Σελ. 78 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.156-1.170 από 2004
  1. #1156
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να θυμίσω μήπως περιπτώσεις με χρεώσεις και πάγιες εντολές; να θυμίσω μήπως recurring payments.

    Πχ κάνεις αγορά κάτι και σαν δώρο σου έχει την συνδρομή για έναν μήνα και μετά αυτόματη ανανέωση, κανένας δεν το διαβάζει.

    Δεν ξέρω γιατί έχετε φάει τέτοιο τρελό κόλλημα με τους παρόχους, άλλοι είναι αυτοί που σας φταίνε.
    να θυμίσεις ότι θέλεις. είναι άλλο πράγμα να έχεις λάθος χρέωση 1:1000 και είναι άλλο πράγμα να έχεις λάθος χρεώσεις 99:100. το κόλλημα με τους παρόχους όπως λες είναι γιατί αυτούς εμπιστευθήκαμε (για να πληρωνόντανε με πάγιες εντολές). Είναι άλλο πράγμα να σε κλέψει ο περιπτρερας και άλλο πράγμα να σε κλέψει η τράπεζα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξαναρωτάω λοιπόν, πιστεύεις πως ο ΣτΚ είναι χαζός και δεν ζήτησε να μπει φραγή απο default;
    οχι πιστεύω ότι τα τσέπωσε. όπως πιστεύω οτι τα τσέπωσε και ο ΥπΔικ για να βγάλει χάρη για τον Κώνστα (πρυτανη στο Παντειο που εφαγε 8 εκ), όπως πιστεύω οτι η δικαιοσύνη ειναι ο πιο διεφθαρμένος κλάδος του δημοσίου και απαιτείται άμεση εξυγίανση και ιδιωτικοποίηση.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #1157
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    να θυμίσεις ότι θέλεις. είναι άλλο πράγμα να έχεις λάθος χρέωση 1:1000 και είναι άλλο πράγμα να έχεις λάθος χρεώσεις 99:100. το κόλλημα με τους παρόχους όπως λες είναι γιατί αυτούς εμπιστευθήκαμε (για να πληρωνόντανε με πάγιες εντολές). Είναι άλλο πράγμα να σε κλέψει ο περιπτρερας και άλλο πράγμα να σε κλέψει η τράπεζα.

    - - - Updated - - -



    οχι πιστεύω ότι τα τσέπωσε
    . όπως πιστεύω οτι τα τσέπωσε και ο ΥπΔικ για να βγάλει χάρη για τον Κώνστα (πρυτανη στο Παντειο που εφαγε 8 εκ), όπως πιστεύω οτι η δικαιοσύνη ειναι ο πιο διεφθαρμένος κλάδος του δημοσίου και απαιτείται άμεση εξυγίανση και ιδιωτικοποίηση.
    Τώρα το τερμάτισες

  3. #1158
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20519 /1003
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιτέλους έγινε και η επιστροφή των χρημάτων : https://imgur.com/a/o3qBGiv

  4. #1159
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Χρόνια πολλά σε όλους παίδες..
    Μου δημιουργήθηκε μια απορία..
    Σε κάρτα mobile broadband με κάρτα χρειάζεται άραγε να βάλει κάποιος φραγή στις υππ για να προστατευθεί από καμιά στραβή;
    Και ρωτάω γιατί οι κάρτες αυτές σε καρτοκινητή τουλάχιστον ότι κάρτα βάζεις μετατρέπεται κατευθείαν σε πακέτο..
    Γνωρίζω ότι οι κάρτες αυτές έχουν κάποιο μικρό υπόλοιπο για να λειτουργούν..τουλάχιστον δεν θα σου φάει πολλά..
    Αλλά υπάρχει κίνδυνος να σου φάει αυτό το μικρό υπόλοιπο με αποτέλεσμα να μπλοκάρει η κάρτα η και να σου τρώει υπόλοιπο από τυχόν ανανεώσεις μετά, με αποτέλεσμα πάλι να μην λειτουργεί;
    Δεν αναφέρομαι σε mobile broadband με σύνδεση όπου εκεί πιθανώς να υπάρχει ανοιχτός λογαριασμός..εκεί παίζει να υπάρξει θέμα..
    Αλλά σε καρτοκινητή mobile broadband.. Το θέμα είναι ότι οι κάρτες αυτές μπορούν να στείλουν μήνυμα μόνο σε ορισμένους αριθμούς με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή η ενεργοποίηση της φραγής από το χρήστη, μέσω μηνύματος όπως γίνεται σε ορισμένους παρόχους.. Οπότε λογικά θα πρέπει να προηγηθεί επικοινωνία με την εξυπ.πελατών του εκάστοτε παρόχου..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-12-19 στις 01:13. Αιτία: προσθήκη διευκρίνησης
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #1160
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που SIM σε 4G routers έχουν χρεωθεί.

  6. #1161
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δε νομίζω να έχουν εκτός τα data, ενεργή κάποια άλλη υπηρεσία (φωνής ή μηνύματα). Πριν από μερικά χρόνια που είχα ένα MyFi της Wind, σίγουρα δεν είχε και ούτε υπήρχε τρόπος να επικοινωνήσεις.
    Αν κάποιος ανέφερε θέμα, πιθανότατα επρόκειτο για κανονική κάρτα και απλά δεν την χρησιμοποιούσε για επικοινωνία παρά μόνο για data σε 3/4G Router.

  7. #1162
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που SIM σε 4G routers έχουν χρεωθεί.
    εσύ κόλλησες στα ρούτερ
    εδώ έχουν χρεώσει συναγερμούς
    κινητά τηλέφωνα που είναι για ηλικιωμένους (που δεν έχουν καν πρόσβαση σε δεδομένα) είναι μόνο για κλήσεις.

  8. #1163
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσύ κόλλησες στα ρούτερ
    εδώ έχουν χρεώσει συναγερμούς
    κινητά τηλέφωνα που είναι για ηλικιωμένους (που δεν έχουν καν πρόσβαση σε δεδομένα) είναι μόνο για κλήσεις.
    Δεν κόλλησα πουθενά. Απάντηση είναι σε συγκεκριμένη ερώτηση.

  9. #1164
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κόλλησα πουθενά. Απάντηση είναι σε συγκεκριμένη ερώτηση.
    το ξέρω

  10. #1165
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που SIM σε 4G routers έχουν χρεωθεί.
    Το ξέρω..κάπου τα είχα πετύχει αυτά τα περιστατικά.. Βέβαια δε θυμάμαι το περιεχόμενο τους η αλήθεια είναι..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσύ κόλλησες στα ρούτερ
    εδώ έχουν χρεώσει συναγερμούς
    κινητά τηλέφωνα που είναι για ηλικιωμένους (που δεν έχουν καν πρόσβαση σε δεδομένα) είναι μόνο για κλήσεις.
    Αυτά είναι άλλες περιπτώσεις Zer0c00L..
    Στους συναγερμούς βάζουν νομίζω κανονικές κάρτες όχι μόνο για data..
    Και τα τηλέφωνα των ηλικιωμένων είναι κανονικά τηλέφωνα..
    Πάντως κ στις 2 περιπτώσεις η ενεργοποίηση υππ σε τέτοιους αριθμούς είναι κατακριτέα αν η χρήση τους είναι μόνο στις συσκευές αυτές..
    Η απορία μου αφορούσε data only κάρτες.. Σε κάθε περίπτωση, έκανα ερώτηση στον πάροχο και περιμένω να δω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #1166
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ δεν είμαι σίγουρος πως πρόκειται για data sim. Από την άλλη και αυτές έχουν αριθμό.

  12. #1167
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να έχουν εκτός τα data, ενεργή κάποια άλλη υπηρεσία (φωνής ή μηνύματα). Πριν από μερικά χρόνια που είχα ένα MyFi της Wind, σίγουρα δεν είχε και ούτε υπήρχε τρόπος να επικοινωνήσεις.
    Αν κάποιος ανέφερε θέμα, πιθανότατα επρόκειτο για κανονική κάρτα και απλά δεν την χρησιμοποιούσε για επικοινωνία παρά μόνο για data σε 3/4G Router.
    Φωνή δεν παίζει.. Μηνύματα εξερχόμενα μόνο για υπόλοιπο, ανανέωση και να σου πει τον τηλ.αριθμό της κάρτας..
    Τα εισερχόμενα όμως είναι free.. Νομίζω.. Θα το δω..αλλά νομίζω ότι είναι.. Για να στείλω ένα για verify..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ δεν είμαι σίγουρος πως πρόκειται για data sim. Από την άλλη και αυτές έχουν αριθμό.
    Νομίζω για data έλεγαν τα περιστατικά..
    Εννοείται ότι θα έχουν αριθμό..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-12-19 στις 01:32.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #1168
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωνή δεν παίζει.. Μηνύματα εξερχόμενα μόνο για υπόλοιπο και ανανέωση.. Τα εισερχόμενα όμως είναι free..
    Νομίζω για data έλεγαν τα περιστατικά..
    Εννοείται ότι θα έχουν αριθμό..
    Ναι φυσικά. Απλά θέλω να πω πως δεν έχει εγγενή προστασία αλλά είναι θέμα αν το επιτρέπει ο πάροχος ή όχι. Και είναι και ο τέλειος στόχος καθώς δεν θα δεις το μήνυμα. Καλύτερα να ζητήσεις διευκρινήσεις.

  14. #1169
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωνή δεν παίζει.. Μηνύματα εξερχόμενα μόνο για υπόλοιπο, ανανέωση και να σου πει τον τηλ.αριθμό της κάρτας..
    Τα εισερχόμενα όμως είναι free.. Νομίζω.. Θα το δω..αλλά νομίζω ότι είναι.. Για να στείλω ένα για verify..
    Σε μένα δεν έπαιζαν αυτά. Αν θυμάμαι καλά (πέρασαν μερικά χρόνια) όταν έπαιρνες τον αριθμό έλεγε ότι δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.
    Και φυσικά ούτε είχα εξερχόμενα sms για πληροφορίες κλπ. Μόνο σε ιστοσελίδα της εταιρείας έμπαινες για να τα δεις, ακόμη και αν δεν είχες υπόλοιπο.

  15. #1170
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φυσικά. Απλά θέλω να πω πως δεν έχει εγγενή προστασία αλλά είναι θέμα αν το επιτρέπει ο πάροχος ή όχι. Και είναι και ο τέλειος στόχος καθώς δεν θα δεις το μήνυμα. Καλύτερα να ζητήσεις διευκρινήσεις.
    Το μήνυμα θα το δεις..πιθανότατα.. Θα δοκιμάσω εισερχόμενο τώρα..αν και νομίζω ότι το δέχεται..
    Το θέμα είναι ότι αυτές οι κάρτες από default έχουν κάποιο μικρό ποσό της τάξης ~0.10; Για να παίζουν.. Και ότι κάρτα βάλεις μετατρέπεται σε πακέτο γίγα αυτόματα.. Δηλαδή δεν μπαίνει ποτέ σε χρηματικό υπόλοιπο.. Τα ποσά ανανέωσης είναι συγκεκριμένα.. Και για να καταλάβεις όταν εξαντληθεί το προπληρωμένο πακέτο με τα γίγα, η κάρτα συνεχίζει να παίζει μέχρι να εξαντληθεί αυτό το μικρό υπόλοιπο.. Μετά μπλοκάρει κ θέλει ανανέωση..

    Από την άλλη αν παίξει υππ, ίσως φάει αυτό το μικρό υπόλοιπο.. Δεν κινδυνεύεις περαιτέρω.. Αν τώρα γίνει αυτό με η χωρίς προπληρωμένο πακέτο η κάρτα μάλλον θα μπλοκάρει μέχρι να ξαναγίνει ανανέωση.. Το δεύτερο ερώτημα μου αφορούσε αν οι μετέπειτα ανανεώσεις και η αυτόματη μετατροπή του ποσού σε γίγα θα παρεμποδιστεί από τυχόν ύπαρξη ενεργοποιημένης υππ..
    Όπως είπα έχω ρωτήσει και περιμένω απάντηση..

    Σημείωση..μιλάω για καρτοκινητή on the go.. Στα συμβόλαια ίσως να είναι άλλο θέμα όπως είπα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-12-19 στις 01:55.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 78 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας