Σελ. 3 από 134 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 2004
  1. #31
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από friends_addict Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θύμα κι εγώ! Ακριβώς όπως και ο παραπάνω φίλος. Μόνο που εγώ χρεώθηκα και δεύτερη βδομάδα μέχρι να το πάρω χαμπάρι (να τελειώσει η κάρτα και να μην μπορώ να πάρω τηλέφωνο)! Αμέσως επικοινώνησα με τη wind, μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να μπλοκάρουν το συγκεκριμένο πενταψήφιο. Επικοινωνία και με dimoco η οποία υποστήριξε ότι δεν έγινε κάτι παράνομο. Τον αριθμό μου τον ψάρεψαν από πλοήγηση με data και μου έστειλαν μήνυμα επιβεβαίωσης. Βέβαια εγώ pin δεν έβαλα πουθενά αλλά άλλο αυτό! Η wind είναι οπωσδήποτε συνυπεύθυνη καθώς δε γίνεται ο οποιοσδήποτε να έχει πρόσβαση τόσο εύκολα στον αριθμό μου. Σίγουρα φταίω κι εγώ που δεν έκανα τον κόπο να διαβάσω τα μηνύματα που ήρθαν στο κινητό μου αλλά μιλάμε για ξεκάθαρη απάτη. Η IP μου πλέον ενάμιση μήνα μετά είναι δύσκολο να βρεθεί. Email ακόμα δεν έχω στείλει στην εταιρεία (μόνο τηλεφωνική επικοινωνία) και θα ήθελα να σας ρωτήσω για τα επόμενα βήματα. Ευχαριστώ.
    Συγκέντρωσε ότι στοιχεία κι αποδεικτικά έχεις και ξεκίνησε τις καταγγελίες. Θα έχεις αποτέλεσμα!

  2. #32
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Άλλος ένας παθών τις DIMOCO...

    Από το πουθενά σκάνε 5 sms και πάπαλα η κάρτα. Έκανα άμεση φραγή των 5ψηφίων μέσω του παρόχου και τους έστειλα και email για πίστωση του υπολοίπου και διαγραφή του αριθμού από τις υπηρεσίες και την βάση δεδομένων τους, αλλιώς καταγγελία. Εν αναμονή λοιπόν...
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Sapphire Radeon R9 290 Tri-X 4GB DDR5 || Samsung 970 Evo Plus 500GB || LG 24MP55HQ-P 24" LED || Logitech G502 Proteus

  3. #33
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα! τα επαθε γνωστη μου με cosmote παγιο!
    της εκαναν πιστωση τα χρηματα στον λογαριασμο της και εκαναν φραγη για όλα τα 5ψηφια. Nα τονισω ότι ειχε χρεωθεί ΠΑΝΩ από 40 ευρω!!!!
    Κριμα για καποιους στοκους ηλιθιους να μην πω και αλλα να γινεται φραγη για ολους....
    να υπενθυμισω ότι πχ και το χαμογελο του παιδιου εχει 5ψηφιο!

    Καταρχήν η εταιρια που εχουμε δεν εχει καμια υπευθυνοτητα? πως γινεται να γινεις συνδρομητης χωρις να στειλεις τιποτα?
    τι είναι αυτό hacking?

  4. #34
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν η εταιρια που εχουμε δεν εχει καμια υπευθυνοτητα?
    Τά 'χουνε κάνει πλακάκια με τους απατεώνες των πενταψήφιων, και μοιράζονται τα κλεμμένα.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #35
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Αν την πατήσουν 100 και έστω οι 95 κινηθούν/ζητήσουν τα λεφτά τους πίσω, έχουν ήδη κέρδος από αυτούς τους 5. Και επειδή δεν μιλάμε για τόσο λίγους, ούτε ότι σχεδόν όλοι θα αιτηθούν επιστροφή των ποσών που χρεώθηκαν, καταλαβαίνει εύκολα κάποιος ότι βγάζουν παντεσπάνι χωρίς καν να ιδρώσουν.

  6. #36
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τά 'χουνε κάνει πλακάκια με τους απατεώνες των πενταψήφιων, και μοιράζονται τα κλεμμένα.
    μπορει αλλα στην περιπτωση της γνωστης μου μονοι τους προτειναν να πιστωσουν το ποσο οπως και το εκαναν τελικα!

  7. #37
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Το κάνουν συνήθως σε όσους έχουν συμβόλαιο και είναι καλοπληρωτές, για να μην χάσουν τον πελάτη και να του κλείσουν το στόμα. Στους υπόλοιπους προτείνουν απλώς φραγή πενταψήφιων χωρίς επιστροφή χρημάτων. Το μεγαλύτερο ποσοστό τσιμπάει στο παραμύθι της Wind και έτσι κρατάνε τα κλεμμένα.

  8. #38
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Μου απαντήσαν χτες τελικά με το εξής email:

    Spoiler:
    Αγαπητέ Κύριε Καλησπέρα σας,

    Ο λόγος που έχετε χρεώσεις ειναι επειδή ενεργοποιήσατε συνδρομητικές υπηρεσίες μέσω διαδικτύου. Συγκεκριμένα κατά την πλοήγηση σας στο διαδίκτυο, συναντήσατε διαφημιστικό αναδυόμενο παράθυρο (pop up) το οποίο και επιλέξατε να ακολουθήσετε. Στην σελίδα που ακολουθήσατε σας ζητούσε να κάνετε εισαγωγή του αριθμού του κινητού σας προκειμένου να λάβετε τον κωδικό PIN για να συνεχίσετε, ενεργοποιώντας κατ' αυτόν τον τρόπο την υπηρεσία που επιλέξατε. Εισαγάγατε τον αριθμό του κινητού σας και αμέσως μετά λάβατε δωρεάν μήνυμα από το 54xxx το οποίο σας ανέφερε τον αιτούμενο κωδικό pin καθώς και τις επικείμενες χρεώσεις.

    Στην συνέχεια εισαγάγατε με τον ίδιο τρόπο τον κωδικό pin επιβεβαιώνοντας έτσι την εγγραφή σας. Η εισαγωγή του κωδικού pin είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για την ολοκλήρωση της εγγραφής. Ο λόγος που στέλνεται με δωρεάν μήνυμα SMS στην συσκευή σας, είναι η αποφυγή αυθαίρετης ενεργοποίησης από τρίτα πρόσωπα. Με αυτόν τον τρόπο διασφαλίζεται η βούληση του χρήστη που έχει πρόσβαση στο κινητό τηλέφωνο και τον ηλεκτρονικό υπολογιστή .

    Με την ολοκλήρωση της εγγραφής σας, λάβατε το επόμενο δωρεάν μήνυμα πάλι από το 54xxx το οποίο σας καλωσόριζε στην υπηρεσία. Μεταξύ άλλων σας ανέφερε, το όνομα της υπηρεσίας, τον πάροχο, το τηλέφωνο επικοινωνίας, τις χρεώσεις (2,08€/3sms= 6,24€) καθώς και τον τρόπο διαγραφής σας από αυτή.

    Πριν την οποιαδήποτε κίνηση σας για εγγραφή, στο κάτω μέρος της υπηρεσίας υπήρχε το ειδικό ευδιάκριτο πλαίσιο (γραμμή πληροφόρησης -infobar) στο οποίο υπήρχαν συγκεντρωτικά όλες οι ως άνω αναφερόμενες πληροφορίες. Το infobar, έχει τη έγκριση της ΕΕΤΤ (της αρμόδιας αρχής που ελέγχει τις υπηρεσίες μας) και η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται είναι εμφανής και ευδιάκριτη.

    Επιπλέον εντός του ειδικού πλαισίου (infobar) υπήρχαν στην διάθεση σας οι όροι χρήσης της υπηρεσίας καθώς και η πολιτική απορρήτου, τα οποία οφείλετε να διαβάζετε προτού προχωρήσετε σε εγγραφή. H τυχόν παράβλεψη των στοιχείων αυτών από τους καταναλωτές δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση εξαπάτησή τους εκ μέρους μας, καθώς η οποιαδήποτε επόμενη κίνησή τους εξαρτάται αποκλειστικά από την βούλησή τους να εγγραφούν ή όχι. Πρέπει να σημειώσουμε επιπλέον ότι εκτός της εισαγωγής του ΡΙΝ ως ανωτέρω, δήλωσατε ότι αναγνώσατε και συμφωνείτε με τους όρους χρήσης της υπηρεσίας, καθώς συμπλήρωσατε το tickbox με το αντίστοιχο περιεχόμενο, το οποίο είναι επίσης απαραίτητο για να προχωρήσει η διαδικασία ενεργοποίησης.

    Ωστόσο επειδή αντιλαμβανόμαστε πως δεν χρησιμοποιήσατε την υπηρεσία και πως είστε δυσαρεστημένος/η και καθώς δεν έχουμε πρόθεση να διατηρούμε πελάτες μη ικανοποιημένους αλλά διαρκώς προσπαθούμε για το αντίθετο, θα προβούμε στην επιστροφή του ποσού που έχετε χρεωθεί (6.24€) παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε για τον τρόπο που θέλετε να γίνει η επιστροφή.

    Παρακαλούμε να σημειώσετε πως η υπηρεσία λειτούργησε σωστά και με βάση την ισχύουσα νομοθεσία.

    Η επιστροφή μπορεί να γίνει είτε μέσω τραπεζικής κατάθεσης (απαραίτητα στοιχεία: ΙΒΑΝ, όνομα λογαριασμού και τράπεζας Ονοματεπώνυμο κατόχου κ διεύθυνση οικίας ή τραπέζης,έως 60 εργάσιμες) είτε ως πίστωση στον λογαριασμό κινητής για αριθμούς που ανήκουν στην wind και Cosmote)


    Περιττό να πω ότι έσπασε η καρέκλα.

    Περίμενα να πάρω email κονσέρβα αλλά όχι όλο αυτό το μακρυνάρι με generic δικαολογίες του τύπου "συναντήσατε διαφημιστικό αναδυόμενο παράθυρο (pop up) το οποίο και επιλέξατε να ακολουθήσετε"....

    Τους απάντησα ότι δεν έκανα τίποτα από τα παραπάνω και ότι θέλω να επιστραφούν τα χρήματα με κάρτα ανανέωσης μιας και δεν λαμβάνω λογαριασμό (καρτοκινητό).
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Sapphire Radeon R9 290 Tri-X 4GB DDR5 || Samsung 970 Evo Plus 500GB || LG 24MP55HQ-P 24" LED || Logitech G502 Proteus

  9. #39
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Για εμένα, ακόμη και το γεγονός ότι με την παραμικρή διαμαρτυρία (μα γιατί χρεώθηκα, χωρίς απειλές, "γαλλικά", κτλ), επιστρέφουν τα ποσά που χρέωσαν, καταδεικνύει την αυθαιρεσία του όλου πράγματος. Αν έχεις χρεωθεί κάτι για μια υπηρεσία και όλα ήταν καλώς, νομότυπα, θα σου επέστρεφαν έτσι εύκολα το ποσό; Πολύ αμφιβάλλω.

  10. #40
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νίκο, ζήτησες φραγή πενταψήφιων ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #41
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα, ακόμη και το γεγονός ότι με την παραμικρή διαμαρτυρία (μα γιατί χρεώθηκα, χωρίς απειλές, "γαλλικά", κτλ), επιστρέφουν τα ποσά που χρέωσαν, καταδεικνύει την αυθαιρεσία του όλου πράγματος. Αν έχεις χρεωθεί κάτι για μια υπηρεσία και όλα ήταν καλώς, νομότυπα, θα σου επέστρεφαν έτσι εύκολα το ποσό; Πολύ αμφιβάλλω.
    Έτσι ακριβώς είναι! Άμα από τα 100 άτομα που την πατάνε διαμαρτύρονται και αποζημιώνονται τα 5, μένουν άλλα 95 που τα χάνουν. Το ποσοστό πιστεύω κάπου εκεί είναι!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, ζήτησες φραγή πενταψήφιων ;
    Ναι Θράσο το πρώτο πράγμα που έκανα αφού χρεώθηκα αυτό ήταν!
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Sapphire Radeon R9 290 Tri-X 4GB DDR5 || Samsung 970 Evo Plus 500GB || LG 24MP55HQ-P 24" LED || Logitech G502 Proteus

  12. #42
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaFiOzOs_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου απαντήσαν χτες τελικά με το εξής email:
    Όπως σου τα λένε έγιναν τα πράγματα. Την έχω πατήσει κι εγώ προ καιρού από pop up στο οποίο συμπληρώθηκε το τηλέφωνό μου (ή/και ο κωδικός του sms) αυτόματα καθώς είχα δώσει ανάλογες άδειες στο android. Το πρόβλημα είναι στο ότι δεν έχει απαγορευθεί ΠΛΗΡΩΣ η παροχή τέτοιων απαράδεκτων υπηρεσιών και μάλιστα με τέτοιες χρεώσεις. Δεν πρέπει να υφίσταται καμία δυνατότητα και για κανένα λόγο, χρέωσης μέσω εισερχόμενων sms. Μας κλέβουν νόμιμα όσο συνεχίζει να επιτρέπεται.

  13. #43
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Σε γενικές γραμμές έτσι την πατάει ο κόσμος αλλά σε μένα δεν συνέβη έτσι! Ούτε κατά λάθος παίζει να πάτησα κάτι, μιας και στο κινητό έχω adblock και δεν βλέπω ποτέ διαφημιστικά ούτε παράθυρα pop up.

    Ίσως τώρα με την εφαρμογή του GDPR να επηρεαστεί η λειτουργία τους και να φάνε και μερικά βαρβάτα πρόστιμα για τις πρακτικές τους.

    Σε συνέχεια της επικοινωνίας μου μαζί τους μου έστειλαν το εξής:

    Spoiler:
    Αγαπητέ Κύριε Καλησπέρα σας,

    Το αίτημα για πίστωση στον λογαριασμό σας κινητής θα σταλεί σήμερα στον πάροχο σας και θα ολοκληρωθεί απο εκείνον.Η πίστωση θα φανεί στον επόμενο λογαριασμό σας, ωστόσο να σας ενημερώσω πως αν ο επόμενος λογαριασμό θα σας σταλεί εντός των επόμενων ημερών, τότε η πίστωση θα φανεί στον αμέσως επόμενο, καθώς χρονικά δεν θα έχει προλάβει να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Επιπλέον θα ενημερωθείτε και με δωρεάν μήνυμα απο τον πάροχο σας που θα σας ενημερώνει σχετικά. Αν πρόκειται για καρτοκινητό η επιστροφή ολοκληρώνεται εντός 7 ημερών.



    Παρασκευή πρωί ήρθε το email, αλλά ακόμη δεν έχει γίνει τίποτα (έχω καρτοκινητό). Ας ελπίσουμε μέσα στη βδομάδα να λυθεί το ζήτημα.
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Sapphire Radeon R9 290 Tri-X 4GB DDR5 || Samsung 970 Evo Plus 500GB || LG 24MP55HQ-P 24" LED || Logitech G502 Proteus

  14. #44
    Καλησπέρα.

    Μπορείς να μου πεις σε πιο email τους έστειλες, να φάνε ένα ψεχεστήριο και από εμένα.
    Δεν το πήραμε χαμπάρι έγκαιρα και έχουμε πληρώσει ήδη ένα 40'αρι.

    hello@dimoco.eu ?

    Ευχαριστώ.

  15. #45
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Το πρώτο email το έστειλα στο sales@dimoco.gr και στη συνέχεια μου απάντησαν από το info-gr@mobileinfo.biz όπου συνεχίστηκε η συνομιλία.

    Συνολικά 3 βδομάδες κάναν να μου τα επιστρέψουν απευθείας στο υπόλοιπο μου αφού τους ενόχλησα και μια φορά ακόμη για την μεγάλη καθυστέρηση.
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Sapphire Radeon R9 290 Tri-X 4GB DDR5 || Samsung 970 Evo Plus 500GB || LG 24MP55HQ-P 24" LED || Logitech G502 Proteus

Σελ. 3 από 134 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας