Σελ. 23 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 2004
  1. #331
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Να διορθώσω καθώς ποσταρα σε λάθος νήμα, η περιπτωση μου αφορά την εταιρεία TELEBOX αρα το σωστο νημα θα ηταν το:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...-54422-Telebox

    Αν προσμετρησουμε το ποιοι την πατάνε, τα πρόστιμα που πέφτουν και το οτι το συγκεριμενο marketing συνεχίζει να υπαρχει και να δρα ανεξέλεγκτο, δεν θέλω ούτε να φανταστώ το οικονομικό
    του μέγεθος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eqvus : 27-06-19 στις 08:38.

  2. #332
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να διορθώσω καθώς ποσταρα σε λάθος νήμα, η περιπτωση μου αφορά την εταιρεία TELEBOX αρα το σωστο νημα θα ηταν το:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...-54422-Telebox

    Αν προσμετρησουμε το ποιοι την πατάνε, τα πρόστιμα που πέφτουν και το οτι το συγκεριμενο marketing συνεχίζει να υπαρχει και να δρα ανεξέλεγκτο, δεν θέλω ούτε να φανταστώ το οικονομικό
    του μέγεθος
    εγώ πάντως την έχω πατήσει από τις εταιρείες στις οποίες αναφέρθηκα

    αυτή του θέματος έχει τις περισσότερες καταγγελίες από μένα

    ενώ οι άλλες είναι πιο πρόσφατες οι καταγγελίες

    βέβαια δεν ξέρω αν ποτέ θα ολοκληρωθούν και αποδοθούν πρόστιμα/αφαίρεση αδειών λειτουργίας κτλ...

  3. #333
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Με αφορμή τις ενστάσεις του συμφορουμιτη στεφανος1999 το έψαξα λιγο παραπάνω.
    Ας ειμαστε πιο ακριβής για να μην -έστω και με την άγνοια μας- δημιουργουνται λάθος εντυπώσεις αφενός για να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και αφετέρου για να μην μένουν σκιές καθώς η startup πρέπει να είναι "πετυχημένη"
    Είχα την εντύπωση ότι σε διαφορετικό χρόνο πενταψήφιοι αριθμοί(γενικώς) χρέωσαν δυο διαφορετικά εταιρικά κινητά.

    Η ακριβής σειρά των γεγονότων είναι:

    1 - Χρεώνεται το πρώτο κινητό, επειδη δεν εχω ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα δεν εχω πληροφόρηση για το μέγεθος της ζημιάς ούτε και από πιο πενταψηφιο.
    2 - Ακολουθεί προφορική εντολή για φραγή πενταψήφιων. Εδω υποθέτεις ότι έχουν κλειδωθεί όλα τα κινητά και εισαι οκ.
    3 - Μετα από ένα διαστημα τα τρία/τέσσερα μυνηματα ερχονται και στο δικό μου κινητό, ακριβώς όπως τα περιγράφει ο TS. Επειδή θεωρώ δεν μπορουν να με χρεώσουν και λόγω φόρτου εργασιας το αμελώ από τον 8 του 2018 έως τον 12 του 2018.

    Πέντε μηνύματα: Συνδρομή 24,80 κτλ κτλ Telebox

    Τι πραγματικά συνέβη όμως.

    Ούτε που θυμάμαι από πότε εχω το πρόγραμμα, με +/- 20 ευρώ ανά τηλέφωνο προσωπικά καλύπτω χρόνια όλες τις ανάγκες μου με το παραπάνω οπότε το μόνο που ελέγχω είναι ο λογαριασμος την ώρα της πληρωμής ο οποιος έρχεται ευλαβικά σταθερός. Σχεδόν πάντα υπαρχει περίσσιος χρόνος που χάνεται.
    Στα SMS όμως, που παίζει να εχω στείλει 10 στα δέκα χρόνια, πέφτουν 5 ευρώ αντί συγκεριμενο αριθμό μηνυμάτων όπως συμβαινει με τα MB και τα λεπτά ομιλίας.

    Το πρόγραμμα ανανεώνεται κάθε 9 του μήνα.
    Με εξαίρεση την πρώτη χρέωση που είχε ημερομηνία 9/8, τα υπόλοιπα σκούπισαν το υπόλοιπο λιγο πριν λήξει και ανανεωθεί.
    8/9 , 8/10, 7/11, 7/12
    Άρα λοιπόν, είτε τυχαία, είτε όχι, σκούπιζαν ένα μικρο υπόλοιπο κάτω από 5, που θα ήταν αδύνατο έως απίθανο να το εντοπίσω, που ουσιαστικά θα μηδένιζε και θα ξαναγέμιζε την επόμενη μέρα και μου ήταν και άχρηστο.

    Δεκτές οι ενστάσεις για όλα,παιδια, αμέλεια, αδιαφορια κτλ, αλλά για το ότι χωρίς να κάνω καμιά ενέργεια, μαλιστα δεν κοίταξα καν το κινητό όταν άκουσα τους ήχους από τα συνεχόμενα μηνύματα τα οποία δήθεν γράφτηκα στην υπηρεσία, είμαι βέβαιος.

  4. #334
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκτές οι ενστάσεις για όλα,παιδια, αμέλεια, αδιαφορια κτλ, αλλά για το ότι χωρίς να κάνω καμιά ενέργεια, μαλιστα δεν κοίταξα καν το κινητό όταν άκουσα τους ήχους από τα συνεχόμενα μηνύματα τα οποία δήθεν γράφτηκα στην υπηρεσία, είμαι βέβαιος.
    Πηγές στην Ελληνικη αστυνομία αφού είναι τόσο καραμπινατη απάτη (όσο ισχυριζεσαι);

  5. #335
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγές στην Ελληνικη αστυνομία αφού είναι τόσο καραμπινατη απάτη (όσο ισχυριζεσαι);
    Όχι και ούτε διεκδίκησα τίποτα πίσω από τα καταβαλλόμενα, αν και εφόσον υπαρχουν.

    Οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να καταλάβω τι ακριβώς εγινε, τουλαχιστον τόσο όσο για να το αποδείξω.
    Τα μόνα στοιχεία που εχω είναι τα πέντε μηνύματα:

    DRAGONFLYM ΣΥΝΔΡΟΜΗ:
    24.80ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ, TELEBOX.ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ:
    2155002935.
    ΔΙΑΓΡΑΦΗ:ΣΤΕΙΛΕ STOP DRAGON ΣΤΟ 54422

    Με ημερομηνίες 9/8, 8/9, 8/10, 7/11, 7/12.
    +
    Την προσωπική μου μαρτυρία ότι όταν εγινε η υποτιθέμενη εγγραφή το τηλέφωνο ήταν στα 5 μέτρα και όχι στα χέρια μου.
    Όλα τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις που μπορουν να συζητηθούν.
    (πχ να λησμόνησε ο dealer να βάλει φραγή σε όλα τα κινητά και όχι σκόπιμη ενέργεια ή να ήθελε και έγκριση μου και να ξεχάστηκε/κα)

    Δεν εχω καταλάβει όμως, προς τι οι συνεχόμενες ενστάσεις που μπορεί να προβληματησουν τον τυχαίο αναγνώστη του νήματος;
    Υπαρχει κάποια συνολική εικόνα που αγνοώ για τις συγκεκριμένες εταιρίες;
    Αν η υποκειμενική αντίληψη των γεγονότων μου κάπου χωλαίνει ή υπερβάλει λόγω άγνοιας ή αμέλειας, είναι ικανή να υποβαθμίσει το τι συμβαινει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eqvus : 27-06-19 στις 20:14.

  6. #336
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Κάτι που μπορεί να είναι σχετικό.

    https://www.kaspersky.com/blog/malic...era-app/27391/

    ...
    In this particular case, the malware’s task is to sign the victim up for the paid content in a way that raises no flags whatsoever. To do so, it disables Wi-Fi and, using mobile data, loads malicious pages in a window unseen by the user. To fill out the required fields (for example, with a phone number), it uses the previously harvested information. If the signup process employs a CAPTCHA, the image is sent to a special service for decoding. And the SMS verification code, if required, is intercepted through access to notifications.
    ...

  7. #337
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    https://www.facebook.com/groups/2435...4694472359135/

    Η μήνυση για απάτη είναι ίσως η πιο σημαντική κίνηση.

  8. #338
    Εγγραφή
    20-07-2006
    Περιοχή
    Zografou/Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    500/50Mbps
    ISP
    Ziggo (NL)
    Router
    Ubiquity Amplifi HD
    Άλλο ένα θύμα και εγώ.

    Ακριβώς ίδια ιστορία με την Dimoco στο ελληνικό μου κινητό ενώ μένω Ολλανδία εδώ και χρόνια.
    Μου ήρθαν τα εξής μηνύματα στις 11 τη νύχτα στις 27 Μαΐου:

    PIN EINAI:7104 DIMOCO 2103009942 XPEΩΣH:2.08EYPΩ ΩΣ 3SMS/EBΔ.H 0.52EYPΩ ΩΣ 12SMS/EBΔ.MEΓ:6.24EYPΩ/EBΔ ΣYN TYXON TEΛH KINHTHΣ. ΣYNΔPOMHTIKH YΠHPEΣIA FUNIWIN
    KAΛΩΣHΛΘEΣ ΣTO FUNIWIN!DIMOCO 2103009942 XPEΩΣH:2.08E ΩΣ 3SMS/EBΔ.H 0.52E ΩΣ 12SMS/EBΔ=6.24/EBΔ+TYXON TEΛH KINHTHΣ.ΔIAΓP:WN STOP ΣE 54444 ΣYNΔPOMHTIKH YΠHPEΣIA
    Ακολούθησαν άλλα 3 SMS από ένα 2ο 5ψήφιο αριθμό τους, όπου και θορυβήθηκα και κάλεσα την VF για να κάνει φραγή χρεώσιμων SMS.
    Αμέσως μετά έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ από όπου και έλαβα απάντηση από την VF και με ενημέρωσαν πως η Dimoco ζήτησε παράταση μέχρι μέσα Ιουλίου πριν απαντήσει.

    Στο μεταξύ, μιας και ήρθε ο λογαριασμός της VF διαπίστωσα πως έχω φάει μια χρέωση 5 ευρώ, τα οποία αφαίρεσα από τον λογαριασμό και πλήρωσα τα υπόλοιπα.
    Δεν σκοπεύω να τους κάνω την χάρη και να τους πληρώσω. Ελπίζω απλά η ΕΕΤΤ να βγάλει σωστά συμπεράσματα και να μπορέσουν να βάλουν λουκέτο σε αυτούς τους απατεώνες.

    Υ.Γ.
    Η πλάκα είναι πως η Dimoco φαίνεται να έχει και γραφεία στο Άμστερνταμ όπου μένω από το 2012. Σύμφωνα με το GMaps είναι απλά σπίτια εκεί. Η εταιρία βρωμάει από μακριά.

  9. #339
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχουν στήσει απάτη και βγάζουν κέρδος από όσους δεν το κυνηγάνε ή δεν το παίρνουν χαμπάρι.

    Δύσκολο να αλλάξει κάτι για να προλαμβάνουν καταστάσεις. Γιατί από αυτή την ιστορία, βγάζουν κέρδος από αέρα κοπανιστό και οι εταιρίες φαντάσματα αλλά και οι ίδιοι οι πάροχοι. Κουτοί είναι να μεριμνήσουν? Για την ΕΕΤΤ δεν το συζητάμε.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #340
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν στήσει απάτη και βγάζουν κέρδος από όσους δεν το κυνηγάνε ή δεν το παίρνουν χαμπάρι.

    Δύσκολο να αλλάξει κάτι για να προλαμβάνουν καταστάσεις. Γιατί από αυτή την ιστορία, βγάζουν κέρδος από αέρα κοπανιστό και οι εταιρίες φαντάσματα αλλά και οι ίδιοι οι πάροχοι. Κουτοί είναι να μεριμνήσουν? Για την ΕΕΤΤ δεν το συζητάμε.
    Δυστυχώς το ρεζουμέ αυτό είναι.

  11. #341
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς το ρεζουμέ αυτό είναι.
    Φαντάζεσαι το μεγάλο κόλπο που έχουν στήσει να έκλεβε χρήματα από το ταμείο των παρόχων και όχι από το κομπόδεμα των πελατών? Πόσες στιγμές θα είχαν χρειαστεί για να σκάσουν μύτη εισαγγελείς και δίωξη εγκλήματος στους απατεώνες? Πόσες στιγμές θα είχαν χρειαστεί για να μπλοκάρουν κάθε προσπάθεια των απατεώνων με τεχνικά μέσα. Μαντεύω μόλις λίγες ώρες.

    Αλλά από την στιγμή που ο μόνος χαμένος της όλης ιστορίας είναι ο κακόμοιρος ο πελάτης, έχουμε τα δεν, μα, αλλά, ξέρετε εμείς, θέλω αλλά δεν μπορώ, μπορώ αλλά δεν θέλω, μπλα μπλα μπλα
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #342
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζεσαι το μεγάλο κόλπο που έχουν στήσει να έκλεβε χρήματα από το ταμείο των παρόχων και όχι από το κομπόδεμα των πελατών? Πόσες στιγμές θα είχαν χρειαστεί για να σκάσουν μύτη εισαγγελείς και δίωξη εγκλήματος στους απατεώνες? Πόσες στιγμές θα είχαν χρειαστεί για να μπλοκάρουν κάθε προσπάθεια των απατεώνων με τεχνικά μέσα. Μαντεύω μόλις λίγες ώρες.

    Αλλά από την στιγμή που ο μόνος χαμένος της όλης ιστορίας είναι ο κακόμοιρος ο πελάτης, έχουμε τα δεν, μα, αλλά, ξέρετε εμείς, θέλω αλλά δεν μπορώ, μπορώ αλλά δεν θέλω, μπλα μπλα μπλα

    Τα 5ψηφία έχουν και το χαμόγελο του παιδιού, τις διάφορες ΜΚΟ, και αυτά απατεώνες;
    ο κάθε πάροχος είναι υποχρεωμένος να δεχτεί αυτόν που έχει άδεια απο την ΕΕΤΤ.

    έχεις κάποια δικαστική απόφαση που να τους αναφέρει σαν απατεώνες;

  13. #343
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 5ψηφία έχουν και το χαμόγελο του παιδιού, τις διάφορες ΜΚΟ, και αυτά απατεώνες;
    ο κάθε πάροχος είναι υποχρεωμένος να δεχτεί αυτόν που έχει άδεια απο την ΕΕΤΤ.

    έχεις κάποια δικαστική απόφαση που να τους αναφέρει σαν απατεώνες;
    Αν το χαμόγελο του παιδιού χρεώνει random κόσμο σαφώς και είναι και αυτοί απατεώνες. Εσύ αυτούς που χρέωνουν τυχαίους χρήστες πως τους αποκαλείς? Μεροκαματιάρηδες?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #344
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν απαντάς όμως στο ερώτημα. Είναι άλλο πράγμα να έχει αποδειχθεί δικαστικώς παρανομία και βάσει αυτής να αφαιρεθεί η άδεια και εντελώς διαφορετικό να πρόκειται για ανήθικη εμπορική πρακτική στα όρια του νόμου εκμεταλλευόμενη παραθυράκια που επισύρουν μόνο διοικητικά πρόστιμα.

  15. #345
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν απαντάς όμως στο ερώτημα. Είναι άλλο πράγμα να έχει αποδειχθεί δικαστικώς παρανομία και βάσει αυτής να αφαιρεθεί η άδεια και εντελώς διαφορετικό να πρόκειται για ανήθικη εμπορική πρακτική στα όρια του νόμου εκμεταλλευόμενη παραθυράκια που επισύρουν μόνο διοικητικά πρόστιμα.
    Δεν κατανοώ καν το ερώτημα και δεν βλέπω κανένα παραθυράκι και κανένα όριο σε μία εταιρία να χρεώνει random κόσμο από το πουθενά.

    Το μόνο που βλέπω είναι δύο-τρία άτομα εδώ μέσα να στηρίζουν τους παρόχους μέχρι τελευταίας ρανίδας του αίματός τους. Ότι απάτη και να έχει στηθεί, ότι και να αναφέρουν έρευνες για την κατάσταση των Τηλεπικοινωνιών υπάρχει μία απόλυτη άρνηση σε όλα.

    Εσύ την κομπίνα που έχουν στήσει και χρεώνουν εμένα, εσένα τον Χ, χωρίς να έχουμε ζητήσει την όποια υπηρεσία, πως την αναφέρεις? Ακροβασία? Τίμια προσπάθεια? Το μεροκάματο να βγαίνει?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 23 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας