Σελ. 120 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 100110115118119120121122125130 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.786-1.800 από 2004
  1. #1786
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζεις να υποστηρίζεις το ίδιο λάθος.
    Μιλάς για νέα επιχείρηση, που μπορεί να το κάνει οποιαδήποτε και όχι μόνο η παλαιά με τις απάτες.
    Πάντως, για να το κλείσουμε, το αισιόδοξο είναι ότι, μέχρι στιγμής, δεν παρουσιάστηκε περιστατικό εταιρείας-απάτης, μετά τη δημοσίευση της απόφασης της ΕΕΤΤ.
    δεν κάνω κανένα λάθος ξέρω πολύ καλά τι λέω και τι υποστηρίζω

    δεν έχεις διαβάσει μάλλον τις ειδήσεις καλά
    έφαγε πρόστιμο
    και συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο (σούπερ μάρκετ) κτλ
    άρα..τι δεν συνεχίζει
    μια χαρά συνεχίζουν τις απάτες τους

  2. #1787
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν κάνω κανένα λάθος ξέρω πολύ καλά τι λέω και τι υποστηρίζω

    δεν έχεις διαβάσει μάλλον τις ειδήσεις καλά
    έφαγε πρόστιμο
    και συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο (σούπερ μάρκετ) κτλ
    άρα..τι δεν συνεχίζει
    μια χαρά συνεχίζουν τις απάτες τους
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχεις καταλάβει τι διαβάζεις στις ειδήσεις.
    Αυτό που αναφέρεις για super market κλπ δεν γίνεται τώρα, αλλά γινόταν πριν από 3 χρόνια περίπου με μια διαφήμιση για το Lidl, στην οποία είχε βάλει κακόβουλο λογισμικό και όταν πατούσες να ανοίξει, "συναινούσες" στη συνδρομητική τους υπηρεσία. Έγινε και σ' εμένα αυτό και όταν τους έκραξα μου επέστρεψαν τα χρήματα, με τη δικαιολογία ότι βγήκε η διαφήμιση στον αέρα κατά λάθος.

    Άλλωστε, για να ολοκληρωθεί η έρευνα της ΕΚΠΟΙΖΩ, να στείλει τα αποτελέσματά της σε όλους τους αρμόδιους φορείς και να ωριμάσει η καταγγελία της, ώστε να φτάσει στο σημείο της επιβολής κυρώσεων από την ΕΕΤΤ, πρέπει να περάσουν χρόνια, όπως πιθανόν γνωρίζεις.
    Δεν γίνεται σε ένα μήνα όλη αυτή η διαδικασία.

  3. #1788
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    το σχέδιο που έχεις ετοιμάσει για να το αποτρέψεις δεν έχεις παρουσιάσει για αυτό μπερδεύεται ο κόσμος

  4. #1789
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το πρόστιμο πάντως δεν μπήκε για τις παράνομες εγγραφές μέσω των sms που συζητάμε εδώ.

    Είχαν και άλλους τρόπους να το κάνουν και μετά από έρευνα των αρχών και καταγγελίες πολιτών και επιχειρήσεων κατά το προηγούμενο έτος, για συγκεκριμένες δύο πρακτικές, μέσω ψευδών διαγωνισμών ή δωροεπιταγών σε κοινωνικά δίκτυα και μάλιστα με προσυμπληρωμένα εικονίδια που απαγορεύονται.

    Υπάρχει το σχετικό δελτίου τύπου του υπουργείου.
    http://www.mindev.gov.gr/επιβολή-προ...greece-monoπ/

  5. #1790
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν το έζησες ή όχι.
    Εγώ το έζησα με το περιστατικό που ανέφερα στο προηγούμενο post.
    Είδα διαφήμιση του Lidl πριν από 3 χρόνια, την άνοιξα, και έλαβα μήνυμα χρέωσης στο καρτοκινητό μου από την DIMOCO, για συνδρομητική υπηρεσία.
    Σε αυτή την απάτη και ίσως και σε άλλες παρόμοιες, με άλλα super market, βασίστηκε η έρευνα που ωρίμασε με την επιβολή του συγκεκριμένου προστίμου.

  6. #1791
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Μάλλον εσύ φίλε μου δεν έχεις διαβάσει καλά τις ειδήσεις

    για τσέκαρε εδώ

    Επιβολή προστίμου στην εταιρεία DIMOCO GREECE MONOΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ για υιοθέτηση αθέμιτων εμπορικών πρακτικών

    Δελτίο Τύπου:

    Μετά από αυτεπάγγελτη έρευνα της Γενικής Διεύθυνσης Προστασίας Καταναλωτή της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων κατά το προηγούμενο έτος, προέκυψε ότι η εταιρεία DIMOCO GREECE MONOΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ που λειτουργούσε ως πάροχος υπηρεσιών πολυμεσικής πληροφόρησης (συμπεριλαμβανομένων SMS /MMS), ενέγραψε, κατά το κρίσιμο χρονικό διάστημα, καταναλωτές σε συνδρομητική υπηρεσία χωρίς τη συναίνεση τους, με αποτέλεσμα να υποστούν υπέρμετρες χρεώσεις στους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας τους.

    Ειδικότερα, η Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή επέβαλε στην εταιρεία DIMOCO GREECE MONOΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ, διοικητικό πρόστιμο ύψους 250.000,00 ευρώ επειδή ως πάροχος υπηρεσιών πολυμεσικής πληροφόρησης υιοθέτησε παραπλανητικές εμπορικές πρακτικές που συνίσταντο σε:

    εγγραφή καταναλωτών σε συνδρομητικές υπηρεσίες πολυμεσικής πληροφόρησης μέσω προσυμπληρωμένων εικονιδίων συναίνεσης, τα οποία ενεργοποιούνταν με τη συμμετοχή τους σε έρευνα που προβάλλονταν σε ιστοτόπους υψηλής επισκεψιμότητας (Facebook και άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης), με θέμα τις συνήθειες των ελλήνων και με δέλεαρ δωροεπιταγές για αγορές υψηλής αξίας σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ, με αποτέλεσμα την υπέρμετρη χρέωσή τους,
    στην ενεργοποίηση των υπηρεσιών πολυμεσικής πληροφόρησης κατόπιν πρόσκλησης των καταναλωτών-συνδρομητών συνδέσεων κινητής τηλεφωνίας να συμμετέχουν σε διαγωνισμούς με έπαθλο την χορήγηση δωρεάν επιταγών υψηλής αξίας σε γνωστές αλυσίδες σουπερμάρκετ, η συμμετοχή στους οποίους επέφερε υπέρμετρες χρεώσεις στους λογαριασμούς τους κινητής τηλεφωνίας.

    Η εταιρεία δεν ενημέρωσε με σαφή και κατανοητό τρόπο και προτού οι καταναλωτές προχωρήσουν στην εγγραφή τους, ότι η συμμετοχή των καταναλωτών -χρηστών διαδικτύου και συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας στην προβαλλόμενη εξ αποστάσεως έρευνα ή διαγωνισμό συνεπάγεται υποχρέωση πληρωμής, ενώ δημιούργησε στους καταναλωτές την ψευδή εντύπωση ότι αν προβούν σε συγκεκριμένη ενέργεια θα κερδίσουν έπαθλο ιδιαιτέρως ελκυστικό ενώ αυτό στην πραγματικότητα δεν υφίστατο.

    Σημειώνεται τέλος ότι απαγορεύονται ρητά τα προσυμπληρωμένα τετραγωνίδια (pre–ticked boxes) σε όλους τους διαδικτυακούς τόπους αγοράς προϊόντων και υπηρεσιών στην Ευρωπαϊκή Ένωση με θεμελιώδη σκοπό την προστασία των καταναλωτών από τις «παγίδες πληρωμών» στο διαδίκτυο.

    Πηγή : Υπουργείο Ανάπτυξης

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σχέδιο που έχεις ετοιμάσει για να το αποτρέψεις δεν έχεις παρουσιάσει για αυτό μπερδεύεται ο κόσμος
    αν εννοείς εμένα φίλε μου δεν υπάρχει κανένα σχέδιο

    γιατί δεν είμαι "ωχ αδερφέ μου τώρα"

    όποιος με κλέβει με τον οποιοδήποτε τρόπο ή με ενοχλεί ή κάνει κατάχρηση των προσωπικών μου δεδομένων

    τρώει καταγγελία στις αρμόδιες αρχές

    παράλληλα ενημερώνω τους δικηγόρους μου ώστε να τρέξουν στις αρμόδιες αστυνομικές/δικαστικές αρχές

  7. #1792
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Zer0c00L

    Με βάση αυτή την ανακοίνωση, που είχε ανεβάσει ο jkoukos, έγραψα το προηγούμενο post, η οποία αφενός επιβεβαιώνει όσα υποστηρίζω αφετέρου το λάθος που υποστηρίζεις ότι η DIMOCO συνεχίζει την απάτη.

    Αυτά γίνανε πριν από 3 χρόνια. Κατάλαβέ το, επιτέλους, δεν γίνανε τον προηγούμενο μήνα.

  8. #1793
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το έζησες ή όχι.
    Εγώ το έζησα με το περιστατικό που ανέφερα στο προηγούμενο post.
    Είδα διαφήμιση του Lidl πριν από 3 χρόνια, την άνοιξα, και έλαβα μήνυμα χρέωσης στο καρτοκινητό μου από την DIMOCO, για συνδρομητική υπηρεσία.
    Σε αυτή την απάτη και ίσως και σε άλλες παρόμοιες, με άλλα super market, βασίστηκε η έρευνα που ωρίμασε με την επιβολή του συγκεκριμένου προστίμου.
    Δεν χρησιμοποιώ κοινωνικά δίκτυα και ούτε γνωρίζω πόσα χρόνια το κάνει. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι πέρυσι υπήρχαν σχετικά δημοσιεύματα κάποιας αλυσίδας super market (νομίζω Σκλαβενίτης ή ΑΒ) που πληροφορούσε το κοινό για τις απάτες.

  9. #1794
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Zer0c00L

    Με βάση αυτή την ανακοίνωση, που είχε ανεβάσει ο jkoukos, έγραψα το προηγούμενο post, η οποία αφενός επιβεβαιώνει όσα υποστηρίζω αφετέρου το λάθος που υποστηρίζεις ότι η DIMOCO συνεχίζει την απάτη.

    Αυτά γίνανε πριν από 3 χρόνια. Κατάλαβέ το, επιτέλους, δεν γίνανε τον προηγούμενο μήνα.
    δεν το ξέρω φίλε μου πότε έγιναν αν έγιναν πριν από 3 χρόνια ή τον προηγούμενο μήνα

    αυτό που ξέρω είναι ότι η αρμόδια αρχή της έριξε πρόστιμο

    θυμίζω ότι έχει γίνει διαβούλευση και τροποποίηση του κανονισμού από την ΕΕΤΤ

    επίσης επιμένω ότι συνεχίζει και αυτή και άλλες εταιρείες

    θα φανεί αυτό στα επόμενα πρόστιμα που θα φάνε

    γιατί κάποιοι δεν είναι "Ωχ αδερφέ μου τώρα που να μπλέκω"

    έτσι κάνουν καταγγελίες στις αρμόδιες αρχές αλλά κάνουν και προσφυγές στα δικαστήρια

    όταν πάψει ο "ωχαδερφισμός" που διακρίνει τους περισσότερους θα καταλάβετε τι δύναμη έχετε απέναντι σε αυτές τις εταιρείες

    όσο κρύβεστε τόσο οι εταιρείες θα σας αρμέγουν και αν διαμαρτυρηθείτε θα σας κάνουν την χάρη να σας τα επιστρέψουν αλλά θα τονίζουν ότι εσείς φταίτε όχι εκείνες.

  10. #1795
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Στους παρόχους που ήταν συνένοχοι σε όλη αυτή την ιστορία δε θα ρίξουν πρόστιμο??

  11. #1796
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το ξέρω φίλε μου πότε έγιναν αν έγιναν πριν από 3 χρόνια ή τον προηγούμενο μήνα

    αυτό που ξέρω είναι ότι η αρμόδια αρχή της έριξε πρόστιμο

    θυμίζω ότι έχει γίνει διαβούλευση και τροποποίηση του κανονισμού από την ΕΕΤΤ

    επίσης επιμένω ότι συνεχίζει και αυτή και άλλες εταιρείες

    θα φανεί αυτό στα επόμενα πρόστιμα που θα φάνε

    γιατί κάποιοι δεν είναι "Ωχ αδερφέ μου τώρα που να μπλέκω"

    έτσι κάνουν καταγγελίες στις αρμόδιες αρχές αλλά κάνουν και προσφυγές στα δικαστήρια

    όταν πάψει ο "ωχαδερφισμός" που διακρίνει τους περισσότερους θα καταλάβετε τι δύναμη έχετε απέναντι σε αυτές τις εταιρείες

    όσο κρύβεστε τόσο οι εταιρείες θα σας αρμέγουν και αν διαμαρτυρηθείτε θα σας κάνουν την χάρη να σας τα επιστρέψουν αλλά θα τονίζουν ότι εσείς φταίτε όχι εκείνες.
    Βλέπω ότι άλλαξες τους ισχυρισμούς σου τώρα και γράφεις "δεν ξέρω" ενώ το πρωί ήσουν κατηγορηματικός ότι αυτά έγιναν πρόσφατα και συνεχίζει η εταιρεία-απάτη το βρώμικο παιχνίδι της.
    Αλήθεια, έχεις ένα περιστατικό να μας πεις, από αυτήν ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία-απάτη, μετά τη δημοσίευση της απόφασης της ΕΕΤΤ; Εγώ και δεν έχω διαβάσει σ' αυτό και σε άλλα σχετικά νήματα κανένα περιστατικό.

    Τέλος, οι τελευταίες φράσεις σου θεωρώ ότι είναι απαράδεκτες αφού θίγουν όλους τους συμφορουμίτες που διαβάζουν και συμμετέχουν σ' αυτό το νήμα και γι' αυτό είναι αρμόδιος ο αγαπητός moderator που μας παρακολουθεί.

    Τέλος, από μένα, η συνέχιση αυτής της συζήτησης μαζί σου.

  12. #1797
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους παρόχους που ήταν συνένοχοι σε όλη αυτή την ιστορία δε θα ρίξουν πρόστιμο??
    αγαπητέ μου φίλε δεν υπάρχουν αποδείξεις

    εδώ δεν διάβασες τι λένε οι φίλοι μας για τις εταιρείες

    μην απορεί κανείς γιατί αυτές οι εταιρείες υπάρχουν χρόνια κάνοντας την ίδια δουλειά (ίσως να αλλάζει η τακτική) και θα εξακολουθούν να υπάρχουν χρόνια...

  13. #1798
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους παρόχους που ήταν συνένοχοι σε όλη αυτή την ιστορία δε θα ρίξουν πρόστιμο??
    Είναι προφανές πως δεν είναι συνένοχοι, αλλιώς θα ρίχνανε και εκεί και σε όποιον άλλον έπρεπε.

  14. #1799
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι προφανές πως δεν είναι συνένοχοι, αλλιώς θα ρίχνανε και εκεί και σε όποιον άλλον έπρεπε.
    Classic sdikr

  15. #1800
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Classic sdikr
    Αρχίσαμε βλέπω.
    Ασε το τι θα ήθελες, ή το τι πιστεύεις, το πρόστιμα μπήκε μετά απο 3 χρόνια στους ΥΠΠ και όχι στους παρόχους κινητής.

Σελ. 120 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 100110115118119120121122125130 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας