Σελ. 8 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 2004
  1. #106
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Consantine Par Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μου χρεώνουν και εμένα τέτοιοι αριθμοί με τα μηνύματά τους. Εκτός από καταγγελία από το eett.gr να πάρω και τηλέφωνο στο 13738 (είμαι whats up) και να ζητήσω φραγή όλων των πενταψήφιων;
    Μπήκα πρώτα ΕΔΩ.

    Επέλεξα Chat (γραπτή συνομιλία) γιατί δεν ξέρω εάν χρεώνομαι στο 5ψηφιο επικοινωνίας με cosmote.

    Τους εξήγησα τι μου συνέβη με την εξαπάτηση-κλοπή από ένα 5ψηφιο άσχετο νούμερο και τους ζήτησα να μου κλειδώσουν οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια στο μέλλον. Μέσα σε λίγα λεπτά με πληροφόρησαν ότι έχουν μπλοκάρει τα πάντα μαζί και το 5ψηφιο που μου έκλεψε τα χρήματα. Σε ερώτηση μου για επιστροφή χρημάτων δεν έβγαλα άκρη γιατί απαντούσε διπλωματικά. Λογικά έχουν οδηγία μπας και γλιτώσουν τα κλοπιμαία.

    Ύστερα μπήκα ξανά ΕΔΩ και έστειλα μέσω Φόρμας Επικοινωνίας τα παράπονα μου για την εξαπάτηση. Τους ενημέρωσα ότι ζητάω επιστροφή χρημάτων αλλιώς θα κάνω καταγγελία όπου μπορώ, όχι για τα 2 ευρώ αλλά για το γαμώτο.

    Μέσα στην επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο και την μεθεπόμενη μου επέστρεψαν το ποσό.

    Σου τα γράφω αυτά για να αποφύγεις την όλη διαδικασία με την ΕΕΤΤ αν και ίσως θα έπρεπε να στείλω κι εγώ καταγγελία, γιατί εδώ μιλάμε για μεγάλο κόλπο με πολλά κλοπιμαία. Απλώς βαρέθηκα. Εσύ αποφασίζεις
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #107
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Consantine Par Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μου χρεώνουν και εμένα τέτοιοι αριθμοί με τα μηνύματά τους. Εκτός από καταγγελία από το eett.gr να πάρω και τηλέφωνο στο 13738 (είμαι whats up) και να ζητήσω φραγή όλων των πενταψήφιων;
    Ναι. Ζητά και επιστροφή χρημάτων καθώς και ενημέρωση από πού βρήκαν το τηλέφωνο σου. Θεώρησε ότι έχουν κάνει παραβίαση προσωπικών σου δεδομένων και η what's up είναι υποχρεωμένη να σου απαντήσει βάσει GDPR.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #108
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Ζητά και επιστροφή χρημάτων καθώς και ενημέρωση από πού βρήκαν το τηλέφωνο σου. Θεώρησε ότι έχουν κάνει παραβίαση προσωπικών σου δεδομένων και η what's up είναι υποχρεωμένη να σου απαντήσει βάσει GDPR.
    Το GDPR είναι συγκεκριμένο, δεν περιλαμβάνει υποχρέωση κάποιου να γνωρίζει το πως απέκτησε πρόσβαση κάποιος 3ος στο τηλεφωνικό σου νούμερο.

  4. #109
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το GDPR είναι συγκεκριμένο, δεν περιλαμβάνει υποχρέωση κάποιου να γνωρίζει το πως απέκτησε πρόσβαση κάποιος 3ος στο τηλεφωνικό σου νούμερο.
    Αν δε το έδωσε ο ίδιος τότε πιθανό είναι να το πούλησε ο πάροχος ή κάποιος εργαζόμενος να πούλησε λίστα. Καλό είναι να ασκήσει το δικαίωμα που του δίνει ο νόμος.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #110
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δε το έδωσε ο ίδιος τότε πιθανό είναι να το πούλησε ο πάροχος ή κάποιος εργαζόμενος να πούλησε λίστα. Καλό είναι να ασκήσει το δικαίωμα που του δίνει ο νόμος.
    Αν έχει αποδείξεις οτι το έκανε τους κάνει μήνυση, αν δεν έχει όχι, το ότι του είπαν σε ένα φόρουμ οτι πιθανό να το έκανε ο πάροχος δεν μετράει.

  6. #111
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Όχι δε μετράει, αλλά έχει δικαίωμα να τους τρέξει.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #112
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Μόλις έπεσα κι εγώ θύμα της απάτης. Έλαβα SMS από το 54578, που με ενημέρωνε ότι γράφτηκα σε υπηρεσία με χρέωση 2,08€ x3 SMS = 6,24€/εβδομάδα.
    Στο σταθερό τηλέφωνο 2103009942 που αναφέρεται στο ίδιο μήνυμα, έχει μόνο διαδραστικό μενού για να διαγραφείς, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να διεκδικήσεις πίστωση της οποιαδήποτε χρέωσης.
    Προς το παρόν έχω κάνει αίτηση στην COSMOTE για να με ενημερώσουν εάν έχει γίνει ήδη χρέωση, εάν έχει να πιστωθεί, και να μπει φραγή στα 5ψήφια.

    Μπήκα και στην ΕΕΤΤ αναζητώντας πληροφορίες για την DIMOCO, όπου προκύπτουν τα εξής:
    https://i.imgur.com/EVVliix.png

    Στο σταθερό δεν απαντάει κανείς. Περιμένω απάντηση από την COSMOTE για να ετοιμάσω και την καταγγελία προς ΕΕΤΤ.

  8. #113
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις έπεσα κι εγώ θύμα της απάτης. Έλαβα SMS από το 54578, που με ενημέρωνε ότι γράφτηκα σε υπηρεσία με χρέωση 2,08€ x3 SMS = 6,24€/εβδομάδα.
    Στο σταθερό τηλέφωνο 2103009942 που αναφέρεται στο ίδιο μήνυμα, έχει μόνο διαδραστικό μενού για να διαγραφείς, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να διεκδικήσεις πίστωση της οποιαδήποτε χρέωσης.
    Προς το παρόν έχω κάνει αίτηση στην COSMOTE για να με ενημερώσουν εάν έχει γίνει ήδη χρέωση, εάν έχει να πιστωθεί, και να μπει φραγή στα 5ψήφια.

    Μπήκα και στην ΕΕΤΤ αναζητώντας πληροφορίες για την DIMOCO, όπου προκύπτουν τα εξής:
    https://i.imgur.com/EVVliix.png

    Στο σταθερό δεν απαντάει κανείς. Περιμένω απάντηση από την COSMOTE για να ετοιμάσω και την καταγγελία προς ΕΕΤΤ.
    να μην περιμένεις τιποτα, κατευθείαν καταγγελία.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  9. #114
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Exclamation
    Σε καρτοκινητο cosmote ελαβα και εγω μηνυματα με την απατη dimoco,μαλιστα ελαβα και sms απο την cosmote οτι χρεωθηκα για υπηρεσιες μηνυματων κλπ,παροτι η καρτα ηταν αδεια,ειμαι -1,20€ μεσα και δεν ξερω αν κανω ανανεωση μην μου φαει το ποσο.

  10. #115
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    990
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καρτοκινητο cosmote ελαβα και εγω μηνυματα με την απατη dimoco,μαλιστα ελαβα και sms απο την cosmote οτι χρεωθηκα για υπηρεσιες μηνυματων κλπ,παροτι η καρτα ηταν αδεια,ειμαι -1,20€ μεσα και δεν ξερω αν κανω ανανεωση μην μου φαει το ποσο.
    Ε σίγουρα θα στο κρατήσει.

  11. #116
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε σίγουρα θα στο κρατήσει.
    Εάν έχει προλάβει να βάλει φραγή, δεν θα αφαιρεθούν χρήματα.

  12. #117
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Τα εσβησα τα μηνυματα ολα,οποτε δεν εχω συγκρατησει τους αριθμους,πως να κανω φραγη δλδ?

  13. #118
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εσβησα τα μηνυματα ολα,οποτε δεν εχω συγκρατησει τους αριθμους,πως να κανω φραγη δλδ?
    Όπως έχει αναφερθεί νωρίτερα, επικοινωνείς με τον πάροχο και ζητάς να μπει φραγή στα 5ψήφια.

  14. #119
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ακόμη, αυτά από τον Αύγουστο και μετά. Αλλά μην δένεις κόμπο ότι θα έχουμε αποζημιώσεις όπως το καταλαβαίνουν οι πολλοί. Ναι, προβλέπονται αλλά υπό συγκεκριμένους όρους.
    Εγγυημένη ταχύτητα δεν υπάρχει πουθενά για πρόσβαση στο διαδίκτυο, παρά μόνο για εξειδικευμένες υπηρεσίες (VoIP, IPTV). Διάβασε τον κανονισμό και με προσοχή.
    ο κανονισμός της ΕΕΤΤ αν θυμάμαι καλά λέει και για το θέμα της εγγυημένης ταχύτητας για πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά και για το VoIP - IPTV και το θέμα των αποζημιώσεων

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι λιγότεροι τόσο το καλύτερο, απατεώνες εννοώ.
    οι απατεώνες μια χαρά κάνουν την απάτη τους αγαπητέ φίλε stefanos1999 βλέπε SPAM/PHISING EMAILS , SPAM/PHISING SMS με τις ευλογίες των παρόχων τόσα χρόνια τώρα...

    ξεχνάς τους απατεώνες των "γραπτών μηνυμάτων" υψηλής χρέωσης που δρουν τόσα χρόνια με την κάλυψη και των τριών παρόχων κινητής τηλεφωνίας...

  15. #120
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κανονισμός της ΕΕΤΤ αν θυμάμαι καλά λέει και για το θέμα της εγγυημένης ταχύτητας για πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά και για το VoIP - IPTV και το θέμα των αποζημιώσεων

    - - - Updated - - -



    οι απατεώνες μια χαρά κάνουν την απάτη τους αγαπητέ φίλε stefanos1999 βλέπε SPAM/PHISING EMAILS , SPAM/PHISING SMS με τις ευλογίες των παρόχων τόσα χρόνια τώρα...

    ξεχνάς τους απατεώνες των "γραπτών μηνυμάτων" υψηλής χρέωσης που δρουν τόσα χρόνια με την κάλυψη και των τριών παρόχων κινητής τηλεφωνίας...
    Απατεώνες με άδεια λειτουργίας απο το ελληνικό κράτος;
    Οπώς αναφέρει πιο πάνω ο ΟΤΕ,

    Ο ΟΤΕ εφαρμόζει επιπρόσθετες πρακτικές διαχείρισης κίνησης πέραν των εύλογων, για όσο διάστημα είναι αναγκαίο, ούτως ώστε:

    Να συμμορφωθεί με την εθνική ή ενωσιακή νομοθεσία, αποφάσεις Αρχών ή δικαστηρίων. Για τους λόγους αυτούς:

    "Εγγυημένη" ταχύτητα είναι αυτή που θα συμφωνήσουν πάροχος και συνδρομητής και μόνο για το κομμάτι σύνδεσης χρήστη με το δίκτυο του παρόχου, σε περίπτωση που δεν την πιάνει ο συνδρομητής έχει το δικαίωμα να διακόψει χωρίς πεναλτι.

Σελ. 8 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας