Σελ. 96 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.426-1.440 από 2004
  1. #1426
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι βέβαιος ότι το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο (και οι εμπλεκόμενοι έχουν ακόμη υψηλότερο οικονομικό όφελος) από όσο φανταζόμαστε:

    - άνθρωποι που δεν έχουν πάρει χαμπάρι καν ότι έχουν χρεωθεί
    - αυτοί που το πήραν χαμπάρι και θεώρησαν ότι δεν άξιζε τον κόπο να ασχοληθούν
    - αυτοί που το πήραν χαμπάρι, πήραν τηλέφωνο, μπλέχτηκαν σε "φταίτε/δεν φταίμε/πάρτε τους άλλους" και είπαν τελικά "βρε δεν πάτε να μαμηθείτε για 5 ευρώ"
    - αυτοί που έχουν καρτοκινητά (και ως εκ τούτου δεν έχουν ανάλυση χρεώσεων)
    - κάρτες σε συναγερμούς κτλ

    Θα ήθελα να μάθω, έστω και από περιέργεια, στις 100 χρεώσεις πόσες επιστρέφονται (και τί commission δίνουν οι ΥΠΠ στους πάροχους). Πάω στοίχημα ότι θα βλέπαμε πολύ εντυπωσιακά νούμερα.
    Γιαυτούς ακριβώς τους λόγους η απάτη είναι τεράστιων διαστάσεων (με την συνενοχή φυσικά των παρόχων) και αυτά που συζητάμε εδώ είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.

  2. #1427
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Απάντησαν τα καμάρια μας,δεν τους αφήνουμε ούτε ευρώ. Απλά "πράματα".


    Αγαπητέ Κύριε ****** Καλησπέρα σας,

    Εμείς, το κέντρο εξυπηρέτησης πληρωμών MPSC, ειδικευόμαστε στον επαγγελματικό χειρισμό των αιτημάτων πληρωμής μέσω κινητού τηλεφώνου, για καταναλωτές. Βοηθάμε - φυσικά δωρεάν - να διευκρινιστούν τα γεγονότα με τον υπεύθυνο πάροχο υπηρεσιών. Θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε για να λύσετε το αίτημά σας.

    Κατόπιν ελέγχου του αιτήματος σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο αριθμός σας γράφτηκε στη συνδρομητική υπηρεσία LIBRARIUS! στις 08.01.2020. Η υπηρεσία προσέφερε την δυνατότητα λήψης περιεχομένου (όπως ήχους κλήσης, wallpapers) για το κινητό.

    Η διαγραφή σας από την υπηρεσία, ολοκληρώθηκε στις 09.01.2020.

    Ωστόσο,

    καθώς ισχυρίζεστε ότι δεν προβήκατε εσείς σε ενεργοποίηση της υπηρεσίας , εθιστούμε την προσοχή σας μήπως τρίτο άτομο προχώρησε σε αυτήν την εγγραφή κάνοντας χρήση των συσκευών σας, αλλά και σε αυτήν την περίπτωση εσείς φέρετε εξ ολοκλήρου την ευθύνη ως νόμιμος κάτοχος της τηλεφωνικής σύνδεσης , στην οποία και καταλογίζονται οι χρεώσεις .

    Παρά ταύτα και καθώς επιθυμούμε να μην υπάρχει καμία αμφισβήτηση για την εγκυρότητα και την διαφάνεια των υπηρεσιών που υποστηρίζουμε τεχνικά και με κάθε διάθεση καλής πίστης έχουμε εγκρίνει την επιστροφή σε εσάς του συνόλου των χρεώσεων με πίστωση στον πάροχο κινητής.

    Το αίτημα θα σταλεί εντός της εβδομάδος στον πάροχο σας και θα ολοκληρωθεί απο εκείνον.Η πίστωση θα φανεί στον επόμενο λογαριασμό σας, ωστόσο να σας ενημερώσω πως αν ο επόμενος λογαριασμό θα σας σταλεί εντός των επόμενων ημερών, τότε η πίστωση θα φανεί στον αμέσως επόμενο, καθώς χρονικά δεν θα έχει προλάβει να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Επιπλέον θα λάβετε και δωρεάν μήνυμα απο τον πάροχο σας που θα σας ενημερώνει σχετικά. Αν πρόκειται για καρτοκινητό η επιστροφή ολοκληρώνεται εντός 7 ημερών.

    Εάν έχετε επιπλέον ερωτήσεις, μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

    Με εκτίμηση,

    Η ομάδα εξυπηρέτησης MPSC



    Παρακαλείστε να αναφαίρετε πάντα τον αριθμό αναφοράς ******​ που αναγράφετε στο "θέμα" του email Όταν στέλνετε μια απάντηση . Για να μπορέσουμε να αναθέσουμε την απάντηση σε εκπρόσωπο

    MPSC Εκπρόσωπος Εξυπηρέτησης Πελατών

    Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210-300-9942 (απλή χρέωση κλήσης)
    Ηλεκτρονική αλληλογραφία: info-gr@mobileinfo.biz
    Εργάσιμες ώρες: Δευ-Παρ10:00-18:00

  3. #1428
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    52970/5360
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις σε σχέση πάντα με αυτό που κάνεις quote, αν θέλεις μας λες,
    Έλεγες:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε τόση ώρα για το ότι οι πάροχοι έχουν υποχρέωση να παρέχουν την υπηρεσία με αυτόν τον τρόπο λόγο του κανονισμού.....

    Και φτάνουμε στο αποτέλεσμα, το θέμα θα λήξει μέσω νέων κανονισμών, κάτι που δεν είναι ευθύνη των παρόχων για να αλλάξει αλλά απο τον ρυθμιστή, αυτό που λέω τόση ώρα....
    και η απόφαση λέει

    Η Ειρηνοδίκης Ακριβή Ερμίδου έκρινε ότι οι Τράπεζες οφείλουν να αποστέλλουν την πιστωτική κάρτα και το PIN μόνο με συστημένη επιστολή και όχι με απλό ταχυδρομείο.

    Καίτοι δεν προβλέπεται στο τραπεζικό δίκαιο, και δεν υπάρχει προγενέστερη σχετική νομολογία, κρίθηκε για πρώτη φορά ότι οι Τράπεζες οφείλουν να λαμβάνουν κάθε αναγκαίο μέτρο για την προστασία και ασφάλεια των συναλλαγών τους με τους καταθέτες, μεταξύ των οποίων είναι και η υποχρέωσή τους για αποστολή των επίμαχων στοιχείων μόνο με συστημένη επιστολή.

    Οι υπάλληλοι της Τράπεζας, σύμφωνα με την απόφαση του Ειρηνοδικείου, δεν τήρησαν την υποχρέωση της Τράπεζας για προστασία και ασφάλεια των συναλλαγών και δεν ανταποκρίθηκε στην ευλόγως προσδοκώμενη ασφάλεια που επιβάλουν οι κανόνες που απορρέουν από τη συμβατική της σχέση με την συνταξιούχο και την νομοθεσία.
    και εγώ λέω:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βίοι παράλληλοι.

    https://www.google.com/amp/s/www.tan...epistoles/amp/

    Τελικά υπάρχει ελπίδα!
    Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;
    Οι τράπεζες σύμφωνα με το νόμο δεν είχαν υποχρέωση να στέλνουν κάρτες και pin με συστημένη επιστολή, αλλά να που το δικαστήριο τους καταδίκασε.
    Τόσο καιρό υποστηρίζεις τους παρόχους γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενά σου έχουν υποχρέωση να παρέχουν την υπηρεσία με αυτόν τον τρόπο λόγο του κανονισμού και δεν τους υποχρέωνε ο νόμος να κάνουν κάτι άλλο από αυτό που έκαναν.
    Ούτε τις τράπεζες τις υποχρέωνε αλλά να που...
    Το μόνο που χρειάζεται είναι να αποφασίσουν να ασχοληθούν κάποιοι σοβαρά (βλέπε 76χρονη) και να έχουν κάποιοι τα @@ να πάρουν τη σωστή απόφαση, κόντρα στα μεγάλα συμφέροντα (η ειρηνοδίκης στην περίπτωσή μας).
    Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα κοινής λογικής.
    Όλα είναι σχετικά...

  4. #1429
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasileios13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντησαν τα καμάρια μας,δεν τους αφήνουμε ούτε ευρώ. Απλά "πράματα".

    Spoiler:

    Αγαπητέ Κύριε ****** Καλησπέρα σας,

    Εμείς, το κέντρο εξυπηρέτησης πληρωμών MPSC, ειδικευόμαστε στον επαγγελματικό χειρισμό των αιτημάτων πληρωμής μέσω κινητού τηλεφώνου, για καταναλωτές. Βοηθάμε - φυσικά δωρεάν - να διευκρινιστούν τα γεγονότα με τον υπεύθυνο πάροχο υπηρεσιών. Θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε για να λύσετε το αίτημά σας.

    Κατόπιν ελέγχου του αιτήματος σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο αριθμός σας γράφτηκε στη συνδρομητική υπηρεσία LIBRARIUS! στις 08.01.2020. Η υπηρεσία προσέφερε την δυνατότητα λήψης περιεχομένου (όπως ήχους κλήσης, wallpapers) για το κινητό.

    Η διαγραφή σας από την υπηρεσία, ολοκληρώθηκε στις 09.01.2020.

    Ωστόσο,

    καθώς ισχυρίζεστε ότι δεν προβήκατε εσείς σε ενεργοποίηση της υπηρεσίας , εθιστούμε την προσοχή σας μήπως τρίτο άτομο προχώρησε σε αυτήν την εγγραφή κάνοντας χρήση των συσκευών σας, αλλά και σε αυτήν την περίπτωση εσείς φέρετε εξ ολοκλήρου την ευθύνη ως νόμιμος κάτοχος της τηλεφωνικής σύνδεσης , στην οποία και καταλογίζονται οι χρεώσεις .

    Παρά ταύτα και καθώς επιθυμούμε να μην υπάρχει καμία αμφισβήτηση για την εγκυρότητα και την διαφάνεια των υπηρεσιών που υποστηρίζουμε τεχνικά και με κάθε διάθεση καλής πίστης έχουμε εγκρίνει την επιστροφή σε εσάς του συνόλου των χρεώσεων με πίστωση στον πάροχο κινητής.

    Το αίτημα θα σταλεί εντός της εβδομάδος στον πάροχο σας και θα ολοκληρωθεί απο εκείνον.Η πίστωση θα φανεί στον επόμενο λογαριασμό σας, ωστόσο να σας ενημερώσω πως αν ο επόμενος λογαριασμό θα σας σταλεί εντός των επόμενων ημερών, τότε η πίστωση θα φανεί στον αμέσως επόμενο, καθώς χρονικά δεν θα έχει προλάβει να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Επιπλέον θα λάβετε και δωρεάν μήνυμα απο τον πάροχο σας που θα σας ενημερώνει σχετικά. Αν πρόκειται για καρτοκινητό η επιστροφή ολοκληρώνεται εντός 7 ημερών.

    Εάν έχετε επιπλέον ερωτήσεις, μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

    Με εκτίμηση,

    Η ομάδα εξυπηρέτησης MPSC



    Παρακαλείστε να αναφαίρετε πάντα τον αριθμό αναφοράς ******​ που αναγράφετε στο "θέμα" του email Όταν στέλνετε μια απάντηση . Για να μπορέσουμε να αναθέσουμε την απάντηση σε εκπρόσωπο

    MPSC Εκπρόσωπος Εξυπηρέτησης Πελατών

    Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210-300-9942 (απλή χρέωση κλήσης)
    Ηλεκτρονική αλληλογραφία: info-gr@mobileinfo.biz
    Εργάσιμες ώρες: Δευ-Παρ10:00-18:00
    Είναι από τις λίγες φορές που αναφέρουν κάποιο τρίτο άτομο που μπορεί να έκανε την "εγγραφή"; Η είναι η ιδέα μου;
    Από την άλλη λένε μεν για τρίτο άτομο, άλλα πάλι φταίει ο χρήστης.. Ουδείς άλλος.. Πάντα μόνο ο χρήστης..
    Κατά τα άλλα ενδιαφέρονται για: εγκυρότητα, διαφάνεια, καλή πίστη.. Οκ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #1430
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Αν δεν υποστηρίζεις το σπίτι που δουλεύεις θα πέσει να σε πλακώσει
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  6. #1431
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.794
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι από τις λίγες φορές που αναφέρουν κάποιο τρίτο άτομο που μπορεί να έκανε την "εγγραφή"; Η είναι η ιδέα μου;
    Από την άλλη λένε μεν για τρίτο άτομο, άλλα πάλι φταίει ο χρήστης.. Ουδείς άλλος.. Πάντα μόνο ο χρήστης..
    Κατά τα άλλα ενδιαφέρονται για: εγκυρότητα, διαφάνεια, καλή πίστη.. Οκ..
    Το κείμενο είναι copy/paste, σε όσες απαντήσεις έχω δει αναφέρουν ότι μπορεί να είναι και από κάποιον τρίτο με τη συσκευή σου.
    Αυτοί πάντως δεν φταίνε .

  7. #1432
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υποστηρίζεις το σπίτι που δουλεύεις θα πέσει να σε πλακώσει
    Indeed..
    https://www.youtube.com/watch?v=gsfHQ3KnzqU

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κείμενο είναι copy/paste, σε όσες απαντήσεις έχω δει αναφέρουν ότι μπορεί να είναι και από κάποιον τρίτο με τη συσκευή σου.
    Αυτοί πάντως δεν φταίνε .
    Τα ξέρουμε τα copy/paste τους...
    Απλά δεν θυμόμουν αν είχαν γράψει ξανά για "τρίτο άτομο"... Αυτό το μυστήριο τρίτο άτομο...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #1433
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγες:


    και η απόφαση λέει



    και εγώ λέω:


    Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;
    Οι τράπεζες σύμφωνα με το νόμο δεν είχαν υποχρέωση να στέλνουν κάρτες και pin με συστημένη επιστολή, αλλά να που το δικαστήριο τους καταδίκασε.
    Τόσο καιρό υποστηρίζεις τους παρόχους γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενά σου έχουν υποχρέωση να παρέχουν την υπηρεσία με αυτόν τον τρόπο λόγο του κανονισμού και δεν τους υποχρέωνε ο νόμος να κάνουν κάτι άλλο από αυτό που έκαναν.
    Ούτε τις τράπεζες τις υποχρέωνε αλλά να που...
    Το μόνο που χρειάζεται είναι να αποφασίσουν να ασχοληθούν κάποιοι σοβαρά (βλέπε 76χρονη) και να έχουν κάποιοι τα @@ να πάρουν τη σωστή απόφαση, κόντρα στα μεγάλα συμφέροντα (η ειρηνοδίκης στην περίπτωσή μας).
    Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα κοινής λογικής.
    Αυτό που γίνεται με τους παρόχους είναι σαν το direct debit, είδες κανένα δικαστήριο να τους υποχρέωσε να το αλλάξουν;
    Οχι, συνεχίζει πάλι σύμφωνα με τον κανονισμό όλα, σου δίνουν την δυνατότητα βέβαια να κάνεις opt-out

    Σε επόμενο στάδιο, θα μας πεις και για τους καταχρηστικούς όρους στα δάνεια, άσχετα πράγματα μεταξύ του.

    Οταν λοιπόν θα πάνε τους παροχους στα δικαστήρια και θα βγει τέτοια απόφαση, τότε τα λέμε.

  9. #1434
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    52970/5360
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που γίνεται με τους παρόχους είναι σαν το direct debit, είδες κανένα δικαστήριο να τους υποχρέωσε να το αλλάξουν;
    Οχι, συνεχίζει πάλι σύμφωνα με τον κανονισμό όλα, σου δίνουν την δυνατότητα βέβαια να κάνεις opt-out

    Σε επόμενο στάδιο, θα μας πεις και για τους καταχρηστικούς όρους στα δάνεια, άσχετα πράγματα μεταξύ του.

    Οταν λοιπόν θα πάνε τους παροχους στα δικαστήρια και θα βγει τέτοια απόφαση, τότε τα λέμε.
    Έχουμε το θέμα που συζητάμε και διαφωνούμε από τη μια και μια δικαστική απόφαση, σε ένα άλλο ζήτημα, με κοινά στοιχεία από την άλλη. Και εσύ μου πετάς κάτι άσχετο χωρίς να σχολιάσεις τα γεγονότα.
    Τελικά μάλλον εγώ δεν καταλαβαίνω...
    Όλα είναι σχετικά...

  10. #1435
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε το θέμα που συζητάμε και διαφωνούμε από τη μια και μια δικαστική απόφαση, σε ένα άλλο ζήτημα, με κοινά στοιχεία από την άλλη. Και εσύ μου πετάς κάτι άσχετο χωρίς να σχολιάσεις τα γεγονότα.
    Τελικά μάλλον εγώ δεν καταλαβαίνω...
    Κάτι που έχει αναφερθεί πιο πίσω στο νήμα, από αυτόν που θέλει να κάνει την μαζική κατά των ΥΠΠ και όχι των παρόχων.
    Για να μπορέσει κάτι να σταθεί στο δικαστήριο δεν πρέπει να έχεις ζητήσει να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, να μπορείς δηλαδή να αποδείξεις οτι υπάρχει χρηματική ζημιά.

    Απο την στιγμή που θα πάρεις τα χρήματα πίσω δεν υπάρχει και θέμα για δίκη.

  11. #1436
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    52970/5360
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που έχει αναφερθεί πιο πίσω στο νήμα, από αυτόν που θέλει να κάνει την μαζική κατά των ΥΠΠ και όχι των παρόχων.
    Για να μπορέσει κάτι να σταθεί στο δικαστήριο δεν πρέπει να έχεις ζητήσει να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, να μπορείς δηλαδή να αποδείξεις οτι υπάρχει χρηματική ζημιά.

    Απο την στιγμή που θα πάρεις τα χρήματα πίσω δεν υπάρχει και θέμα για δίκη.
    Συνεχίζω να μη μπορώ να σε παρακολουθήσω. Το σχέση έχει πάλι αυτό;
    Ο κλέφτης που επιστρέφει τα κλοπιμαία έχει σίγουρα καλύτερη αντιμετώπιση, χωρίς όμως να αθωώνεται. Επίσης το πρόβλημα δεν είμαι εγώ,εσύ η οποιοσδήποτε καταναλωτής μπορεί να προφυλαχτεί η να απαιτήσει τα χρήματα του πίσω, αλλά το ότι οι πάροχοι, που με τόσο σθένος υποστηρίζεις, επιτρέπουν στον κάθε απατεώνα να κλέβει τον ανυπεράσπιστο καταναλωτή, πολλές φορές, μάλιστα, χωρίς να το καταλάβει.
    Όλα είναι σχετικά...

  12. #1437
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζω να μη μπορώ να σε παρακολουθήσω. Το σχέση έχει πάλι αυτό;
    Ο κλέφτης που επιστρέφει τα κλοπιμαία έχει σίγουρα καλύτερη αντιμετώπιση, χωρίς όμως να αθωώνεται. Επίσης το πρόβλημα δεν είμαι εγώ,εσύ η οποιοσδήποτε καταναλωτής μπορεί να προφυλαχτεί η να απαιτήσει τα χρήματα του πίσω, αλλά το ότι οι πάροχοι, που με τόσο σθένος υποστηρίζεις, επιτρέπουν στον κάθε απατεώνα να κλέβει τον ανυπεράσπιστο καταναλωτή, πολλές φορές, μάλιστα, χωρίς να το καταλάβει.
    Και σου έχω πιο πίσω τα σχετικά με το sepa direct debit και το πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να πάρει χρήματα απο τον λογαριασμό σου στην τράπεζα, χωρίς να δώσει παραπάνω στοιχεία όπως του ζητάνε όταν είναι business συναλλαγή.
    Είναι βλεπεις υποχρεωμένες να παρέχουν αυτή την δυνατότητα απο τον κανονισμό.
    Πρόσεξε δεν είναι όπως με το δεν υπάρχει κάπου ρητά το να τα στέλνω συστημένα, είναι ρητά πως πρέπει να παρέχει την συγκεκριμένη υπηρεσία direct debit φτάνει ο άλλος να έχει το IBAN σου και να πει (Χωρίς να πρέπει να το αποδείξει) πως έχει το οκ απο εσένα.

  13. #1438
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που έχει αναφερθεί πιο πίσω στο νήμα, από αυτόν που θέλει να κάνει την μαζική κατά των ΥΠΠ και όχι των παρόχων.
    Για να μπορέσει κάτι να σταθεί στο δικαστήριο δεν πρέπει να έχεις ζητήσει να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, να μπορείς δηλαδή να αποδείξεις οτι υπάρχει χρηματική ζημιά.

    Απο την στιγμή που θα πάρεις τα χρήματα πίσω δεν υπάρχει και θέμα για δίκη.
    είναι λάθος ο συλλογισμός σου φίλε μου sdikr

    ο κύριος που θα κάνει την μαζική αγωγή κατά των εταιρειών ΥΠΠ και των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας απαιτούσε (γιατί νομίζω ότι έχει λήξει η προσφορά συμμετοχής) να μην έχουν επιστραφεί τα χρήματα πίσω

    αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κινηθείς δικαστικά εναντίων των εταιρειών ΥΠΠ και εταιρειών κινητής τηλεφωνίας

    μπορείς να ρωτήσεις νομικούς/δικηγόρους να σου πουν την δική τους γνώμη/άποψη

    σαφώς και έχεις δικαίωμα να κάνεις προσφυγή στα δικαστήρια κατά των εταιρειών ΥΠΠ και κατά των παρόχων κινητής τηλεφωνίας

    ακόμα και στην περίπτωση που σου έχουν επιστρέψει τα χρήματα πίσω οι εταιρείες ΥΠΠ

    θυμίζω ότι εγώ εκτός των καταγγελιών μου σε ΕΕΤΤ , ΣτΚ και Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων έχω κινηθεί νομικά και κατά των εταιρειών ΥΠΠ και κατά των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας και κατά πάσα υπευθύνου (η κίνηση μου έγινε κατόπιν συμβουλής αξιωματικών της ΕΛ.ΑΣ που υπηρετούν στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος , εισαγγελέα και φυσικά των αρμόδιων δικηγόρων που χειρίζονται την υπόθεση η οποία δεν θα σταματήσει αν δεν τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι/ένοχοι για όλη την ταλαιπωρία που έχω υποστεί εγώ και μέλη της οικογένειας μου γιατί κανείς δεν μειώνει την αξιοπρέπεια μου ή θίγει την νοημοσύνη μου και άλλα έξυπνα που έχουν γράψει μέχρι τώρα στις επιστολές που έχω λάβει και είναι από τις εταιρείες ΥΠΠ.

    οι οποίες προσπαθούν να δικαιολογηθούν και να κατηγορήσουν εμένα ή τρίτα πρόσωπα για την χρέωση αλλά επειδή είναι καλοί απέναντι μου τα επέστρεψαν αλλά θα πρέπει εγώ να αποσύρω τις καταγγελίες ή οποιαδήποτε άλλη κίνηση που έχω κάνει πράγμα που εγώ δεν κάνω φυσικά.

    γιατί οι ενέργειες τους με έχουν εξοργίσει σε απίστευτο σημείο
    αντί να παραδεχτούν το λάθος του συστήματος ή του ισχύοντος κανονισμού της ΕΕΤΤ
    λένε ότι εγώ ή τρίτα πρόσωπα φταίμε...μου αρέσει επίσης το γεγονός ότι προσπαθούν να δικαιολογήσουν το γεγονός ότι χρέωσαν κινητό τηλέφωνο που δεν έχει ενεργοποιημένα δεδομένα , δεν έχει καν πακέτο δεδομένων , που έχουν χρεώσει κινητό τηλέφωνο που απευθύνεται σε ηλικιωμένους και εννοείται ότι δεν έχει δεδομένα ούτε καν σύνδεση με το διαδίκτυο , κάρτα sim που είναι σε συναγερμό ή κάρτα sim που είναι σε ενισχυτή σήματος (για όλα τα παραπάνω υπάρχουν οι ανάλογες αποδείξεις από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας)

  14. #1439
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    κάνε εσύ ότι νομίζεις, αλλά άσε και τον άλλον τον καθηγητή που το έχει ψάξει να ζητάει κάποια συγκεκριμένα πράγματα ώστε να προχωρήσει δικαστικά.

  15. #1440
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνε εσύ ότι νομίζεις, αλλά άσε και τον άλλον τον καθηγητή που το έχει ψάξει να ζητάει κάποια συγκεκριμένα πράγματα ώστε να προχωρήσει δικαστικά.
    εννοείται ότι κάνω αυτό που εγώ νομίζω καλύτερο για εμένα προσωπικά και την οικογένεια μου

    με τον καθηγητή που κάνει την ομαδική κίνηση από την ομάδα για τα πενταψήφια στο FB έχω μιλήσει σε προσωπικό επίπεδο και του εξέφρασα την διαφωνία μου για τον περιοριστικό όρο που θέτει για την ομαδική του καταγγελία προς τα δικαστήρια όπως και τον ενημέρωσα ότι έχω κινηθεί ατομικά μέσω της δικαστικής οδού και του ευχήθηκα καλή επιτυχία.

    μακάρι να υπάρξουν και άλλες προσπάθειες σαν του καθηγητή είτε ατομικές είτε ομαδικές

    ώστε να τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι από όπου και αν είναι αυτοί είτε από τις εταιρείες ΥΠΠ είτε από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας είτε από οπουδήποτε.

    ότι αλλάζει ο κανονισμός της ΕΕΤΤ είναι ένα πρώτο βήμα

    αλλά πρέπει να υπάρξουν πάρα πολλά ακόμα βήματα για να πάψει να υπάρχει αυτή η μάστιγα που λέγεται "χρέωση από τα πενταψήφια"

Σελ. 96 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας