Σελ. 69 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 4959646768697071747989 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.021-1.035 από 2004
  1. #1021
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από heavysmok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Ζήτησα αναλυτικό λογαριασμό χρεώσεων από την vodafone για το τελευταίο τρίμηνο ώστε να επιβεβαιώσω εάν υπήρξε εξερχόμενο μήνυμα από το κινητό μου με το PIN επιβεβαίωσης της εταιρίας.
    Στα δικά μου εξερχόμενα δεν υπάρχει κάτι. Είμαι πολύ περίεργος να δω πως κατάφεραν και έκαναν την χρέωση χωρίς να έχουν sms με PIN επιβεβαίωσης. Εαν το κατάφεραν είναι το λιγότερο επικίνδυνοι.

    Όταν μου έρθει το email με την συζήτηση στο live chat της vodafone θα το ποστάρω, όπως και όταν λάβω τον αναλυτικό εάν βρω εξερχόμενο και πάλι θα το ποστάρω.

    Υ.γ Αν και το δικό μου πρόβλημα πήρε τον δρόμο του με τρώει η περιέργεια τώρα.
    Σε εμένα το transcript από το livechat έρχεται στο mail συνήθως μέσα σε 10 λεπτά..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πάροχος ΥΠΠ θα σου πει πως έβαλες τον κωδικό σε site στο web. Δεν θα υπάρχει εξερχόμενο sms επιβεβαίωσης.
    Εγώ τότε πάντως είδα να φεύγει εξερχόμενο sms.. Και αν το ψάξεις λίγο με τις εντολές ΟΤΑ ίσως και να είναι πιθανό να γίνει κάτι τέτοιο με κάποιο script ίσως; Δεν ξέρω.. Έπρεπε να είχα ζητήσει αναλυτικό.. Δεν το σκέφτηκα καθόλου τότε ειλικρινά..

    Από την άλλη αν μας πούνε ότι τον βάλαμε εμείς τον κωδικό ας μας το αποδείξουν κιόλας.. Αν το έβαλε κάποιος τρίτος θα έλεγα ότι δεν μας αφορά καθώς δεν το κάναμε εμείς.. Αλλά εδώ γεννάται το ερώτημα που έμαθε αυτός ο τρίτος το pin αφού το sms έρχεται σε εμάς..

    Τώρα από την άλλη πως μπορούμε να αποδείξουμε εμείς το αντίθετο..ίσως μέσω του παρόχου μας αν φαίνεται κάπως το τι κάναμε αν και όταν μπήκαμε στη σελίδα της υππ.. Το αν μπήκαμε είναι εύκολο να φανεί.. Το τι κάναμε αναρωτιέμαι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #1022
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20519 /1003
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει ήδη στην δική μου περίπτωση (επιβεβαίωση ότι έβαλα το pin μέσω του site). Απλά πράματα, έχω την Χ εταιρία και έχω αριθμούς τηλεφώνων. Αυτοματοποιημένο σύστημα που βάζει τους αριθμούς σε site και αποστολή του sms με το pin στον κάτοχο. Γνωρίζοντας η Χ εταιρία το PIN που η ίδια έστειλε και πάλι αυτοματοποιημένα βάζει το PIN και ορίστε η χρέωση.

    Υ.γ1 Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένη εταιρία, προφανώς και αυτήν του νήματος.
    Υ.γ2 Το παραπάνω είναι προϊόν φαντασίας μου προσπαθώντας να κατανοήσω τον τρόπο λειτουργίας.
    Υ.γ3

  3. #1023
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από heavysmok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει ήδη στην δική μου περίπτωση (επιβεβαίωση ότι έβαλα το pin μέσω του site). Απλά πράματα, έχω την Χ εταιρία και έχω αριθμούς τηλεφώνων. Αυτοματοποιημένο σύστημα που βάζει τους αριθμούς σε site και αποστολή του sms με το pin στον κάτοχο. Γνωρίζοντας η Χ εταιρία το PIN που η ίδια έστειλε και πάλι αυτοματοποιημένα βάζει το PIN και ορίστε η χρέωση.

    Υ.γ1 Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένη εταιρία, προφανώς και αυτήν του νήματος.
    Υ.γ2 Το παραπάνω είναι προϊόν φαντασίας μου προσπαθώντας να κατανοήσω τον τρόπο λειτουργίας.
    Υ.γ3
    Κανονική φάμπρικα δλδ.. Αυτά που περιγράφεις τα έχω ξαναδιαβάσει κ πίσω.. Αν είναι αυτές οι αποδείξεις τους σωθηκαμε.. Ποιος την έχασε τη σοβαρότητα για να τη βρουν οι όποιοι αυτοί..

    Αλήθεια ποια ήταν η επιβεβαίωση τους; Απλά επειδή έστειλαν ένα χαρτί με τα εισερχόμενα, κάποια ip και είπαν ότι το έκανες; Φαίνεται απλό αλλά δε νομίζω να είναι.. Αν ήταν τόσο απλό σιγά μην επέστρεφαν τα χρήματα..

    Το θέμα όπως έχω πει είναι πως ακριβώς μπορεί να εξακριβωθεί αν όντως έκανε κάποιος ενεργοποίηση.. Η να βρουν επιτέλους κάποιο ασφαλή τρόπο επαλήθευσης.. Μέχρι τότε η φραγή αν και όχι σε όλες τις υππ.. δείχνει να κάνει τη δουλειά της..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 13-12-19 στις 16:14.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #1024
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω ότι αυτό είναι λάθος - η διαδικασία είναι να πας στον πάροχο και να του επιδώσεις τον λογαριασμό που έλαβες, λαμβάνοντας σχετική απόδειξη.
    Αν απλά τον αφήσεις απλήρωτο, νομικά είσαι εκτεθειμένος
    πας και δίνεις το έντυπο του λογαριασμού σου πίσω στο γκισέ ενός τοπικού καταστήματος ή το επιστρέφεις ιδιοχείρως στα κεντρικά γραφεία της εταιρείας; κι αν σου απαντήσει ο υπάλληλος, εντάξει άφησέ τον και φύγε, θα τον δώσουν αυτοί στον αρμόδιο... τι θα τους πεις; θέλω χαρτί παραλαβής; μπορεί να σου πουν: δεν το έχουμε προβλέψει στα λειτουργικά-διαδικαστικά μας - άρα δε σου δίνουμε.. να ρωτήσουμε το νομικό σύμβουλο και θα σε ενημερώσουμε...
    έτσι νομίζω ότι περνά κρίσιμος χρόνος!

    μήπως θέλεις να πεις ότι τον επιδίδεις σε κάποιο καταστημα της εταιρείας, στον υπεύθυνο, με τη βοήθεια δικαστικού επιμελητή κι εξωδίκου που συντάσσεις εσύ; αυτό στοιχίζει για την περιοχή της αθήνας από 45 ευρώ και άνω (αμοιβή δικαστικού επιμελητή)+το κόστος σύνταξης του εξωδίκου (εκτός και το συντάξεις εσύ!) Ετσι παίρνεις εγκυρο αποδεικτικό!

    κυκλοφορούσαν παλιότερα διάφοροι αστικοί μύθοι, σε περιπτώσεις διαφωνιών: σου καταθέτω το ποσό που μου ζητάς στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων, στο όνομά σου, και εισέπραξέ το από εκεί αφού εκδοθεί δικαστική απόφαση!

    κι αυτό έτσι ακούγεται. βοήθησέ μας παραθέτοντας μια δικαστική απόφαση (νομολογία) που περιγράφει κάτι τέτοιο ώστε να πάρουμε θάρρος! εκτιμώ ότι όλα αυτές οι διαδικασίες που αναφέρεις, χρειάζονται περισσότερα χρήματα σε δικηγόρους κξαι δικαστικά έξοδα. οπότε προτιμούμε κατ΄αρχήν τις τζάμπα περιπτώσεις διαμαρτυρίας (καταγγελία σε εεττ ΣτΚ, Υπ.Αν. ) κι αργότερα βλέπουμε.

    τελοσπάντων γίνε πιο συγκεκριμένος, σε ποιο άρθρο του νόμου (αστικός κώδικας, εμπορικό δίκαιο κλπ) στηρίζονται αυτά που αναφέρεις - ώστε να σωθεί το πανελλήνιο!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από V.f.V. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επεσα 3φορες θυμα απατης-αφαιρεσης χρηματων απο το λογαριασμο μου.Συγκεκριμενα στις 30Νοεμβριου2019 που επικοινωνησα κ για πρωτη φορα με τον παροχο μου(wind),μου αφαιρεθηκε ενα ποσο ανω των 10ευρω απο τη καρτα μου.Αλλες 2φορες στο παρελθον στις8 κ 12 του ιδιου μηνα ειχαν αφαιρεθει χρηματα απο το λογαριασμο μου(μικροτερα ποσα στα οποια ομως δεν εδωσα την πρεπουσα σημασια λογο επαγγελματικων υποχρεωσεων κ ελειψης χρονου).Αυτη τη φορα ομως ειμαι διατεθειμενος οπως ενημερωσα κ τη Wind να μη τους τη χαρισω κ να κανω ευρεως γνωστο το θεμα ωστε να μη πεσουν αλλοι πολιτες θυμα τετοιας απατης.Η Wind ειναι ξεκαθαρα συνυπευθυνη στην Απατη.Αυτο που με κανει να ειμαι βεβαιος ειναι οι συνομιλιες που ειχα με τους τηλ.τους(υπάλληλους τους)+καποιες λεπτομερειες που αναδεικνυουν την αναμειξη της wind στο σκανδαλο αυτο.Διοτι η αφαιρεση χρηματων απο το λογαριασμο μου μεσο μυνηματων που δεν ειχα καν διαβασει(ουδεποτε ειχα συμμετάσχει σε καποια συνεργασια με τις εταιρειες αυτες.)μονο απατη κ κλεψιμο μπορει να χαρακτηριστει.Συγκεκριμενα στις 30Νοεμβριου του 2019ενεργοποιησα επιτυχως μια καρτα wind των 15ευρω την οποια αγορασα αποκλειστικα για να αξιοποιησω το διαφημιζομενο black Friday προγραμμα της Wind με 12.Προσπαθησα επανειλημμένως να ενεργοποιησω το προγραμμα κ ενω το υπολοιπο μου ηταν περισσοτερο απο 12ευρω(τα χρηματα αφαιρεθηκαν σταδιακα κ χρονικα αργοτερα)η wind δεν εκανε αποδεκτη την ενεργοποιηση.Λιγες ωρες αργοτερα κ χωρις καμια χρησιμοποιηση του κινητου μου αφαιρεθηκαν αρχικα 8 κ μετα 4ευρω αφηνοντας μου μονο 1ευρω υπολοιπο.Το επισης εξωφρενικο με τη wind ειναι οτι απο τη στιγμη που μηδενισουν το υπολοιπο σου δε μπορεις να αξιοποιησεις ουτε τα προγραμνατα data που εχεις ηδη ενεργοποιημενα απο προηγουμενη φορα..αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο.Ας γυρισω λοιπον στο θεμα.Μετα απο συνομιλιες με 3διαφορετικους υπαλληλους(ο πρωτος ηταν κ αγενεστατος)οι αλλοι 2μου απαντησαν οτι θα πιστωθουν τα χρηματα στο λογαριασμο μου.Κατι το οποιο ακομη δεν εχουν κανει.Τους ενημερωσα οτι δεν εχω σταθερο κ μαλιστα αρρωστο κ μοναδικο συγγενη στο σπιτι κ μου στερουν το δικαιωμα της επικοινωνιας μαζι του.Δεν ειναι εποχες που περισσευουν τα 15ευρα.αλλα κ η δυνατοτητα να υπηρχε δε θα επετρεπα σε κανενα να με εκμεταλευτει τοσο απροκλητα κ ξεδιαντροπα.Ειμουν αρκετα ευχαριστημενος με τη wind κ ετσι διατηρουσα 2αριθμους.Τον εναν ειχα παραχωρησει σε αρρωστο συγγενικο μου προσωπο.Αλλα,μετα τις 8λεπτες αναμονες(σπασιμο νευρων) στο τηλεφωνο κ τις γραπτες εισηγήσεις μου στη Wind, παρα τις διαβεβαιωσεις για πιστωση των χρηματων ακομη δεν εχουν κανει τιποτα.Συν του οτι αν δεν υπηρχε το προγραμμα δολωμα black friday(θα ειχα επιπλεον 15ευρω στη τσεπη).Προκειται για ξεκαθαρη απατη υπο την ευλογια της wind.Οπως τους υπογραμμισα δε θα αφησω το θεμα ετσι,θα κινηθω δικαστικα,αφου πρωτα απευθυνθω στο συνηγορο του πολιτη.Οι υπαλληλοι της wind γνωριζαν πολυ καλα το θεμα της απατης με τους 5ψηφιους αλλα ο πρωτος αρκεστηκε να κανει φραγη μονο σε 2αριθμους.Αργοτερα η 3στη σειρα υπαλληλος(ευγενικη κυρια)μου εκανε φραγη κ στους υπολοιπους αριθμους.Μαλιστα ο πρωτος υπαλληλος που μιλησα στο τηλ.(ο πιο αναιδης..)του ξεφυγε κ ομολογησε στη συνομιλια μας οτι οι εταιρειες αυτες συνεργαζονται με τη Wind.Οταν του ειπα οτι μαγνητοφωνειται η συνομιλια μας.. ειχε μια εκρηξη κ ενα πανικο"λεγοντας μου οτι κατι τετοιο απαγορευεται χωρις τη συναινεση του.Τον ηρέμησα λεγοντας του οτι αυτοι μαγνητοφωνουν τη συνομιλια μας..Αληθεια γιατι αυτοι εχουν την συγκαταθεση μας στο να μας μαγνητοφωνουν,ενω εμεις απαγορευεται να το κανουμε;;;(Δε συναινούν φυσικα σε κατι τετοιο).Διοτι αν λεω...υποθετικα... βγει στη δημοσιοτητα μια τετοια συνομιλια θα αποκαλυφθει στο κοσμο ενα τεραστιο σκανδαλο, διοτι περι τουτου προκειται.Αναμενω προς το παρων.. μεχρι να λαβω απαντηση απο τη Wind σχετικα με το αιτημα πιστωσης των χρηματων που αφαιρέθηκαν απο τις εταιρειες αυτες.Το να μου επιστραφουν τα χρηματα μετα απο τοσο χασιμο χρονου κ ψυχικη οδυνη..ειναι το λιγοτερο που μπορουν να κανουν κ φυσικα δε θα αρκεστω σε κατι τετοιο.Ενημερωνω οποιον κ οπου μπορω για την απατη τους.Αυτη ειναι η μεγαλυτερη τιμωρία.
    > αφου πρωτα απευθυνθω στο συνηγορο του πολιτη.

    Έχω την εντύπωση ότι ο Συνήγορος του Πολίτη ασχολείται με τις περιπτώσεις κακοδιοίκησης (από τη Διοίκηση, το κράτος δηλαδή) σε βάρος του απλού πολίτη - και μάλλον θα σου απαντήσει: δεν είμστε εμείς οι αρμόδιοι! ή μπορεί να προωθήσει ο ίδιος ο ΣτΠ στον ΣτΚ (Συνήγορο του Καταναλωτή) ή στην Ε.Ε.Τ.Τ. (ΕΘΝΙΚΉ ΕΠΙΤΡΟΠΉ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΏΝ ΚΑΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΊΩΝ)

    Είναι φανερός ο θυμός σας - κι η έντασή σας - κι η βιασύνη. δε βοηθάνε τόσο αυτά. αφήστε να περάσει καμιά βδομάδα, να δείτε και να ξαναδείτε τα γεγονότα - και να συντάξετε τεκμηριωμένη αναφορά και να τη στείλετε στους σωστούς αποδέκτες. Είναι φανερό ποιοι κρύβονται πίσω από αυτές τις καταστάσεις χρέωσης (κλοπής), κ_λοπαιδα ολκής είναι. σιγά μην τους φοβίσετε με κείμενα σε συναισθηματική έξαρση!

  5. #1025
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα όπως έχω πει είναι πως ακριβώς μπορεί να εξακριβωθεί αν όντως έκανε κάποιος ενεργοποίηση.. Η να βρουν επιτέλους κάποιο ασφαλή τρόπο επαλήθευσης.. Μέχρι τότε η φραγή αν και όχι σε όλες τις υππ.. δείχνει να κάνει τη δουλειά της..
    Μα το αναφέρουμε τόσες μέρες. Υπάρχουν διάφορες ΥΠΠ, άλλες με συνδρομή και άλλες άνευ. Για την εγγραφή σε αυτές ο παρόν κανονισμός, μεταξύ άλλων, μνημονεύει σε 2 σημεία:
    Εφόσον, ο Τελικός Χρήστης επιλέξει μία ΥΠΠ ..., η οποία απαιτεί εγγραφή μέσω διαδικτύου, εισάγοντας τον αριθμό του σε διαδικτυακή σελίδα, είτε πρέπει να λάβει άμεσα ένα σύντομο μήνυμα με κωδικό, τον οποίο και θα πρέπει να εισάγει στην ιστοσελίδα, είτε ένα σύντομο μήνυμα στο οποίο θα πρέπει να απαντήσει στην περίπτωση που αποδέχεται την εγγραφή στην υπηρεσία.
    Σου λέει δηλαδή ότι το pin που σου ήρθε με sms στο κινητό σου, είτε θα το βάλεις στην ιστοσελίδα είτε θα απαντήσεις με δικό σου μήνυμα sms.

    Και επειδή στην 2η περίπτωση είναι πανεύκολο να διαπιστωθεί αν το έκανες εσύ, αφού από το δικό σου κινητό έφυγε το απαντητικό sms άρα υπάρχει πλήρης καταγραφή από τον πάροχο κινητής, συνήθως οι εταιρείες σου ζητούν να το βάλεις στην ιστοσελίδα τους.
    Αλλά στην περίπτωση αυτή, ο πάροχος κινητής δεν έχει καμία καταγραφή κι έτσι δεν μπορεί να ξέρει αν πρόκειται για πραγματικό γεγονός (άρα ήταν επιθυμία σου) ή λανθασμένο ή ψεύτικο, ώστε να διακόψουν την υπηρεσία και αναγκαστικά σε κατευθύνουν στον ΥΠΠ, ΕΕΤΤ και ΣτΚ.

    Εν τέλει κατάλαβαν το παράθυρο που χρησιμοποιούν οι ΥΠΠ και έρχεται οσονούπω η τροποποίηση που αλλάζει αυτά ακριβώς τα 2 σημεία του κανονισμού:
    Ο Τελικός χρήστης θα πρέπει να απαντήσει με ατελές μήνυμα (SMS) συγκατάθεσης, στην περίπτωση που αποδέχεται την εγγραφή του στην υπηρεσία (σ.σ. εγγραφή μέσω διαδικτύου).

  6. #1026
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20519 /1003
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το αναφέρουμε τόσες μέρες. Υπάρχουν διάφορες ΥΠΠ, άλλες με συνδρομή και άλλες άνευ. Για την εγγραφή σε αυτές ο παρόν κανονισμός, μεταξύ άλλων, μνημονεύει σε 2 σημεία:

    Σου λέει δηλαδή ότι το pin που σου ήρθε με sms στο κινητό σου, είτε θα το βάλεις στην ιστοσελίδα είτε θα απαντήσεις με δικό σου μήνυμα sms.

    Και επειδή στην 2η περίπτωση είναι πανεύκολο να διαπιστωθεί αν το έκανες εσύ, αφού από το δικό σου κινητό έφυγε το απαντητικό sms άρα υπάρχει πλήρης καταγραφή από τον πάροχο κινητής, συνήθως οι εταιρείες σου ζητούν να το βάλεις στην ιστοσελίδα τους.
    Αλλά στην περίπτωση αυτή, ο πάροχος κινητής δεν έχει καμία καταγραφή κι έτσι δεν μπορεί να ξέρει αν πρόκειται για πραγματικό γεγονός (άρα ήταν επιθυμία σου) ή λανθασμένο ή ψεύτικο, ώστε να διακόψουν την υπηρεσία και αναγκαστικά σε κατευθύνουν στον ΥΠΠ, ΕΕΤΤ και ΣτΚ.

    Εν τέλει κατάλαβαν το παράθυρο που χρησιμοποιούν οι ΥΠΠ και έρχεται οσονούπω η τροποποίηση που αλλάζει αυτά ακριβώς τα 2 σημεία του κανονισμού:
    Όντως με την τροποποίηση πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημα.

  7. #1027
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνεις γιατί δεν έχεις καταλάβει ότι υπάρχει πάροχος ΥΠΠ και υπηρεσίες ΥΠΠ. Μπορεί να ταυτίζονται, μπορεί και όχι. Σου έχω απαντήσει ήδη στην ερώτηση. Όπως και ότι ο συνηθισμένος τρόπος με τον οποίο γίνονται οι χρεώσεις που αμφισβητούν οι τελικοί χρήστες έχει προγραμματιστεί να αλλάξει.
    Δε βλέπω πουθενά ευθεία απάντηση στην ερώτησή μου. Ένα "Ναι" ή "Όχι" χρειάζομαι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πας και δίνεις το έντυπο του λογαριασμού σου πίσω στο γκισέ ενός τοπικού καταστήματος ή το επιστρέφεις ιδιοχείρως στα κεντρικά γραφεία της εταιρείας; κι αν σου απαντήσει ο υπάλληλος, εντάξει άφησέ τον και φύγε, θα τον δώσουν αυτοί στον αρμόδιο... τι θα τους πεις; θέλω χαρτί παραλαβής; μπορεί να σου πουν: δεν το έχουμε προβλέψει στα λειτουργικά-διαδικαστικά μας - άρα δε σου δίνουμε.. να ρωτήσουμε το νομικό σύμβουλο και θα σε ενημερώσουμε...
    έτσι νομίζω ότι περνά κρίσιμος χρόνος!
    ...
    Δεν χρειάζεται να τα μπλέξεις τόσο πολύ. Η διαδικασία εξαιρετικά απλή. Πας σε ένα υποκατάστημα και λες ότι επιστρέφω το λογαριασμό ως απαράδεκτο γιατί δεν αναγνωρίζω τις χρεώσεις. Μπορεί να πέσεις σε κανέναν υπάλληλο που δε γνωρίζει και πολλά αλλά αν επιμείνεις τελικά θα σου δώσουν έντυπο που αποδεικνύει το ανωτέρω.
    Εναλλακτικά μπορεί να γίνει και με φαξ στα κεντρικά (το αποδεικτικό σε αυτή την περίπτωση αποτελεί η σελίδα επιτυχής λήψης του φαξ) ή και με email (τσεκάροντας την επιλογή στο outlook για delivery confirmation). Ακόμα και το online chat δουλεύει (όπου καταγράφεται όλο το transcript).
    Ξαναγράφω ότι αποτελεί την προσωπική μου εμπειρία, όπου ενώ είχαν προηγηθεί καταγγελίες ΕΕΤΤ, Συνήγορο καταναλωτή, επιστολές και αντίστοιχες απαντήσεις όπου ο πάροχος έβγαζε την ουρά του απ'έξω (διαδικασίες 2 μηνών), μόνο μετά από την παραπάνω κίνηση επέστρεψε τα χρήματα άμεσα.

  8. #1028
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Φιλαράκι, κόψτο. Σου έχω δώσει απάντηση και είναι όχι. Δεν φταίω εγώ αν δεν μπορείς ή δεν θες να καταλάβεις ή απλά δέχεσαι μόνο τις απαντήσεις που θες.

  9. #1029
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλαράκι, κόψτο. Σου έχω δώσει απάντηση και είναι όχι. Δεν φταίω εγώ αν δεν μπορείς ή δεν θες να καταλάβεις ή απλά δέχεσαι μόνο τις απαντήσεις που θες.
    Δεν είμαι φιλαράκι και μίλα καλύτερα. Άντε γεια.

  10. #1030
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φάσκεις και αντιφάσκεις σε αυτά που έχω σημειώσει με bold. Η πρώτη σου πρόταση επίσης δεν έχει λογική, γιατί αν ήταν έτσι τότε θα στήνανε ΥΠΠ στη Βόρειο Κορέα και θα χρεώνανε αριθμούς οπου θελανε κατά βούληση!
    Μου ξέφυγε αυτό προηγουμένως. Είναι λογικό να έχεις λανθασμένη εντύπωση, όταν δεν γνωρίζεις στοιχειώδη πράγματα και προσπαθείς να περάσεις την γνώμη σου.
    Για να σου απαντήσουμε με βεβαιότητα με ένα ξερό ΝΑΙ/ΟΧΙ, πρέπει να μας πεις σε ποια κατηγορια θα ανήκει η εταιρεία σου. Γενικά όμως όχι. Αντιγράφω από τον κανονισμό:
    «Πάροχος Υπηρεσιών Πολυμεσικής Πληροφόρησης»: Το φυσικό ή νομικό πρόσωπο, το οποίο μέσω ειδικής τερματικής υποδομής παρέχει ΥΠΠ και στο οποίο έχουν πρωτογενώς από την ΕΕΤΤ ή δευτερογενώς από άλλο πάροχο εκχωρηθεί αριθμοδοτικοί πόροι για την παροχή των ΥΠΠ.

    «Πάροχος Δικτύου»: Η επιχείρηση, στην οποία έχουν πρωτογενώς εκχωρηθεί από την ΕΕΤΤ οι αριθμοί μέσω των οποίων παρέχονται οι ΥΠΠ και η οποία δευτερογενώς εκχωρεί τους εν λόγω αριθμούς στον Πάροχο ΥΠΠ. Είναι δυνατόν ο Πάροχος ΥΠΠ και ο Πάροχος Δικτύου να ταυτίζονται. Στην περίπτωση φορητότητας αριθμών, ο Πάροχος Δικτύου είναι ο πάροχος−δέκτης των αριθμών.

    «Πάροχος Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης»: O πάροχος ηλεκτρονικών επικοινωνιών, στο δίκτυο του οποίου συνδέεται ο τελικός χρήστης της ΥΠΠ και μέσω του οποίου έχει πρόσβαση στην ΥΠΠ. Είναι δυνατόν, ο Πάροχος Δικτύου και ο Πάροχος Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης να ταυτίζονται. Στην έννοια του Παρόχου Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης εμπίπτουν και οι πάροχοι που παρέχουν υπηρεσίες μέσω αδεσμοποίητης πρόσβασης στον τοπικό βρόχο.
    Αν καταλαβαίνεις τα παραπάνω, προς τι το ερώτημά σου;

    Πάμε τώρα στο άλλο, αν είναι δυνατόν ένας πάροχος ΥΠΠ να είναι στη Β. Κορέα και να πουλά υπηρεσίες στην Ελλάδα. Ναι είναι υπό προϋποθέσεις, όσο και να σου φαίνεται παράξενο.
    Πάμε να το αναλύσουμε και να δούμε πως δουλεύει στο περίπου όλη η φάση.

    Είμαι ο πάροχος δικτύου jkoukos IKE, που έχω άδεια από την ΕΕΤΤ, να χρησιμοποιώ κάποιους 5ψήφιους αριθμούς για υπηρεσίες ΥΠΠ. Αυτές οι υπηρεσίες μπορεί να είναι δικές μου ή άλλων άσχετες με μένα. Αν δεν είναι δικές μου, η άδεια της ΕΕΤΤ μου επιτρέπει να νοικιάζω αντίστοιχους 5ψήφιους (από τους δικούς μου).

    Είσαι ο πάροχος ΥΠΠ bomberb17 LTD, που έχεις δημιουργήσει μία ιστοσελίδα για online παιχνίδια μέσω συνδρομής. Κάνεις σύμβαση με μένα και σου παρέχω τον αριθμό 55555 για αποκλειστική χρήση της δικιά σου υπηρεσίας ΥΠΠ. Βάσει της σύμβασης, αναλαμβάνω όλες τις διαδικασίες για την τιμολόγηση των υπηρεσιών που παρέχεις αλλά και την διασύνδεση με τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.

    Μόνοι μας όμως δεν κάνουμε τίποτα. Χρειαζόμαστε και έναν τουλάχιστον τηλεπικοινωνιακό ώστε να δουλεύει η διασύνδεση των πελατών σου και η τιμολόγησή τους, με νόμιμες και πολλές φορές ανήθικες ή παράνομες πρακτικές.
    Έρχομαι λοιπόν σε συμφωνία με τον πάροχο δικτύου εκκίνησης κλήσης emeliss ΟΕ και γίνεται ο κατάλληλος τερματισμός, δρομολόγηση και χρέωση των sms προς/από τους πελάτες σου, που κάνουν χρήση του δικτύου του.

    Στο πραγματικό συμβάν του φίλου, πάροχος ΥΠΠ είναι η KRAKEN Digital Media LTD, μια ιδιωτική εταιρεία με βάση την Τουρκία. Πως είπατε κύριε; Έδρα η Τουρκία; Μα είναι δυνατόν; ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ!
    Πάροχος δικτύου είναι η DIMOCO Greece Mον. ΙΚΕ με έδρα την Ελλάδα, που είναι θυγατρική της DIMOCO Europe GmbH κατά ποσοστό 100% με έδρα την Αυστρία.
    Πάροχος δικτύου εκκίνησης κλήσης είναι η Vodafone.

    Απορίες;

    Κύριε, κύριε! Έχω εγώ μια. Αν υποθέσουμε ότι bomberb17 LTD και jkoukos IKE πουλάνε ανήθικα αέρα κοπανιστό, που εμπλέκεται η emeliss ΟΕ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 13-12-19 στις 22:32.

  11. #1031
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε τώρα στο άλλο, (...)
    Πολύ καλό writeup.

  12. #1032
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να τα μπλέξεις τόσο πολύ. Η διαδικασία εξαιρετικά απλή. Πας σε ένα υποκατάστημα και λες ότι επιστρέφω το λογαριασμό ως απαράδεκτο γιατί δεν αναγνωρίζω τις χρεώσεις. Μπορεί να πέσεις σε κανέναν υπάλληλο που δε γνωρίζει και πολλά αλλά αν επιμείνεις τελικά θα σου δώσουν έντυπο που αποδεικνύει το ανωτέρω. Εναλλακτικά μπορεί να γίνει και με φαξ στα κεντρικά (το αποδεικτικό σε αυτή την περίπτωση αποτελεί η σελίδα επιτυχής λήψης του φαξ) ή και με email (τσεκάροντας την επιλογή στο outlook για delivery confirmation). Ακόμα και το online chat δουλεύει (όπου καταγράφεται όλο το transcript). Ξαναγράφω ότι αποτελεί την προσωπική μου εμπειρία, όπου ενώ είχαν προηγηθεί καταγγελίες ΕΕΤΤ, Συνήγορο καταναλωτή, επιστολές και αντίστοιχες απαντήσεις όπου ο πάροχος έβγαζε την ουρά του απ'έξω (διαδικασίες 2 μηνών), μόνο μετά από την παραπάνω κίνηση επέστρεψε τα χρήματα άμεσα.

    Δε νομίζω ότι ο νομικος σύμβουλος της εταιρείας π.χ. Βόνταφον, Γουίντ κλπ, δεν θα έχει εκπαιδεύσει τους προστάμενους των συνοικιακών γραφείων/καταστημάτων στο να ξεπερνούν τέτοιες "τρίπλες" συνδρομητών με δικές τους τρίπλες εξίσου αοριστίας και να τους αφήνουν στον αγνωστικισμό τους. Γενικά, δεν πιάνεται το φαξ ούτε η απλή αποστολή e-mail για διαφορές που μπορεί να φτάσουν στα δικαστήρια. ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΞΩΔΙΚΟ. (ΕΝΏΠΙΟΝ ΠΑΝΤΟΣ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΗΣ... το εξώδικο διαβάζεται και λαβαίνεται υπόψη στη δικαστική διαδικασία.

    Όμως για την ΕΕΤΤ ή το ΣτΚ κλπ αρκεί ενα e-mail δικό σου κι ένα email απάντηση της εταιρείας για να ξεκινήσει η διαδικασία που περίπου φαίνεται να την έχεις εφαρμόσει - ή άκουσες από τρίτον που την εφάρμοσε!


    Εννοείς το παρακάτω:

    Σε κάθε μεγάλη εταιρεία (με μεγάλο τζίρο και πολλούς καταναλωτές) υπάρχει υποχρέωση (από την ΕΕΤΤ και τον ΣτΚ) συγκρότησης Ειδικού Συμβουλίου (απαρτιζόμενου από υψηλόβαθμα στελέχη του ΟΤΕ κι εκπροσώπου Τοπικού Νομαρχιακού Συμβουλίου Προστασίας Καταναλωτών - δεν θυμάμαι τώρα αν αυτός είναι από κάποιο σύλλογο καταναλωτών ή από στέλεχος της Περιφέρειας Αττικής/που σχετίζεται με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή/Τμήμα Καταναλωτών - που το λένε μάλλον Νομαρχιακή Επιτροπή Καταναλωτών) - σήμερα με την αλλαγή των βαθμών αυτοδιοίκησης, μπορεί να πέρασε στην Περιφέρεια (Αττικής)-"εξέτασης αμφισβητούμενων λογαριασμών"- όπου συμμετέχει κι ο καταναλωτής, αν θέλει και με δικηγόρο του.

    Στο συμβούλιο αυτό (που εδρεύει/συνεδριάζει στην Κηφισίας, στα κεντρικά γραφεία - Πύργος του ΟΤΕ, εξετάζονται με διαλογική συζήτηση, (αφού προηγηθεί κύκλος προκαταρκτικής έρευνας), τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΛΟΓΙΚΑ επιχειρήματα του "καταγγέλλοντος" και οι απαντήσεις των στελεχών του ΟΤΕ (Επικεφαλής διάφορων Τμημάτων που σχετίζονται με τα παράπονα του καταναλωτή). Στο τέλος - αφού αποχωρήσει ο καταγγέλλων, βγάζουν απόφαση με ψηφοφορία.

    Με αυτόν τον τρόπο γλίτωσα 700 ευρώ!

    Με τον ΟΤΕ είχα "μπλέξει" παλιότερα στη διαδικασία αμφιβήτησης λογαριασμού (μέσω παρέμβασης της ΕΕΤΤ), με χρέωση 700 ΕΥΡΏ περίπου σε βάρος μου.... με ανάγκασαν όμως και τον πλήρωσα πρώτα - αν θυμάμαι καλά - για να μη μου κόψουν τη γραμμή και...

    Είχα γραμμή ISDN με δυο MSN. χωρίς χρέωση τοπικών κλήσεων (πακέτο τηλ+ίντερνετ). Οπότε έστελνα αβέρτα φαξ σε τρίτους από τον 2ο ΜΣΝ (στις εξερχόμενες κλήσεις φαινότανε ο 2ος ΜΣΝ κι όχι ο κεφαλικός) Νόμιζα ότι ήμουν νομότυπος ότι δεν θα χρεώνονταν οι κλήσεις φαξ. Ότι ήμουν μέσα στο πακέτο των δωρεάν κλήσεων. Οπότε μου ήλθε χρέος 700 ευρώ! Τελικά, στο Συμβούλιο, με την ψήφο/απαίτηση του εκπροσώπου της νομαρχιακής επιτροπής καταναλωτών σώθηκα. Θεώρησαν ότι ο ΟΤΕ δεν είχε διατυπωμένη καθαρά πουθενά τη διατύπωση ότι πληρώνει τα εξερχόμενα ο 2ος ΜΣΝ.... Είδα αργότερα ότι πρόσθεσαν στις σελίδες τους αυτήν την διατύπωση, οπότε οι επόμενοι την πλήρωσαν!

    Αυτό κράτησε πάνω από 6 μήνες... με δυο επισκέψεις μου στο κτίριο του ΟΤΕ, την πρώτη σε συζήτηση ΜΟΝΟ με στελέχη του ΟΤΕ, και στη 2η στη συζήτηση στο Συμβούλιο Εξέτασης Αμφισβητήσεων.

    Με λίγα λόγια, αναφέρεσαι - χωρίς να το ξέρεις καλά - στην Επιτροπή Εξέτασης Αμφισβητήσεων Λογαριασμών πελατών (που έχουν οι μεγάλες εταιρείες, με χιλιάδες πελάτες και μεγάλο τζίρο).

    Αλλά, τώρα, για "φραγκοδίφραγκα" 5 και 10 ευρώ, ποια Επιτροπή θα καθίσει να κάνει έρευνα.... Εκτός κι αν υποβληθεί (νομίζω) ομαδική καταγγελία, από κάποιο αναγνωρισμένο καταναλωτικό σωματείο!

    Αυτά.

  13. #1033
    Εγγραφή
    11-12-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μ Η Ν Υ Τ Η Ρ Ι Α Α Ν Α Φ Ο Ρ Α
    Κ Α Τ Α

    Α. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με την επωνυμία “DIMOCO Greece
    ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ” και εμπορική ονομασία «DIMOCO Greece» που εδρεύει στην οδό Ολύμπου 19, Νέα Φιλοθέη/Μαρούσι, 15123, Αθήνα, με ΑΦΜ 800637690, Αριθμό ΓΕΜΗ 133422801000 και λειτουργεί ως θυγατρική της «DIMOCO Europe GmbH», Campus 21, Europaring F15/302 2345 Brunn am Gebirge, Αυστρία, όπως εκπροσωπείται από τον Διαχειριστή της János Attila Basilides ή από όποιον κατά νόμο την εκπροσωπεί αλλά και κατά πάντων των διοικούντων και του προσωπικού αυτής οι οποίοι προχώρησαν στις κάτωθι καταγγελόμενες πράξεις και είναι άγνωστοι σε εμένα
    Β. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με την επωνυμία Digitaun Ltd που εδρεύει στην οδό HERONS WAY, στο συγκρότημα CHESTER BUSINESS PARK, στην πόλη CHESTER της ΑΓΓΛΙΑΣ Ηνωμένου Βασιλείου, με ΤΚ CH4 9QR
    Γ. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με διακριτικό τίτλο MPSC, αγνώστων λοιπών στοιχείων, που κατέχει και διαχειρίζεται την ηλεκτρονική διεύθυνση info-gr@mobileinfo.biz και φαίνεται να λειτουργεί ομού με την υπό Α καταγγελόμενη, αποτελούσες ένα ενιαίο σύνολο (όμιλο εταιριών).
    Δ. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με την επωνυμία "WIND ΕΛΛΑΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ" και τον διακριτικό τίτλο "WIND ΕΛΛΑΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ Α.Ε.Β.Ε." ή WIND HELLAS που εδρεύει στην Λεωφόρο Κηφισίας 66, Μαρούσι, Αθήνα, με αριθμό Γενικού Εμπορικού Μητρώου (Γ.Ε.ΜΗ.) 004127301000, όπως νόμιμα εκπροσωπείται από το Διοικητικό της Συμβούλιο αλλά και κατά παντός εκ των διοικούντων και του προσωπικού αυτής οι οποίοι προχώρησαν στις κάτωθι καταγγελόμενες πράξεις και είναι άγνωστοι σε εμένα

    Για τις πραγματικά τελεσθείσες πράξεις της απόπειρας απάτης κατ’ άρθρο 386 ΠΚ, απόπειρα εκβίασης κατ’ άρθρο 385 ΠΚ, απόπειρα απιστίας κατ’ άρθρο 390 ΠΚ, καθώς και κάθε άλλης πράξης που θα εκτιμηθεί από τον αρμόδιο Δικαστικό Λειτουργό ότι προέκυψε στα πλαίσια διερεύνησης της παρούσης καταγγελίας μου.

    Θεσσαλονίκη, 18 Δεκεμβρίου 2019

    Α. Περίληψη Δικογράφου
    Με την Δ’ καταγγελόμενη εταιρία συνδέομαι με σύμβαση παροχής υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας (συμβόλαιο κινητής). Την 24-10-2019 δέχτηκα στο κινητό μου τηλέφωνο τρία (3) μηνύματα από άγνωστο σε εμένα αριθμό, ο οποίος ήταν πενταψήφιος, και άρα εταιρικός, και όχι από απλό χρήστη. Το νούμερο αυτό ανήκει στην α’ καταγγελόμενη εταιρία (ή σε κάποια από τις τρεις πρώτες που λειτουργούν ως μία). Από το περιεχόμενό του κατάλαβα ότι επρόκειτο για «επικίνδυνο» αριθμό και αμέσως αποτάθηκα στην εταιρία πάροχο μου κινητής τηλεφωνίας και ζήτησα την παύση αποστολής τοιούτων μηνυμάτων από επικίνδυνα νούμερα. Ταυτόχρονα, ενημέρωσα πως δεν αναγνωρίζω την οποιαδήποτε χρέωση τους.
    Εντούτοις, όταν ήρθε ο λογαριασμός του συγκεκριμένου μήνα, διαπίστωσα μια χρέωση πέραν της παγίας κατανάλωσης μου. Η χρέωση αυτή, κατόπιν έρευνάς μου, αφορούσε «κλήσεις» προς την α’ καταγγελόμενη εταιρία, αν και πραγματικά αντιστοιχούσε στα μηνύματα που εκείνη απέστειλε σε εμένα, δίχως να τα ζητήσω.
    Κατόπιν συνεχών επικοινωνιών μου με τις δύο καταγγελόμενες εταιρίες, διαπίστωσα ότι πρόκειται για πάγια τακτική εξαπάτησης πολιτών, με μικρές αλλά συστηματικές χρεώσεις σε βάρος τους, από τις οποίες αποκομίζουν σοβαρό κέρδος σε βάρος των καταναλωτών, εν προκειμένω και από εμένα.
    Ως δικηγόρος κρίνω ότι πληρούνται οι νομοτυπικές μορφές των καταγγελομένων ποινικών αδικημάτων από τα διευθύνοντα στελέχη και το προσωπικό των ανωτέρω καταγγελομένων εταιριών, με μέσο την εξαπάτηση των καταναλωτών της τέταρτης και σκοπό την αποκομιδή κερδών και για τις τέσσερις εταιρίες. Κατόπιν μακράς αναμονής μου για απάντηση, οι καταγγελόμενες επιμένουν στον ισχυρισμό τους ότι τάχα εγώ αιτήθηκα τις παροχές υπηρεσιών που υποτιθέμενα πωλεί η α’ εγκαλούμενη, ενώ ταυτόχρονα η ίδια – δήθεν από μεγαλοκαρδία – δέχεται να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματα που με χρέωσε, δίδοντας σχετική εντολή στην δ’ εγκαλούμενη. Για τις συμπεριφορές αυτές των εταιριών προσέφυγα στην Εθνική Επιτροπή Ταχυδρομείων και Τηλεπικοινωνιών αλλά επιφυλλάσομαι να προσφύγω σε άλλο κρατικό όργανο.
    Για όλους τους παραπάνω λόγους ζητώ από Εσάς να διερευνήσετε το θέμα και να αποδώσετε τις πρέπουσες ποινικές ευθύνες εκεί όπου αναλογούν.

    To πρώτο μέρος της μηνυτήριας αναφοράς μου. Αύριο καταθέτω την μήνυση. Όποιος θέλει να καταθέσει επώνυμα ότι έπεσε και ο ίδιος θύμα, ας επικοινωνήσει.
    Για τους επαγγελματίες καχύποπτους της παρέας...
    Διότι επαναστάσεις στα πληκτρολόγια δεν φέρνουν αποτέλεσμα...

  14. #1034
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avocat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ Η Ν Υ Τ Η Ρ Ι Α Α Ν Α Φ Ο Ρ Α
    Κ Α Τ Α

    Α. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με την επωνυμία “DIMOCO Greece
    ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ” και εμπορική ονομασία «DIMOCO Greece» που εδρεύει στην οδό Ολύμπου 19, Νέα Φιλοθέη/Μαρούσι, 15123, Αθήνα, με ΑΦΜ 800637690, Αριθμό ΓΕΜΗ 133422801000 και λειτουργεί ως θυγατρική της «DIMOCO Europe GmbH», Campus 21, Europaring F15/302 2345 Brunn am Gebirge, Αυστρία, όπως εκπροσωπείται από τον Διαχειριστή της János Attila Basilides ή από όποιον κατά νόμο την εκπροσωπεί αλλά και κατά πάντων των διοικούντων και του προσωπικού αυτής οι οποίοι προχώρησαν στις κάτωθι καταγγελόμενες πράξεις και είναι άγνωστοι σε εμένα
    Β. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με την επωνυμία Digitaun Ltd που εδρεύει στην οδό HERONS WAY, στο συγκρότημα CHESTER BUSINESS PARK, στην πόλη CHESTER της ΑΓΓΛΙΑΣ Ηνωμένου Βασιλείου, με ΤΚ CH4 9QR
    Γ. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με διακριτικό τίτλο MPSC, αγνώστων λοιπών στοιχείων, που κατέχει και διαχειρίζεται την ηλεκτρονική διεύθυνση info-gr@mobileinfo.biz και φαίνεται να λειτουργεί ομού με την υπό Α καταγγελόμενη, αποτελούσες ένα ενιαίο σύνολο (όμιλο εταιριών).
    Δ. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με την επωνυμία "WIND ΕΛΛΑΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ" και τον διακριτικό τίτλο "WIND ΕΛΛΑΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ Α.Ε.Β.Ε." ή WIND HELLAS που εδρεύει στην Λεωφόρο Κηφισίας 66, Μαρούσι, Αθήνα, με αριθμό Γενικού Εμπορικού Μητρώου (Γ.Ε.ΜΗ.) 004127301000, όπως νόμιμα εκπροσωπείται από το Διοικητικό της Συμβούλιο αλλά και κατά παντός εκ των διοικούντων και του προσωπικού αυτής οι οποίοι προχώρησαν στις κάτωθι καταγγελόμενες πράξεις και είναι άγνωστοι σε εμένα

    Για τις πραγματικά τελεσθείσες πράξεις της απόπειρας απάτης κατ’ άρθρο 386 ΠΚ, απόπειρα εκβίασης κατ’ άρθρο 385 ΠΚ, απόπειρα απιστίας κατ’ άρθρο 390 ΠΚ, καθώς και κάθε άλλης πράξης που θα εκτιμηθεί από τον αρμόδιο Δικαστικό Λειτουργό ότι προέκυψε στα πλαίσια διερεύνησης της παρούσης καταγγελίας μου.

    Θεσσαλονίκη, 18 Δεκεμβρίου 2019

    Α. Περίληψη Δικογράφου
    Με την Δ’ καταγγελόμενη εταιρία συνδέομαι με σύμβαση παροχής υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας (συμβόλαιο κινητής). Την 24-10-2019 δέχτηκα στο κινητό μου τηλέφωνο τρία (3) μηνύματα από άγνωστο σε εμένα αριθμό, ο οποίος ήταν πενταψήφιος, και άρα εταιρικός, και όχι από απλό χρήστη. Το νούμερο αυτό ανήκει στην α’ καταγγελόμενη εταιρία (ή σε κάποια από τις τρεις πρώτες που λειτουργούν ως μία). Από το περιεχόμενό του κατάλαβα ότι επρόκειτο για «επικίνδυνο» αριθμό και αμέσως αποτάθηκα στην εταιρία πάροχο μου κινητής τηλεφωνίας και ζήτησα την παύση αποστολής τοιούτων μηνυμάτων από επικίνδυνα νούμερα. Ταυτόχρονα, ενημέρωσα πως δεν αναγνωρίζω την οποιαδήποτε χρέωση τους.
    Εντούτοις, όταν ήρθε ο λογαριασμός του συγκεκριμένου μήνα, διαπίστωσα μια χρέωση πέραν της παγίας κατανάλωσης μου. Η χρέωση αυτή, κατόπιν έρευνάς μου, αφορούσε «κλήσεις» προς την α’ καταγγελόμενη εταιρία, αν και πραγματικά αντιστοιχούσε στα μηνύματα που εκείνη απέστειλε σε εμένα, δίχως να τα ζητήσω.
    Κατόπιν συνεχών επικοινωνιών μου με τις δύο καταγγελόμενες εταιρίες, διαπίστωσα ότι πρόκειται για πάγια τακτική εξαπάτησης πολιτών, με μικρές αλλά συστηματικές χρεώσεις σε βάρος τους, από τις οποίες αποκομίζουν σοβαρό κέρδος σε βάρος των καταναλωτών, εν προκειμένω και από εμένα.
    Ως δικηγόρος κρίνω ότι πληρούνται οι νομοτυπικές μορφές των καταγγελομένων ποινικών αδικημάτων από τα διευθύνοντα στελέχη και το προσωπικό των ανωτέρω καταγγελομένων εταιριών, με μέσο την εξαπάτηση των καταναλωτών της τέταρτης και σκοπό την αποκομιδή κερδών και για τις τέσσερις εταιρίες. Κατόπιν μακράς αναμονής μου για απάντηση, οι καταγγελόμενες επιμένουν στον ισχυρισμό τους ότι τάχα εγώ αιτήθηκα τις παροχές υπηρεσιών που υποτιθέμενα πωλεί η α’ εγκαλούμενη, ενώ ταυτόχρονα η ίδια – δήθεν από μεγαλοκαρδία – δέχεται να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματα που με χρέωσε, δίδοντας σχετική εντολή στην δ’ εγκαλούμενη. Για τις συμπεριφορές αυτές των εταιριών προσέφυγα στην Εθνική Επιτροπή Ταχυδρομείων και Τηλεπικοινωνιών αλλά επιφυλλάσομαι να προσφύγω σε άλλο κρατικό όργανο.
    Για όλους τους παραπάνω λόγους ζητώ από Εσάς να διερευνήσετε το θέμα και να αποδώσετε τις πρέπουσες ποινικές ευθύνες εκεί όπου αναλογούν.

    To πρώτο μέρος της μηνυτήριας αναφοράς μου. Αύριο καταθέτω την μήνυση. Όποιος θέλει να καταθέσει επώνυμα ότι έπεσε και ο ίδιος θύμα, ας επικοινωνήσει.
    Για τους επαγγελματίες καχύποπτους της παρέας...
    Διότι επαναστάσεις στα πληκτρολόγια δεν φέρνουν αποτέλεσμα...
    Μπράβο σου που το κυνηγάς και ατομικά. Καλή τύχη.

  15. #1035
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avocat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ Η Ν Υ Τ Η Ρ Ι Α Α Ν Α Φ Ο Ρ Α
    Κ Α Τ Α

    Α. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με την επωνυμία “DIMOCO Greece
    ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ” και εμπορική ονομασία «DIMOCO Greece» που εδρεύει στην οδό Ολύμπου 19, Νέα Φιλοθέη/Μαρούσι, 15123, Αθήνα, με ΑΦΜ 800637690, Αριθμό ΓΕΜΗ 133422801000 και λειτουργεί ως θυγατρική της «DIMOCO Europe GmbH», Campus 21, Europaring F15/302 2345 Brunn am Gebirge, Αυστρία, όπως εκπροσωπείται από τον Διαχειριστή της János Attila Basilides ή από όποιον κατά νόμο την εκπροσωπεί αλλά και κατά πάντων των διοικούντων και του προσωπικού αυτής οι οποίοι προχώρησαν στις κάτωθι καταγγελόμενες πράξεις και είναι άγνωστοι σε εμένα
    Β. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με την επωνυμία Digitaun Ltd που εδρεύει στην οδό HERONS WAY, στο συγκρότημα CHESTER BUSINESS PARK, στην πόλη CHESTER της ΑΓΓΛΙΑΣ Ηνωμένου Βασιλείου, με ΤΚ CH4 9QR
    Γ. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με διακριτικό τίτλο MPSC, αγνώστων λοιπών στοιχείων, που κατέχει και διαχειρίζεται την ηλεκτρονική διεύθυνση info-gr@mobileinfo.biz και φαίνεται να λειτουργεί ομού με την υπό Α καταγγελόμενη, αποτελούσες ένα ενιαίο σύνολο (όμιλο εταιριών).
    Δ. Των κατά νόμο αρμοδίων και κατά των πραγματικά υπευθύνων της ανώνυμης εταιρίας με την επωνυμία "WIND ΕΛΛΑΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ" και τον διακριτικό τίτλο "WIND ΕΛΛΑΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ Α.Ε.Β.Ε." ή WIND HELLAS που εδρεύει στην Λεωφόρο Κηφισίας 66, Μαρούσι, Αθήνα, με αριθμό Γενικού Εμπορικού Μητρώου (Γ.Ε.ΜΗ.) 004127301000, όπως νόμιμα εκπροσωπείται από το Διοικητικό της Συμβούλιο αλλά και κατά παντός εκ των διοικούντων και του προσωπικού αυτής οι οποίοι προχώρησαν στις κάτωθι καταγγελόμενες πράξεις και είναι άγνωστοι σε εμένα

    Για τις πραγματικά τελεσθείσες πράξεις της απόπειρας απάτης κατ’ άρθρο 386 ΠΚ, απόπειρα εκβίασης κατ’ άρθρο 385 ΠΚ, απόπειρα απιστίας κατ’ άρθρο 390 ΠΚ, καθώς και κάθε άλλης πράξης που θα εκτιμηθεί από τον αρμόδιο Δικαστικό Λειτουργό ότι προέκυψε στα πλαίσια διερεύνησης της παρούσης καταγγελίας μου.

    Θεσσαλονίκη, 18 Δεκεμβρίου 2019

    Α. Περίληψη Δικογράφου
    Με την Δ’ καταγγελόμενη εταιρία συνδέομαι με σύμβαση παροχής υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας (συμβόλαιο κινητής). Την 24-10-2019 δέχτηκα στο κινητό μου τηλέφωνο τρία (3) μηνύματα από άγνωστο σε εμένα αριθμό, ο οποίος ήταν πενταψήφιος, και άρα εταιρικός, και όχι από απλό χρήστη. Το νούμερο αυτό ανήκει στην α’ καταγγελόμενη εταιρία (ή σε κάποια από τις τρεις πρώτες που λειτουργούν ως μία). Από το περιεχόμενό του κατάλαβα ότι επρόκειτο για «επικίνδυνο» αριθμό και αμέσως αποτάθηκα στην εταιρία πάροχο μου κινητής τηλεφωνίας και ζήτησα την παύση αποστολής τοιούτων μηνυμάτων από επικίνδυνα νούμερα. Ταυτόχρονα, ενημέρωσα πως δεν αναγνωρίζω την οποιαδήποτε χρέωση τους.
    Εντούτοις, όταν ήρθε ο λογαριασμός του συγκεκριμένου μήνα, διαπίστωσα μια χρέωση πέραν της παγίας κατανάλωσης μου. Η χρέωση αυτή, κατόπιν έρευνάς μου, αφορούσε «κλήσεις» προς την α’ καταγγελόμενη εταιρία, αν και πραγματικά αντιστοιχούσε στα μηνύματα που εκείνη απέστειλε σε εμένα, δίχως να τα ζητήσω.
    Κατόπιν συνεχών επικοινωνιών μου με τις δύο καταγγελόμενες εταιρίες, διαπίστωσα ότι πρόκειται για πάγια τακτική εξαπάτησης πολιτών, με μικρές αλλά συστηματικές χρεώσεις σε βάρος τους, από τις οποίες αποκομίζουν σοβαρό κέρδος σε βάρος των καταναλωτών, εν προκειμένω και από εμένα.
    Ως δικηγόρος κρίνω ότι πληρούνται οι νομοτυπικές μορφές των καταγγελομένων ποινικών αδικημάτων από τα διευθύνοντα στελέχη και το προσωπικό των ανωτέρω καταγγελομένων εταιριών, με μέσο την εξαπάτηση των καταναλωτών της τέταρτης και σκοπό την αποκομιδή κερδών και για τις τέσσερις εταιρίες. Κατόπιν μακράς αναμονής μου για απάντηση, οι καταγγελόμενες επιμένουν στον ισχυρισμό τους ότι τάχα εγώ αιτήθηκα τις παροχές υπηρεσιών που υποτιθέμενα πωλεί η α’ εγκαλούμενη, ενώ ταυτόχρονα η ίδια – δήθεν από μεγαλοκαρδία – δέχεται να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματα που με χρέωσε, δίδοντας σχετική εντολή στην δ’ εγκαλούμενη. Για τις συμπεριφορές αυτές των εταιριών προσέφυγα στην Εθνική Επιτροπή Ταχυδρομείων και Τηλεπικοινωνιών αλλά επιφυλλάσομαι να προσφύγω σε άλλο κρατικό όργανο.
    Για όλους τους παραπάνω λόγους ζητώ από Εσάς να διερευνήσετε το θέμα και να αποδώσετε τις πρέπουσες ποινικές ευθύνες εκεί όπου αναλογούν.

    To πρώτο μέρος της μηνυτήριας αναφοράς μου. Αύριο καταθέτω την μήνυση. Όποιος θέλει να καταθέσει επώνυμα ότι έπεσε και ο ίδιος θύμα, ας επικοινωνήσει.
    Για τους επαγγελματίες καχύποπτους της παρέας...
    Διότι επαναστάσεις στα πληκτρολόγια δεν φέρνουν αποτέλεσμα...
    Από εμένα πάντως respect.

Σελ. 69 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 4959646768697071747989 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας