστεύω ότι σε μονοκατοικία είναι εύκολο να περάσει από εξωτερικό χώρο.

    Στον "κατανεμητή", αποσυνδέεις τις υπάρχουσες συνδέσεις και από το νέο καλώδιο:
    α. Συνδέεις το χρωματικό ζεύγος μπλε/άσπρο-μπλε με την γραμμή του παρόχου.
    β. Συνδέεις το χρωματικό ζεύγος καφέ/άσπρο-καφέ με την γραμμή (οι τις γραμμές) που έρχονται στο σπίτι

    Το καλώδιο αυτό θα τερματίσει σε μία επίτοιχη πρίζα με 2 θύρες RJ11, στο δωμάτιο που είναι το modem/router.
    α. Στην 1η θύρα (από πίσω) θα καταλήγει μόνο το ζεύγος μπλε/άσπρο-μπλε και αντίστοιχα στην 2η το καφέ/άσπρο-καφέ.
    β. Στην 1η θύρα (μπροστά) θα συνδεθεί το splitter, από το οποίο η έξοδος PHONE θα συνδεθεί με την 2η θύρα της πρίζας.

    Με αυτό την τρόπο έχεις εξασφαλίσει ότι η γραμμή έρχεται απευθείας στο modem/router και διαχωρίζεται (μέσω του splitter) όλη η υπόλοιπη εσωτερική εγκατάσταση για την τηλεφωνία.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10827/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    D-Link DSL-2750B
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 22.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως τόνισα πιο πάνω δεν υπάρχει κατανεμητής, εκτός αν εννοείς το σκέτο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γι' αυτό μιλάω. Εκεί που γίνονται οι συνδέσεις στην ταράτσα, εξού και τα εισαγωγικά στην λέξη.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10827/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    D-Link DSL-2750B
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 22.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από το να το μεταφέρω εξωτερικά το καλώδιο και να τρυπήσω τοίχο στο δωμάτιο δεν θα ήταν καλύτερα από το καλώδιο που λες να το πάω μέσα από τους τοίχους;;
    Και επίσης φοβάμαι ότι το πρόβλημα μου ίσως έχει ως αιτία κάποιο βραχυκύκλωμα στο όλο στήσιμο και μπορεί και με το τρόπο που λες πάλι να δημιουργηθεί αφού το νέο καλώδιο θα συνδεθεί και με το ζεύγος που καταλήγει στην κεντρική πρίζα το οποίο μετα συνδέεται και με τα υπολοιπα πάλι...σαν ένα κλειστό σύστημα δλδ αν μπορώ να το εξηγήσω σωστά

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από την στιγμή που διαχωρίζεις το τηλεφωνικό σήμα από το αντίστοιχο DSL, μέσω του splitter, αμέσως μόλις μπει στο σπίτι χωρίς άλλο συνδεδεμένο καλώδιο, δεν υπάρχει θέμα με τον συγχρονισμό, ότι και να υπάρχει κατόπιν. Δες το αποτέλεσμα σε έναν άλλο φίλο με παρόμοιο πρόβλημα.
    Τώρα έχεις θέμα, ακριβώς διότι πριν το splitter υπάρχουν και άλλα καλώδια συνδεδεμένα παράλληλα.

    Χωρίς ηλεκτρολόγο δύσκολα θα περάσεις καλώδιο μέσα από τους υπάρχοντες σωλήνες. Μάλιστα πιθανότατα θα πρέπει να ανοιχθούν ενδιάμεσα κουτιά διακλάδωσης (εντός του τοίχου) που αν δεν είναι εμφανή, προετοιμάσου για μερεμέτια.
    Γι' αυτό σου λέω ότι ευκολότερο είναι να ανοίξεις μία μικρή τρύπα, χαμηλά πάνω από το σοβατεπί και σε σημείο που δεν θα φαίνεται (π.χ. σε γωνία του δωματίου ή πίσω από καλοριφέρ ή κάποιο έπιπλο.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10827/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    D-Link DSL-2750B
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 22.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ξεθάβω λίγο το θέμα γτ μετά από τόσο καιρό πήρα την απόφαση να καλέσω ηλεκτρολόγο.
    και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας...
    επειδή ο ηλεκτρολόγος άνοιξε αυτά τα επιτοίχια κουτάκια και μου είπε οτι γίνεται μπάχαλο και προς ότι ο παλιός ηλεκτρολόγος έχει κάνει ότι ναναι αλλά και επειδή έχει τόσα πολλά καλώδια και ου είναι δύσκολο να περάσει μεσα απο τους σωλήνες καλώδιο κατευθείαν στο δωμάτιο μου που ειναι το ρούτερ αποφασίσαμε να κάνουμε τρύπα εξωτερικά στον τοίχο και θα ήθελα να μου προτείνεται τι καλώδιο να πάρω ώστε να μην έχω πρόβλημα γτ θα είναι εκτεθειμένο συνέχεια στις καιρικές συνθήκες και δεν θέλω να χαλάσει άμεσα ή να έχω άλλα προβλήματα και επίσης αμα ειναι έυκολο καμία διπλή τηλεφωνική πρίζα

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ΕΦΚΑ. Θέλω τη γνώμη σας. Ίσως επειγον.
    Από antirix στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-17, 03:08
  2. Πρόβλημα με κρυπτογραφημένο USB Stick
    Από Subaru στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-17, 23:22
  3. προβλημα με το outlook 2016
    Από rafaelf στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-17, 07:07
  4. Πρόβλημα με αναγνώριση κλήσης ΟΤΕ σε πολλά FXO
    Από MythosGR στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-17, 17:48
  5. Πρόβλημα με συνδεσμολογία - καλωδίωση
    Από Gladiator στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-17, 03:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας