Σελ. 1 από 134 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 2004
  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Thumbs down
    Γεια σας,

    (αρχικά ζητώ συγνώμη αν γράφω σε λάθος forum, βρίσκομαι ακόμα υπό σύγχυση....)

    Έχω καρτοκινητό Q. Σήμερα έλαβα απανωτά SMS από 2 5ψήφιους αριθμούς.... σας τα παραθέτω (όπου Χ αποκρύπτω τα νούμερα):

    ΑΠΟ ΝΟΥΜΕΡΟ: 54578
    ΔΩΡΕΑΝ SMS: ZUTTOGAMES: ΒΑΛΕ ΤΟ PIN ΧΧΧΧ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ. ΧΡ.:2.08ΕΧ3SMS=6.24E/ΕΒΔ. ΠΑΡΟΧΟΣ: DIMOCO EUROPE. ΤΗΛ: 2103009942.
    λίγα δευτερόλεπτα μετά... χωρίς να κάνω καμία ενέργεια εγώ
    ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ZUTTOGAMES! ΠΑΡ: DIMOCO EUROPE ΤΗΛ:2103009942 ΧΡΕΩΣΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ 2.08ΕΧ3SMS= 6.24E/ΕΒΔ. ΔΙΑΓΡΑΦΗ: ZUTTO STOP ΣΤΟ 54444
    Ακολούθησαν άλλα 2 SMS από το νούμερο 54444, όπου μου εύχονται να απολαύσω το απίθανο περιεχόμενο τους...

    Η κάρτα μου έχει αδειάσει, και δεν μπορώ να κάνω κλήσεις ή να χρησιμοποιήσω τα λεπτά ομιλίας που έχω αγοράσει.

    Όμορφα.

    Ρωτώ λοιπόν τους πιο ψύχραιμους και γνώστες του forum... σε τι ενέργειες προτείνετε να προβώ; Ήδη ετοιμάζω καταγγελία σε WIND, EEET και άλλους φορείς.

    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη.

    Σημείωση: δεν έκανα καμία ενεργοποίηση, δεν έδωσα καμία συγκατάθεση, δεν έκανα καμία ενέργεια που να σχετίζεται με την εν λόγω εταιρία ή το περιεχόμενο της.

    EDIT: Το έγραψα λάθος στον τίτλο, το όνομα της εταιρίας είναι DIMOCO (ας το διορθώσει κάποιος moderator)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvanGR : 13-08-17 στις 10:48.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αρχικά ζήτα από τη Wind φραγή στα χρεώσιμα εισερχόμενα 5ψήφια SMS.
    Στη συνέχεια πρέπει να διαγραφείς για να μην ξαναχρεωθείς την επόμενη εβδομάδα άλλα 6,24 ευρώ...
    Θα ζητήσεις την επιστροφή του ποσού από τη Wind ή από την εταιρία που αναφέρεται στο μήνυμα.
    Και φυσικά κανε τις καταγγελίες σου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημείωση: δεν έκανα καμία ενεργοποίηση, δεν έδωσα καμία συγκατάθεση, δεν έκανα καμία ενέργεια που να σχετίζεται με την εν λόγω εταιρία ή το περιεχόμενο της.
    Μπορείς να ενημερωθείς περαιτέρω εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads/876578
    (δεν αφορά την ίδια εταιρία, αλλά πιστεύω θα σε καλύψει).

    Ακόμα:
    www.google.gr/search?q=DIMOCO+EUROPE

  3. #3
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Ευχαριστώ πολύ, έχω προχωρήσει σε διαδικασίες και θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα επί του θέματος. Παρακαλώ κάποιον administrator να διορθώσει στον τίτλο, το όνομα της εταιρείας είναι DIMOCO (όχι DIMICO που έγραψα από λάθος). Για να υπάρχει καλύτερη εμφάνιση του θέματος σε αναζητήσεις άλλων μελών/θυμάτων της εταιρείας.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Ένα update της μέχρι τώρα κατάστασης...

    Ένα γρήγορο συμπέρασμα
    Όποιος πέσει θύμα τέτοιας εταιρίας και παράνομης εγγραφής/χρέωσης σε 5ψήφια υπηρεσία, μπορεί να διεκδικήσει τα χρήματα του πίσω. Αρκεί να κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ εδώ: http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

    Παρακάτω στο τι έχει συμβεί (πολύ συνοπτικά)...


    1) Έχω προχωρήσει σε καταγγελία μέσω ΕΕΤΤ.

    2) Η DIMOCO Europe, μέσω της κ. edit αφαίρεση ονοματεπωνύμου, επικοινώνησε μέσω e-mail. Προτίθεται να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματα, αρκεί να αποδεχτώ ότι η εταιρία τους λειτούργησε νόμιμα, ότι γράφτηκα στην υπηρεσία τους οικειοθελώς, και ότι είμαι απλά ένας δυσαρεστημένος πελάτης που θέλει τα χρήματα του πίσω.

    Δυσκολεύομαι όμως να αποφασίσω... επειδή η εταιρία τους λειτούργησε παράνομα, δεν γράφτηκα στην υπηρεσία τους οικειοθελώς, χρησιμοποίησαν τον τηλεφωνικό μου αριθμό χωρίς την έγκριση μου, και υπεξαίρεσαν χρηματικό ποσό από τον λογαριασμό του κινητού.


    3) Η WIND έστειλε μια επιστολή (λόγω καταγγελίας μου στην ΕΕΤΤ), στην οποία ουσιαστικά δικαιολογεί την χρέωση της DIMOCO, και συγκαλύπτει την εν λόγω εταιρία, παρουσιάζοντας κανένα απολύτως στοιχείο.

    Σημείωση ότι η WIND δεν μπορεί να εξακριβώσει τη νομιμότητα της συγκεκριμένης περίπτωσης (μέσω των SMS που έστειλε η DIMOCO) λόγω του ότι η νόμιμη εγγραφή στην υπηρεσία της DIMOCO απαιτεί διαδικασία μέσω διαδικτύου. Παρόλα αυτά, η WIND έβγαλε συμπέρασμα! (το έχω γραπτώς)


    4) Η WIND επίσης έχει αμελήσει να απαντήσει σε αιτήματα υποστήριξης που έχω κάνει σε σχέση με το θέμα, με στοιχεία που θα με βοηθούσαν να ερευνήσω την υπόθεση και να αποδείξω την παράνομη συμπεριφορά της DIMOCO. Όπως επίσης δεν έχει στείλει κατάσταση με την αναλυτική χρέωση της DIMOCO (ακόμα δεν ξέρω πόσα ακριβώς με χρέωσαν) την οποία είχα αιτηθεί λίγες μέρες μετά το περιστατικό.


    Ένα αστείο της υπόθεσης: στο κατάστημα WIND που πήγα να με εξυπηρετήσουν, και τα τρία άτομα που ήταν εκεί (δύο υπάλληλοι), την είχαν πατήσει με παρόμοιο τρόπο και είχαν χρεωθεί σημαντικά ποσά, και "κατάλαβαν" το πρόβλημα μου.
    Και το τραγικό: κανείς από αυτούς δεν κίνησε καμία διαδικασία για να πάρει τα χρήματα του πίσω, αρκέστηκαν απλώς σε φραγή των 5ψήφιων αριθμών.


    Όποιος έχει νομικές γνώσεις/συμβουλές/εμπειρία επί του θέματος, και θέλει να βοηθήσει, παρακαλείται να επικοινωνήσει μαζί μου.

    Όσοι έχετε επίσης πέσει θύματα της DIMOCO Europe/WIND, ή αντίστοιχων εταιριών, είμαι διατεθειμένος να συμμετέχω σε οργανωμένες (νόμιμες) κινήσεις για την αποκατάσταση της νομιμότητας.

    Ευχαριστώ

    και ένα χρήσιμο link: https://www.briefingnews.gr/ellada/s...ristes-kinitis

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτίθεται να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματα, αρκεί να αποδεχτώ ότι η εταιρία τους λειτούργησε νόμιμα, ότι γράφτηκα στην υπηρεσία τους οικειοθελώς, και ότι είμαι απλά ένας δυσαρεστημένος πελάτης που θέλει τα χρήματα του πίσω.

    Δυσκολεύομαι όμως να αποφασίσω... επειδή η εταιρία τους λειτούργησε παράνομα, δεν γράφτηκα στην υπηρεσία τους οικειοθελώς, χρησιμοποίησαν τον τηλεφωνικό μου αριθμό χωρίς την έγκριση μου, και υπεξαίρεσαν χρηματικό ποσό από τον λογαριασμό του κινητού.
    Εγώ στη θέση σου δεν θα τους έκανα τη χάρη...

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......2) Η DIMOCO Europe, μέσω της κ. edit αφαίρεση ονοματεπωνύμου επικοινώνησε μέσω e-mail. Προτίθεται να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματα, αρκεί να αποδεχτώ ότι η εταιρία τους λειτούργησε νόμιμα, ότι γράφτηκα στην υπηρεσία τους οικειοθελώς, και ότι είμαι απλά ένας δυσαρεστημένος πελάτης που θέλει τα χρήματα του πίσω.

    Δυσκολεύομαι όμως να αποφασίσω... επειδή η εταιρία τους λειτούργησε παράνομα, δεν γράφτηκα στην υπηρεσία τους οικειοθελώς, χρησιμοποίησαν τον τηλεφωνικό μου αριθμό χωρίς την έγκριση μου, και υπεξαίρεσαν χρηματικό ποσό από τον λογαριασμό του κινητού....
    Φαντάζομαι οτι ο προβληματισμός σου είναι ρητορικός και οτι δεν έχεις σκοπό να πας με τα νερά τους μόνο και μόνο για να σου επιστραφει το ποσό.
    Αντιλαμβάνεσαι οτι αν ενδώσεις αυτοί θα βγουν λάδι στην καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ και θα συνεχίσουν να κανουν τα ίδια!

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι εξαρχής ΛΑΘΟΣ & ΠΑΡΑΛΟΓΟ που έχει γίνει αποδεκτό να ξεκινά οποιαδήποτε χρεώσιμη υπηρεσία σε κινητό, χωρίς εξερχόμενη ενέργεια του χρήστη από το ίδιο το κινητό. Έπρεπε να απαιτείται ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΟ SMS από τον χρήστη και αυτό θα ήταν σε θέση να το εξακριβώσει η Wind (και ο οποιοσδήποτε πάροχος) εάν πραγματικά εστάλη. Διαφορετικά οποιαδήποτε εταιρεία μπορεί να ισχυριστεί ότι έλαβε διαδικτυακό αίτημα και πληκτρολογήθηκε ο verification κωδικός (που η ίδια παράγει και κάθε φορά δημιουργεί αμφιβολίες αυτό!).

    Θα έπρεπε να κινηθούμε να αλλάξει άμεσα η ΕΕΤΤ την διαδικασία αυτών των χρεώσιμων υπηρεσιών. Το να επιβληθεί απλά ένα πρόστιμο ή να επιστραφούν τα χρήματα της κάρτας δε λέει κάτι, η ουσία είναι να μην υπάρχουν τέτοια περιστατικά και να μην υπάρχει αμφιβολία για την όποια χρεώσιμη υπηρεσία ενεργοποιήθηκε. Θα προστατευτούν οι συνδρομητές από αυθαίρετες ενεργοποιήσεις, θα γλυτώσουν φόρτο οι ίδιες οι εταιρείες παροχής τέτοιων υπηρεσιών που καλούνται να αποδείξουν εγγραφές, οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας, η ΕΕΤΤ, κτλ.

    - - - Updated - - -

    Μήπως μου διαφεύγει κάτι και ΗΔΗ απαιτείται εξερχόμενο SMS για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας; Σε αυτή τη περίπτωση, πρέπει να μπορεί να το επιβεβαιώσει άμεσα ο πάροχος εάν υπήρξε.

    - - - Updated - - -

    Στους όρους της Zuttogames (που αναφέρθηκε) δεν είναι τόσο ξεκάθαρο πως ακριβώς γίνεται η ενεργοποίηση: http://zuttogames.com/gr_terms/

    Σε άλλης εταιρείας που έχει παρόμοια υπηρεσία (και συνεργάζεται με την Dimoco) φαίνεται πιο ξεκάθαρα το λάθος της διαδικασίας:

    Εφαρμογή

    <...>

    Στην Ελλάδα η υπηρεσία παρέχετε μέσω της τεχνικής υποδομής και των 5ψηφίων κωδικών της DIMOCO Europe GmbH η οποία έχει λάβει άδεια λειτουργίας ως ίδρυμα πληρωμών σύμφωνα με τις διατάξεις της Οδηγίας 2007/64/ΕΚ.

    <...>

    Εγγραφή / Συνδρομή
    Για να συμμετέχει στην Υπηρεσία <...>, ο Τελικός χρήστης πρέπει να εισάγει τον αριθμό του κινητού τηλεφώνου του ή/και κάποια άλλα στοιχεία ή/και πληροφορίες μέσω της ιστοσελίδας προώθησης της υπηρεσίας (Landing Page).

    Στην συνέχεια, ο Τελικός χρήστης θα λάβει ένα SMS (γραπτό μήνυμα) στο κινητό του, με έναν κωδικό PIN το οποίο θα πρέπει να εισάγει σε συγκεκριμένο πεδίο της ιστοσελίδας ώστε να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

    Με την καταχώρηση του ληφθέντος κωδικού PIN ή/και την αποστολή μηνύματος επιβεβαίωσης ή/και την χρήση της Υπηρεσίας ο Τελικός χρήστης αναγνωρίζει και επιβεβαιώνει ότι διάβασε και συναινεί με τους Όρους & Προϋποθέσεις, ότι είναι ο υπεύθυνος πληρωμής του λογαριασμού του κινητού τηλεφώνου ή/και ότι έχει την συγκατάθεση του ατόμου που πληρώνει τον λογαριασμό του κινητού τηλεφώνου, προκειμένου για την χρήση αυτής της Υπηρεσίας.

    Ο Τελικός χρήστης θα λάβει SMS (γραπτό μήνυμα) επιβεβαίωσης για την επιτυχή ενεργοποίηση της Υπηρεσίας <...>, την διαδικασία, την συχνότητα και το κόστος χρήσης της υπηρεσίας, καθώς και ακριβείς λεπτομέρειες για τον τρόπο διαγραφής του από αυτήν.
    - - - Updated - - -

    Ουσιαστικά το πρόβλημα είναι στην ίδια τη διαδικασία, που δεν εξασφαλίζει από πλευράς κινητής τηλεφωνίας (βλέπε εξερχόμενο SMS) ότι ο χρήστης επιθυμεί την υπηρεσία. Θεωρητικά ακόμα και η ίδια η εταιρεία (Zuttogames, Dimoco, κλπ) μπορεί να μην ευθύνεται για τα περιστατικά αυτά, καθώς ο καθένας μπορεί να βάλει τον αριθμό του τηλεφώνου κάποιου άλλου και με ένα σκριπτάκι να στείλει όλα τα πιθανά PIN σε μερικά δευτερόλεπτα (ειδικά εάν πρόκειται για 4ψηφιο όπως αναφέρεται στο post εδώ, δηλαδή μόλις 10 χιλιάδες συνδυασμούς), εκτός και εάν υπάρχει δικλείδα ασφαλείας να δεχτεί μέχρι 2-3 λανθασμένους PIN.

    - - - Updated - - -

    Ποιος θα στείλει ένα αίτημα στην ΕΕΤΤ να μας απαντήσει για την διαδικασία και γιατί δεν λαμβάνονται μέτρα αποφυγής τέτοιων φαινομένων;

    Το μπλοκάρισμα 5ψηφιων, σε κάθε χρήστη που την πατάει, δεν είναι σοβαρή λύση διότι: α) αποτρέπει χρήση όλων των 5ψηφιων χρεώσιμων υπηρεσιών (κάποιες μπορεί να τις επιθυμούν οι συνδρομητές!), β) αφορά μόνο όσους την πάτησαν ή το έμαθαν από κάπου και φρόντισαν να μην την πατήσουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 15-09-17 στις 01:05.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως μου διαφεύγει κάτι και ΗΔΗ απαιτείται εξερχόμενο SMS για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας; Σε αυτή τη περίπτωση, πρέπει να μπορεί να το επιβεβαιώσει άμεσα ο πάροχος εάν υπήρξε.
    Όχι δεν ενεργοποιείται με εξερχόμενο SMS. Η νόμιμη διαδικασία απαιτεί να εισάγεις το PIN (που σου έρχεται με SMS) σε κάποια ιστοσελίδα, και να αποδεχθείς και τους όρους χρήσης της υπηρεσίας.

    Η WIND ισχυρίστηκε νομιμότητα της χρέωσης, χωρίς ουσιαστικά να είναι σε θέση να το κάνει. WIND και DIMOCO χέρι χέρι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gianniskriti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι οτι ο προβληματισμός σου είναι ρητορικός και οτι δεν έχεις σκοπό να πας με τα νερά τους μόνο και μόνο για να σου επιστραφει το ποσό.
    Αντιλαμβάνεσαι οτι αν ενδώσεις αυτοί θα βγουν λάδι στην καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ και θα συνεχίσουν να κανουν τα ίδια!
    Με τα νερά τους έχει πάει τόσος κόσμος, που τους έχουν κλέψει ένα σωρό λεφτά χωρίς να αντιδράσουν, και εμμέσως επέτρεψαν το φαινόμενο να πάρει τις διαστάσεις που έχει πάρει.

    Στην δική μου περίπτωση, θα κυνηγήσω το δίκαιο και τη νομιμότητα, προς όλες τις κατευθύνσεις. Και κυρίως, και το πιο σημαντικό, η ενημέρωση του κόσμου με όσους τρόπους μου είναι εφικτό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπρεπε να απαιτείται ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΟ SMS από τον χρήστη και αυτό θα ήταν σε θέση να το εξακριβώσει η Wind (και ο οποιοσδήποτε πάροχος) εάν πραγματικά εστάλη. Διαφορετικά οποιαδήποτε εταιρεία μπορεί να ισχυριστεί ότι έλαβε διαδικτυακό αίτημα και πληκτρολογήθηκε ο verification κωδικός (που η ίδια παράγει και κάθε φορά δημιουργεί αμφιβολίες αυτό!).
    Στην δική μου περίπτωση, η WIND δεν ενδιαφέρθηκε να εξακριβώσει τίποτα, και δεν προσέφερε βοήθεια στην δική μου προσπάθεια να εξακριβώσω εγώ, αποφεύγοντας να απαντήσουν σε ερωτήματα που τους έθεσα.

    Το οικονομικό όφελος τέτοιων ενεργειών είναι πολύ σημαντικό και για τη WIND και την DIMOCO.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφαιρέθηκε το ονοματεπώνυμο της υπαλλήλου από παραπάνω post, καθώς δεν επιτρέπεται από τους όρους χρήσης του adslgr.com
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Παραθέτω ένα σχετικό Facebook group με πολλά θύματα της DIMOCO και της WIND.

    https://www.facebook.com/groups/243559902805929/

    Το φαινόμενο έχει τεράστιες διαστάσεις. Ας οργανωθούμε.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εάν το νομικό πλαίσιο δεν απαιτεί εξερχόμενο SMS (όπως θαρρώ ότι θα έπρεπε), τότε δε βλέπω κάτι μεμπτό από πλευράς WIND στις απαντήσεις που έχει δώσει στους πελάτες. Στις επιστολές μάλιστα αναφέρει ότι πίστωσε και τα χρήματα πίσω, δικαιώνοντας τον πελάτη. Το πρόβλημα επιμένω είναι στη διαδικασία και στο αν το νομικό πλαίσιο απαιτεί ξεκάθαρο βήμα ενεργοποίησης από το χρήστη (εξερχόμενο SMS, εξερχόμενη κλήση, κάτι από το κινητό και όχι στηριζόμενοι σε PIN που θεωρητικά επιβεβαιώθηκαν!). Γενικότερα δεν είναι δουλειά του παρόχου να αστυνομεύει τις χρεώσιμες υπηρεσίες, ούτε έχει τέτοιο δικαίωμα (βλέπε τις κόβω όλες προληπτικά) εάν λειτουργούν νομότυπα και τη νομιμότητα δε τη κρίνουν οι πάροχοι αλλά οι αρχές (εδώ γελάμε).

    Υπ' όψιν ότι τα ίδια φαινόμενα έχουν παρουσιαστεί και σε Vodafone & Cosmote παλιότερα: http://www.activistis.gr/2014/11/544...e-vodafon.html (δες τα σχόλια από κάτω, πόσοι έχουν πέσει θύμα αυτής της ιστορίας) οπότε είναι γενικότερο φαινόμενο που πρέπει να σταματήσει.

    Και εδώ φαίνεται κάποιος ισχυριζόμενος ότι εκπροσωπεί τη Dimoco να έδινε τυποποιημένες απαντήσεις: https://www.adslgr.com/forum/threads/982598

  12. #12
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... τότε δε βλέπω κάτι μεμπτό από πλευράς WIND στις απαντήσεις που έχει δώσει στους πελάτες...
    Μπορείς να δικαιολογήσεις το γεγονός ότι η WIND απέφυγε να απαντήσει σε αιτήματα υποστήριξης που έχω υποβάλλει (5 μέχρι σήμερα), με αναζήτηση συγκεκριμένης πληροφορίας που θα με βοηθούσε στην υπόθεση;

    Μήπως μπορείς να δικαιολογήσεις το γεγονός δεν έχω λάβει από την WIND την κατάσταση χρέωσης (που αιτήθηκα εγγράφως πριν 1 μήνα), που αποδεικνύει το πότε και πόσο με χρέωσε η DIMOCO; Χάρη στη WIND, δε γνωρίζω ακόμα το ακριβές ποσό που αφαιρέθηκε από το λογαριασμό μου.

    Όλα τα στοιχεία που χρειαζόμουν για να κινηθώ στην υπόθεση, η WIND μέχρι σήμερα τα έχει αποκρύψει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις επιστολές μάλιστα αναφέρει ότι πίστωσε και τα χρήματα πίσω, δικαιώνοντας τον πελάτη.
    Στην περίπτωση μου αρνήθηκε οποιαδήποτε πίστωση, και δικαιολόγησε πλήρως τις χρεώσεις τις DIMOCO.


    Εννοείται φυσικά ότι το θέμα θα έχει και συνέχεια και θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Ο μόνος τρόπος φίλε και φίλοι μου να γίνει ΠΟΤΕ κάτι, είναι να είσαι ο ίδιος δικηγόρος, να έχεις χρόνο και άνεση (χρήμα) να ασχοληθείς.

    Ξεκινάς με μια μήνυση κατά παντός υπευθύνου (κοστίζει αλλά είπαμε έχεις άνεση) προς τη wind (το εννοώ αυτό, όσο περίεργο ακούγεται) ζητώντας αναλυτικά τα στοιχεία-σημεια του μηνύματος pin που έλαβες από τη dimoco. Αυτό ΔΕΝ είναι καταγγελία στην ΕΕΤ, όταν ο επιμελητής τους πάει το φιρμάνι, ένας σπαστικός εισαγγελέας είναι αρκετός να χεστουν.

    Ξαναλέω, θέλει χρήμα.

    Θα πέσουν τηλέφωνα κλπ και, εδώ αρχίζει το σημείο που θέλει χρόνο.

    Πρέπει ΠΡΙΝ να έχεις μαζέψει όρους χρήσης, αναλυτικούς σου λογαριασμούς, εκτύπωση από τα sms του κινητού σου (μη γελάσετε, τα δικαστήρια δεν υποθέτουν ότι το έσβησες έτσι απλά) κλπ.

    Κάποια στιγμή θα σκάσει μερικά χρόνια μετά. Έτσι κι αλλιώς δίπλα στη κανονική σου δουλειά τρέχεις κι αυτό.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  14. #14
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Update: 18 Σεπτεμβρίου 2017

    Είναι σημαντικό, εάν εξαπατηθήκατε από DIMOCO (ή άλλη εταιρία 5ψήφιων SMS), να κάνετε και τα ακόλουθα βήματα:

    1) Καταγράψετε την IP σας την χρονική στιγμή της εξαπάτησης. Κρατήστε στοιχεία (π.χ. screenshots) που να δείχνουν την IP σας, κατά προτίμηση την ώρα/στιγμή της εξαπάτησης.

    2) Όταν ζητήσετε από την DIMOCO να σας αποδείξει ότι γραφτήκατε στην υπηρεσία αναφέροντας σας το IP, αυτοί θα σας απαντήσουν με ένα IP. Ο πάροχος (WIND) δεν πρόκειται να σας διευκολύνει στην επιβεβαίωση/διάψευση αυτού του IP.

    3) Κάποιοι από την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ανέφεραν ότι η DIMOCO θα ψαρέψει το IP σου από το e-mail που θα τους στείλεις. Προσοχή σε αυτό!

  15. #15
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΣΟΥΔΑ
    Θύμα κι εγώ! Ακριβώς όπως και ο παραπάνω φίλος. Μόνο που εγώ χρεώθηκα και δεύτερη βδομάδα μέχρι να το πάρω χαμπάρι (να τελειώσει η κάρτα και να μην μπορώ να πάρω τηλέφωνο)! Αμέσως επικοινώνησα με τη wind, μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να μπλοκάρουν το συγκεκριμένο πενταψήφιο. Επικοινωνία και με dimoco η οποία υποστήριξε ότι δεν έγινε κάτι παράνομο. Τον αριθμό μου τον ψάρεψαν από πλοήγηση με data και μου έστειλαν μήνυμα επιβεβαίωσης. Βέβαια εγώ pin δεν έβαλα πουθενά αλλά άλλο αυτό! Η wind είναι οπωσδήποτε συνυπεύθυνη καθώς δε γίνεται ο οποιοσδήποτε να έχει πρόσβαση τόσο εύκολα στον αριθμό μου. Σίγουρα φταίω κι εγώ που δεν έκανα τον κόπο να διαβάσω τα μηνύματα που ήρθαν στο κινητό μου αλλά μιλάμε για ξεκάθαρη απάτη. Η IP μου πλέον ενάμιση μήνα μετά είναι δύσκολο να βρεθεί. Email ακόμα δεν έχω στείλει στην εταιρεία (μόνο τηλεφωνική επικοινωνία) και θα ήθελα να σας ρωτήσω για τα επόμενα βήματα. Ευχαριστώ.

Σελ. 1 από 134 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας