Σελ. 62 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 4252576061626364677282 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 916-930 από 2004
  1. #916
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει (έστω) σε κανονισμό της ΕΕΤΤ ότι πρέπει να μην πληρωθεί ολόκληρος ο λογαριασμος ώστε να θεωρει απαράδεκτος; (Έστω και με παράλληλη έγγραφη ενημέρωση των αμφισβητούμενων χρεώσεων).
    Αυτό ξεφεύγει από την δικαιοδοσία της ΕΕΤΤ. Αν κάποιος έχει την όρεξη και το χρόνο μπορεί μάλιστα να απευθυνθεί στην εφορία, μια και ο λογαριασμός όπως είπα αποτελεί φορολογικό παραστατικό.
    Το ίδιο ισχύει για λογαριασμούς ΔΕΗ, νερού κλπ.

  2. #917
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ξεφεύγει από την δικαιοδοσία της ΕΕΤΤ. Αν κάποιος έχει την όρεξη και το χρόνο μπορεί μάλιστα να απευθυνθεί στην εφορία, μια και ο λογαριασμός όπως είπα αποτελεί φορολογικό παραστατικό. Το ίδιο ισχύει για λογαριασμούς ΔΕΗ, νερού κλπ.
    Άρα δεν προβλέπεται επίσημα από κάπου ότι για να θεωρεί (εκ μέρους του πελάτη) απαράδεκτη η χρέωση ΥΠΠ πρέπει να μείνει απλήρωτος ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο λογαριασμός. Χάνω κάτι;

  3. #918
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν προβλέπεται επίσημα από κάπου ότι για να θεωρεί απαράδεκτη η χρέωση πρέπει να μείνει απλήρωτος ολόκληρος ο λογαριασμός. Χάνω κάτι;
    Δεν μένει "απλήρωτος". Αν απλά δεν τον πληρώσεις τότε θεωρείται ότι τον αποδέχθηκες και ο πάροχος μπορεί να διεκδικήσει έννομα τις χρεώσεις.
    Κατά την επιστροφή του λογαριασμού πρέπει να πάρεις απόδειξη ότι τον παρέλαβαν ώστε να είσαι καλυμμένος.
    Απόσο γνωρίζω δε μπορεί να γίνει επιστροφή "μέρους" του λογαριασμού.

  4. #919
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόσο γνωρίζω δε μπορεί να γίνει επιστροφή "μέρους" του λογαριασμού.
    Μπορεί αν εξοφληθεί ο λογαριασμός αφαιρουμενου του ακριβες ποσού της (εκάστοτε) αμφισβητούμενης χρέωσης.

  5. #920
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λογαριασμός είναι φορολογικό παραστατικό με το οποίο ο πάροχος διεκδικεί την πληρωμή από εσένα για υπηρεσίες τις οποίες "σύμφωνα με αυτόν" σου παρείχε.
    Αν εσύ δεν αποδεχθείς το παραστατικό μην αναγνωρίζοντας τις υπηρεσίες, τον καθιστά άκυρο σε οποιοδήποτε δικαστήριο, και ο πάροχος μετά οφείλει να αποδείξει ότι στις παρείχε και μάλιστα σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου.
    Μέχρι τότε δεν μπορεί να σου κόψει τη σύνδεση γιατί αποτελεί κατάχρηση.

    - - - Updated - - -



    Διάβασε παραπάνω
    Τους πήγες στο δικαστήριο δηλαδή;

  6. #921
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί αν εξοφληθεί ο λογαριασμός αφαιρουμενου του ακριβες ποσού της (εκάστοτε) αμφισβητούμενης χρέωσης.
    Όπως είπα δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να γίνει "μερική" επιστροφή λογαριασμού ως απαράδεκτου. Έχω την εντύπωση όμως ότι όχι, μια και το παραστατικό επιστρέφεται εξ'ολοκλήρου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους πήγες στο δικαστήριο δηλαδή;
    Όπως έγραψα παραπάνω μου επιστρέψανε τα ποσά αμέσως όταν έκανα αυτή την κίνηση (και ενώ είχα κάνει ήδη καταγγελία σε ΕΕΤΤ, Συνήγορο καταναλωτή και ΔΗΕ, όπου εκεί απαντούσανε βγάζοντας την ουρά τους απ'έξω)

  7. #922
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να γίνει "μερική" επιστροφή λογαριασμού ως απαράδεκτου. Έχω την εντύπωση όμως ότι όχι, μια και το παραστατικό επιστρέφεται εξ'ολοκλήρου.
    το θέμα είναι απο που προβλέπεται, επίσημα, ότι για να αμφισβητηθεί μεμονωμένη χρέωση (στα συμβόλαια) πρέπει να μείνει απλήρωτο ολόκληρο το παραστατικό.

  8. #923
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι απο που προβλέπεται, επίσημα, ότι για να αμφισβητηθεί μεμονωμένη χρέωση (στα συμβόλαια) πρέπει να μείνει απλήρωτο ολόκληρο το παραστατικό.
    Προβλέπεται στη φορολογική νομοθεσία, ξαναλέω όχι συγκεκριμένα για τους λογαριασμούς κινητής αλλά γενικότερα για όλα τα παραστατικά παροχής υπηρεσιών. Για το ολόκληρο ή μερικό δε ξέρω αλλά και πάλι δε βλέπω το λόγο να ασχολούμαστε με αυτό.

    Ότι το έγραψα το έκανα για να βοηθήσω όσους έχουν συμβόλαιο και παλεύουν να πάρουν τα κλεμμένα πίσω. Επίσης έγραψα την προσωπική μου εμπειρία.
    Εναλλακτικά όποιος θέλει μπορεί να ακολουθήσει την γνωστή διαδικασία με καταγγελίες, μηνύσεις κλπ με ότι αυτό συνεπάγεται.

  9. #924
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόσο γνωρίζω δε μπορεί να γίνει επιστροφή "μέρους" του λογαριασμού.
    Μπορεί να γίνει. Ξέρω τέτοιες περιπτώσεις.

  10. #925
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Αρκετές φορές έχω αφήσει ολόκληρο απλήρωτο τον λογαριασμό όταν είδα χρεώσεις που δεν μπορούσα να δικαιολογήσω.
    Τους έστειλα και ένα email με την πρόθεσή μου να μην τον εξοφλήσω μέχρι να βγει με τις σωστές χρεώσεις. Στο ίδιο email τους ανέφερα ότι αν διακόψουν την υπηρεσία μου θα προχωρήσω σε καταγγελία.
    Επίσης σε άλλες περιπτώσεις πλήρωσα μόνο το ποσό που θεωρούσα ότι ήταν το σωστό και τους ενημέρωσα ότι περιμένω να δω διόρθωση του λογαριασμού στον επόμενο (έχει τύχει να συνεχίζεται το λάθος για 2-3 λογαριασμούς).
    Γενικά ποτέ δεν έχω δεχτεί να πληρώσω παραπάνω και να μου τα επιστρέψουν μετά. Ακόμα και όταν δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν σωστή η χρέωση που έβλεπα. Τους πληρώνω, ας φροντίσουν να με ενημερώνουν αναλυτικά για όλες τις χρεώσεις.

    Οι λογαριασμοί μπορεί να είναι από παρόχους, ΔΕΚΟ, τράπεζες, κλπ...

  11. #926
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετές φορές έχω αφήσει ολόκληρο απλήρωτο τον λογαριασμό όταν είδα χρεώσεις που δεν μπορούσα να δικαιολογήσω.
    Ξαναλέω ότι αυτό είναι λάθος - η διαδικασία είναι να πας στον πάροχο και να του επιδώσεις τον λογαριασμό που έλαβες, λαμβάνοντας σχετική απόδειξη.
    Αν απλά τον αφήσεις απλήρωτο, νομικά είσαι εκτεθειμένος

  12. #927
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω ότι αυτό είναι λάθος - η διαδικασία είναι να πας στον πάροχο και να του επιδώσεις τον λογαριασμό που έλαβες, λαμβάνοντας σχετική απόδειξη.
    Αν απλά τον αφήσεις απλήρωτο, νομικά είσαι εκτεθειμένος
    Τότε περιμένω να με σύρουν στα δικαστήρια για τον λάθος λογαριασμό που έβγαλαν. Για δικά τους λάθη θα κάνω ότι είναι πιο εύκολο για μένα να συνεχίσω με την καθημερινότητά μου.

  13. #928
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε περιμένω να με σύρουν στα δικαστήρια για τον λάθος λογαριασμό που έβγαλαν. Για δικά τους λάθη θα κάνω ότι είναι πιο εύκολο για μένα να συνεχίσω με την καθημερινότητά μου.
    Οκ εσύ αποφασίζεις, στο ενδιάμεσο όμως θα σου κόψουν την σύνδεση. Επίσης στο δικαστήριο θα έχεις μειονέκτημα, ειδικά αν δεν έχεις τουλάχιστον κάνει τις γνωστές καταγγελίες, μηνύσεις κλπ.

  14. #929
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ εσύ αποφασίζεις, στο ενδιάμεσο όμως θα σου κόψουν την σύνδεση. Επίσης στο δικαστήριο θα έχεις μειονέκτημα, ειδικά αν δεν έχεις τουλάχιστον κάνει τις γνωστές καταγγελίες, μηνύσεις κλπ.
    Δεν νομίζω ότι θα τον σύρουν στα δικαστήρια εάν το λάθος είναι δικό τους. Εδώ ίσως το αποφύγουν μέχρι τελευταία στιγμή εάν κιόλας το κάνουν, όταν το λάθος είναι του καταναλωτή.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #930
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι θα τον σύρουν στα δικαστήρια εάν το λάθος είναι δικό τους. Εδώ ίσως το αποφύγουν μέχρι τελευταία στιγμή εάν κιόλας το κάνουν, όταν το λάθος είναι του καταναλωτή.
    Ίσως, το σίγουρο είναι όμως ότι θα του κόψουν την σύνδεση (ενώ δεν φταίει τελικά).

Σελ. 62 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 4252576061626364677282 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας