Login Form
IPv6 Ready
Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-54 από 54
    Περιοχή
    Κρήτη
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Σε περίπτωση που σας έγραψαν στην υπηρεσία τους, χωρίς τη δική σας έγκριση/ενέργεια, προχωρήστε τουλάχιστον και σε (δωρεάν) online καταγγελία στην ΕΕΤΤ (μεταξύ άλλων, για παράνομη χρήση προσωπικών δεδομένων, και απάτη). Είναι σημαντικό να βάλουμε ένα ακόμα λιθαράκι και για όλους αυτούς που χρεώνουν (εδώ και χρόνια) και δεν γνωρίζουν πως να προστατευθούν.

https://www.eett.gr/opencms/opencms/...ataggelia.html

Ο βασικός λόγος που εσείς και εμείς χρεωθήκαμε, είναι επειδή οι προηγούμενοι το ανέχτηκαν.

Ευχαριστώ

Έπεσα θύμα της εν λόγω εταιρείας DIMOCO για δεύτερη φορά, πέρυσι και εφέτος. Το επιπλέον εξωφρενικό είναι ότι ενώ είχα δηλώσει πέρυσι στην VODAFONE να μπλοκάρουν τους αριθμούς 54004 και 54578, εφέτος ξανα-έγινε το ίδιο πράγμα. Δηλαδή: Εισερχόμενο SMS που προέτρεπε να εγγραφώ στην υπηρεσία των απατεώνων, και ενώ δεν πραγματοποίησα εγγραφή, ήρθε δεύτερο μήνυμα ότι είμαι εγγεγραμμένος και εάν επιθυμώ διαγραφή, να στείλω STOP στο 54578 ! Φυσικά είχε γίνει ήδη χρέωση 5 ευρώ. Ξαναπήρα την VODAFONE όπου είδαν ότι δεν είναι μπλοκαρισμένοι οι αριθμοί που τους έδωσα, και με ρώτησαν εάν θέλω να τους μπλοκάρω! Τους στέλνεις στον διάολο ή όχι?
    Πήρα τηλέφωνο την DIMOCO να τους στείλω και αυτούς μακρύτερα, και η απάντηση ήταν "στείλτε STOP στο 54578 για να μην χρεωθείτε". Αφού βέβαια είχε ήδη γίνει η πρώτη χρέωση.

Επίσης δεν γνωρίζω εάν είναι σύμπτωση, αλλά πριν και μετά από αυτό το περιστατικό είχα κατ' επανάληψη κλήσεις από το νούμερο 2111041314 το οποίο αφού σηκώσεις για να δείς ποιός διάολος είναι, κλείνει. Υπάρχουν και για αυτό το νούμερο καταγγελίες στο https://www/white-pages.gr/arithmos/2111041314

Δεν ξέρω πόσες -προφανώς- χιλιάδες καταναλωτές έχουν πέσει θύματα, αλλά θα προχωρήσω και θα στείλω αρχικά επιστολή στο Υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης ( sec@mindigital.gr ) και στον Γενικό Γραμματέα Τηλεπικοινωνιών ( gge@yme.gov.gr), επειδή από ότι διαβάζω εδώ στο blog, οι καταγγελίες στον EETT ή αλλού έχουν πάει στράφι. Το σίγουρο είναι ότι έχουμε γεμίσει απατεώνες. ΣΑΣ ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ Ε-ΜΑΙΛ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Κάτι πρέπει να γίνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΩΡΓΟΣ Σ : 04-07-18 στις 17:17.

Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Στη θέση σου πρώτα πρώτα θα ξε-απαυτό την Vodafone. Θα σου έλεγα επίσης να ΜΗΝ στείλεις stop, γιατί είναι σα να λες ότι ναι, γράφτηκα και τώρα θέλω να σταματήσω. Κυνήγησε και τους δυο (Dimoco και VF) και ΑΠΑΙΤΗΣΕ να σου αποδείξουν πώς και με ποιο τρόπο γράφτηκες, και κάνε και τις σχετικές καταγγελίες σου.
    Εγώ αυτά είχα κάνει, περίπου μια 2ετια πριν όταν καταχρηστικά με είχαν χρεώσει και πήρα το ποσό πίσω (έστω κι αν ήταν 2-3 ευρω).

Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997 kbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZXDSL 931VII
    Path Level
    Fastpath
    Ψάξε στο facebook για την ομάδα Πενταψηφια όσοι χρεωθήκαμε.
    Θα βρεις σχετικές πληροφορίες.

Περιοχή
    Κρήτη
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Κυνήγησε και τους δυο (Dimoco και VF) και ΑΠΑΙΤΗΣΕ να σου αποδείξουν πώς και με ποιο τρόπο γράφτηκες, και κάνε και τις σχετικές καταγγελίες σου.
    Έχουν έτοιμες τις απαντήσεις... ότι γράφτηκες στην τάδε ιστοσελίδα με το τάδε IP (κάποιο τυχαίο από το δίκτυο της Vodafone) κλπ Κάτι που δεν θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη.

Online καταγγελία σε ΕΕΤΤ.
    Online καταγγελία σε ΣΔΟΕ
    Online καταγγελία σε Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. (για παράνομη χρήση προσωπικών σου δεδομένων)

Και από το σχετικό Facebook group για τις απάτες με πενταψήφια... οδηγίες για μήνυση για απάτη (χωρίς να πληρώσεις παράβολο).

Περιοχή
    Κομοτηνή
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγώ έλαβα SMS από πριν 1-2 εβδομάδες (πρώτη φορά), από Telebox μεριά. Σε 10' σε κατάστημα Vodafone (δεν κάθομαι να χρεωθώ παίρνοντας στην τηλ. εξυπηρέτηση), φραγή στα χρεώσιμα 5ψήφια και μετά από 2 μέρες που εκδόθηκε λογαριασμός και είδα τις χρεώσεις (5,04 ευρώ + ΦΠΑ), ξανά στο ίδιο κατάστημα Vodafone κι έκανα αίτημα για να μου δώσουν πίσω τη χρέωση σε πιστωτικό. Όλα έγιναν όπως έπρεπε, μου ήρθε SMS επιβεβαίωσης με το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου της Vodafone που έχει αναλάβει το αίτημά μου, με πήραν και τηλ 1-2 μέρες μετά και μου είπαν ότι εγκρίθηκε το αίτημά μου (επίσης ήρθε και ανάλογο SMS). Μάλιστα η κοπέλα μου είπε αν θέλω να μην πληρώσω το λογαριασμό που μόλις εκδόθηκε και περιέχει την επίμαχη χρέωση, αλλά μόνο το στάνταρ πάγιο που έχω και να εκκαθαριζόταν η φάση στον επόμενο λογαριασμό. Επέλεξα όμως να το πληρώσω όπως είναι και να πληρώσω λιγότερο στον επόμενο λογαριασμό, λόγω του πιστωτικού (το ίδιο πράγμα δηλαδή).

Εν ολίγοις, δε χρειάστηκε να στείλω mail και γενικώς να μιλήσω με Telebox...
    Case: Corsair Carbide 300R + Window --- CPU: Intel Core i5 4570 --- Mobo: Asus H87-Pro (C2) --- RAM: 2 x G.Skill Ripjaws F3-12800CL9D-4GBRL + Corsair Vengeance 8GB --- GPU: Gigabyte Radeon R9 270X Windforce OC --- SSD: Samsung EVO 840 120GB --- HDD: 2 x WD Caviar Blue 1TB WD10EZEX --- DVD-RW: Samsung SH-224DB/BEBE --- PSU: XFX Pro Series 650W Full Wired Edition --- Monitor: Dell UltraSharp U2312HM

Περιοχή
    Αθήνα
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10000/1000
    ISP
    Nova
    Router
    RBCRS109-ΖΤΕ931Vii
    SNR / Attn
    8(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλημέρα!
    κατι αναλογο εγινε με γνωστη μου και την χρεωσανε και μαλιστα όχι μονο μια φορα αλλα στον λογαριασμο της ειχε καπου 45 ευρω σε SMS σε 5ψηφια που αυτή δεν εστειλε ΠΟΤΕ!!! ειχε cosmote συνδεση και εκτος ότι αμεσως εκαναν φραγη της πιστωσαν και ολο το ποσο χωρις δευτερη κουβεντα!
    Αυτό παντως που συμβαινει είναι ακρως απαραδεκτο, τι κανει η ΕΕΤΤ γιαυτο???

Περιοχή
    Κρήτη
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Η WIND δεν προχώρησε σε πίστωση, στην δική μου (και πολλές άλλες) περιπτώσεις. Αντιθέτως, χαρακτήρισε τις χρεώσεις "νόμιμες" (σε απάντηση στην ΕΕΤΤ), αρνήθηκε να με ενημερώσει για τις χρεώσεις αυτές αναλυτικά, και απέφυγε να απαντήσει σε πολλά αιτήματα μου για υποστήριξη επί του θέματος.

Περιοχή
    Αθήνα
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10000/1000
    ISP
    Nova
    Router
    RBCRS109-ΖΤΕ931Vii
    SNR / Attn
    8(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η WIND δεν προχώρησε σε πίστωση, στην δική μου (και πολλές άλλες) περιπτώσεις. Αντιθέτως, χαρακτήρισε τις χρεώσεις "νόμιμες" (σε απάντηση στην ΕΕΤΤ), αρνήθηκε να με ενημερώσει για τις χρεώσεις αυτές αναλυτικά, και απέφυγε να απαντήσει σε πολλά αιτήματα μου για υποστήριξη επί του θέματος.
    καλημέρα, τι να πω στην περιπτωση της γνωστης μου επειδή εχουν πολα νουμερα και εταιρικα και ειναι αρκετα τα ευρω που παιρνουν ισως για όπως λεμε την καλη θεληση να το εκαναν.
    Παντως ειναι πολύ αδικο αυτό και σιγουρα νομιμο δεν ειναι, μαλλον τα παιρνουν και αλλοι και κανουν τον κινεζο ή την παπια απλα…
    Δεν εχεις άλλη επιλογή από το να κανεις φραγη τοτε όλα τα 5ψηφια.
    Και εκτος από την εταιρεια μπορει να γινει και από προγράμματα πχ τυπου Truecaller νομιζω κανει και με SMS.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 17:55
  2. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 20:23
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 10:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks