Σελ. 17 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 2004
  1. #241
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά άσκοπα κουραζόμαστε ψάχνοντας, υπάρχει φιλος που κυκλοφορεί ανάμεσα μας που ισχυρίζεται οτι το έχει λύσει το μυστήριο (πως εμπλέκονται τα δίκτυα κινητής). Οσονουπω θα μάθουμε.
    εγώ λέω ότι εμπλέκονται οι πάροχοι και θα προσπαθήσω να το αποδείξω ώστε να τιμωρηθεί κάθε εμπλεκόμενος.

    εσύ έχεις κάτι το διαφορετικό?

    αν ναι μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν εμπλέκονται με τις εταιρείες = απάτη

    οι οποίες κλείνουν γιατί προφανώς χάνουν την άδεια λειτουργίας τους και τότε οι υπεύθυνοι τους απλά θα κηρύξουν πτώχευση στο αρμόδιο πρωτοδικείο μετά θα βγάλουν νέο ΑΦΜ και ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ στην αρμόδια ΔΟΥ που ανήκουν η έδρα παραμένει στην Κύπρο (καθόλου τυχαίο επίσης) και μετά απομένει να πάρουν νέα ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ από την αρμόδια αρχή για να συνεχίσουν την απάτη και να αρμέγουν νέα κορόιδα που θα γράφονται στις υπηρεσίες τους είτε εν αγνοία τους είτε επειδή το θέλουν.

  2. #242
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα το μυστήριο, λένε μάλιστα πως ζητούνε συγνώμη που δεν σου άρεσε η υπηρεσία που επέλεξες και ότι επειδή δεν θέλουν δυσαρεστημένους πελάτες σου επιστρέφουν τα χρήματα.

    Δεν υπάρχει διασύνδεση που να δίνει το νούμερο σου μέσω 2g/3g/4g/5g, λινκ πιο πάνω για το τι στέλνει το tcp/ip Και τι δεδομένα στέλνει ο browser έχει.

    Τα λινκ που δίνεις τα διάβασες;
    Το 1ο λέει πως στέλνουν την Ip και μπορεί απο εκεί να μάθει κάποιος στοιχεία, στην Ελλάδα η Ip που βγαίνεις είναι κοινή για πολλούς χρήστες. Μπορείς πάντα να αγοράσεις όμως την υπηρεσία vpn που διαφημίζουν ώστε ν κρύψει αυτή την Ip μόνο με 3,50 τον μήνα https://www.privateinternetaccess.com/pages/buy-vpn/


    η αναφορά με την O2 έχει να κάνει με wap, wap έχω να δω κάτι χρόνια, ο ίδιος μάλιστα δηλώνει πως δεν παρατήρησε κάτι τέτοιο σε smartphones
    For the record...δεν την επέλεξα την υπηρεσία..μπήκε μόνη της με τον όποιο τρόπο..όπως είπα κ πριν..

    Τώρα..

    Το όνομα του Mulliner αναφέρεται και στα 2 λίνκ..
    Σε αυτό..https://www.techrepublic.com/blog/it...-phone-number/
    Και στο από κάτω..
    Και αυτό το λίνκ αναφέρεται σε πρόσβαση με wap που λες; Έχει φωτό με 3G..
    https://nakedsecurity.sophos.com/201...ephone-number/
    https://www.youtube.com/watch?v=67b4GTI2Tto
    Στο βίντεο πάντως φαίνεται το gprs..
    Λέει: I found a colleague who owns an iPhone on the O2 network, and we tried it out for ourselves. Making sure we turned off his WiFi connection, we used the O2 mobile network to access the web. Sure enough, his mobile number was being secretly communicated to websites he visited, embedded inside an http header called HTTP_X_UP_CALLING_LINE_ID.

    Εδώ έχει tester..ίσως το μόνο που έχει μείνει..υπήρχαν κ άλλα γράφει, αλλά έκλεισαν..
    If you want to know if your smartphone is revealing your phone number when you browse websites, you can test for yourself by visiting this demo page by Collin Mulliner: www.mulliner.org/pc.cgi
    If it comes up green, you’re all clear. But if you see red, well.. maybe you’ll be seeing red with your mobile phone operator too.
    (Remember, you have to turn off WiFi before you test. That way, your phone is forced to use your mobile phone network for the connection.)
    =
    Έκανα το τέστ πάντως κ μου έβγαλε πράσινο..No obvious problem detected..

    Στο άλλο λίνκ λέει το εξης..
    https://www.privateinternetaccess.co...even-location/
    This has been going on for years, largely behind the scenes – but recently the issue has been re-highlighted and the benefits of hiding your IP address are super clear. American telcos like AT&T and Verizon sell your personal information: home address, phone number,
    and cell phone contract details, possibly even down to your current longitude and latitude, to anyone with your mobile IP address.
    AT&T has been actively providing this information to law enforcement for over a decade, also for a profit.

    Τι εννοεί εδώ;
    philipn’s post showcased two demos from companies that had bought this access from mobile carriers that demonstrated the power of the mobile identity API.

    Σε αυτό..https://www.techrepublic.com/blog/it...-phone-number/
    λέει το εξής.."It is not about the kind of phone, but if the operator uses a transparent proxy."

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ λέω ότι εμπλέκονται οι πάροχοι και θα προσπαθήσω να το αποδείξω ώστε να τιμωρηθεί κάθε εμπλεκόμενος.

    εσύ έχεις κάτι το διαφορετικό?

    αν ναι μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν εμπλέκονται με τις εταιρείες = απάτη

    οι οποίες κλείνουν γιατί προφανώς χάνουν την άδεια λειτουργίας τους και τότε οι υπεύθυνοι τους απλά θα κηρύξουν πτώχευση στο αρμόδιο πρωτοδικείο μετά θα βγάλουν νέο ΑΦΜ και ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ στην αρμόδια ΔΟΥ που ανήκουν η έδρα παραμένει στην Κύπρο (καθόλου τυχαίο επίσης) και μετά απομένει να πάρουν νέα ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ από την αρμόδια αρχή για να συνεχίσουν την απάτη και να αρμέγουν νέα κορόιδα που θα γράφονται στις υπηρεσίες τους είτε εν αγνοία τους είτε επειδή το θέλουν.
    Εμ..αυτό λέμε..να είναι πιθανό;
    Who knows..& Ιδού η απορία..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 11-06-19 στις 02:31.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #243
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ λέω ότι εμπλέκονται οι πάροχοι και θα προσπαθήσω να το αποδείξω ώστε να τιμωρηθεί κάθε εμπλεκόμενος.
    Αυτά τα λες τώρα (ότι ΘΑ προσπαθήσεις) , προχθές άλλα (πάλι) ελεγες (ότι το έχεις ήδη τεκμηριώσει/απόδειξει). .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού εσύ είσαι αυτός που ισχυρίζεται ότι οι πάροχοι (wind/vf/cosmote) είναι στο κόλπο της κουτάλας....πρέπει και να το τεκμηριωσεις/αποδείξεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    το έχω αποδείξει και το έχω τεκμηριώσει εκεί που πρέπει να το κάνω (όχι εδώ στο δημόσιο φόρουμ) όταν υπάρχουν εκατοντάδες/χιλιάδες περιπτώσεις που έχουν πέσει θύματα αυτής της "απάτης" με τα εισερχόμενα (με χρέωση) γραπτά μηνύματα χωρίς να έχουν γραφτεί σε κάποια υπηρεσία ή ιστοσελίδα όταν αρκετές από αυτές τις περιπτώσεις έχουν προχωρήσει σε καταγγελίες στις αρμόδιες αρχές και πάντα η υπόθεση μπαίνει στο αρχείο καθώς η εμπλεκόμενη εταιρεία (με έδρα την Κύπρο) τους επιστρέφει τα χρήματα πίσω και άλλοτε βάζει και παραπάνω ως αποζημίωση κανονικά η αρμόδια αρχή δηλαδή η ΕΕΤΤ δεν θα έπρεπε να καλέσει την εμπλεκόμενη εταιρεία σε απολογία κανονικά η ΑΠΠΔΧ δεν θα έπρεπε να καλέσει την εμπλεκόμενη εταιρεία σε απολογία κανονικά ο ΣτΚ δεν θα έπρεπε να καλέσει την εμπλεκόμενη εταιρεία σε απολογία από εκεί και πέρα εγώ αγαπητέ φίλε stefanos1999 έχω προχωρήσει σε καταγγελίες στην ΑΠΠΔΧ , ΕΕΤΤ , ΣτΚ με κοινοποίηση πάντα στον πάροχο κινητής τηλεφωνίας που είμαι συνδρομητής σε όλες τις περιπτώσεις η καταγγελία δεν προχώρησε στο επόμενο στάδιο για διοικητικές/ποινικές κυρώσεις καθώς η εταιρεία που έστελνε τα μηνύματα μου επέστρεψε το ποσό + αποζημίωση έτσι οι αρμόδιες αρχές έκλειναν την καταγγελία (έμπαινε στο αρχείο) μετά την ενημέρωση της εταιρείας προς αυτές ότι το θέμα έχει λήξει με την σύμφωνη γνώμη την δική μου αφού μου είχαν επιστρέψει τα χρήματα σε όλες τις περιπτώσεις + αποζημίωση. - - - Updated - - - σε ευχαριστώ καταρχήν φίλε jkoukos για το λινκ με τον κανονισμό της ΕΕΤΤ έχει πολλά χρήσιμα πράγματα που καλά τα θυμάμαι... δεν είναι μόνο αυτό που λες για το "συνεχείς ή επαναλαμβανόμενες αρνητικές αποκλίσεις" το όποιο είναι στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ.Επανορθώσεις/αποζημιώσεις προς συνδρομητές και διεξαγωγή ελέγχων από τους παρόχους Άρθρο 13.Επανορθώσεις/αποζημιώσεις προς συνδρομητές του κανονισμού σελίδα 17 αλλά υπάρχει και το θέμα της ταχύτητας (ελάχιστης - μέγιστης - διαφημιζόμενης)
    - - - Updated - - -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ λέω ότι εμπλέκονται οι πάροχοι και θα προσπαθήσω να το αποδείξω ώστε να τιμωρηθεί κάθε εμπλεκόμενος. εσύ έχεις κάτι το διαφορετικό? αν ναι μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν εμπλέκονται με τις εταιρείες = απάτη
    Είσαι ωραίος! Ζητάς από τους άλλους να σου αποδείξουν αυτά που ΕΣΥ ισχυρίζεσαι...και δεν μπορείς να αποδείξεις! Respect. Ή για να το θέσω καλύτερα αυτά για τα οποία πριν λίγες μέρες ισχυριζοσουν ότι είχες ΗΔΗ τεκμηριώσει/αποδείξει. Ξανά respect.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 11-06-19 στις 08:08.

  4. #244
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα λες τώρα (ότι ΘΑ προσπαθήσεις) , προχθές άλλα (πάλι) ελεγες (ότι το έχεις ήδη τεκμηριώσει/απόδειξει). . - - - Updated - - - Είσαι ωραίος! Ζητάς από τους άλλους να σου αποδείξουν αυτά που ΕΣΥ ισχυρίζεσαι...και δεν μπορείς να αποδείξεις! Respect. Ή για να το θέσω καλύτερα αυτά για τα οποία πριν λίγες μέρες ισχυριζοσουν ότι είχες ΗΔΗ τεκμηριώσει/αποδείξει. Ξανά respect.
    Όσα και Respect να γράφεις
    Το ερώτημα μου είναι ξεκάθαρο
    Εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι δεν έχουν σχέση οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας που με τόσο πάθος υπερασπίζεται με τις εταιρείες.

    Εγώ τις αποδείξεις μην ανησυχείς τις έχω προσκομίσει στους αρμόδιους αυτοί θα κρίνουν τους παρόχους και τις εταιρείες και εγώ θα κρίνω αυτούς.

    Ναι θα προσπαθήσω γιατί ξεχνάς ότι είμαι ένας απλός φορολογούμενος πολίτης

    Δεν είμαι κανένας από τους ισχυρούς που έχουν εξουσία και χρήματα

    Ούτε εταιρεία κολοσσός με τεράστια οικονομική δύναμη

    Ούτε μιλάω εκ μέρους της εταιρείας που εργάζομαι

    Γιατί αυτή την σέβονται οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας καθώς τους δίνει πάρα πολλά εκατοντάδες , χιλιάδες , εκατομμύρια ευρώ που ότι και να ζητήσω γίνεται άμεσα.

    Γιατί ξέρεις πιο ήταν αυτό που ζήτησα και γίνεται άμεσα με κάθε νέο συμβόλαιο....φραγή σε γραπτά μηνύματα (με χρέωση) , φραγή κλήσεων στα γνωστά 12345
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 11-06-19 στις 08:34.

  5. #245
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι δεν έχουν σχέση οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας που με τόσο πάθος υπερασπίζεται με τις εταιρείες. .
    Πάλι ζητάς από τους άλλους να σου αποδείξουν αυτά που ΕΣΥ ισχυρίζεσαι; respect ξανά! Δεν έχω τπτ να αποδείξω αφού δεν το ισχυριζομαι εγώ. Αν ή πως εμπλέκονται (οι παροχοι vf/wind/cosmote) περιμένω να το μάθω επίσημα, από τις αρμόδιες αρχές, όχι από το forum. Έως τώρα, δεν υπάρχει κάτι όμως.

  6. #246
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και έτσι να είναι πως βρίσκει αυτόματα τον αριθμό τηλεφώνου (μέσω δεδομένων δικτύου) δεν κατάλαβα. Υπάρχει κάτι άλλο εκτός από τη πρωινή αναφορά του φίλου (που το είπε ο φίλος του ο δικτυας) περί ουράς πληροφοριών...που στέλνει το δίκτυο;
    Τον αριθμό τηλεφώνου τον έχεις δώσει εσύ σε κάποια άλλη ιστοσελίδα, π.χ. όταν κάνεις κάποια παραγγελία online. Αν τον έχει αποθηκεύσει ο browser, τότε μπορεί να συμπληρωθεί "αυτόματα" σε όλες τις περιπτώσεις που ξαναζητείται.

  7. #247
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον αριθμό τηλεφώνου τον έχεις δώσει εσύ σε κάποια άλλη ιστοσελίδα, π.χ. όταν κάνεις κάποια παραγγελία online. Αν τον έχει αποθηκεύσει ο browser, τότε μπορεί να συμπληρωθεί "αυτόματα" σε όλες τις περιπτώσεις που ξαναζητείται.
    Αυτό είναι άλλο θέμα, χθες γραφόταν ότι στέλνει ουρά πληροφοριών το δίκτυο μέσω data δεδομένων και όχι wifi.

  8. #248
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι ζητάς από τους άλλους να σου αποδείξουν αυτά που ΕΣΥ ισχυρίζεσαι; respect ξανά! Δεν έχω τπτ να αποδείξω αφού δεν το ισχυριζομαι εγώ. Αν ή πως εμπλέκονται (οι παροχοι vf/wind/cosmote) περιμένω να το μάθω επίσημα, από τις αρμόδιες αρχές, όχι από το forum. Έως τώρα, δεν υπάρχει κάτι όμως.
    Φυσικά και θα το μάθεις από τις αρμόδιες αρχές θα βγάλουν κάποιο ΔΤ ή ανακοίνωση ή απόφαση

    Εδώ στο φόρουμ δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ανεβάσω καμία από τις αποδείξεις.

  9. #249
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Να προτείνω να πάμε παρακάτω; Το θέμα ήταν αρκετά χρήσιμη πηγή πληροφόρησης για όσους έχουν υποστεί τέτοιες χρεώσεις. Στις τελευταίες σελίδες έχει εκφυλιστεί σε λογομαχία.

  10. #250
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Το ρεζουμε είναι έως και σήμερα δεν υπάρχει κάτι επίσημο περί εμπλοκής σε απάτες ούτε των 3 παρόχων (cosmote/Vodafone/wind) ούτε και των εμπλεκομεων αρμόδιων δημοσίων και ελεγκτικών Υπηρεσιων, ΕΕΤΤ, απδπχ για απόκρυψη, συνενοχή κτλ στο κόλπο της "μασας" των ΥΠΠ.

  11. #251
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και έτσι να είναι πως βρίσκει αυτόματα τον αριθμό τηλεφώνου (μέσω δεδομένων δικτύου) δεν κατάλαβα. Υπάρχει κάτι άλλο εκτός από τη πρωινή αναφορά του φίλου (που το είπε ο φίλος του ο δικτυας) περί ουράς πληροφοριών...που στέλνει το δίκτυο;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι άλλο θέμα, χθες γραφόταν ότι στέλνει ουρά πληροφοριών το δίκτυο μέσω data δεδομένων και όχι wifi.
    Ηρεμία..μεσανατολικό έγινε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #252
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρεμία..μεσανατολικό έγινε..
    Καλημέρα,, να ρωτήσω στην έγγραφη απάντηση τους εκανες/έστειλες απάντηση/ένσταση;

  13. #253
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προτείνω να πάμε παρακάτω; Το θέμα ήταν αρκετά χρήσιμη πηγή πληροφόρησης για όσους έχουν υποστεί τέτοιες χρεώσεις. Στις τελευταίες σελίδες έχει εκφυλιστεί σε λογομαχία.
    Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου..πολύ σωστός σε αυτά που λες..
    Δεν προκαλούν όμως όλοι λογομαχία..ορισμένοι από εμάς κάνουν συζήτηση μπας κ βγει κάποια άκρη..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,, να ρωτήσω στην έγγραφη απάντηση τους εκανες/έστειλες απάντηση/ένσταση;
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς..αν εννοείς αν το πήγα παρακάτω το θέμα όχι..
    Τους έστειλα μαιλ περίπου με ότι έγραψα στο πρώτο μνμ μου και μου απαντήσαν με το κείμενο που είδες..έπειτα τους απάντησα με iban λογαριασμού όπως μου πρότειναν..κακώς το έδωσα θα μου πεις..αλλά εκεί γενικά τελείωσε το θέμα..
    Όλα αυτά τα πήγαινε/έλα με τα μαιλ γίνονταν κοινοποίηση και σε πάροχο/εεττ..αυτό μόνο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #254
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    For the record...δεν την επέλεξα την υπηρεσία..μπήκε μόνη της με τον όποιο τρόπο..όπως είπα κ πριν..

    Τώρα..

    Το όνομα του Mulliner αναφέρεται και στα 2 λίνκ..
    Σε αυτό..https://www.techrepublic.com/blog/it...-phone-number/
    Και στο από κάτω..
    Και αυτό το λίνκ αναφέρεται σε πρόσβαση με wap που λες; Έχει φωτό με 3G..
    https://nakedsecurity.sophos.com/201...ephone-number/
    https://www.youtube.com/watch?v=67b4GTI2Tto
    Στο βίντεο πάντως φαίνεται το gprs..
    Λέει: I found a colleague who owns an iPhone on the O2 network, and we tried it out for ourselves. Making sure we turned off his WiFi connection, we used the O2 mobile network to access the web. Sure enough, his mobile number was being secretly communicated to websites he visited, embedded inside an http header called HTTP_X_UP_CALLING_LINE_ID.

    Εδώ έχει tester..ίσως το μόνο που έχει μείνει..υπήρχαν κ άλλα γράφει, αλλά έκλεισαν..
    If you want to know if your smartphone is revealing your phone number when you browse websites, you can test for yourself by visiting this demo page by Collin Mulliner: www.mulliner.org/pc.cgi
    If it comes up green, you’re all clear. But if you see red, well.. maybe you’ll be seeing red with your mobile phone operator too.
    (Remember, you have to turn off WiFi before you test. That way, your phone is forced to use your mobile phone network for the connection.)
    =
    Έκανα το τέστ πάντως κ μου έβγαλε πράσινο..No obvious problem detected..

    Στο άλλο λίνκ λέει το εξης..
    https://www.privateinternetaccess.co...even-location/
    This has been going on for years, largely behind the scenes – but recently the issue has been re-highlighted and the benefits of hiding your IP address are super clear. American telcos like AT&T and Verizon sell your personal information: home address, phone number,
    and cell phone contract details, possibly even down to your current longitude and latitude, to anyone with your mobile IP address.
    AT&T has been actively providing this information to law enforcement for over a decade, also for a profit.

    Τι εννοεί εδώ;
    philipn’s post showcased two demos from companies that had bought this access from mobile carriers that demonstrated the power of the mobile identity API.

    Σε αυτό..https://www.techrepublic.com/blog/it...-phone-number/
    λέει το εξής.."It is not about the kind of phone, but if the operator uses a transparent proxy."
    Στην περίπτωση του Mulliner μιλάει για wap/trasparent proxy που στέλνουν αυτά τα δεδομένα, όχι ο Browser αλλά ούτε και με 3g μέσω του tcp/ip. το λέει και ο ίδιος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mulliner
    Also, I did not capture any log entries displaying the MSISDN from smart phones such as iPhone or Android-based phones. That is most likely because either phone does not normally use HTTP proxies by default; the only possible explanation was HTTP/WAP proxies were adding the relevant HTTP headers.
    Στην περίπτωση της vpn σελίδας, μιλάει για παροχή αυτών των δεδομένων με πληρωμή φτάνει κάποιος να έχει την Ip σου στην Αμερική μπορεί να δίνονται αυτά τα στοιχεία, αλλά θέλει κάποια διαδικασία και δεν γίνεται αυτόματα και by default.
    Στην Ελλάδα είσαι πίσω απο NAT (εκτός αν έχεις ζητήσει εσύ υπηρεσία με Public ip) και δεν δίνει κανένας πάροχος τα στοιχεία σου με αυτό τον τρόπο, μόνο με εντολή εισαγγελέα.

  15. #255
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    [U] Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς..αν εννοείς αν το πήγα παρακάτω το θέμα όχι.. Τους έστειλα μαιλ περίπου με ότι έγραψα στο πρώτο μνμ μου και μου απαντήσαν με το κείμενο που είδες..έπειτα τους απάντησα με iban λογαριασμού όπως μου πρότειναν..κακώς το έδωσα θα μου πεις..αλλά εκεί γενικά τελείωσε το θέμα.. Όλα αυτά τα πήγαινε/έλα με τα μαιλ γίνονταν κοινοποίηση και σε πάροχο/εεττ..αυτό μόνο..
    Στη θέση σου θα απαντουσα+θα αμφισβητούσαν την ουσία..γιατί; Διότι αν+εφόσον λένε ότι γυρνάνε χρήματα επειδή δεν μείνατε ικανοποιημένος από την υπηρεσία σημαίνει ότι αποδέχεται ο πελάτης/συνδρομητής (εφόσον δεν εναντιωνεται απαντώντας στο διαταυτα) ότι α) χρησιμοποίησε την υπηρεσία με δική του πρωτοβουλία β) απλά δεν έμεινε ικανοποιημένος αλλά επειδή είμαστε καλοί του τα δίνουμε πίσω γ) τους αθωωνεις (αν υπάρχει απάτη). Σιωπηρή αποδοχή λέγεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 11-06-19 στις 10:53.

Σελ. 17 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας