Σελ. 24 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 2004
  1. #346
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Ας μην το τραβάμε στο άλλο άκρο.
    Η κοινή λογική λέει ότι οι παροχοι και οι αρμόδιοι κρατικοί μηχανισμοί δεν αντιδρούν, όχι γιατί είναι συμμέτοχοι στα κέρδη, αλλά επειδη οι εταιρίες κινούνται στα όρια της παρανομίας έχοντας ανακαλύψει ένα κερδοφόρο κολπάκι.

    Αδιαφορία για την εξυπηρέτηση των πελατών τους, ναι.(οι παροχοι) Συμμετοχή στην κομπίνα και κλεπταποδοχή όχι.
    Αν βέβαια η κομπινουλα ζημίωνε και αυτούς, σίγουρα θα είχαν βρεθεί γρηγορότερα οι λύσεις.

  2. #347
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.098
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μην το τραβάμε στο άλλο άκρο.
    Η κοινή λογική λέει ότι οι παροχοι και οι αρμόδιοι κρατικοί μηχανισμοί δεν αντιδρούν, όχι γιατί είναι συμμέτοχοι στα κέρδη, αλλά επειδη οι εταιρίες κινούνται στα όρια της παρανομίας έχοντας ανακαλύψει ένα κερδοφόρο κολπάκι.

    Αδιαφορία για την εξυπηρέτηση των πελατών τους, ναι.(οι παροχοι) Συμμετοχή στην κομπίνα και κλεπταποδοχή όχι.
    Αν βέβαια η κομπινουλα ζημίωνε και αυτούς, σίγουρα θα είχαν βρεθεί γρηγορότερα οι λύσεις.
    Γιατί χρησιμοποιείς την λέξη γρηγορότερα? Δεν βρέθηκε έστω και αργά λύση στο πρόβλημα για να πούμε εντάξει, άργησαν, αλλά έκαναν το σωστό. Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει έως και την στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα. Άρα το σωστότερο θαρρώ, είναι να γράψεις πως "Αν τους ζημίωνε και αυτούς τότε σίγουρα θα είχαν βρεθεί οι λύσεις."

    Μπορείς να μου απαντήσεις σε δύο ερωτήσεις? Ο πάροχος, καθαρά λογιστικά, έχει κέρδη από την όλη μπίζνα των εταιρίων αυτών ναι ή όχι? Επίσης, αυτή η αδιαφορία που αναφέρεις, είναι τόσο αθώα?

    Καλά για το θέμα των εταιριών φαντασμάτων δεν χρειάζεται να γράψω κάτι άλλο. Δεν υπάρχει κανένα όριο παρανομίας, είναι παράνομες. Ναι, μπορεί να έχουν νόμιμη άδεια λειτουργίας αλλά δεν νομιμοποιούνται να στήνουν οικονομικές απάτες εις βάρος των πολιτών. Και εγώ μπορεί να έχω νόμιμα εταιρία μεταφορικής αλλά αν μεταφέρω ναρκωτικά με ένα φορτηγό μου είμαι παράνομος, άσχετα αν την ίδια στιγμή μεταφέρω νομιμότατα ελιές με τα υπόλοιπα 4 φορτηγά της εταιρίας.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #348
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το θέμα όμως δεν είναι τι θεωρούμε εμείς εδώ στο φόρουμ ως παρανομία, αλλά αν έχει αποδειχθεί επίσημα αυτό. Και στο ερώτημα τούτο κανείς δεν έχει δώσει απάντηση.
    Μπορεί και φαντάζομαι η μεγάλη πλειοψηφία συμφωνεί ότι είναι ανήθικο, αλλά αν δεν προβλέπει κάτι ο νόμος, παράνομο δεν είναι (τουλάχιστον επίσημα, ανεπίσημα βάφτισέ το όπως θέλεις). Μπορούμε να πιέσουμε ως καταναλωτές για τροποποίηση ή τουλάχιστον εξαρχής να είναι ενεργή η φραγή σε ΥΠΠ και όποιος θέλει να την ενεργοποιεί.

  4. #349
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί χρησιμοποιείς την λέξη γρηγορότερα? Δεν βρέθηκε έστω και αργά λύση στο πρόβλημα για να πούμε εντάξει, άργησαν, αλλά έκαναν το σωστό. Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει έως και την στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα. Άρα το σωστότερο θαρρώ, είναι να γράψεις πως "Αν τους ζημίωνε και αυτούς τότε σίγουρα θα είχαν βρεθεί οι λύσεις."

    Μπορείς να μου απαντήσεις σε δύο ερωτήσεις? Ο πάροχος, καθαρά λογιστικά, έχει κέρδη από την όλη μπίζνα των εταιρίων αυτών ναι ή όχι? Επίσης, αυτή η αδιαφορία που αναφέρεις, είναι τόσο αθώα?

    Καλά για το θέμα των εταιριών φαντασμάτων δεν χρειάζεται να γράψω κάτι άλλο. Δεν υπάρχει κανένα όριο παρανομίας, είναι παράνομες. Ναι, μπορεί να έχουν νόμιμη άδεια λειτουργίας αλλά δεν νομιμοποιούνται να στήνουν οικονομικές απάτες εις βάρος των πολιτών. Και εγώ μπορεί να έχω νόμιμα εταιρία μεταφορικής αλλά αν μεταφέρω ναρκωτικά με ένα φορτηγό μου είμαι παράνομος, άσχετα αν την ίδια στιγμή μεταφέρω νομιμότατα ελιές με τα υπόλοιπα 4 φορτηγά της εταιρίας.
    Υποθέτω ότι η λυση των παροχών είναι, φραγή στα πενταψηφια και βρες τα με αυτόν που στα χρέωσε.
    Για παραπάνω μην περιμένεις + τα όσα ισχυρίζονται συμφορουμιτες που έχουν περισσότερη σχέση με τον κλάδο και τα νομικά. Δεν επαρκεί το νομικό πλαίσιο, δεν είναι όλοι εγκάθετοι, την πραγματικοτητα καταθέτουν.
    Και τι επιλογές υπαρχουν, να προκλειδώσουν τα πενταψηφια;
    Να ενημερώνουν τον παθόντα για απάτη;
    Νομιμοποιουνται;


    Μια τρύπα του συστήματος.
    Μια κομπινουλα που οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν και απλά θα κλειδώσουν τα πενταψηφια.
    Μια εταιρεία που έχει βρει κάποιον τρόπο να σου χρεώνει νόμιμα το τηλέφωνο, εφόσον δεν μπορεί να αποδειχτεί αν εγώ πληκτρολόγησα τον κωδικό ή όχι και τα επιστρέφει και εύκολα σε όσους το τρέχουν λιγο παραπάνω.
    Το νημα εστιαζει στην εταιρεια που διαπράττει την απατη, τα υπολοιπα ειναι καταναλωτικη πιεση προς τους παροχους. Θεμιτη, αλλα μάλλον αστήριχτη.

  5. #350
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.098
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι η λυση των παροχών είναι, φραγή στα πενταψηφια και βρες τα με αυτόν που στα χρέωσε.
    Η λύση είναι φραγή των 5ψηφίων εξ αρχής σε κάθε SIM. Και όποιος επιθυμεί χρήση τέτοιων υπηρεσιών να γίνει μέσω διαδικασιών που να διασφαλίζουν πως ζητήθηκε από τον ίδιο τον χρήστη.

    Οτιδήποτε άλλο βρωμάει. Και δεν αναφέρομαι στις εταιρίες που παρανομούν κλέβοντας χρήματα αλλά στους παρόχους που σφυρίζουν αδιάφορα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #351
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση είναι φραγή των 5ψηφίων εξ αρχής σε κάθε SIM. Και όποιος επιθυμεί χρήση τέτοιων υπηρεσιών να γίνει μέσω διαδικασιών που να διασφαλίζουν πως ζητήθηκε από τον ίδιο τον χρήστη.

    Οτιδήποτε άλλο βρωμάει. Και δεν αναφέρομαι στις εταιρίες που παρανομούν κλέβοντας χρήματα αλλά στους παρόχους που σφυρίζουν αδιάφορα.
    γενικά οτιδήποτε έχει χρέωση στον πελάτη, οφείλει η εταιρία που σέβεται τους πελάτες της να το κάνει ως opt in.
    σκέψου πχ η τράπεζα σου να έδινε αυτοβούλως λεφτά από το λογαριασμό σου πχ στο χαμόγελο το παιδιού. bank run στο 3λεπτο.

    περιμένω στον σπυρο που τα ξέρει αυτά να μας πει πότε και με ποιον υπουργό ψηφίστηκε αυτός ο νόμος που επιτρέπει στα 5ψηφια να κάνουν χρεώσεις και μάλιστα με πρόβλεψη για opt out και όχι opt in που θα ήταν το λογικό.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #352
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γενικά οτιδήποτε έχει χρέωση στον πελάτη, οφείλει η εταιρία που σέβεται τους πελάτες της να το κάνει ως opt in.
    σκέψου πχ η τράπεζα σου να έδινε αυτοβούλως λεφτά από το λογαριασμό σου πχ στο χαμόγελο το παιδιού. bank run στο 3λεπτο.

    περιμένω στον σπυρο που τα ξέρει αυτά να μας πει πότε και με ποιον υπουργό ψηφίστηκε αυτός ο νόμος που επιτρέπει στα 5ψηφια να κάνουν χρεώσεις και μάλιστα με πρόβλεψη για opt out και όχι opt in που θα ήταν το λογικό.

    Δεν μπορώ να σου βρω κάτι που να το λέει αυτό, καθώς η διαδικασία είναι opt-in.

  8. #353
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.098
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να σου βρω κάτι που να το λέει αυτό, καθώς η διαδικασία είναι opt-in.
    Η διαδικασία γίνεται μονομερώς από την εταιρία φάντασμα. Για αυτό και όταν ζητάς τα χρήματά σου τα επιστρέφουν οι συνένοχοι χωρίς πολλές ερωτήσεις.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #354
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαδικασία γίνεται μονομερώς από την εταιρία φάντασμα. Για αυτό και όταν ζητάς τα χρήματά σου τα επιστρέφουν οι συνένοχοι χωρίς πολλές ερωτήσεις.
    Πάλι σε Loop πάμε, η διαδικασία στο χαρτί και στην λειτουργιά είναι Opt-in.

    Στις καταγγελίες απαντάει πως το κάνουμε σαν χάρη στον πελάτη για την εξυπηρέτηση, δεν το προχωράει κανείς παρακάτω, όποτε.....

  10. #355
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.098
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι σε Loop πάμε, η διαδικασία στο χαρτί και στην λειτουργιά είναι Opt-in.

    Στις καταγγελίες απαντάει πως το κάνουμε σαν χάρη στον πελάτη για την εξυπηρέτηση, δεν το προχωράει κανείς παρακάτω, όποτε.....
    Τι εννοείς στο χαρτί. Εγώ δεν ζήτησα ποτέ μου τέτοια υπηρεσία. Σε άκυρη στιγμή έσκασαν τα μηνύματα και με χρέωσαν παρανόμως.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #356
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς στο χαρτί. Εγώ δεν ζήτησα ποτέ μου τέτοια υπηρεσία. Σε άκυρη στιγμή έσκασαν τα μηνύματα και με χρέωσαν παρανόμως.
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...S/Faq_YPP.html
    Για τις ΥΠΠ μέσω SMS/MMS για τις οποίες απαιτείται να εγγραφείτε σε διαδικτυακό τόπο, πρέπει να σας αποστέλλουν άμεσα:

    είτε SMS με κωδικό τον οποίο θα πρέπει να εισάγετε στο διαδικτυακό τόπο,
    είτε SMS στο οποίο θα πρέπει να απαντήσετε, δηλώνοντας τη συγκατάθεσή σας.

    Μετά την εγγραφή σας, οι εταιρίες οφείλουν να σας αποστείλουν άμεσα SMS με το οποίο θα σας ενημερώνουν ατελώς για τη χρέωση και τον τρόπο διαγραφής από την ΥΠΠ (βλ. και Ερ. 7).

  12. #357
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.098
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έγινε τίποτα από όλα αυτά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #358
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα όμως δεν είναι τι θεωρούμε εμείς εδώ στο φόρουμ ως παρανομία, αλλά αν έχει αποδειχθεί επίσημα αυτό. Και στο ερώτημα τούτο κανείς δεν έχει δώσει απάντηση.
    Έχει, υπάρχει φιλος στο φορουμ που ισχυριστηκε οτι όχι απλα το τεκμηρίωσε αλλά και το απέδειξε. Βέβαια πρέπει να πούμε ότι παρά τις καταγγελίες στην Αστυνομία που γράφονται, δεν φαίνεται μέχρι τώρα να εχει υπάρξει κάποια (τουλάχιστον έως σήμερα δεν εχω διαβάσει κάτι) εστω δίωξη για απάτη.

  14. #359
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    καταρχήν γράφτηκα και εγώ στο FB group που υπάρχει για το θέμα (γράφουν χρήσιμες πληροφορίες)

    προσωπικά εγώ έχω εμπλέξει στην υπόθεση χρέωση γραπτών μηνυμάτων από πενταψήφια τύπου 54xxx

    εκτός από τις εταιρείες

    την ΕΕΤΤ

    τον ΣτΚ

    την ΕΛ.ΑΣ (Αρμόδια Αστυνομική Αρχή)

    την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

    την Εισαγγελία Αθηνών (Αρμόδια Δικαστική Αρχή)

    και φυσικά τους Παρόχους COSMOTE και WIND

    δεν ξέρω αν υπάρξει κάτι...

    τα χρήματα που με χρέωσαν τα πήρα (Χ2)

  15. #360
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει, υπάρχει φιλος στο φορουμ που ισχυριστηκε οτι όχι απλα το τεκμηρίωσε αλλά και το απέδειξε. Βέβαια πρέπει να πούμε ότι παρά τις καταγγελίες στην Αστυνομία που γράφονται, δεν φαίνεται μέχρι τώρα να εχει υπάρξει κάποια (τουλάχιστον έως σήμερα δεν εχω διαβάσει κάτι) εστω δίωξη για απάτη.
    Αυτό εννοώ επίσημη. Μέσω τελεσίδικης δικαστικής απόφασης. Και όχι απλά την καταγγελία μέσω της οποίας υπήρξε συμφωνία των 2 μερών.

Σελ. 24 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας