Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security
    Η Kaspersky απέσυρε την καταγγελία της στις Ευρωπαϊκές αρχές εναντίον της Microsoft για μονοπολιακές πρακτικές στην αντιμετώπιση των κατασκευαστών λύσεων antivirus, στα Windows 10, μετά τις αλλαγές που ανακοίνωσε η Microsoft στην επερχόμενη Windows 10 Fall Creators Update.

    Here are some of the changes we are making to support our partners in delivering security protections to Windows customers.

    We will work more closely with AV vendors to help them with compatibility reviews in advance of each feature update becoming available to customers. This means customers can expect we will have worked through compatibility issues with AV providers before offering the update to customers running that AV.
    We will give AV partners better visibility and certainty around release schedules for feature updates. This includes increasing the amount of time AV partners will have to review final builds before the next Windows 10 feature update is rolled out to customers.
    We will enable AV providers to use their own alerts and notifications to renew antivirus products before and after they have expired.
    We have modified how Windows will inform users when their antivirus application has expired and is no longer protecting them. Instead of providing an initial toast notification that users could ignore, the new notification will persist on the screen until the user either elects to renew the existing solution or chooses to rely on Windows Defender or another solution provider.

    We appreciate the feedback and continued dialogue with our partners and are pleased to have found common ground with Kaspersky Lab on the complaints raised in Russia and Europe. We look forward to our continued partnership with the industry.
    Πηγή : Windows blog

    σχετικό θέμα : Απάντηση της Microsoft στις κατηγορίες για το πως συμπεριφέρονται τα Windows 10 στα τρίτα antivirus

  2. #2
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Δεν έχω καταλάβει γιατί θα έπρεπε τα Windows (και τα κάθε Windows) να διευκολύνουν τις εταιρείες αυτές.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Γιατί, λανσάροντας η Microsoft το δικό της antivirus μαζί με το Λ/Σ της μονοπωλεί το προϊόν λόγο της δεσπόζουσας θέσης που κατέχει στην αγορά. Δηλαδή, αν κάποιος αγοράσει windows, κάτι που υπάρχει στο 99% των υπολογιστών, δεν χρειάζεται να αγοράζει antivirus, κάτι που επηρεάζει τους κατασκευαστές λογισμικού προστασίας. Αν δεν κατείχε δεσπόζουσα θέση τότε δεν θα υπήρχε θέμα
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  4. #4
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Πιο απλό θα ήταν να ξηλώσει το defender νομίζω.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο απλό θα ήταν να ξηλώσει το defender νομίζω.
    Εεεε, γιατί;

    Πρέπει ντε και καλά να χρησιμοποιούμε εξωτερικό AV; Το Windows Defender είναι το πιο "φιλικό" και λιγότερο απαιτητικό AV που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Λογικό μιας και είναι κομμάτι του λειτουργικού, θα πει κανείς. Τα εξωτερικά AV είναι σε μειονεκτική θέση; Πιθανώς, αλλά δε με νοιάζει. Ας πουλήσουν το προϊόν τους με βάση τις επιδόσεις τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jim Slip : 10-08-17 στις 17:27.


  6. #6
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Αυτό που υποστηρίζεις είναι μονοπωλιακή πρακτική.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που υποστηρίζεις είναι μονοπωλιακή πρακτική.
    Γιατί; Αν θέλω απενεργοποιώ το Defender και βάζω όποιο A/V θέλω. Απλά τυγχάνει να προτιμώ το Defender (το οποίο σε συγκρίσεις πιάνει τους λιγότερους ιούς, αλλά δε με νοιάζει, είναι το λιγότερο intrusive A/V που έχω χρησιμοποιήσει).

    Επίσης, στον περίεργο κόσμο που ζούμε, είναι συζητήσιμο αν η MS κατέχει δεσπόζουσα θέση. Στα desktop ναι, αλλά όλο και περισσότεροι χρησιμοποιούν smartphones για να μπαίνουν στο διαδίκτυο.


  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bazzil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί, λανσάροντας η Microsoft το δικό της antivirus μαζί με το Λ/Σ της μονοπωλεί το προϊόν λόγο της δεσπόζουσας θέσης που κατέχει στην αγορά. Δηλαδή, αν κάποιος αγοράσει windows, κάτι που υπάρχει στο 99% των υπολογιστών, δεν χρειάζεται να αγοράζει antivirus, κάτι που επηρεάζει τους κατασκευαστές λογισμικού προστασίας. Αν δεν κατείχε δεσπόζουσα θέση τότε δεν θα υπήρχε θέμα
    Δεν έχει να κάνει με αυτό, αλλά με το ότι η ms επέλεξε σε κάποιο απο τα τελευταία Update να κάνει Uninstall την λύση της Kaspersky γιατί δεν ήταν συμβατή με την νέα έκδοση.


    Απο την άλλη δεν μιλάμε για εναν media player, αλλά για την ασφάλεια του χρήστη, είναι καλύτερα να υπάρχει η λύση της Ms με το που γίνει εγκατάσταση και μετά ο χρήστης βάζει ότι θέλει.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω καταλάβει γιατί θα έπρεπε τα Windows (και τα κάθε Windows) να διευκολύνουν τις εταιρείες αυτές.
    Γιατί υπάρχει μια αγορά δισεκατομμυρίων εκεί έξω. Δε γίνεται σε μια νύχτα να την κλείσουμε. Έτσι λειτουργούν τα πράγματα...

    Τώρα αν τα διάφορα sandboxes για online payments και πράσινα άλογα που διαφημίζουν τα security suites κάνουν στην πράξη κάποια διαφορά, ας το κρίνουν όσοι τα αγοράζουν. Αν δεν έχουν τις γνώσεις και απλά ζουν με την πεποίθηση της ασφάλειας και αυτό καλό είναι. Καλύτερα τα 50€ το χρόνο να πάνε σε εταιρείες ασφαλείας, παρά σε καπνοβιομηχανίες...

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Slip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί; Αν θέλω απενεργοποιώ το Defender και βάζω όποιο A/V θέλω. Απλά τυγχάνει να προτιμώ το Defender (το οποίο σε συγκρίσεις πιάνει τους λιγότερους ιούς, αλλά δε με νοιάζει, είναι το λιγότερο intrusive A/V που έχω χρησιμοποιήσει).


    Για προστασία δεν το έχεις;; ή απλά να λες ότι έχεις;;;;....
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19.872/1.312
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 20,5(dB)
    Την ασφάλεια την αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά. Δεν είναι λίγες φορές που κοιτάς σε φόρουμ και λένε τον άλλον τα Cookies φταίνε ή το ένα ή το άλλο.
    Προσωπικά είμαι υπέρ τον πολλών και διαφορετικών προγραμμάτων. Πιστεύω ότι το κάθε πρόγραμμα είναι διαφορετικό και ο καθένας θα πρέπει να δουλέψει.
    Εγώ έχω καταλήξει σε KIS Malwarebytes και τώρα έβαλα δοκιμάστηκα με συνδρομή τον Adguard Μέχρι στιγμή και τα 3 δουλεύουν άποψή και δεν έχω προβλήματα ούτε με τα Cookies ούτε με ιούς ούτε από περίεργες διαφημίσεις.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων


    Για προστασία δεν το έχεις;; ή απλά να λες ότι έχεις;;;;....
    Είναι επαρκές.


  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Καλός συμβιβασμός πιστεύω. Αναγκάζει ουσιαστικά όλους τους χρήστες να έχουν κάποιο πρόγραμμα προστασίας, έστω και το windows defender. Βέβαια αυτό που έχει δείξει το παρελθόν είναι πως όταν κάτι ενσωματωθεί στα windows γίνεται ουσιαστικά μονοπώλιο στον τομέα του (με εξαίρεση τον ΙΕ).

  14. #14
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Θα πρέπει να παρέχει σαφή API για όλους τους AV vendors, ακόμα και τον εαυτό της.
    Κατά τα άλλα καλά κάνει και δίνει τον defender. Σιγά μην βγάλει και τον default video player για να πουλάει η Cyberlink.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-08-2017
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    KANENA PROBLHMA INTERNET
    Απλα, αν ειστε αναγκασμενοι να εχετε win10 , βαλτε εκει ενα DWS ( disable windows spy ) και ξεμπερδεψατε. Κοβει και τα defender κι ολα.

    - - - Updated - - -

    Παιζει και το vlc και δεν πουλαει

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 22:21
  2. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-17, 15:46
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-16, 15:49
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-16, 07:46
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 22:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας