Σελ. 19 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 2004
  1. #271
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Α και κάτι άλλο..Τι έγινε ρε παιδιά πριν λίγο έπεσε το φόρουμ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 11-06-19 στις 15:54.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #272
    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω πάθει το ίδιο πράγμα, κι εγώ αρχίσει ήδη κι εγώ όλες τις διαδικασίες που γράφετε παραπάνω.

    Απλά επειδή βλέπω το συζητάτε πολύ, είναι γενικά απλό: όταν μια συσκευή προσπαθεί μέσω 3G/4G/5G να ανοίξει μια ιστοσελίδα με τη συνεργασία του παρόχου της κινητής η πληροφορία που μεταδίδεται είναι το MSISDN του, δλδ ένας μοναδικός αριθμός που αντιστοιχεί στον τηλεφωνικό του αριθμό.

    Πηγαίνοντας λοιπόν η οποία εταιρεία ΥΠΠ στον πάροχο σου κ δίνοντας το MSISDN σου, μπορεί να περάσει χρεώσεις στον αριθμό σου χωρίς να τον έχεις δώσει εσύ.

    Με πιάνετε?

  3. #273
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Egg1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω πάθει το ίδιο πράγμα, κι εγώ αρχίσει ήδη κι εγώ όλες τις διαδικασίες που γράφετε παραπάνω.

    Απλά επειδή βλέπω το συζητάτε πολύ, είναι γενικά απλό: όταν μια συσκευή προσπαθεί μέσω 3G/4G/5G να ανοίξει μια ιστοσελίδα με τη συνεργασία του παρόχου της κινητής η πληροφορία που μεταδίδεται είναι το MSISDN του, δλδ ένας μοναδικός αριθμός που αντιστοιχεί στον τηλεφωνικό του αριθμό.

    Πηγαίνοντας λοιπόν η οποία εταιρεία ΥΠΠ στον πάροχο σου κ δίνοντας το MSISDN σου, μπορεί να περάσει χρεώσεις στον αριθμό σου χωρίς να τον έχεις δώσει εσύ.

    Με πιάνετε?
    εγώ σε πιάνω και σε καταλαβαίνω

    το MSISDN ή αλλιώς κάρτα SIM (ταυτότητα συνδρομητή)

    δεν ξέρω πολλά από την κινητή τηλεφωνία αλλά μαθαίνω καθώς με έχουν βάλει υπεύθυνο στην εταιρεία που εργάζομαι για τα εταιρικά κινητά τηλέφωνα έτσι έχω αναπτύξει συνεργασία και με τις τρεις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας καθώς έχουμε συνεργασία στο "εταιρικό κομμάτι" και μαθαίνω τρόπους για να περιορίσω την κίνηση (στην ενδοεταιρική επικοινωνία) και να κόψω κάθε πράγμα που δεν χρειάζεται όπως τα γραπτά μηνύματα (με χρέωση) από και προς τα γνωστά πενταψήφια , τηλεφωνικές κλήσεις , κτλ...

  4. #274
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Egg1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω πάθει το ίδιο πράγμα, κι εγώ αρχίσει ήδη κι εγώ όλες τις διαδικασίες που γράφετε παραπάνω.

    Απλά επειδή βλέπω το συζητάτε πολύ, είναι γενικά απλό: όταν μια συσκευή προσπαθεί μέσω 3G/4G/5G να ανοίξει μια ιστοσελίδα με τη συνεργασία του παρόχου της κινητής η πληροφορία που μεταδίδεται είναι το MSISDN του, δλδ ένας μοναδικός αριθμός που αντιστοιχεί στον τηλεφωνικό του αριθμό.

    Πηγαίνοντας λοιπόν η οποία εταιρεία ΥΠΠ στον πάροχο σου κ δίνοντας το MSISDN σου, μπορεί να περάσει χρεώσεις στον αριθμό σου χωρίς να τον έχεις δώσει εσύ.

    Με πιάνετε?
    Η πληροφορία αυτή μεταδίδεται μέσω κάποιοι wap/transparent proxy
    Υπάρχει αναφορά πιο πάνω απο χρήστη που έκανε το τεστ και δεν δόθηκε αυτή η πληροφορία.

  5. #275
    Κι όμως ισχύει. Στο λέω γιατί δουλεύω για πάροχο.

  6. #276
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Τότε λογικά θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι το 5G (που ανέφερες στο αρχικό σου μνμ) είναι όνειρο θερινής νυκτός (σήμερα) για τους παρόχους μας, αφού κανένας δεν το παρέχει (ακόμα) εμπορικά, ούτε δημοπράτηση συχνοτήτων έχει γινει.

  7. #277
    Στέφανε το ότι το 5G δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα δεν αναιρεί το γεγονός ότι η λειτουργία αυτή υπάρχει στους παρόχους, εντός ή εκτός Ελλάδας.

  8. #278
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Το.5G δεν είναι λειτουργία αλλά τεχνολογία , η οποία εντός Ελλάδας έως σήμερα δεν έχει λανσαριστεί εμπορικά από κανένα πάροχο κινητής. (Vf/cosmote/wind).

  9. #279
    Λειτουργία δεν εννοώ το 5G αλλά το "πέρασμα" του MSISDN μέσω της περιήγησης με δεδομένα, συμπεριλαμβανομένου και του 5G στις χώρες που υφίσταται.

  10. #280
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    πες (υποθετικά) ότι γίνεται (όπως ισχυρίζεσαι). Με ποια διαδικασία γίνεται η χρέωση; Παίρνει δλδ τηλεφ. η εταιρία ΥΠΠ τον πάροχο ..έλα Μήτσο τσίμπησα το τάδε MSISDN χρέωσε τον φάση;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Egg1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγαίνοντας λοιπόν η οποία εταιρεία ΥΠΠ στον πάροχο σου κ δίνοντας το MSISDN σου, μπορεί να περάσει χρεώσεις στον αριθμό σου χωρίς να τον έχεις δώσει εσύ.

  11. #281
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Σε ποιο ποστ υπάρχουν τα βήματα που πρεπει να ακολουθήσουμε όσοι έχουμε δεχτεί sms και χρεωθηκαμε? Σε επικοινωνία με τη cosmote μέσω e-mail,γράφουν οτι πρεπει να στείλω τη λεξη STOP στον αντίστοιχο αριθμο για να γίνει διαγραφή,με την ανάλογη χρέωση,αλλά δεν ξέρω αν είναι οκ να στείλω.

  12. #282
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκα πρώτα ΕΔΩ.

    Επέλεξα Chat (γραπτή συνομιλία) γιατί δεν ξέρω εάν χρεώνομαι στο 5ψηφιο επικοινωνίας με cosmote.

    Τους εξήγησα τι μου συνέβη με την εξαπάτηση-κλοπή από ένα 5ψηφιο άσχετο νούμερο και τους ζήτησα να μου κλειδώσουν οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια στο μέλλον. Μέσα σε λίγα λεπτά με πληροφόρησαν ότι έχουν μπλοκάρει τα πάντα μαζί και το 5ψηφιο που μου έκλεψε τα χρήματα. Σε ερώτηση μου για επιστροφή χρημάτων δεν έβγαλα άκρη γιατί απαντούσε διπλωματικά. Λογικά έχουν οδηγία μπας και γλιτώσουν τα κλοπιμαία.

    Ύστερα μπήκα ξανά ΕΔΩ και έστειλα μέσω Φόρμας Επικοινωνίας τα παράπονα μου για την εξαπάτηση. Τους ενημέρωσα ότι ζητάω επιστροφή χρημάτων αλλιώς θα κάνω καταγγελία όπου μπορώ, όχι για τα 2 ευρώ αλλά για το γαμώτο.

    Μέσα στην επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο και την μεθεπόμενη μου επέστρεψαν το ποσό.

    Σου τα γράφω αυτά για να αποφύγεις την όλη διαδικασία με την ΕΕΤΤ αν και ίσως θα έπρεπε να στείλω κι εγώ καταγγελία, γιατί εδώ μιλάμε για μεγάλο κόλπο με πολλά κλοπιμαία. Απλώς βαρέθηκα. Εσύ αποφασίζεις
    Είμαι από κινητό και δεν βλέπω αριθμό μηνύματος. Για το καλό όλων ίσως θα πρέπει να προσθέσεις και μια επίσημη καταγγελία που εγώ κακώς παρεβλεψα.

  13. #283
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πληροφορία αυτή μεταδίδεται μέσω κάποιοι wap/transparent proxy
    Υπάρχει αναφορά πιο πάνω απο χρήστη που έκανε το τεστ και δεν δόθηκε αυτή η πληροφορία.
    Η πληροφορία μπορεί να μην δόθηκε στο τεστ του Mulliner που έκανα..ίσως να είναι κ παρωχημένο το τεστ..
    Αλλά οι ΥΠΠ με τους παρόχους μπορεί και λέω μπορεί να έχουν άλλες συνεργασίες..πως να το πω..
    Τα λίνκ που έχουν δοθεί στις πίσω σελίδες..συγκεκριμένα του Mulliner και η σύσταση που βγήκε γράφουν & υπονοούν πολλά..
    Ο ακριβής τρόπος όμως με τον οποίο γίνεται το νταλαβέρι παραμένει ολίγον μυστήριος..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιο ποστ υπάρχουν τα βήματα που πρεπει να ακολουθήσουμε όσοι έχουμε δεχτεί sms και χρεωθηκαμε? Σε επικοινωνία με τη cosmote μέσω e-mail,γράφουν οτι πρεπει να στείλω τη λεξη STOP στον αντίστοιχο αριθμο για να γίνει διαγραφή,με την ανάλογη χρέωση,αλλά δεν ξέρω αν είναι οκ να στείλω.
    Να τι έκανα εγώ..υπάρχουν πόστ βέβαια κ με το τι έκαναν άλλοι..
    Καλό είναι να μην στείλεις το στοπ..αλλά να καλέσεις από σταθερό στο σταθερό της εταιρείας υππ να κάνεις τη διαγραφή..δηλ να μη φαίνεται κάπου κίνηση προς την συγκεκριμένη υππ από το κινητό σου..
    Και μετά μπλοκάρισμα στα 5ψήφια από τον πάροχο όπου ανήκει ο αριθμός σου (εξ.πελατών)..
    Για επιστροφή του ποσού τώρα διάβασε στις πίσω σελίδες..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι από κινητό και δεν βλέπω αριθμό μηνύματος. Για το καλό όλων ίσως θα πρέπει να προσθέσεις και μια επίσημη καταγγελία που εγώ κακώς παρεβλεψα.
    Κ εγώ κακώς παρέβλεψα..καλό είναι να γίνεται σε κάθε περίπτωση..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #284
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πληροφορία μπορεί να μην δόθηκε στο τεστ του Mulliner που έκανα..ίσως να είναι κ παρωχημένο το τεστ..
    Αλλά οι ΥΠΠ με τους παρόχους μπορεί και λέω μπορεί να έχουν άλλες συνεργασίες..πως να το πω..
    Τα λίνκ που έχουν δοθεί στις πίσω σελίδες..συγκεκριμένα του Mulliner και η σύσταση που βγήκε γράφουν & υπονοούν πολλά..
    Ο ακριβής τρόπος όμως με τον οποίο γίνεται το νταλαβέρι παραμένει ολίγον μυστήριος..
    Κοίτα ή τα λέει σωστά ο Muliner Και δουλεύει σωστά και το τεστ του ή δεν τα λέει σωστά και δεν δουλεύει και το τεστ του.

  15. #285
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά οι ΥΠΠ με τους παρόχους μπορεί και λέω μπορεί να έχουν άλλες συνεργασίες..πως να το πω...
    πες το ντε, μη ντρέπεσαι!

Σελ. 19 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας