Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Έχω ξεμείνει λόγω εποχής με παλιά Panasonic LCD TV HD ready, που με έναν ψηφιακό δέκτη αποδίδει καλά τα τηλεοπτικά κανάλια.

    Το πρόβλημα υπάρχει όμως στη σύνδεση ενός mini PC με αυτήν για χρήση Kodi κυρίως που με ενδιαφέρει και περισσότερο από την ελληνική TV.
    Προβάλλει το περιβάλλον εργασίας με overscan κόβοντας περιμετρικά τα άκρα της προβολής. Ξέρω ότι είναι ένα συνηθισμένο πρόβλημα που σε εμένα δεν λύνεται με τους συνηθισμένους τρόπους όπως θα περιμένατε και οι περισσότεροι.

    Η κάρτα γραφικών είναι μια ενσωματωμένη της intel με αναβαθμισμένους drivers. Στο μενού της κάρτας γραφικών οι περισσότερες επιλογές είναι παγωμένες και δεν μπορώ να κάνω πολλές αλλαγές. Προσπάθησα μέχρι και στην registry να βρω για πιθανές διορθώσεις αλλά δεν κατάφερα να εντοπίσω κάτι εκεί.
    Το mini PC προβάλλει κανονικά την εικόνα του σε άλλες TV (HD ready & full HD) χωρίς προβλήματα.

    Η ανάλυση της τηλεόρασης είναι 1366 Χ 768 και οι ρυθμίσεις που έχει για εικόνα και ήχο είναι πραγματικά ελάχιστες και με αναγκάζουν να ψάχνω για λύση στο πρόβλημα της μέσω των windows. Σε ένα παλιό media player της WD που έχω συνδέσει επίσης παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα.

    Αν κάποιο μέλος μας έχει καταφέρει να αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα με επιτυχία, με χαρά θα διαβάσω την πρόταση του.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Ποιο πολυ μου κανει για θεματης τηλεορασης αφου οι συσκευες αλου δουλευουν σωστα,μηπως εχει ενεργοποιηθει καποιο zoom στην τηλεοραση?δες καλυτερα το μενου και κανε και ενα reset στην tv,επισης στον δεκτη ειναι ολα σωστα?aspect 16.9? η 16,10?
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Θέμα τηλεόρασης είναι δεδομένο.

    Η Panasonic έχει δεδομένο πρόβλημα με το overscan και ειδικά στα παλιότερα μοντέλα που δεν δίνουν επιλογές από τις ρυθμίσεις η λύση βρίσκεται αρκετές φορές στην πρόσβαση στο service menu της TV. Εγώ αυτό δεν τον έχω καταφέρει ακόμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    service menu ειναι επικυνδηνο....update υπαρχει?το μενου της εχει πραγματα σε αλλα σημεια απο τις υπολοιπες,reset της εκανες?hdmi εχει το pc?η vga?
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Update δεν μπορεί να γίνει με κανέναν τρόπο ούτε reset. Γενικά τα μενού της έχει απίστευτη φτώχια και θεωρείται πρωτόγονο. Το PC συνδέεται μόνο με HDMI.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Mε hdmi κανει overscan με vga θα εβλεπες σωστα δοκιμασε να βαλεις στο vga της tv καποια πηγη να δεις,reset η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εχει σιγουρα,τελικη λυση ειναι ανταπτορας hdvi vga,αν το vga δουλευει σωστα σαν εισοδος
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Η τηλεόραση δεν έχει θύρα VGA. Έχει δυο HDMI και μια component. Το HDMI overscan νομίζω ότι μπορεί να απενεργοποιηθεί μόνο μέσα από το service menu όπως έχω διαβάσει για άλλα μοντέλα.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys wag200g
    Έχεις δοκιμάσει να το διορθώσεις μέσα απο το Kodi; Δεν ξερω τί εκδοση τρέχεις, αλλα στο 17 στο Settings-> System -> Display έχει ενα μενού "video calibration" ή κατι τετοιο... Δεν το έχω πειράξει πρόσφατα αλλα δεν είναι για τα χρώματα, είναι για αυτο που θέλεις.


    Υ.γ. Είχα μια Panasonic tv και αναλογα το προφιλ εικόνας (theatre, dyanamic, κλπ), το overscan μπορει να ηταν επιλεγμένο, απενεργοποοιημένο, να εμφανιζοταν σαν επιλογη στο μενου ή και όχι.....

  9. #9
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ναι το έχω διορθώσει μέσα από τις ρυθμίσεις του kodi και κάνω έτσι την δουλειά μου στις ταινίες. Απλά αναζητώ κάποιον τρόπο να γίνεται μέσα από τα windows ώστε να φαίνεται σωστά και στις υπόλοιπες λειτουργίες του PC.

    Πειραματίστηκα με τις 3 επιλογές στο προφίλ της εικόνας αλλά δεν μου έδωσε επιλογή για απενεργοποίηση του HDMI overscan. Φοβάμαι ότι αυτό είναι "hardcoded" επιλογή που μπορεί να διορθωθεί μόνο με πρόσβαση στο service menu.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Αν πατήσεις το κουμπί format, τι επιλογές σου δίνει;
    Επίσης, ποιο μοντέλο είναι;
    Σε αντίστοιχο πρόβλημα που είχα με παλιά philips τηλεόραση, το λάθος που έκανα ήταν ότι επέλεγα 16:9 aspect ratio.
    To σωστό είναι το unformated ή no scale (κάπως έτσι)
    Αν επιλέξεις 16:9 κόβει την εικόνα

  11. #11
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Έχω δοκιμάσει όλες τις επιλογές στο format της εικόνας χωρίς να έχω καταφέρει να δώσω λύση. Η TV είναι η Panasonic TX-32LX60F

    Για τις παλιές Panasonic είναι συνηθισμένο το πρόβλημα. Μπήκα και στο service menu 1 που έδινε επιλογές για καλιμπάρισμα των χρωμάτων. Στο δεύτερο μενού που ίσως είχε και τις επιλογές που με ενδιαφέρουν δεν κατόρθωσα να μπω. Στο service manual μάλιστα δεν αναφέρεται καθόλου η ύπαρξη service menu 2.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Kαι ομως εχει firmware...http://shop.panasonic.com/support-only/TC-32LX60.html
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Στο μοντέλο που παρέθεσες λείπει ένα "F" από το τέλος και είναι αυτό που κάνει την διαφορά. Η δικιά μου δεν έχει SD slot για firmware upgrade.

Παρόμοια Θέματα

  1. Υποτιτλοι σε Samsung smart tv
    Από gabrianna στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 22:50
  2. σύνδεση δεύτερης οθόνης σε pc
    Από pangie στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-17, 18:41
  3. Mini pc +40" UHD TV: θα δουλεύει απροβλημάτιστα;
    Από Xguru στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 18:48
  4. Samsung LT24E310EW Monitor-TV σύνδεση με pc
    Από SarahKane στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 18:50
  5. Διάφορα PC-Parts-Παλιά
    Από Gordon`s στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-16, 07:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας