Σελ. 68 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.006-1.020 από 2004
  1. #1006
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα δεν τελούνται στις εγκαταστάσεις της. Σε ηλεκτρονική σελίδα έξω από αυτές. Δεν έχεις καταλάβει πως το δουλεύουν το πράγμα;
    Το δίκτυο του παρόχου χρησιμοποιείται για να χρεωθεί υπηρεσία που δεν ζητήθηκε από τον πελάτη και ο ΥΠΠ λέει ότι την ζήτησε και την ενεργοποίησε σε άλλο δίκτυο online.
    Λέει με απλά λόγια ότι έκανε κράτηση από άλλη χώρα με άλλο μέσο, με έναρξη δρομολογίου ή τελικό προορισμό το αεροδρόμιο της Fraport. Ποια η ευθύνη της τελευταίας ακόμη και 100 να είναι τα θύματα;

    Εν τω μεταξύ, μεμονωμένα τα ποσά είναι μικρά, άσχετα που πολλά μαζί είναι μια μικρή περιουσία. Το κόστος για εισαγγελική παρέμβαση καθενός ξεχωριστά είναι ασύμφορο άρα μένει μόνο η ΕΕΤΤ και φυσικά ο ίδιος ο ΥΠΠ, ο οποίος τα επιστρέφει πίσω. Και στον εισαγγελέα να πας, από την στιγμή που αποζημιώθηκες σταματά το πράγμα.

    Τέλος πάντων δεν έχει νόημα να το συνεχίζουμε, όταν ο ίδιος ο ΣτΚ έχει αποδεχθεί το κενό του νόμου και έκανε την πρόταση τροποποίησής του.

  2. #1007
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Στις υππ η τυχόν αξιόποινη πράξη (αν υπάρχει) τελείται μέσω του δικτύου των παροχων οπότε υπάρχει πάτημα εμπλοκής τους, αν θέλουν. Θα βρει τρόπο να προκαλέσει επίσημη έρευνα αν θέλει ο πάροχος, αλλά είναι γνωστό ότι δεν φτιάχνεται ομελέτα αν δεν σπάσουν πρώτα τα αυγά. Όσο για το ΣτΚ και την αποδοχή του για κενό του νόμου δεν λέει κάτι στο συγκεκριμένο ζήτημα, δεν είναι διωκτικη Αρχή να κρίνει αν και από ποιους τελέστηκε κάποια αξιόποινη πράξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 12-12-19 στις 22:10. Αιτία: typo

  3. #1008
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις υππ η τυχόν αξιόποινη πράξη (αν υπάρχει) τελείται μέσω του δικτύου των παροχων οπότε υπάρχει πάτημα εμπλοκής τους, αν θέλουν. Θα βρει τρόπο να προκαλέσει επίσημη έρευνα αν θέλει ο πάροχος, αλλά είναι γνωστό ότι δεν φτιάχνεται ομελέτα αν δεν σπάσουν πρώτα τα αυγά. Όσο για το ΣτΚ και την αποδοχή του για κενό του νόμου δεν λέει κάτι στο συγκεκριμένο ζήτημα, δεν είναι διωκτικη Αρχή να κρίνει αν και από ποιους τελέστηκε κάποια αξιόποινη πράξη.
    Και τα διάφορα κρούσματα παιδικής πορνογραφίας μέσω των ίδιων δικτύων περνάνε.
    Είναι ενα δημόσιο δίκτυο, ναι ο πάροχος θα ήθελε να τους κόβει, όπως θα ήθελε να μπορεί να κόβει ανταγωνιστές, όπως θα ήθελε να μπορεί να κόβει τα διάφορα πειρατικά. Δεν μπορεί.

  4. #1009
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    και στο θέμα των ΥΠΠ οντως δεν μπορεί να κάνει κάτι αν δεν κινηθεί νομικά, δλδ δεν κάνει τπτ.

  5. #1010
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάνουμε κύκλους. Ο τηλεπικοινωνιακός πάροχος δεν παρέχει πάντα υπηρεσίες στους χρήστες. Σε πολλές περιπτώσεις (όπως αυτή που συζητάμε) χρησιμοποιείται το δίκτυό του μόνο για την χρέωση των χρηστών για υπηρεσίες που εγγράφονται σε άλλα δίκτυα.
    Μπαίνεις σε μία ιστοσελίδα (από το κινητό, τον υπολογιστή, το tablet κλπ) και ζητάς να κατεβάσεις ringtones και χρεώνεσαι για αυτό το κατέβασμα. Η χρώση γίνεται στον τηλεφωνικό αριθμό του κινητού σου που εσύ το έγραψες. Δε έχει καμιά άλλη εμπλοκή ο πάροχος.από ποια σύνδεση μπήκες, τι ζήτησες να κατεβάσεις, τι πραγματικά κατέβασες και αν στην πραγματικότητα ισχύει ο ισχυρισμός σου. Σε παραπέμπει στην εταιρεία ΥΠΠ, στον ΣτΚ και ως εποπτική αρχή στην ΕΕΤΤ.

  6. #1011
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Δεν βλέπω κανένα κύκλο το θέμα που θέτω είναι σαφες, γιατί οι ίδιοι οι πάροχοι εκούσια δεν ζητούν από την αρμόδια διωκτικη αρχή να ελεγχθουν οι (πολλές απ'ότι φαίνεται) καταγγελίες περί εξαπάτησης κάποιων συνδρομητών τους.

  7. #1012
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αυτό θα μείνει αναπάντητο πιστεύω...
    ούτε καταδίκη θα υπάρξει...
    ούτε αφαίρεση άδειας μόνιμα θα γίνει...γιατί απλά θα κηρύξει πτώχευση και θα ξανά βγάλει με νέα επωνυμία και ΑΦΜ

  8. #1013
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δώσεις υπηρεσία ΥΠΠ είτε το οργανώνεις μόνος είτε πας σε ένα πάροχο ΥΠΠ. Οπότε ναι, μπορείς να παρέχεις ΥΠΠ χωρίς απευθείας συνεργασία των παρόχων δικτύων εκκίνησης κλήσης.
    Η γενικότερη λογική σε όλες τις χώρες είναι να πάρει κάποιος άδεια ΥΠΠ, να πάρει αριθμοδοτικό φάσμα, να στήσει υποδομή και να κάνει συμφωνίες με τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους. Σχεδόν σε όλα τα παραπάνω κομμάτια υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις ως πάροχος λιανικής εκμεταλλευόμενος κάποιον πάροχο χονδρικής.
    Φάσκεις και αντιφάσκεις σε αυτά που έχω σημειώσει με bold. Η πρώτη σου πρόταση επίσης δεν έχει λογική, γιατί αν ήταν έτσι τότε θα στήνανε ΥΠΠ στη Βόρειο Κορέα και θα χρεώνανε αριθμούς οπου θελανε κατά βούληση!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς την συνεργασία όχι. Σου απάντησε ο φίλος προηγουμένως και γι' αυτό μετά σε ρώτησα τι ακριβώς εννοείς.
    Εγώ (ΥΠΠ) ζητώ από εσένα (ο Χ πάροχος) να συνάψουμε μια σύμβαση για υπηρεσίες που θα δίνω εγώ πάνω από το δικό σου δίκτυο.
    Εφόσον μέχρι τώρα (πριν την σύναψη της σύμβασης) είμαι καθόλα νόμιμος με όλες μου τις άδειες κλπ, ΔΕΝ μπορεί να μου το αρνηθείς.
    Όμως για να δουλέψει η σύμβαση αυτή, απαραίτητα πρέπει να μου δώσεις πρόσβαση στο δίκτυό σου (υπενθύμιση, κάτι που δεν μπορείς να το αρνηθείς).
    Αν εγώ πουλάω ανήθικα μεν, νομιμότατα δε, αέρα κοπανιστό, γιατί εσύ είσαι υπεύθυνος και με ποιο δικαίωμα θα διακόψεις την μεταξύ μας σύμβαση;
    Αν είσαι νόμιμος τότε οκ (αν και δε γνωρίζω αν ο πάροχος έχει το δικαίωμα να αρνηθεί παροχή ΥΠΠ σε νόμιμη υπηρεσία).
    Αν όμως υπάρχει κύμα καταγγελιών όπως σε αυτές τις εταιρίες (δεν είναι δα και πολλές αυτές, 5-6 διαφορετικές εταιρίες έχω μετρήσει) τότε ως πάροχος οφείλεις να πάρεις μέτρα και όχι να κάνεις την πάπια.

  9. #1014
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Απλά δεν κατάλαβες τι έγραψα γιατί δεν το διάβασες ολόκληρο. Να στο πω σε παράδειγμα dsl. Η Wind μπορεί να παρέχει υπηρεσίες VDSL από καμπίνα Vodafone χωρίς να έχει καμία σχέση με τον ΟΤΕ στον χαλκό γιατί θα τον παίρνει σε χονδρική η Vodafone για λογαριασμό της συνδιαζοντας το έτσι σε ένα μεγαλύτερο πακέτο υπηρεσιών.

    Δες το τελευταίο παράδειγμα. Την υπηρεσία την δίνει η K. μέσω του παρόχου ΥΠΠ D. Η Κ. δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα τεχνικό. Το αναλαμβάνει όλο η D. Είναι επίσης ακριβώς το παράδειγμα που θα σταματήσει να υπάρχει όταν εφαρμοστεί η αλλαγή στην επιβεβαίωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 13-12-19 στις 02:14.

  10. #1015
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Συγγνώμη αλλά δε καταλαβαίνω τίποτα από ότι λες. Ο παραλληλισμός που κάνεις με τον ΟΤΕ και την Wind δε βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει με το θέμα.
    Εγώ επιμένω και σε ρωτάω ευθέως και συγκεκριμένα τα εξής: Στήνω μια ΥΠΠ "NTYMVKO". Μπορώ να χρεώσω τον αριθμό 6953256216 χωρίς να κάνω τίποτα άλλο;

  11. #1016
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου στέλνει πλήρη καταγραφή ημερομηνίας και ώρας που έγινε η καταχώρηση του pin (ή η συναίνεση ανάλογα την περίπτωση) μαζί με την ΙΡ από την οποία έγινε η σύνδεση που δεν είναι απαραίτητο να έγινε από το κινητό.
    Αλλά ας δεχθούμε ότι είναι μούφα αυτή η πληροφορία. Ο Χ πάροχος πως θα το αποδείξει όταν μπορεί η σύνδεση να μην έγινε καν από το δικό του δίκτυο και χωρίς να γνωρίζει αν έγινε από κινητό, υπολογιστή tablet, WiFi κλπ;
    Παράλληλα ο ΣτΚ δέχεται εν μέρη ότι μπορεί να γίνει κατά λάθος η συναίνεση (και πάλι ανάλογα την περίπτωση) από τον χρήστη χωρίς να το γνωρίζει.
    Θα μιλήσω για περίπτωση που γνωρίζεις ότι δεν έκανες χρήση κάποιας υπηρεσίας. Το να πήρε κάποιος το κινητό σου και να έκανε διάφορα είναι άλλο σενάριο..

    Οι πληροφορίες που δείχνουν αυτοί γράφουν για τα sms που σου έστειλαν (δε μου λέει κάτι), καμιά φορά αναφέρουν αν μπήκες μέσω 3g/4g και τι συσκευή έχεις, φαίνεται από αυτό ενεργοποίηση;
    Τέλος δείχνουν και κάποια ip. Ας πάρουμε πρώτα το σενάριο να είναι του κινητού σου αυτή η ip.. Αυτό άντε πες πως δείχνει ότι μπήκες στη σελίδα τους, είτε από λάθος είτε ηθελημένα.. Συνεπάγεται αυτομάτως και εγγραφή ή αποδοχή όρων; Τώρα το ενδεχόμενο η ip να είναι κάποια άλλη εκτός του κινητού.. Θα έλεγα ότι δε με αφορά πάλι..για κάποια τρίτη ip..
    Το θέμα είναι να αποδείξουν αυτοί που έχουν τα συστήματα και τα στοιχεία για το τι έκανες..

    Από την άλλη πιθανώς να πρέπει και εσύ να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.. Αναλυτικό λογαριασμό μπορείς να λάβεις από τον πάροχο σου. Η απορία μου είναι κατά πόσο έχει πρόσβαση ο πάροχος σε δεδομένα που δείχνουν το τι έκανες κατά την περιήγηση στη σελίδα.. Κατά τα άλλα το όλο μου θυμίζει λίγο σενάριο σου είπα μου είπες..

    Η όλη διαδικασία δείχνει τρύπια θα έλεγα και για αυτό γίνονται αυτά.. Το πιο διαφανές θα ήταν να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία με εξερχόμενο sms από το κινητό σου, εκεί ναι..ίσως έχουν κάποιο πάτημα;

    Και λέω ίσως γιατί όπως έχω πει..όταν την είχα πατήσει εγώ πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε το pin η και αν υπήρχε κάπου χάθηκε στη διαδρομή.. Τότε από λάθος πατήθηκε banneraki και είδα με τα μάτια μου να φεύγει εξερχόμενο sms (ίσως μέσω εντολών ΟΤΑ; ) το οποίο δεν αποθηκεύτηκε στη συσκευή.. Και μετά άρχισε το όλο γαϊτανάκι.. Εδώ τι κάνεις αν αρχίσουν να παίζουν τέτοια κόλπα; Αν είναι αυτό εφικτό βέβαια.. Κακώς από περιέργεια κ μόνο δεν πήρα αναλυτικό τότε αν και ήταν καρτοκινητο.. Αλλά στη τελική πως αποδεικνύεις ότι δεν το έστειλες εσύ; Σπαζοκεφαλια σκέτη..

    Συμπέρασμα μέσα στον Γολγοθά που πάνε να σε ανακατέψουν ο απλός ο χρήστης θέλει τα χρήματα του πίσω για κάτι που φυσικά δεν έκανε.. Μετά γίνεται πολύ forensic το όλο..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυπική απάντηση που δίνουν. Τα ίδια ακριβώς και στην δικά μου παλαιότερη περίπτωση με μόνη διαφορά την ιστοσελίδα που "μπήκαμε" και το ποσό χρέωσης, που μου επιστράφηκε περίπου 1,5 μήνα αργότερα στον λογαριασμό της κινητής σύνδεσης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυπική αλλά με συγκεκριμένο νόημα. Σου λένε ότι όλα έγιναν νόμιμα από την πλευρά τους αλλά επειδή είναι καλοί σου επιστρέφουν τα χρήματα που χρεώθηκαν με ευθύνη σου. Και εσύ το αποδέχεσαι.
    Όπως είπαμε.. κλασσική κονσερβοποιημένη απάντηση..
    Αυτοί πάντα είναι οκ από τη πλευρά τους..ίσως έτσι να νομίζουν..δεν ξέρω.. Και φταίει πάντα ο κακός ο χρήστης..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 13-12-19 στις 08:21.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #1017
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη αλλά δε καταλαβαίνω τίποτα από ότι λες. Ο παραλληλισμός που κάνεις με τον ΟΤΕ και την Wind δε βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει με το θέμα.
    Εγώ επιμένω και σε ρωτάω ευθέως και συγκεκριμένα τα εξής: Στήνω μια ΥΠΠ "NTYMVKO". Μπορώ να χρεώσω τον αριθμό 6953256216 χωρίς να κάνω τίποτα άλλο;
    Δεν καταλαβαίνεις γιατί δεν έχεις καταλάβει ότι υπάρχει πάροχος ΥΠΠ και υπηρεσίες ΥΠΠ. Μπορεί να ταυτίζονται, μπορεί και όχι. Σου έχω απαντήσει ήδη στην ερώτηση. Όπως και ότι ο συνηθισμένος τρόπος με τον οποίο γίνονται οι χρεώσεις που αμφισβητούν οι τελικοί χρήστες έχει προγραμματιστεί να αλλάξει.

  13. #1018
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20519 /1003
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Ζήτησα αναλυτικό λογαριασμό χρεώσεων από την vodafone για το τελευταίο τρίμηνο ώστε να επιβεβαιώσω εάν υπήρξε εξερχόμενο μήνυμα από το κινητό μου με το PIN επιβεβαίωσης της εταιρίας.
    Στα δικά μου εξερχόμενα δεν υπάρχει κάτι. Είμαι πολύ περίεργος να δω πως κατάφεραν και έκαναν την χρέωση χωρίς να έχουν sms με PIN επιβεβαίωσης. Εαν το κατάφεραν είναι το λιγότερο επικίνδυνοι.

    Όταν μου έρθει το email με την συζήτηση στο live chat της vodafone θα το ποστάρω, όπως και όταν λάβω τον αναλυτικό εάν βρω εξερχόμενο και πάλι θα το ποστάρω.

    Υ.γ Αν και το δικό μου πρόβλημα πήρε τον δρόμο του με τρώει η περιέργεια τώρα.

  14. #1019
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ο πάροχος ΥΠΠ θα σου πει πως έβαλες τον κωδικό σε site στο web. Δεν θα υπάρχει εξερχόμενο sms επιβεβαίωσης.

  15. #1020
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20519 /1003
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πάροχος ΥΠΠ θα σου πει πως έβαλες τον κωδικό σε site στο web. Δεν θα υπάρχει εξερχόμενο sms επιβεβαίωσης.
    Μάλιστα. Τώρα κατάλαβα πως την κάνουν την απατεωνιά. Ευχαριστώ

Σελ. 68 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας