Σελ. 21 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 2004
  1. #301
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ επιβεβαίωσες εάν χρεώθηκες; Όπως έχω πει μερικές σελίδες πίσω, εμένα με το αρχικό μήνυμα έστειλαν και ένα PIN, χωρίς την χρήση του οποίου δεν τεκμαίρεται συναίνεση του χρήστη και άρα δεν γίνεται χρέωση. Είναι μία από τις απαιτήσεις που έχει θέσει η ΕΕΤΤ, αλλά δεν ξέρω εάν τηρείται πάντα.
    Εννοείται πως χρεώθηκα. Εννοείται επίσης πως μου στείλανε PIN και πως δεν το έβαλα πουθενά. Όλα τα μηνύματα ήρθαν ταυτόχρονα. Μίλησα με τον πάροχο και μου ακύρωσαν την χρέωση, αφού άκουσα την κλασική παραμύθα πως «αν είστε με 3G, τότε παίρνουν το νούμερό σας με το που ανοίγει το pop-up, ακόμη και να μην πατήσετε τίποτα». Τους είπα πως είμαι τεχνικός δικτύων και ξεμπέρδεψα.

  2. #302
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    να υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο

    για εξήγησε μου το λίγο?

    πες ότι είμαι ηλίθιος/βλάκας και δεν καταλαβαίνω

    πως γίνεται να μου τραβήξουν 20 ευρώ για (4) τέσσερα γραπτά μηνύματα (το επιβεβαίωσε και η εταιρεία που τα έστειλε και με χρέωσε) και για να λήξει η ιστορία μου έστειλαν μέσω του παρόχου μου κωδικό κάρτα ανανέωσης 30 ευρώ

    επιβεβαιώθηκε αυτή η ενέργεια και από τον πάροχο του κινητού τηλεφώνου μου.

    δυστυχώς αυτό συνέβηκε δύο φορές μέχρι να πάρω χαμπάρι τι παίζει και προχωρήσω στις ενέργειες που απαιτούνται. (συνολικά εισέπραξαν από μένα 40 ευρώ και μου επέστρεψαν 60 ευρώ)

    επειδή μου αρέσει να τα λέω με το όνομα τους
    οι εταιρείες που μου έστειλαν τα γραπτά μηνύματα από τους γνωστούς αριθμούς 54xxx

    λέει

    Spoiler:


    ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΛΥΜΕΣΙΚΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ - 54122
    ΧΡΕΩΣΗ 2,5 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΟ SMS + ΤΕΛΗ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ (ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΦΠΑ) (όπως αναγράφονται εδώ)
    ΤΑ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ.
    ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΓΡΑΠΤΟ SMS ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ, ΔΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ



    Spoiler:


    Υπηρεσίες μέσω SMS
    Σύντομος κωδικός Όνομα υπηρεσίας Σύντομη Περιγραφή Χρέωση Τρόπος χρέωσης Υπηρεσία ενηλίκων Αριθμός εξυπηρέτησης πελατών
    54300 Υπηρεσίες περιεχομένου Συνδρομητικές υπηρεσίες περιεχομένου €2,08 Χρέωση με λήψη SMS Όχι 2155002936
    54600 Υπηρεσίες περιεχομένου Συνδρομητικές και μη υπηρεσίες περιεχομένου €0,52 Χρέωση με λήψη SMS Όχι 2155002932
    54800 Υπηρεσίες περιεχομένου Συνδρομητικές υπηρεσίες περιεχομένου €2,08 Χρέωση με λήψη SMS Όχι 2155002936
    54422 Υπηρεσίες περιεχομένου Συνδρομητικές και μη υπηρεσίες περιεχομένου €2,08 Χρέωση με λήψη SMS Όχι 2155002934
    54433 Υπηρεσίες περιεχομένου Συνδρομητικές υπηρεσίες περιεχομένου €2,08 Χρέωση με λήψη SMS Όχι 2155002933
    54445 Υπηρεσίες περιεχομένου Συνδρομητικές και μη υπηρεσίες περιεχομένου €2,08 Χρέωση με λήψη SMS Ναι 2155002932
    54500 Υπηρεσίες περιεχομένου Συνδρομητικές και μη υπηρεσίες περιεχομένου €5,04 Χρέωση με λήψη SMS Όχι 2155002932
    54666 Υπηρεσίες περιεχομένου Δωρεάν μήνυμα ενημέρωσης Δωρεάν Δωρεάν Όχι 2155002932
    54969 Υπηρεσίες περιεχομένου Υπηρεσίες παροχής ψηφιακού περιεχομένου €0,31 Χρέωση με αποστολή SMS Όχι 2111885487
    54870 Υπηρεσίες περιεχομένου Υπηρεσίες παροχής ψηφιακού περιεχομένου €1,49 Χρέωση με αποστολή SMS Όχι 2155002932
    Για διακοπή ή απενεργοποίηση από την υπηρεσία στείλτε STOP στον κωδικό από τον οποίο λαμβάνετε τα χρεώσιμα μηνύματα.

    ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ
    Ζωντανή Υπηρεσία διαφημιζόμενη σε έντυπα, τηλεόραση, ραδιόφωνο όπου οι ενδιαφερόμενοι ανταλλάσουν sms με το Call Center σε πραγματικό χρόνο, προκειμένου δια της επικοινωνίας τους με εξειδικευμένο προσωπικό να λάβουν απαντήσεις σε σχετικά ερωτήματά τους που άπτονται ειδικών θεμάτων όπως πχ. Ωροσκόπιο, Αστρολογικές Προβλέψεις κλπ

    CHAT
    Ζωντανή υπηρεσία διαφημιζόμενη σε έντυπα και τηλεόραση, όπου οι ενδιαφερόμενοι ανταλλάσουν sms με το Call Center. Συνομιλούν με τους operators και κάνουν παρέα μέσω ανταλλαγής μηνυμάτων. Η υπηρεσία προορίζεται για χρήστες άνω των 18 ετών.

    ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
    Υπηρεσία μέσω sms διαφημιζόμενη σε έντυπα, τηλεόραση, ραδιόφωνο όπου ο χρήστης καλείται να απαντήσει σε μια ερώτηση για να λάβει μέρος στον διαγωνισμό.

    ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
    Υπηρεσία μέσω sms διαφημιζόμενη σε έντυπα, τηλεόραση, ραδιόφωνο όπου ο χρήστης καλείται να αφήσει τα πλήρη στοιχεία του για να λάβει μέρος σε τηλεοπτική εκπομπή.

    ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ
    Υπηρεσία μέσω sms διαφημιζόμενη σε έντυπα, τηλεόραση, ραδιόφωνο όπου ο χρήστης καλείται να ψηφίσει σύμφωνα με την επιλογή της αρεσκείας του.

    ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ
    Υπηρεσία για παροχή προιόντων για συσκευές κινητών τηλεφώνων.
    Τα προιόντα μπορεί να είναι:
    MMS υπηρεσίες όπως εικόνες, animated gifs και videos
    Java παιχνίδια
    Java εφαρμογές (αποστολή επεξεργασμένων και personalized μηνυμάτων κλπ)
    Μουσικές υπηρεσίες & προϊόντα όπως ringtones, ήχοι ειδοποίησης κλήσης και sms
    Streaming Video
    Ορισμένα προϊόντα προορίζονται για χρήστες άνω των 18 ετών.



    η πρώτη είναι η εταιρεία Teligron Ltd με έδρα την Κύπρο (https://teligron.com) βέβαια η εγγραφή συνήθως γίνεται από εδώ...https://ellinespadou.com
    και η δεύτερη είναι η TELEBOX με έδρα την Κύπρο (http://www.telebox.gr)

    στο παρελθόν είχα λάβει και από την DIMOCO Europe (η οποία έχει φάει και τις περισσότερες καταγγελίες).

    σε όλες τις περιπτώσεις έγινε καταγγελία και αναφορά στις αρμόδιες αρχές

    από την μεριά τους οι εταιρείες επέστρεψαν τα χρήματα

    βέβαια τώρα έχει μπει η φραγή στα γραπτά μηνύματα με χρέωση αλλά και σε αυτά που δεν έχουν χρέωση προς πενταψήφιους αριθμούς (τα γνωστά νούμερα)

    όπως και κλήσεις

    εξαιρούνται τα μηνύματα και κλήσεις προς παρόχους αλλά και προς υπηρεσίες π.χ ΔΕΗ - ΔΕΔΔΗΕ - κτλ.
    Οι χρεώσεις είναι συγκεκριμένες, με 4 μηνύματα δεν γίνεται να σε χρέωσαν ακριβώς 20 ευρώ, σε ενδιαφέρουν οι εισερχόμενες χρεώσεις και όχι για εξερχόμενες

  3. #303
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραπτώς δεν μπορούμε να έχουμε βεβαίωση ότι έχει μπει φραγή στα πενταψήφια; Δεν λέει κάτι το προφορικό.
    Προσωπικά έχω φραγή σε όλους τους αριθμούς μου. Δεν έχω λάβει χρεωσιμο μήνυμα αλλά έχω λάβει μηνύματα τύπου ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΠΑΡΕΑ ΣΤΕΙΛΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ και τέτοια. Ζήτησα φραγή και για αυτές τις αηδίες. Μου είπαν ότι απαιτείται ειδική φραγή την οποία αιτήθηκα και υποτίθεται ενεργοποιήθηκε. Από τότε δεν έχω δεχτεί ενοχλητικά μηνύματα αλλά δεν έχω κάποιο έγγραφο που να επιβεβαιώνει ότι δεν θα μου στείλουν μελλοντικά sms ειδικά χρεώσιμα.
    Την ζητάς με φωτοτυπία ταυτότητας και έγγραφο αίτημα μέσω φαξ η email ίσως;
    Απάντηση δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρεις έγγραφα..ίσως αν στο email ζητήσεις ρητά μόνο έγγραφη απάντηση, αλλά κανονικά στο αίτημα σου πρέπει να βγει αριθμός αιτήματος..οπότε θα φαίνεται ότι ζητήθηκε..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πως το βλέπω αυτό.
    Πατάς πάνω στο μνμ και λεπτομέρειες..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #304
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι χρεώσεις είναι συγκεκριμένες, με 4 μηνύματα δεν γίνεται να σε χρέωσαν ακριβώς 20 ευρώ, σε ενδιαφέρουν οι εισερχόμενες χρεώσεις και όχι για εξερχόμενες
    οι χρεώσεις αναφέρονται στις ιστοσελίδες τους

    εγώ φίλε μου sdikr έχω δύο καρτοκινητά που χρησιμοποιώ COSMOTE/WIND

    τα χρήματα που βάζω κάθε μήνα είναι 20 ευρώ

    και όμως αυτό συνέβηκε (δύο φορές)

    με (4) τέσσερα γραπτά μηνύματα από το 54xxx πήρε η πρώτη εταιρεία 20 ευρώ σε χρήματα που είχα υπόλοιπο

    με (4) τέσσερα γραπτά μηνύματα από το 54xxx πήρε η δεύτερη εταιρεία 20 ευρώ σε χρήματα που είχα υπόλοιπο

    δεν έχω παράπονο βέβαια πήραν 40 ευρώ μου επέστρεψαν τα 40 ευρώ + άλλα 20 ευρώ δώρο

    όλα αυτά τα επιβεβαίωσαν και οι εταιρείες και ο πάροχος

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ζητάς με φωτοτυπία ταυτότητας και έγγραφο αίτημα μέσω φαξ η email ίσως;
    Απάντηση δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρεις έγγραφα..ίσως αν στο email ζητήσεις ρητά μόνο έγγραφη απάντηση, αλλά κανονικά στο αίτημα σου πρέπει να βγει αριθμός αιτήματος..οπότε θα φαίνεται ότι ζητήθηκε..

    - - - Updated - - -



    Πατάς πάνω στο μνμ και λεπτομέρειες..
    εγώ πάντως που ζήτησα επιβεβαίωση

    μου έστειλαν μόνο μέσω email δεν ήρθε ποτέ γραπτώς (αν και το ζήτησα)

  5. #305
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι χρεώσεις αναφέρονται στις ιστοσελίδες τους

    εγώ φίλε μου sdikr έχω δύο καρτοκινητά που χρησιμοποιώ COSMOTE/WIND

    τα χρήματα που βάζω κάθε μήνα είναι 20 ευρώ

    και όμως αυτό συνέβηκε (δύο φορές)

    με (4) τέσσερα γραπτά μηνύματα από το 54xxx πήρε η πρώτη εταιρεία 20 ευρώ σε χρήματα που είχα υπόλοιπο

    με (4) τέσσερα γραπτά μηνύματα από το 54xxx πήρε η δεύτερη εταιρεία 20 ευρώ σε χρήματα που είχα υπόλοιπο

    δεν έχω παράπονο βέβαια πήραν 40 ευρώ μου επέστρεψαν τα 40 ευρώ + άλλα 20 ευρώ δώρο

    όλα αυτά τα επιβεβαίωσαν και οι εταιρείες και ο πάροχος

    - - - Updated - - -



    εγώ πάντως που ζήτησα επιβεβαίωση

    μου έστειλαν μόνο μέσω email δεν ήρθε ποτέ γραπτώς (αν και το ζήτησα)
    Αν σου ήρθε επιβεβαίωση και με email καλό είναι..αριθμό αιτήματος φαντάζομαι είχε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #306
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε πάλι
    Καλά με συγχωρείς αλλά είσαι λάθος, οι χρεώσεις αναφέρονται στην σελίδα του κάθε παροχου
    Καταλαβαίνω γιατί το επισημαίνεις, αλλά μια και το θέμα έχει επιστρέψει σε "κανονική" ροή, δεν είναι προτιμότερο να πάμε παρακάτω;
    Ο καθένας έχει παραθέσει την εμπειρία του, όσο καλύτερα την ανακαλεί. Ας μείνει στον αναγνώστη να αποφασίσει ποιά κομμάτια ταιριάζουν περισσότερο στην περίπτωσή του.

    Πάντως για την ιστορία, εγώ ήμουν απο τους τυχερούς, δεδομένου ότι δεν χρεώθηκα το SMS με το PIN και μετά την φραγή δεν υπήρξε δυνατότητα επιπλέον χρέωσης.
    Δεδομένου ότι σε παραπάνω από μία περιπτώσεις έχει παρακαμφθεί η απαίτηση χρήσης του PIN για εγγραφή στην υπηρεσία, νομίζω τεκμαίρεται εύκολα και προς ΕΕΤΤ και προς τον πάροχο κακοπιστία της εταιρείας, και γι' αυτό βιάζονται να επιστρέψουν χρήματα, για να αποφύγουν καταγγελίες και πρόστιμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος minas : 26-06-19 στις 15:56.

  7. #307
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου ήρθε επιβεβαίωση και με email καλό είναι..αριθμό αιτήματος φαντάζομαι είχε..
    ναι αναγράφει αριθμό αιτήματος και αριθμό πρωτοκόλλου

    υπόψη η φραγή στα γραπτά μηνύματα και κλήσεις είναι επιλεκτική σε συγκεκριμένους αριθμούς (υψηλής χρέωσης)

    δεν περιλαμβάνει αριθμούς που χρησιμοποιούν οι πάροχοι ή εταιρείες όπως η ΔΕΗ - ΔΕΔΔΗΕ - ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ - ΕΥΔΑΠ κτλ...

  8. #308
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω γιατί το επισημαίνεις, αλλά μια και το θέμα έχει επιστρέψει σε "κανονική" ροή, δεν είναι προτιμότερο να πάμε παρακάτω;
    Προσωπικά δεν κατανοώ γιατί το επισημαίνει, ίσως θα μπορούσες να μας πεις κ εσύ αφού το κατάλαβες.

  9. #309
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν κατανοώ γιατί το επισημαίνει, ίσως θα μπορούσες να μας πεις κ εσύ αφού το κατάλαβες.
    Αν θέλετε να κάνετε (-ουμε) αυτή τη συζήτηση, να πάμε σε άλλο θέμα. Αυτό εδώ ήταν μέχρι πρότινος η καλύτερη πηγή πληροφόρησης στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο πρόβλημα, και το έχουμε γεμίσει με ασήμαντες σημειολογικές εφαπτόμενες.

  10. #310
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλετε να κάνετε (-ουμε) αυτή τη συζήτηση, να πάμε σε άλλο θέμα. Αυτό εδώ ήταν μέχρι πρότινος η καλύτερη πηγή πληροφόρησης στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο πρόβλημα, και το έχουμε γεμίσει με ασήμαντες σημειολογικές εφαπτόμενες.
    Φυσικά, όπως το είπες πληροφόρησης, αν υπάρχει (παρά)πληροφόρηση (έστω και μη-εσκεμμένη) δεν πρέπει κάποιος να το τονίσει ή επισημανει; Τώρα που το σκεφτομαι αυτό θαρρώ εκανε ο sdirk.

  11. #311
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλετε να κάνετε (-ουμε) αυτή τη συζήτηση, να πάμε σε άλλο θέμα. Αυτό εδώ ήταν μέχρι πρότινος η καλύτερη πηγή πληροφόρησης στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο πρόβλημα, και το έχουμε γεμίσει με ασήμαντες σημειολογικές εφαπτόμενες.
    εξακολουθεί και είναι η καλύτερη πηγή πληροφόρησης και αντιμετώπισης

    απλά θα πρέπει να συγχωνευτούν παρόμοια θέματα (πενταψήφια) καθώς δεν είναι μόνο η DIMOCO Europe αλλά είναι και οι εταιρείες που αναφέρω όπως και άλλες...

  12. #312
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλετε να κάνετε (-ουμε) αυτή τη συζήτηση, να πάμε σε άλλο θέμα. Αυτό εδώ ήταν μέχρι πρότινος η καλύτερη πηγή πληροφόρησης στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο πρόβλημα, και το έχουμε γεμίσει με ασήμαντες σημειολογικές εφαπτόμενες.
    Ηρεμία..συζήτηση γίνεται..αν είναι να κάνουμε μόνο επιστημονικές μελέτες και να μην γράφουμε τπτ άλλο..
    Σε όλα τα φόρουμ το ίδιο πράγμα γίνεται..κουβέντα..δεν είδα να βάζουν μόνο βιβλιογραφίες κλπ..
    Ελευθερία λόγου έχουμε.. & Εκτός αυτού αν είχε ξεφύγει το θέμα θα είχαν παρέμβει οι συντονιστές..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά, όπως το είπες πληροφόρησης, αν υπάρχει (παρά)πληροφόρηση (έστω και μη-εσκεμμένη) δεν πρέπει κάποιος να το τονίσει ή επισημανει; Τώρα που το σκεφτομαι αυτό θαρρώ εκανε ο sdirk.
    +1...
    Ήπια βέβαια..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξακολουθεί και είναι η καλύτερη πηγή πληροφόρησης και αντιμετώπισης

    απλά θα πρέπει να συγχωνευτούν παρόμοια θέματα (πενταψήφια) καθώς δεν είναι μόνο η DIMOCO Europe αλλά είναι και οι εταιρείες που αναφέρω όπως και άλλες...
    +1...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 26-06-19 στις 17:38.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #313
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω γιατί το επισημαίνεις, αλλά μια και το θέμα έχει επιστρέψει σε "κανονική" ροή, δεν είναι προτιμότερο να πάμε παρακάτω;
    Ο καθένας έχει παραθέσει την εμπειρία του, όσο καλύτερα την ανακαλεί. Ας μείνει στον αναγνώστη να αποφασίσει ποιά κομμάτια ταιριάζουν περισσότερο στην περίπτωσή του.

    Πάντως για την ιστορία, εγώ ήμουν απο τους τυχερούς, δεδομένου ότι δεν χρεώθηκα το SMS με το PIN και μετά την φραγή δεν υπήρξε δυνατότητα επιπλέον χρέωσης.
    Δεδομένου ότι σε παραπάνω από μία περιπτώσεις έχει παρακαμφθεί η απαίτηση χρήσης του PIN για εγγραφή στην υπηρεσία, νομίζω τεκμαίρεται εύκολα και προς ΕΕΤΤ και προς τον πάροχο κακοπιστία της εταιρείας, και γι' αυτό βιάζονται να επιστρέψουν χρήματα, για να αποφύγουν καταγγελίες και πρόστιμα...
    Εχουν αναφερθεί περιπτώσεις που δεν έχει πάει μήνυμα με πιν και έχει γίνει εγγραφή.
    Έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις όπως η δικιά σου που πήγε μήνυμα με το πιν και όπως είναι φυσιολογικό δεν χρεώθηκε
    όσον αφορά τις χρεώσεις πάλι είναι συγκεκριμένες στα μηνύματα που θα σταλθούν εφόσον κάνεις καταχώριση του πιν

    Αν κάποιος έχει χρεωθεί και για το πιν, τότε έχει ακόμα εναν λόγο να την προχωρήσει την καταγγελία πιο πέρα.
    Είναι άλλο όμως η παράκαμψη του πιν απο τις εταιρίες και εκεί είναι υποχρέωση της εταιρίας να αποδείξει τα υπόλοιπα. άλλο το ήρθε πιν και το χρεώθηκα και αυτό.

    Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει όλοι όσοι την έχουν πατήσει να προχωράνε σε καταγγελία και ποιο πάνω μετα την παρέμβαση του ΣτΚ.

    ΥΓ έχεις δίκαιο ας πάμε παρακάτω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 26-06-19 στις 19:11.

  14. #314
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Το ερώτημα παραμένει πάντως για εμάς που δεν έχουμε εξειδικευμένες γνώσεις.

    Πως είναι δυνατόν, χωρίς καν να ακουμπάς το κινητό, να ερχονται τρία/τέσσερα μηνύματα σε διαστημα ενός λεπτού και να σε χρεώνουν; Βαλε το Pin, καλωσόρισμα κτλ κτλ

    Ιδιαίτερες γνώσεις δεν εχω αλλά, να εισαι 99% μπροστά σε υπολογιστή και να μην την εχεις πατήσει ποτέ ( έστω από τύχη) και σε ένα τηλέφωνο που το εχεις σχεδον μόνο για κλήσεις να την πατάς εσύ και άλλοι ... πολλοί θα έλεγα.

    Όσο για τις καταγγελίες στην ΕΤΤ αμφιβάλω αν προχωράει το 1%.

  15. #315
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί όσοι ισχυρίζονται καραμπινατη απάτη δεν πάνε στην Αστυνομία (όπως μάλιστα και η ΕΕΤΤ προτείνει ως αρμόδια) αλλά αντιθέτως συνομιλούν και κάνουν μάλιστα και εγχρηματες συναλλαγές με τον απατεώνα/κλέφτη.

Σελ. 21 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας